Ale widok! Najdziwniejsze miejsca na Ziemi

Wrota piekieł, Oko Sahary, Grobla Olbrzyma - co kryją te zagadkowe nazwy? Niektóre miejsca na Ziemi robią naprawdę piorunujące wrażenie.
Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock

Blue Hole Belize

Blue Hole Belize

Blue Hole, a w dosłownym tłumaczeniu Błękitna Dziura, to olbrzymich rozmiarów lej krasowy utworzony w obrębie Morza Karaibskiego. Jego średnica ma 300 metrów, głębokość - ponad 120 metrów. Otacza go charakterystyczny pierścień rafy. Blue Hole leży ok. 80 kilometrów od Belize City. Najpiękniej prezentuje się z lotu ptaka (to zjawisko widoczne jest nawet z kosmosu!) - dokładnie widać wtedy kontrast kolorów wody wypełniającej morską studnię i otaczającego ją morza. Miejsce to cieszy się szczególnym zainteresowaniem nurków, którzy schodzą do 40 metrów w głąb, gdzie rozpadlina rozszerza się i zaczyna strop podwodnej jaskini wypełnionej stalaktytami.

Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel Oko Sahary Richat Structure Mauretania Sahara / Flickr.com / Trudel

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania

To tajemnicze zjawisko geologiczne leży na zachodnim krańcu Sahary w granicach terytorium Mauretanii. Najlepiej prezentuje się z dużej wysokości, ponieważ jego średnica mierzy aż 50 kilometrów. Dokładnie widać je na zdjęciach satelitarnych NASA. Oko Sahary (Richat Structure) to formacja skalna o niejasnej genezie. Wśród naukowców krążą bardzo różne teorie na temat jej powstania. Badacze tego zjawiska długo przypisywali mu wulkaniczne pochodzenie. Obecnie uważa się, że Oko Sahary to wypiętrzona skała osadowa uformowana wskutek erozji. Od czasu pierwszych misji kosmicznych w latach sześćdziesiątych, przykuwa ono uwagę szczególnie fizyków i geologów.

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania / Flickr.com / Viva Nola

h

Oko Sahary (lub Oko Afryki) Mauretania / Flickr.com / NASA

g

Jaskinie świata - Jaskinia Kryształowa, Meksyk / Flickr / Oggiscienza Jaskinie świata - Jaskinia Kryształowa, Meksyk / Flickr / Oggiscienza Jaskinie świata - Jaskinia Kryształowa, Meksyk / Flickr / Oggiscienza

Jaskinia Kryształowa Meksyk

Jaskinia Kryształowa Meksyk

Ta niezwykła jaskinia w meksykańskim stanie Chihuahua znajduje się tuż przy kopalni Naica, 300 metrów pod ziemią. Została odkryta przypadkiem w 2000 roku przez drążących tunel górników. W Jaskini Kryształowej znajdują liczne kryształy gipsu osiągające kolosalne rozmiary - nawet do 12 metrów długości. W grocie panują ekstremalne warunki klimatyczne - temperatura wynosi do 60 st. C, a wilgotność powietrza prawie 100%. Z tego względu jej eksplorowanie jest możliwe tylko w specjalnych kombinezonach ochronnych. W przeciwnym razie pobyt w jaskini nie może przekraczać dziesięciu minut.

Wrota piekieł Uzbekistan, Derweze / CC / Wikimedia / P. Lechien Wrota piekieł Uzbekistan, Derweze / CC / Wikimedia / P. Lechien Wrota piekieł Uzbekistan, Derweze / CC / Wikimedia / P. Lechien

Wrota piekieł Turkmenistan

Wrota piekieł Turkmenistan

"Wrota piekieł" w Turkmenistanie, niedaleko miejscowości Derweze, to ogromny otwór w ziemi. Nie byłoby w nim nic fascynującego, gdyby nie fakt, że od trzydziestu siedmiu lat nieustannie w środku pali się ogień. Żarząca się dziura to efekt działalności człowieka, który w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na tym terenie poszukiwał złóż gazu ziemnego. Podczas wiercenia geologicznego badacze natrafili na podziemną jaskinię, której strop zawalił się w trakcie ich pracy. Aby zapobiec ulatnianiu się do atmosfery niebezpiecznych gazów, które wypełniały dziurę, geolodzy postanowili je wypalić. Do tej pory ognia nie ugasiły największe ulewy, a wysoką temperaturę czuć jeszcze kilkaset metrów dalej.

Wrota piekieł Turkmenistan, Derweze / CC / Wikimedia / Tormod Sandtorv

g

Salar de Uyuni Boliwia / shutterstock Salar de Uyuni Boliwia / shutterstock Salar de Uyuni Boliwia / shutterstock

Salar de Uyuni Boliwia

Salar de Uyuni Boliwia

Salar de Uyuni leży na wysokości 3,5 tys. m n.p.m. w boliwijskich Andach i jest pozostałością słonego jeziora. Dziś w miejscu dawnego zbiornika wodnego znajduje się ogromna pustynia pokryta białą skorupą, pod którą zalegają warstwy soli bogate w lit. To największe solnisko na świecie i jedno z największych źródeł pozyskiwania litu. Powierzchnia pustyni wynosi 10,5 tys. kilometrów kwadratowych. Na terenie Salar de Uyuni znajduje się hotel, który w całości wykonany jest z bloków solnych.

Salar de Uyuni Boliwia / Flickr.com / Szeke

g

The Wave USA / shutterstock The Wave USA / shutterstock The Wave USA / shutterstock

The Wave USA

The Wave USA

Formacje piaskowców zwane "The Wave" znajdują się na pograniczu Utah i Arizony w USA. Powstały w erze jurajskiej, prawie 200 milionów lat temu, z przekształcenia pustynnych wydm. Największe struktury osiągają rozmiary do dwudziestu metrów szerokości i trzydziestu sześciu metrów długości. Między malowniczymi skałami prowadzi szlak Coyote Buttes. The Wave cieszy się ogromnym zainteresowaniem fotografów, jednak wejście na teren parku, w którym znajdują się te struktury obwarowane jest pewnymi ograniczeniami. Dziennie może podziwiać je tylko dwadzieścia osób.

The Wave USA / shutterstock

g

Grobla Olbrzyma Irlandia Północna / shutterstock Grobla Olbrzyma Irlandia Północna / shutterstock Grobla Olbrzyma Irlandia Północna / shutterstock

Grobla Olbrzyma Irlandia Północna

Grobla Olbrzyma Irlandia Północna

Zespół 37 tysięcy ciemnych bazaltowych kolumn zwany Groblą Olbrzyma to jedna z największych atrakcji Irlandii Północnej. Formacja powstała około 60 milionów lat temu wskutek wybuchu wulkanicznego. Ogromne masy płynnej skały zostały wyrzucone podczas eksplozji i zastygły w formie regularnych wielościanów. Odkryto je w 1693 roku, ale zainteresowanie szerszej publiczności zyskały dopiero później, kiedy zainteresowali się nimi badacze.

Grobla Olbrzyma Irlandia Północna / Flickr.com / ncurado

g

Suche Doliny McMurdo Antarktyda / Flickr.com / Eliduke Suche Doliny McMurdo Antarktyda / Flickr.com / Eliduke Suche Doliny McMurdo Antarktyda / Flickr.com / Eliduke

Suche Doliny McMurdo Antarktyda

Suche Doliny McMurdo Antarktyda

To największa oaza antarktyczna, czyli obszar, którego nie skuwa lód. Doliny znajdują się na Ziemi Wiktorii, ale - jak sugeruje nazwa - wcale nie są suche (jeżeli określenie to odnieść do lądolodu, jest ono jak najbardziej adekwatne). Ich dnem płyną strumienie wody pochodzącej z topniejących lodowców oraz rzeki, w tym największa rzeka Antarktydy - Onyx. Napływ lądolodu od zachodu blokują Góry Transantarktyczne. W oazie panują warunki pustynne m.in. obniżona wilgotność.

Suche Doliny McMurdo Antarktyda / Flickr.com /brookpeterson

g

Więcej o: