Tajlandia, Boliwia, Bałkany. Tutaj napijesz się za dolara

Tajlandia: litr whisky - 4$, Boliwia: duże piwo - 1$, Bułgaria: wino - 50 centów. Są na świecie takie miejsca, w których wielu turystów poczuje się naprawdę cudownie, bo alkohol kosztuje tam zaledwie "dolca" albo mniej. Prawie zawsze niedostępne dla klientów biur podróży, stają się one prawdziwym rajem dla backpackerów.
Azja Laos - Van Vieng / Shutterstock Azja Laos - Van Vieng / Shutterstock Azja Laos - Van Vieng / Shutterstock

Azja - Laos

Azja - Laos

Laos to znakomity kierunek dla turystów z plecakami - jest mało popularny wśród klientów biur podróży i niedrogi. To w zasadzie jedno z najtańszych państw południowo-wschodniej Azji, a trunki kosztują tutaj naprawdę wybornie np. butelka 0,7 l produkowanego w Laosie piwa Beerlao kosztuje tylko 1$. Kiedyś ze względu na niskie ceny alkoholi turyści zatrzymywali się w rejonie Van Vieng między Wientian, stolicą Laosu, i Luang Prabang. W tym roku dzielnica została zamknięta dla turystów.

Van Vieng to miejscowość owiana złą sławą z powodu pijanych biwakowiczów, którzy pomieszkiwali tutaj przez wiele tygodni, nie przestrzegając ani zasad właściwego zachowania, ani reguł bezpieczeństwa. Tylko w 2011 roku zginęło tu 27 osób, głównie z powodu utonięcia i urazów ciała po niefortunnych skokach do wody. W większości przypadków ofiarami byli młodzi ludzie, którzy bez umiaru (wiadrami!) spożywali 45-procentowe ryżowe whisky Lao-Lao. Koszt alkoholu wynosił zaledwie 1$.

Zobacz też: Kawka, herbatka, a może piwko? Zobacz, w jakim kraju napijesz się za grosze

Azja Wietnam - Wodospady Ban Gioc / shutterstock Azja Wietnam - Wodospady Ban Gioc / shutterstock Azja Wietnam - Wodospady Ban Gioc / shutterstock

Azja - Wietnam

Azja - Wietnam

Alkohol w równie dobrej cenie, co w Laosie można kupić u wschodniego sąsiada tego kraju - w Wietnamie. Szklanka Bia Hoi, popularnego wietnamskiego piwa, które łatwiej dostać na północny niż na południu kraju, kosztuje mniej niż dolara. Koszt butelkowego piwa (0,5 l) w restauracji waha się między 0,75$ a 1,25$. Amatorzy rosyjskiej wódki butelkę wietnamskiego odpowiednika tego trunku w sklepie kupią za 3$. Szot w restauracji to wydatek rzędu dolara.

Bia Hoi / Flickr.comBia Hoi / Flickr.com

Azja Kambodża - Angkor / shutterstock Azja Kambodża - Angkor / shutterstock Azja Kambodża - Angkor / shutterstock

Azja - Kambodża

Azja - Kambodża

Na zachód od Wietnamu i na południe od Laosu leży Kambodża, kolejny punkt na mapie południowo-wschodniej Azji wart uwagi amatorów tanich alkoholi. Największą atrakcją w Kambodży jest starożytna świątynia Angkor Wat położona w kompleksie budowli sakralnych w Siem Reap. To właśnie od niej nazwę bierze najpopularniejsze piwo w kraju - Angor Beer. Kosztuje ono 1$, ale w restauracjach, w promocji "happy hours", można je kupić jeszcze taniej.

Angkor Beer / Flickr.com / CraigemorselsAngkor Beer / Flickr.com / Craigemorsels

Azja Tajlandia / shutterstock Azja Tajlandia / shutterstock Azja Tajlandia / shutterstock

Azja - Tajlandia

Azja - Tajlandia

Sporo wyższe ceny występują za to w Tajlandii. Różnica jest odczuwalna i wynosi około dwóch dolarów. W barze lub restauracji za dużą szklankę piwa zapłacimy zatem 3$ i więcej. Podróżujący po kraju backpackerzy za nieduże kwoty spożywają często ogromne ilości ryżowej whisky z colą lub Red Bullem, które podaje się w plastikowych wiaderkach. Do tak przygotowanego drinka sprzedawcy wkładają słomki, którymi kilka osób naraz może sączyć "zabójczy" napój. Promocyjne ceny za wiaderko (dosłownie!) zaczynają się od czterech dolarów.

Europa Bałkany - rakija / shutterstock Europa Bałkany - rakija / shutterstock Europa Bałkany - rakija / shutterstock

Europa - Bałkany

Europa - Bałkany

Bułgaria, Bośnia i Hercegowina oraz Serbia należą do najtańszych krajów Europy środkowej. Na Bałkanach półlitrowa szklanka dobrego lokalnego piwa kosztuje nie więcej niż 1,5$. Mocniejsze trunki mają ceny tylko nieco wyższe. Wśród turystów wyjątkową popularnością cieszy się spożywanie wódki, która kosztuje nie więcej niż 3$ za butelkę. Tu i ówdzie za grosze można kupić piwa oraz wina w plastikowych butelkach.

Europa Czechy - czeskie piwo, czeski browar / shutterstock Europa Czechy - czeskie piwo, czeski browar / shutterstock Europa Czechy - czeskie piwo, czeski browar / shutterstock

Europa - Węgry i Czechy

Europa - Węgry i Czechy

Czechy to ojczyzna wyśmienitego piwa. Pillsner, Budvar, Kozel - znakomite marki wymieniać można jeszcze długo. Mimo że ostatnio ceny piwa w restauracjach Pragi wzrosły, wciąż można znaleźć takie miejsca w stolicy Czech, w których do szklanki półlitrowej leje się je za mniej niż 1$. Podobna sytuacja występuje w Budapeszcie - duże bary z anglojęzycznym menu często serwują piwo w droższych cenach. Aby znaleźć tanie i naprawdę dobre puby trzeba się nieźle naszukać. Warto! Bo klimatyczne knajpki poza ścisłym centrum miasta często mają do zaoferowania wyśmienite piwo za mniej niż 1,5$.

Polska Kraków - Rynek / shutterstock Polska Kraków - Rynek / shutterstock Polska Kraków - Rynek / shutterstock

Europa - Polska

Europa - Polska

Teraz my! Kraków to miasto, które najmocniej przykuwa uwagę zagranicznych turystów szukających w naszym kraju zabawy zakrapianej alkoholem. Miasto jest nie tylko zabytkowe i piękne, ale ma też mnóstwo ciekawych miejsc, w których piwo serwuje się naprawdę w atrakcyjnej cenie. Nie chodzi oczywiście o lokale położone w ścisłym centrum miasta, lecz o knajpki ukryte przed turystami w ciasnych uliczkach. Takie miejsca mają do zaoferowania szklankę piwa (0,5 l) za około 1,5$. Drinki podaje się zwykle w cenie powyżej 2$. Osoby, które stawiają na oszczędność powinny unikać spożywania alkoholu w hotelowych restauracjach.

Ameryka Północna Meksyk - margarita Ameryka Północna Meksyk - margarita Ameryka Północna Meksyk - margarita

Ameryka Północna - Meksyk

Ameryka Północna - Meksyk

Piwo i tequila - to trunki, których koniecznie trzeba skosztować w Meksyku. Ceny w niektórych częściach tego kraju (np. Puerto Vallarta) ostatnio poszły tak wysoko w górę, że porównanie ich do standardów USA nie będzie przesadą. Ale zaradny turysta znajdzie sposób, aby w Meksyku wypić porządnie i za porządną cenę. Wystarczy tylko, że uda się do tych rejonów odwiedzanych miast, w których królują lokalni mieszkańcy, a nie turyści. W miejscowych knajpach butelkę piwa można kupić za dolara albo i mniej. Tylko ciut więcej zapłacimy za tequilę lub margaritę.

Ameryka Łacińska Gwatemala / shutterstock Ameryka Łacińska Gwatemala / shutterstock Ameryka Łacińska Gwatemala / shutterstock

Ameryka Łacińska

Ameryka Łacińska

Ameryka Łacińska to skupisko małych krajów, po których można podróżować za mniej niż 30$ dziennie. W tej grupie są dwa wyjątki - Kostaryka i Belize to te państwa nad Morzem Karaibskim, które najchętniej odwiedzają zagraniczni turyści. Osoby, które podróżują za Ocean Atlantycki i mają ochotę na wyborne drinki w atrakcyjnej cenie, powinny uwzględnić w swoim wakacyjnym planie Salwador, Honduras, Nikaraguę i Gwatemalę. Lokalne knajpki, położone z dala od turystycznych centrów, mają do zaoferowania piwo w cenie nie przekraczającej 2$ (zwykle kosztuje ono 1$).

Ameryka Południowa Boliwia / shutterstock Ameryka Południowa Boliwia / shutterstock Ameryka Południowa Boliwia / shutterstock

Ameryka Południowa - Boliwia i Ekwador

Ameryka Południowa - Boliwia i Ekwador

W porównaniu do Brazylii czy Argentyny, Boliwia i Ekwador wypadają naprawdę dobrze pod względem kosztów podróżowania (życie w stolicach obu państw - Quito i La Paz - kosztuje backepackera nie więcej niż 20$ dziennie). Atrakcyjne ceny dotyczą także alkoholi w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców, a nie turystów. Dużego piwa (0,5l) napijemy się tam za 1$, a drinka za ok. 2$. Ceny trunków rosną bliżej centrów turystycznych, a także w hotelowych restauracjach.

Więcej o: