Miejski przekręt, czyli tak nas okradają na wakacjach

Podróże cieszą i kształcą, ale też... kosztują. A oni wiedzą, jak wycisnąć z naszego wakacyjnego portfela jeszcze więcej! Nieuczciwi taksówkarze, kieszonkowcy - uważać trzeba wszędzie, i w Buenos Aires, i w Pradze. Tym bardziej, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Jakie triki stosują najczęściej?
Kadr z filmu Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Na co uważać na wakacjach?

Zwiedzanie dużych miast niemal w każdym zakątku świata wiąże się z ryzykiem, z którego turyści często zupełnie nie zdają sobie sprawy. Niebezpieczeństwa czyhają wszędzie: od Pragi po Buenos Aires. Zmorą czeskiej Pragi są nieuczciwi taksówkarze - przestrzegają przed nimi nawet przewodniki. W stolicy Argentyny prym wiodą kieszonkowcy, ale częste są też wyłudzenia i przypadki fałszowania pieniędzy. Wraz z reporterami National Geographic Channel pokazujemy, na co lepiej uważać podczas podróży - zarówno tych bliskich, jak i międzykontynentalnych.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragment odcinka Buenos Aires.

Kadr z filmu Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Kieszonkowcy

Na kieszonkowców trzeba uważać zawsze i wszędzie. Zwykle działają w pojedynkę, ale zdarza się, że mają wspólnika, który w mistrzowski sposób odwróci naszą uwagę. Złodzieje tej kategorii czekają na ofiary przede wszystkim w miejscach zatłoczonych i gwarnych: środkach komunikacji miejskiej i na popularnych wśród turystów ulicach. Podczas robienia zakupów powinny uważać zwłaszcza turystki, bo - zdaniem złodziei - to właśnie kobiety są mniej czujne i ostrożne. Nieuwagę turystów natychmiast wykorzystują przestępcy - najpierw wybierają ofiarę, potem ją obserwują, próbując ustalić zawartość jej portfela, a następnie czekają na odpowiedni moment, by zaatakować. Kieszonkowiec grasujący na ulicach La Boca w Buenos Aires potrafi "zarobić" ponad 5 tys. zł dziennie.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragment odcinka Buenos Aires.

Członkowie gangu fałszującego pieniądze. Kadr z filmu Członkowie gangu fałszującego pieniądze. Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Członkowie gangu fałszującego pieniądze. Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Fałszywe pieniądze

Fałszerze pieniędzy w Buenos Aires tworzą duże, świetnie zorganizowane gangi, często lepiej uzbrojone niż policja. Poza produkcją banknotów na ogromną skalę (szacuje się, że w stolicy Argentyny w obiegu może znajdować się nawet 10-12 mln falsyfikatów), niektóre szajki parają się też porwaniami i napadami na konwoje z pieniędzmi. Fałszywe pieniądze trafiają na ulicę (do klubów nocnych, taksówkarzy i sprzedawców żywności) oraz do banków, kantorów, a nawet policji. Część pieniędzy podrobiona jest bardzo nieudolnie, ale zdarzają się też oszałamiające falsyfikaty. Na rynku krążą podróbki, które dla turystów są prawie nierozpoznawalne. Inaczej jest z mieszkańcami Buenos Aires - ci potrafią natychmiast zidentyfikować nieprawdziwy banknot i zażądać od turysty autentycznych pieniędzy.

h

Falsyfikaty. Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Ponieważ środki płatnicze nie są odpowiednio zabezpieczone, ilość fałszywych banknotów na rynku stała się niemożliwa do skontrolowania. Problem potęguje fakt, że skorumpowani oficerowie policji i przedstawiciele organów rządowych przez lata przyzwalali na bezkarność fałszerzy. Dopiero ekipie National Geographic zajmującej się produkcją filmów "Miejski przekręt" udało się skutecznie zareagować. Po nakręceniu odcinka "Buenos Aires" w mieście zorganizowano tajną akcję policyjną, której efektem było m.in. zatrzymanie członków gangów i postawienie zarzutów najbardziej niebezpiecznym z nich.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragment odcinka Buenos Aires.

Kadr z filmu Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Praga - najgorsi taksówkarze w Europie

Taksówkarze w Pradze słyną z wyjątkowej bezczelności. Przerabianie taksometrów, wożenie pasażerów okrężnymi drogami, brak odpowiednich licencji czy agresja wobec klientów - to tylko niektóre z arsenału ich trików. Kontrole w Pradze tylko w jednym miesiącu wykazały nieprawidłowości u 63% kierowców. Pracownicy wielkich korporacji nie przestrzegają odgórnych limitów cen, nierzadko żądając od turystów horrendalnych sum za usługę (nawet 120 zł za kilkuminutową przejażdżkę). Taksówkarze bywają agresywni i aroganccy, a co gorsza - bezkarni. Niektórzy z nich noszą broń, ponieważ obawiają się napadów, jakie zdarzały się już na terenie Pragi. Najwięcej zagrożeń ze strony kierowców czyha na turystów w ścisłym centrum miasta.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragment odcinka Praga.

Handlarze Handlarze "narkotyków". Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Handlarze "narkotyków". Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Praga - prostytucja, alkohol, narkotyki

Do przestępstw dochodzi też w praskich nocnych klubach - i to za cichym przyzwoleniem policji. Amatorzy życia nocnego często ulęgają namowom ulicznych naganiaczy, którzy z obietnicą raju posyłają delikwentów do prawdziwego piekła. Wyłudzenia i napady są normą w wielu praskich lokalach oferujących usługi pań do towarzystwa. Tutaj także swojej szansy na solidny zarobek upatruje wielu taksówkarzy, którzy za dowóz do odpowiedniego lokalu nabijają zawrotne sumy.

Najwięcej zagrożeń w Pradze czyha na młodych turystów lubiących alkohol. Wiele pubów w stolicy Czech oferuje atrakcyjne promocje na piwa i drinki, które masowo przyciągają młodzież. Pijanych ludzi wykorzystują następnie prostytutki, kieszonkowi złodzieje i handlarze narkotyków, którzy za olbrzymie sumy sprzedają studentom fałszywą "kokainę" - w rzeczywistości sproszkowane tabletki od bólu żołądka.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragment odcinka Praga.

Czarna wdowa dosypuje narkotyku do drinka. Kadr z filmu Czarna wdowa dosypuje narkotyku do drinka. Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel Czarna wdowa dosypuje narkotyku do drinka. Kadr z filmu "Miejski przekręt", premiera 19.10 na kanale National Geographic Channel

Czarujące "czarne wdowy"

Młode i piękne kobiety, które uwodzą bogatych, samotnych mężczyzn spędzających czas w luksusowych hotelach - w stolicy Argentyny to prawie nowy zawód, a wykonujące go kobiety nazywane są "czarnymi wdowami". Czarne wdowy pojawiają się znienacka - zazwyczaj dosiadają się do ofiary w restauracji lub pubie, zajmują krótką rozmową, a gdy zyskają zaufanie, oferują usługi seksualne. Mężczyznę, zwykle odurzonego, który zgodzi się zaprosić kobietę do hotelowego pokoju, oszustka nakłania do wypicia kolejnych drinków. A kiedy nieszczęśnik choć na chwilę spuści ją z oka, do kieliszka zostaje mu dosypany narkotyk. Właściwości specyfiku skutecznie unieruchamiają delikwenta. W tym czasie złodziejka plądruje apartament, wynosząc niemal każdą cenną rzecz. Tylko jednej nocy czarna wdowa może zarobić nawet do 30 tys. zł.

Polska premiera serii "Miejski przekręt" już 19.10 na kanale National Geographic Channel. Obejrzyj fragmenty odcinków.

Więcej o: