Cosmic Underground - kolejowa podróż w czasie

W połowie października na stacjach Warszawy i Torunia pojawi się pociąg Cosmic Underground, który zmierza do Portugalii. W dziesięciu wagonach towarowych pociąg wiezie... teatr, a dwudniowe przystanki będą okazją, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania. Cosmic Underground to niezwykła opowieść o mierzeniu i chwytaniu najbardziej chyba ulotnej wielkości fizycznej, jaką jest... czas.
Spektakl Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel Spektakl Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel Spektakl Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel

Nauka i sztuka

Nauka i sztuka

Czy teorię naukową można wyrazić poprzez sztukę? Pracownicy Fundacji Platon, a także toruńskiego instytutu badawczego B61, którzy zajmują się zgłębianiem wiedzy na temat Kosmosu, udowadniają, że nauka i sztuka wcale nie muszą tworzyć osobnych planet. Ba, dzięki polskim i zagranicznym aktorom i performerom pokazują, w jaki sposób jedno może wyrażać drugie. Właśnie to - zaprezentowanie światu martwej, bezcielesnej teorii w sposób nietypowy, bo za pomocą spektakli artystycznych - jest jednym z głównych założeń twórców projektu Cosmic Underground. Zatem po kolei...

h

W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii / Pauliana Valente Pimentel W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii / Pauliana Valente Pimentel W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii / Pauliana Valente Pimentel

Najpierw sztuka

Najpierw sztuka

Cosmic Underground to przede wszystkim wydarzenie artystyczne. Projekt tworzą spektakle teatralne, muzyczne happeningi i wystawy. Całość opiera się głównie o instalacje audiowizualne. W wydarzeniu bierze udział ponad trzydziestu wykonawców z Polski i zagranicy - Łotwy, Estonii i Portugalii. Nasz kraj będą reprezentować artyści i aktorzy, a wśród nich Stefan Kornacki, Mariusz Lubomski, Tomasz Cebo, Radosław Smużny, Krystian Wieczyński, Łukasz Ignasiński, Maciej Cegłowski, a także zespół SOFA i raper L.U.C. Nie zabraknie również obecności europejskich i polskich naukowców m.in. z Instytutu B61.

Sceną wydarzeń, chyba najbardziej nietypową w historii polskiego teatru, jest pociąg towarowy. Główną oś przedsięwzięcia stanowią mini spektakle składające się na jeden niezwykły teatr. W trakcie godzinnego przedstawienia animatorzy zabierają widzów w podróż po dziesięciu wagonach maszyny.

Tomasz Cebo / materiały prasowe

h

fot. Pauliana Valente Pimentel fot. Pauliana Valente Pimentel fot. Pauliana Valente Pimentel

Międzykulturowa podróż ze Wschodu na Zachód

Międzykulturowa podróż ze Wschodu na Zachód

Przez całą jesień pociąg Cosmic Underground oferuje mieszkańcom Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Portugalii tanią i niezwykle ciekawą podróż międzykulturową ze wschodu na zachód. "Podróż" zarówno w przenośnym, jak i dosłownym znaczeniu tego słowa.

A wszystko zaczęło się w Tallinie. To w stolicy Estonii 20 września do pociągu wsiedli pierwsi "pasażerowie". Następnie Cosmic Underground ruszył do Wilna i Rygi, a już 15 października zawita w Warszawie. Kolejne, ostatnie przystanki na trasie znajdują się w Portugalii (m.in. w Lizbonie). Inicjując podróż od Bałtyku po Półwysep Iberyjski organizatorzy przedsięwzięcia spełniają swój kolejny zamysł, aby nietypową wycieczką kolejową połączyć dwa europejskie bieguny - Wschód i Zachód. - Jest to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ogromne wyzwanie logistyczne ze względu na różnicę szerokości torów na wschodzie, zachodzie i w Europie środkowej. Pokonując wszystkie trudności pokazujemy, że Europa nie ma granic - mówi Jan Świerkowski, pomysłodawca i główny producent projektu. W informacji prasowej z kolei czytamy, że "sercem projektu jest łączenie ludzi, niezależnie od różnic historycznych, kulturowych i językowych. Infrastruktura europejskich kolei staje się strumieniem do promowania dialogu i równości".

Pociąg towarowy Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel

COSMIC UNDERGROUND

Warszawa Zachodnia / Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta Warszawa Zachodnia / Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta Warszawa Zachodnia / Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Stacje Jelenia Góra, Warszawa Zachodnia i Toruń jeszcze przed nami

Stacje Jelenia Góra, Warszawa Zachodnia i Toruń jeszcze przed nami

Niespełna cały miesiąc artyści podróżują po naszym kraju. 5 października pociąg wjechał do Bydgoszczy; na chwilę stanął też w Poznaniu, Legnicy i Wrocławiu. W weekend 13 października pociąg zawita do Jeleniej Góry, a w kolejnym tygodniu wjedzie na stacje Warszawy (15-17.10) i Torunia (19-21.10). W stolicy spektakle Cosmic Underground będą wystawione osiem razy (cztery dziennie) - o 18:01, 19:31, 21:01 i 22:31. Wstęp nie kosztuje ani złotówki. Nie oznacza to jednak, że widzowie dostaną się do środka zupełnie za darmo, bowiem udział w wydarzeniu kosztuje każdego uczestnika zaakceptowanie trzech warunków:

"Po pierwsze: zgadzam się woluntarystycznie oddać jedną godzinę swojego czasu, po drugie: deklaruję nie rościć pretensji do zwrotu użyczonej godziny pod żadnymi warunkami i po trzecie: obiecuję zachowywać się odpowiednio i słuchać przewodników podczas przedstawienia". Po spełnieniu wszystkich wymogów na widzów czeka już tylko fantastyczna zabawa.

Widzowie przed wejściem do pociągu Cosmic Underground / Pauliana Valente Pimentel

COSMIC UNDERGROUND

W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii/ Pauliana Valente Pimentel W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii/ Pauliana Valente Pimentel W spektaklach Cosmic Underground bierze udział ponad 30 artystów z Polski, Łotwy, Estonii i Portugalii/ Pauliana Valente Pimentel

Badania nad historią czasu

Badania nad historią czasu

Czy można złapać, zmierzyć albo zamknąć w klepsydrze czas? Fascynacje czasem naukowców z instytutu B61 to temat audiowizualnych spektakli Cosmic Underground. Artyści i aktorzy opowiadają w nich o badaniach nad tą wielkością fizyczną, inspirowanych teorią względności Alberta Einsteina. Badacze stawiają sobie za cel pojąć istotę czasu, a także ustalić, co dzieje się z jedną godziną regularnie traconą i odzyskiwaną podczas przesilenia letniego i zimowego. Jaki jest tego efekt? "Naukowcy odkryli, że w jednej godzinie zawarte są smaki zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch". Cosmic Underground to niesamowite laboratorium czasu i przestrzeni.

Czytaj więcej na temat projektu Cosmic Underground.

Warszawa 15-17.10 i Toruń 19-21.10.

Więcej o: