8 pomysłów na jesienne wycieczki [POLSKA I EUROPA]

Jesień sprzyja wycieczkom, niekoniecznie tylko tym egzotycznym! Oto 8 oryginalnych pomysłów na jesienne wypady w Polskę i Europę - po przygodę i relaks.
Cypr / fot. Shutterstock Cypr / fot. Shutterstock Cypr / fot. Shutterstock

Pogodna jesień na Cyprze

Pogodna jesień na Cyprze

Szukacie sposobu na przedłużenie wakacji? Pomyślcie o Cyprze. Jesienią panuje tu cudowny klimat: temperatura powietrza oraz wody przekracza zazwyczaj 20 stopni Celsjusza, nie jest jednak tak upalnie jak w lipcu czy sierpniu. Stwarza to doskonałe warunki zarówno dla szukających kąpieli i wypoczynku na plaży, jak i tych, którzy chcą pozwiedzać. Jesienne poznawanie wyspy ma też dodatkowe atuty: jest zdecydowanie mniej turystów, łatwiej także - u schyłku sezonu - o tańszą ofertę w biurze podróży. Więcej informacji o wyspie Afrodyty na stronie www.visitcyprus.com.

Tekst pochodzi z magazynu

Zegar słoneczny / fot. Shutterstock Zegar słoneczny / fot. Shutterstock Zegar słoneczny / fot. Shutterstock

Muzeum zegarów Jędrzejowie

W królestwie zegarów

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy zwieńczonej kopułą obserwatorium astronomicznego. Zgromadzona tu kolekcja zegarów słonecznych nie ma sobie równej w Europie. Eksponaty pochodzą z różnych krajów, a wiele z nich skonstruowali założyciele tego miejsca, korzystając z opisów zawartych w starych źródłach. Ozdobą jędrzejowskiego zbioru są: zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, zegar z armatką skonstruowany dla króla Stanisława Leszczyńskiego oraz piękna XVII-wieczna klepsydra wodna z Sycylii.

SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock

SPA dla zdrowia i urody

SPA dla zdrowia i urody

Bądźmy szczerzy - po wakacyjnych wojażach jesteśmy wykończeni i należy nam się nieco odpoczynku. Przed nami zima, niedobór światła i witamin. Trzeba się zatem odpowiednio przygotować. Przed laty jechało się do wód, dziś zaś jeździmy do spa. Ich oferta jest oszałamiająca: znajdziemy miejsce i zabiegi na każdą kieszeń oraz potrzeby. Możemy wypocząć w górach, nad morzem lub koło jeziora. Czekają na nas masaże, kąpiele, ćwiczenia, maseczki i peelingi.

Pannonhalma, Węgry / fot. Shutterstock Pannonhalma, Węgry / fot. Shutterstock Pannonhalma, Węgry / fot. Shutterstock

Węgierski skarb UNESCO

Węgierski skarb UNESCO

Pannonhalma jest sennym miasteczkiem w północno-zachodnich Węgrzech. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabytków tego kraju - benedyktyńskie opactwo wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego dzieje sięgają 996 roku, a opactwo, wzniesione na 282-metrowej górze, zwanej Świętą Górą Pannonii, było jednym z głównych centrów chrześcijaństwa w tej części Europy. Dzisiaj wciąż żyją tu mnisi, a klasztor tłumnie odwiedzają pielgrzymi i turyści. Zwiedzić można między innymi monumentalną gotycką bazylikę Świętego Marcina, późnoromański portal Porta Speciosa, wielką salę biblioteczną, w której przechowywany jest dokument z pierwszymi słowami zapisanymi po węgiersku, oraz ogród botaniczny i opackie piwnice win. To również doskonała okazja, by skosztować rodzimych szczepów: olaszrizling, ezerjó, sárfehér i bakator.

Słowacki Raj nie tylko dla orłów

Słowacki Raj nie tylko dla orłów

Słowacki Raj to skalny stół wznoszący się 300 metrów nad okoliczną równiną. Głębokimi wąwozami prowadzą tu liczne, nader malownicze szlaki turystyczne. Wysokie na kilkadziesiąt metrów progi skalne, po których spływają wodospady, pokonujemy po licznych drabinach i pomostach. Szlaki są dostępne dla wszystkich, ale osoby z lękiem wysokości powinni wybrać raczej te łatwiejsze. Jesienią Słowacki Raj jest bajecznie kolorowy: złoto modrzewi, brąz buków i zieleń świerków na długo pozostaną w pamięci.

Kaplica czaszek w Czermnej / fot. Merlin/CC/Wikipedia Kaplica czaszek w Czermnej / fot. Merlin/CC/Wikipedia Kaplica czaszek w Czermnej / fot. Merlin/CC/Wikipedia

Ossuaria w Polsce i Europie

Ossuaria w Polsce i Europie

Ciekawą jesienną propozycją dla miłośników mocnych wrażeń mogą być ossuaria (miejsca złożenia ludzkich szczątków). Te najbardziej znane są trzy. W Polsce ossuarium znajduje się w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju. To Kaplica Czaszek, w której zgromadzono liczne szczątki ofiar wojen i epidemii. W Czechach podziemna kostnica ulokowana jest na cmentarzu w miejscowości Kutna Hora. Obejrzymy tu niesamowite dzieła z ludzkich szkieletów, między innymi dzwony czy żyrandol. Natomiast Hallstatt w Górnej Austrii słynie z ossuarium, w którym czaszki ozdobiono malunkami kwiatów i liści.

Pub Crown Liquor w Belfaście, Irlandia / fot. Shutterstock Pub Crown Liquor w Belfaście, Irlandia / fot. Shutterstock Pub Crown Liquor w Belfaście, Irlandia / fot. Shutterstock

Public Bars w Belfaście

Public Bars w Belfaście

Jeśli na piwo, to tylko do Irlandii Północnej. W Belfaście znaleziono sposób, by połączyć alkoholowe przyjemności ze zwiedzaniem. Public Bars to żywe muzea, które można podziwiać przy kufelku guinnessa lub szklaneczce whiskey (nie whisky!) i skocznej irlandzkiej muzyce. Trasa prowadzi po sześciu najbardziej znanych barach w mieście, zaczynając od słynnego Crown Liquor. Dwugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w każdy czwartek i sobotę. Koszt: sześć funtów od osoby. Informacje: www.belfastpubtours.com.

Kaktusy / fot. Shutterstock Kaktusy / fot. Shutterstock Kaktusy / fot. Shutterstock

Kaktusy nad Bałtykiem

Kaktusy nad Bałtykiem

Choć rumińska kaktusiarnia jest już bez mała miejscem legendarnym, to wciąż wielu Polaków nie wie o jej istnieniu. A szkoda. W niepozornym miejscu, niedaleko bałtyckiego wybrzeża znajduje się niezwykła plantacja kaktusów i sukulentów. Andrzej i Łucja Hinzowie zgromadzili blisko sześć tysięcy gatunków, co czyni z rumińskiej kaktusiarni największą tego typu kolekcję w Polsce. Co warte uwagi, okazy można nie tylko podziwiać podczas bezpłatnych odwiedzin, lecz także kupować. Przy okazji wizyty można też uciąć pogawędkę z właścicielem, który o sukulentach wie chyba wszystko. Więcej na: www.kaktusiarnia.pl.

Więcej o: