Wakacje last minute. Tutaj wciąż jest ciepło

Jeżeli nie zdążyliście w tym roku wyjechać na wakacje, jest jeszcze na to czas. Nie trzeba szukać daleko - kurorty w Europie i Afryce Północnej jesienią pustoszeją. Nadchodzi sezon na wakacje po sezonie. Oto, co poleca serwis Guardian.co.uk.
Wysypy Kanaryjskie Teneryfa - wulkan Teide / shutterstock Wysypy Kanaryjskie Teneryfa - wulkan Teide / shutterstock Wysypy Kanaryjskie Teneryfa - wulkan Teide / shutterstock

Wysypy Kanaryjskie Teneryfa

Wysypy Kanaryjskie Teneryfa

W listopadzie mieszkańcy Wysp Kanaryjskich żegnają lato i witają łagodną jesień. Na Teneryfie o tej porze temperatura powietrza wynosi 24 stopnie C, a wody - 21 stopni C. Ryzyko opadów wzrasta w porównaniu z miesiącami letnimi, ale i tak jest niewielkie. Częściej pada na północy niż na południu, o czym lepiej pamiętać podczas planowania wakacji. Ponieważ podobne warunki pogodowe występują tutaj również w maju, Teneryfa nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Listopad to świetny czas, aby udać się na zwiedzanie tutejszych atrakcji, przede wszystkim przyrodniczych. Niższa niż w sierpniu temperatura sprzyja wycieczkom na górujący nad okolicą wulkan Teide albo na pobliską Gomerę. Jesień to również znakomity okres, aby nie nadszarpnąć zawartości swojego portfela, bo ceny hoteli spadają po sezonie.

Portugalia Algarve / shutterstock Portugalia Algarve / shutterstock Portugalia Algarve / shutterstock

Portugalia Algarve

Portugalia Algarve

19 stopni C to maksymalna temperatura powietrza, jaka występuje w listopadzie na południu Portugalii. Stolicą regionu Algarve jest Faro, a miejsca, które masowo odwiedzają turyści w sezonie to Villamoura i Albufeira. To właśnie te kurorty słyną z plaż umiejscowionych w zatoczkach, z których wyrastają bajeczne formy skalne. Jesienią temperatura powietrza i wody obniża się tu w porównaniu z miesiącami wakacyjnymi, jednak okres "po sezonie" oznacza również sporo niższe ceny w hotelach. Koszt wynajmu pokoju w domu gościnnym może być mniejszy nawet o 20%.

Malaga, Hiszpania Malaga, Hiszpania Hiszpania Malaga / Fot. Shutterstock

Hiszpania Costa del Sol

Hiszpania Costa del Sol

Nie bez powodu południową część Hiszpanii określa się mianem "Wybrzeża Słońca". Nawet w styczniu temperatura powietrza nie spada tutaj poniżej 15 stopni C i utrzymuje się zwykle na poziomie 20 stopni C. W listopadzie panują tu warunki zbliżone do Teneryfy - woda ma 21 stopni C, a temperatura powietrza - ok. 24 stopni C. Dni są zatem ciepłe i słoneczne, a tłumy? Rozpływają się we wrześniu. W głównych miastach Costa del Sol na pewno znajdziemy teraz nocleg w odpowiedniej cenie - warto zawitać np. do centrum Malagi, gdzie z łatwością trafimy na jakiś klimatyczny hotelik. Jesienią w biurach podróży zdarzają się dobre oferty wycieczek na południe Hiszpanii, ale najlepiej samodzielnie przejrzeć cennik miejscowych hoteli oraz lotów.

Hiszpania Majorka - Katedra La Seu / shutterstock Hiszpania Majorka - Katedra La Seu / shutterstock Hiszpania Majorka - Katedra La Seu / shutterstock

Hiszpania Majorka

Hiszpania Majorka

Tym razem hiszpańskie Baleary. Największa i najsłynniejsza wyspa w archipelagu to Majorka. Wraz z obniżaniem się temperatury z 30 stopni C w sierpniu do 20 stopni C w listopadzie z wyspy masowo odpływają turyści. Jesienią Majorka przykuwa uwagę tylko tych, którzy mają ochotę naprawdę w spokoju zwiedzać tutejsze atrakcje. A największą z nich jest monumentalna Katedra La Seu w mieście Palma de Mallorca, stolicy Majorki. Niemal w każdym miasteczku wyspa ma do zaoferowania wiele ciekawych lokali gastronomicznych i m.in. z tego względu jest poważnym konkurentem dla innych wysp np. Ibizy. Jesienną porą można trafić tutaj na hotele w promocyjnych cenach.

Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg

Malta wyspa Gozo

Malta wyspa Gozo

Jesienią podobne warunki pogodowe jak na Balearach panują też na Malcie. W listopadzie temperatura wody i powietrza jest tu porównywalna i wynosi ok. 20 stopni C. Jesień sprzyja obniżaniu cen noclegów m.in. na wyspie Gozo, drugiej co do wielkości w archipelagu wysp maltańskich. W niektórych domach gościnnych różnice w kosztach między miesiącami mogą być znaczące - z korzyścią dla listopada. Za cenę rezygnacji z upalnej pogody można tu spędzić naprawdę tanie wakacje. O tej porze w komfortowych warunkach można zwiedzać wyspę i zobaczyć m.in. zatoki oraz wybrzeże klifowe ze słynnym Lazurowym Oknem w miejscowości Dwejra.

Fez, Maroko Fez, Maroko Fez, Maroko/Shutterstock

Maroko

Maroko

W listopadzie temperatura w Maroku może spaść poniżej 20 stopni C, ale zwykle oscyluje powyżej tej wartości. Jeszcze w październiku jest tu bardzo ciepło, a do września o spadku temperatury poniżej 30 stopni C możemy raczej zapomnieć. Wyraźne obniżenie temperatury wody do 18 stopni C dla wielu miłośników pływania nie będzie żadną przeszkodą, aby choć na chwilę wskoczyć do morza.

Najpopularniejsze marokańskie miasta to Marrakesz, Agadir i Fez. Ostatnie z wymienionych leży sporo dalej na północ i to właśnie je uważa się niekiedy za bardziej tradycyjne od pozostałych. Podróż do Maroka nie może obyć się bez wizyty w Marrakeszu, gdzie najchętniej odwiedzaną przez turystów częścią miasta jest zabytkowa Medyna, czyli arabskie stare miasto (zabytek UNESCO).

Jordania - Petra / Flickr.com / Dennis Jordania - Petra / Flickr.com / Dennis Jordania - Petra / Flickr.com / Dennis

Jordania

Jordania

Podobnie jak w przypadku Maroka, po ostatnie promienie słońca do Jordanii trzeba udać się najpóźniej w listopadzie. Słoneczne dni, mało deszczu, 20 stopni C - przy takich warunkach pogodowych trzeba koniecznie zobaczyć najsłynniejszy zabytek w kraju, czyli Petrę. To właśnie tu, w skałach południowo-zachodniej Jordanii, starożytni Nabatejczycy (lud pochodzenia semickiego) wykuli całe miasto. Do czasów obecnych zachowały się m.in. ruiny grobowców, świątyń i teatru. Ich wiek datuje się nawet na cztery tysiące lat.

Dobrą pogodę warto przeznaczyć na wycieczkę po całym kraju, który jest mniej więcej trzykrotnie mniejszy niż Polska. Na północ od Petry leży bogate w minerały Morze Martwe, przy którym, jak grzyby po deszczu, wyrosły luksusowe hotele z gabinetami SPA.

Tunezja Sousse Tunezja Sousse Tunezja Sousse / shutterstock

Tunezja

Tunezja

Listopad w Tunezji oznacza koniec upałów, które od lipca do września bywają naprawdę uciążliwe. Temperatura powietrza w szczycie lata osiąga ekstremalne wartości, nawet powyżej 40 stopni C. Znaczny spadek - do 23 stopni C - odnotowuje się dopiero w listopadzie. Nawet wtedy jednak tunezyjska jesień przypomina lato, a przynajmniej w porównaniu z naszym krajem. O tej porze można nie tylko leżeć na plaży, można też swobodnie, czyli bez tłumów, zwiedzać największe atrakcje w kraju np. starożytną Kartaginę. Zarówno w hotelach, jak i parkach rozrywki łatwo trafić w tym okresie na promocje.

Więcej o: