Zakazane miejsca. Tych miejsc nigdy nie odwiedzisz

Dlaczego? Bo obwarowane są specjalnymi zakazami dla turystów. To miejsca szczególne - święte, tajne lub niebezpieczne. Wzmianki o niektórych krążą w formie miejskich legend, które od lat karmią ludzką wyobraźnię. Jaką tajemnicę kryje np. baśniowy Disneyland?
Syria Aleppo przed wojną - Stare Miasto / shutterstock Syria Aleppo przed wojną - Stare Miasto / shutterstock Syria Aleppo przed wojną - Stare Miasto / shutterstock

Syria - Aleppo

Syria - Aleppo

Wojna w Syrii zbiera krwawe żniwo. Liczba ofiar i strat rośnie z dnia na dzień. Zniszczeniu ulegają także unikatowe zabytki UNESCO. Od czwartku 29 września największy na świecie suk, czyli arabski bazar, należy już do przeszłości - spłonął w trakcie walk toczących się w historycznych dzielnicach miasta. Organizacja UNESCO nie kryje żalu i stratę określa jako wielką tragedię. Aleppo to jedno z najstarszych miast Bliskiego Wschodu. Jego historia sięga czasów starożytnych, a nawet jeszcze głębiej w przeszłość. Wiele bezcennych zabytków, głównie architektury, podczas wojny strawiły pożary. Liczące ok. 13 kilometrów długości targowisko Al. Madina znajdowało się w samym sercu Starego Miasta, które na listę UNESCO włączono w 1986 roku.

Syria. Panorama Aleppo przed wojną / shutterstockSyria. Panorama Aleppo przed wojną / shutterstock

Syria. Suk w Aleppo w 2004 roku / Seier / Flickr.comSyria. Suk w Aleppo w 2004 roku / Seier / Flickr.com

Arabia Saudyjska Mekka - widoczna Kaaba / shutterstock Arabia Saudyjska Mekka - widoczna Kaaba / shutterstock Arabia Saudyjska Mekka - widoczna Kaaba / shutterstock

Arabia Saudyjska - Mekka

Arabia Saudyjska - Mekka

Mekka to jedna z głównych metropolii Arabii Saudyjskiej; najświętsze miasto w religii muzułmanów i miejsce narodzin proroka Mahometa. Leży w zachodniej części kraju, niedaleko Morza Czerwonego. Do Mekki dostać się mogą się tylko i wyłącznie wyznawcy islamu. W Mekce znajduje się Al-Masdżid al Haram - największy meczet na świecie, sanktuarium Al-Kaaba - najważniejsze święte miejsce w islamie oraz Al Muzdalifa - plac modlitw.

Arabia Saudyjska. Mekka - widoczna Kaaba / ShutterstockArabia Saudyjska. Mekka - widoczna Kaaba / Shutterstock

USA. Klub 33 Disneyland / Flickr.com / Josh Hallett USA. Klub 33 Disneyland / Flickr.com / Josh Hallett USA. Klub 33 Disneyland / Flickr.com / Josh Hallett

USA - Tajemniczy Disneyland

USA - Tajemniczy Disneyland

Disneyland to nie tylko kraina magiczna, to przede wszystkim kraina tajemnicza. Park ma też takie miejsca, do których wejść mogą tylko nieliczni po spełnieniu odpowiednich warunków. Przykład? Prywatny Klub 33. To jedyne miejsce w Disneylandzie, gdzie można nabyć alkohol i to nie byle jaki np. stare, wykwintne wina w cenach rzędu tysiąca dolarów. I choć przystąpienie do Klubu 33 kosztuje słono (ponoć ok. dwudziestu tysięcy dolarów), lista oczekujących jest tak długa, że ostatni w kolejce będą musieli poczekać jeszcze kilkanaście lat. Budynek można oglądać z zewnątrz przy Royal Street 33.

USA. Klub 33 Disneyland / Flickr.com / Josh HallettUSA. Klub 33 Disneyland / Flickr.com / Josh Hallett

Japonia - Świątynia Ise / Flickr.com / Yuki Yaginuma Japonia - Świątynia Ise / Flickr.com / Yuki Yaginuma Japonia - Świątynia Ise / Flickr.com / Yuki Yaginuma

Japonia - Świątynie w Ise

Japonia - Świątynie w Ise

To najbardziej tajemniczy kompleks świątynny Japonii. Poświęcony jest bogini słońca w szintoizmie, Amaterasu. Wszystkie z około stu obiektów są niedostępne dla turystów. Drewniane chramy, czyli miejsca kultu, znajdują się w miejscowości Ise na wyspie Honsiu. Oficjalnie ich początki sięgają 4 wieku p.n.e., ale grono historyków sugeruje datę wcześniejszą o dwa wieki. Świątynie są rozbierane i odbudowywane regularnie co dwadzieścia lat zgodnie z ideą narodzin i śmierci. Kolejne odtworzenie chramów będzie miało miejsce w 2013 roku. Na terenie kompleksu znajduje się Ośmioboczne Zwierciadło - mityczne lustro, które należy do regaliów cesarskich. Chramy w Ise uważa się za narodowy symbol Japonii. Co ciekawe, kapłani świątynni muszą wywodzić się z rodziny cesarskiej.

Japonia - Świątynie w Ise / Flickr.com / Yuki YaginumaJaponia - Świątynie w Ise / Flickr.com / Yuki Yaginuma

 

Rosja. Publiczna stacja moskiewskiego metra / shutterstock Rosja. Publiczna stacja moskiewskiego metra / shutterstock Rosja. Publiczna stacja moskiewskiego metra / shutterstock

Rosja - Metro 2

Rosja - Metro 2

Rzekome tajemnicze linie moskiewskiego metra - tzw. Metro 2 - łączyć mają Kreml z obiektami rządowymi np. lotniskiem, podziemnymi miastami i schronami. Powstały ponoć jeszcze w czasach stalinowskich. Trzy dodatkowe nitki metra, których dokładna lokalizacja pozostaje tajemnicą - jeżeli istnieją, znajdują się prawdopodobnie do dwustu metrów pod ziemią - służyć mają wysokim przedstawicielom aparatów rządowych. Długością tajna kolej podziemna ponoć przekracza linie publicznego metra.

Włochy Watykan - Watykańskie Archiwa Włochy Watykan - Watykańskie Archiwa Włochy Watykan - Watykańskie Archiwa

Włochy - Watykańskie Archiwa

Włochy - Watykańskie Archiwa

Z bogatego watykańskiego księgozbioru można korzystać pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim trzeba sporządzić odpowiednie podanie, a potem uzyskać zgodę na udostępnienie pilnie strzeżonych materiałów. W każdym razie nie jest on niedostępny (poza pewnymi wyjątkami). Zakaz obowiązuje za to w odniesieniu do samego miejsca. Archiwa są zamknięte dla zwykłych śmiertelników, którym - bez względu na intencje - pozostaje tylko pisanie wniosków. W środku znajdują się ponoć regały o długości łącznej ponad osiemdziesięciu kilometrów. Zalegają na nich wszystkie akta wydane przez Stolicę Apostolską.

Rosja - Mieżgorie / CC / Wikimedia Rosja - Mieżgorie / CC / Wikimedia Rosja - Mieżgorie / CC / Wikimedia

Rosja - Mieżgorie

Rosja - Mieżgorie

Miasto na terenie Baszkirii. Mieżgorie należą do kategorii "miast zamkniętych", zakonspirowanych, tajnych. Znane są również jako Ufa-105. Miasto leży w rejonie południowego Uralu, u stóp góry Yamantau. Podobno znajdują się tam kopalnie i schrony atomowe, lecz Amerykanie podejrzewają, że w pobliskich górach powstają obiekty militarne i nuklearne. Przeznaczenie podziemnych jednostek jest nieznane, ponieważ miasto jest szczególnie chronionym miejscem w Rosji.

Więcej o: