Najlepsze kierunki na jesień [wg National Geographic]

Zdarza się, że jesień to ostatni moment, aby zobaczyć miejsca, które zimą stają się nieprzyjazne lub wręcz niedostępne. Do takich zakątków można zaliczyć nowozelandzką Zatokę Milforda albo Mazury, które znalazły się w zestawieniu najlepszych kierunków na jesień, zaproponowanym przez National Geographic.
Święto balonów - Albuquerque, Nowy Meksyk / shutterstock Święto balonów - Albuquerque, Nowy Meksyk / shutterstock Święto balonów - Albuquerque, Nowy Meksyk / shutterstock

Międzynarodowe święto lotów balonem, Nowy Meksyk

Międzynarodowe święto lotów balonem, Nowy Meksyk

Kiedy jechać: 4-12 października

W pierwszej połowie października w Albuquerque (mieście Waltera White'a z serialu Breaking Bad), w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, odbędzie się kolejne międzynarodowe święto lotów balonem. Organizatorzy przewidują, że niebo w tej części USA pokryje wówczas ponad sześćset balonów. To największa na świecie impreza tego typu. Kolorowy spektakl potrwa do końca drugiego tygodnia października. Uczestnicząc w nim będziemy mieli jednocześnie okazję wziąć udział w trwających od roku obchodach stulecia przyłączenia Nowego Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to miało miejsce w styczniu 1912 roku. Nowy Meksyk to czterdziesty siódmy stan USA.

Międzynarodowe święto lotów balonem, Nowy Meksyk / Shutterstock

h

Planujesz podróż do Meksyku? Sprawdź ten przewodnik >>

Devil's Pool, Wodospady Wiktorii w Zambii / Shutterstock Devil's Pool, Wodospady Wiktorii w Zambii / Shutterstock Devil's Pool, Wodospady Wiktorii w Zambii / Shutterstock

Devil's Pool, Wodospady Wiktorii w Zambii

Devil's Pool, Wodospady Wiktorii w Zambii

Kiedy jechać: sierpień-listopad

Ostatni kwartał roku to najlepszy czas, aby skorzystać z jednego z najbardziej nietypowych basenów na świecie. Devils's Pool to niecka utworzona w obrębie Wodospadów Wiktorii na rzece Zambezi. Znajduje się po stronie zambijskiej. Kiedy w kraju panuje okres posuchy, poziom rzeki obniża się, a nurt staje mniej gwałtowny. To idealna okazja, aby schłodzić się w basenie, podziwiając z jego krawędzi wodospad, który w tym miejscu spływa wysokimi na 110 metrów kaskadami.

Pensylwania USA / Shutterstock Pensylwania USA / Shutterstock Pensylwania USA / Shutterstock

Święto zbioru jabłek, Arendtsville, Pensylwania

Święto zbioru jabłek, Arendtsville, Pensylwania

Kiedy jechać: 4-5 i 11-12 października

Zapoczątkowane około pięćdziesięciu lat temu święto jabłek przypada na pierwszy i drugi weekend października. Odbywa się ono w Pensylwanii w północno-wschodniej części USA. Festiwalowi towarzyszą kiermasze kulinarne, podczas których goście mogą próbować tradycyjnych specjałów regionu np. pierogów. Na miejsce w liczbie kilkuset przybywają lokalni artyści i sprzedawcy wyrobów rzemieślniczych. Mimo typowo farmerskiego charakteru imprezy, pokazy starodawnych samochodów stały się nieodzowną częścią programu.

Mazury Polska / Shutterstock Mazury Polska / Shutterstock Mazury Polska / Shutterstock

Mazury

Mazury

Kiedy jechać: październik

Mazury w zestawieniu National Geographic to na pewno miła niespodzianka. Jesień to znakomita pora, aby mazurską sieć kanałów rzecznych przemierzać łódkami lub spacerować po Puszczy Augustowskiej i rezerwatach biosfery UNESCO. To również ostatni dzwonek dla miłośników rowerów, aby dwa kółka wprawić w ruch. Jak słusznie ostrzega swoich Czytelników National Geographic: "zima w Polsce zwykle przychodzi wczesną porą".

Planujesz podróż na Mazury? Sprawdź ten przewodnik >>

Trufle Trufle Trufle / Fot. Shutterstock

Święto białych trufli, Alba, Włochy

Święto białych trufli, Alba, Włochy

Kiedy jechać: 11 października - 16 listopada

Alba, miejscowość w Piemoncie, każdej jesieni przyciąga na północ Włoch koneserów białych trufli. W jesienne październikowe i listopadowe weekendy te specyficzne grzyby mają tu swoje prawdziwe święto. Festyn ma w dodatku charakter międzynarodowy. Poszukiwacze w towarzystwie psów tropicieli przeczesują wówczas każdy centymetr pobliskich lasów. Mimo że trufle rosną w ziemi i są niełatwe do odszukania, każdej jesieni jarmarczne stoły zapełniają się talerzami pełnymi grzybów. Ci, co przysmakiem tego rodzaju nie mają ochoty się częstować, mogą spróbować innych specjałów np. past i risotto. W tym czasie odbywają się też tradycyjne wyścigi na osłach, tzw. Donkey Palio.

San Diego, Kalifornia USA / Shutterstock San Diego, Kalifornia USA / Shutterstock San Diego, Kalifornia USA / Shutterstock

San Diego, Kalifornia

San Diego, Kalifornia

Kiedy jechać: październik

Jesienią w Kalifornii można nabrać oddechu od tłumów, jakie nawiedzają ten stan podczas wakacji. W październiku temperatura utrzymuje się na wysokości około 20 stopni C. Do tego czasu woda w oceanie nie zdąży się jeszcze ochłodzić, dlatego warto wykorzystać ten czas na urlop - surfing, nurkowanie i wędrówkę wzdłuż klifów. O tej porze rejon San Diego sprzyja sportowej aktywności turystów niemal w każdym wieku. Uwaga, deszcz i spadek temperatury nadchodzą zwykle w listopadzie.

San Diego, Kalifornia / shutterstock

h

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock Zatoka Milforda, Nowa Zelandia / Shutterstock

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia

Zatoka Milforda, Nowa Zelandia

Kiedy: październik-listopad

Najsłynniejszy fiord Nowej Zelandii, Zatoka Milforda, leży na Wyspie Południowej. Jest częścią Parku Narodowego Fiordland, który znajduje się na liście obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Długi na 19 km fiord słynie z wysokich klifów sięgających nawet 1600 m n.p.m. Nad okolicą góruje szczyt Mitre (prawie 1700 m n.p.m.). Teren wypełniają wody słodkie i słone. Unikatowy krajobraz Zatoki Milforda tworzą także imponujące wodospady i kaskady spływające z wiszących dolin oraz bujne lasy bukowe.

Więcej o: