TOP 10: Karkonosze - najładniejsze trasy, szlaki, miejsca

Karkonosze to nie tylko Śnieżka! Dokąd się wybrać na górską wycieczkę? Polecamy najładniejsze trasy, szlaki i miejsca.

Karkonosze. Śnieżka - Szrenica

Karkonosze. Śnieżka - Szrenica

Autor: darekdj21

Szlak czerwony w Karkonoszach prowadzi ze Śnieżki na Szrenicę i ma ok. 21 km długości. Szlak jest stosunkowo łatwy, lecz czasochłonny, jego przejście zajmuje ok. 8 godzin. Jako trasę powrotną ze Szrenicy na Śnieżkę można wybrać Drogę pod Reglami (szlak zielony), jest ona mniej uczęszczana i moim zdaniem dużo ładniejsza niż szlak czerwony.

Karkonosze. Schronisko Samotnia

Karkonosze. Schronisko Samotnia

Autor: januszek_44

Samotnia to jedno z najbardziej znanych schronisk w Karkonoszach. Leży niedaleko Kotła Małego Stawu, na wysokości 1195 m n.p.m., na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wiec dotrzeć tu można wyłącznie na piechotę. Obiekt słynie z przytulnej atmosfery i domowej kuchni, stanowi też doskonałą bazę wypadową, choćby na Śnieżkę, najwyższy karkonoski szczyt.

Karkonosze. Wycieczka do Kowar

Karkonosze. Wycieczka do Kowar

Autor: januszek_44

Kowary to pięknie położony zakątek Polski, ukryty między Karkonoszami i Rudawami Janowickimi na wysokości 420-1266 m n.p.m. Specyficzny mikroklimat przyjazny regeneracji sił, okalające góry i lasy sprzyjające pieszym wędrówkom i uprawianiu wszelkiego rodzaju sportów oraz bogata, sięgająca średniowiecza historia, spełnią oczekiwania każdego, kto odwiedzi Kowary. Bliskość gór - Karkonoszy i Rudaw Janowickich oraz gęsta, dobrze utrzymana sieć szlaków turystycznych, sprawiają, że nawet najbardziej wybredni turyści znajdą tu trasy dostosowane poziomem trudności do swoich umiejętności. Polecamy spacer górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na całą Kotlinę Jeleniogórską i zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia - leżące na wysokości ponad 1260 m n.p.m. Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik. Na pięknej zimą i latem Przełęczy Okraj (1046 m n.p.m) znajduje się najwyżej położone w Polsce drogowe całodobowe przejście graniczne.

Grzbietem Karkonoszy

Grzbietem Karkonoszy

Autor: januszek_44

Ze Szklarskiej Poręby, z miejsca gdzie kiedyś była Huta Szkła Kryształowego Julia, trasa wiedzie w kierunku Wodospadu Kamieńczyk. Droga wśród potężnych świerków prowadzi do schroniska na Hali Szrenckiej. Tam można się posilić i ruszyć dalej w drogę na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Urocza i ciekawa trasa.

Karkonosze. Przełęcz Okraj

Karkonosze. Przełęcz Okraj

Autor: januszek_44

Okraj to oddalona od Kowar o 12 km karkonoska przełęcz, położona na wysokości 1046 m n.p.m. Oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego. Dawniej przebiegało przez nią najwyżej położone w naszym kraju drogowe przejście graniczne. Dziś ograniczenia w międzynarodowym ruchu to przeszłość, a wjazd do Republiki Czeskiej przez Przełęcz Okraj, dzięki zapierającym dech w piersiach widokom, wynagradza niedogodności związane z jazdą tą krętą górską trasą. Okraj to również ważny węzeł szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Można się stąd udać w polskie i czeskie Karkonosze albo zatrzymać się na dłużej w tutejszym schronisku.

Karkonosze. Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły

Karkonosze. Szklarska Poręba - Śnieżne Kotły

Autor: morela

Trasa ciekawa nie tylko ze względu na cudowne widoki, ciekawostki i obiekty, ale również dlatego, że nie jest tak zaludniona i ?głośna?, jak szlaki wiodące na Szrenicę. Raj dla osób pragnących wyciszenia i przepięknych krajobrazów. Wędrówka zaczyna się u zbiegu ulic Kilińskiego i Uroczej. Wchodzimy na żółty szlak zwany ?Starą Drogą?, mijamy Złote Jamy i po około 45 minutach marszu po dość kamienistej drodze dochodzimy do połączenia ze szlakiem zielonym, następnie przecinając rzeczkę Bystrą, po kolejnych 25 minutach docieramy do charakterystycznej grupy skał o nazwie Kukułcze Skały. Już tylko około 15 minut dzieli nas od schroniska Pod Łabskim Szczytem, gdzie można się posilić i ruszyć dalej. Tu droga robi się bardziej stroma i kamienista, a widoki zmuszają co chwilę do przystanku i wykonania kolejnych zdjęć. Mijamy leżący po prawej stronie Łabski Szczyt i dochodzimy do celu naszej podróży jakim są Śnieżne Kotły z Czarcią Amboną i Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym. W oddali widać Wielki Szyszak, jeśli dysponujemy czasem, warto do niego dotrzeć. Do schroniska wracamy tą samą trasą, ale drogę powrotną kontynuujemy szlakiem niebieskim znanym jako ?Czeska Ścieżka?. Mijamy widoczne po prawej stronie Skały Borówczane i chłodząc się w wodach potoków Bystry i Szrenicki, po około 50 minutach docieramy do Drogi Pod Reglami oraz leśniczówki Szronowiec. Tu zaczyna się ulica Kasprowicza, którą dojdziemy do centrum miasta.

Karkonosze. Ze Szklarskiej Poręby Górnej do Dolnej

Karkonosze. Ze Szklarskiej Poręby Górnej do Dolnej

Autor: morela

Łatwa i przyjemna trasa, w sam raz na rozgrzewkę podczas pobytu w Szklarskiej Porębie z małym dzieckiem. Ruszamy z centrum miasta (okolice dworca PKS), ulicą Franciszkańską dochodzimy do kościoła p.w. Bożego Ciała. Za kościołem wchodzimy na niebieski szlak i mijając Sowie Skały i Muzeum-Dom W. Hofmana docieramy do punktu widokowego Złoty Widok, następnie, nadal poruszając się szlakiem niebieskim, mijamy skałkę Chybotek i drogą w dół dochodzimy do Szklarskiej Poręby Dolnej, gdzie warto zwrócić uwagę na dwa zabytkowe kościoły oraz posilić się w Chacie Izerskiej. Po krótkim odpoczynku, ulicą Waryńskiego docieramy do Parku Jurajskiego i dalej ulicą Kopernika do zbiornika wodnego, skąd blisko już do Muzeum Karkonoskiego. Wracamy ulicami 11 Listopada i Franciszkańską do punktu wyjścia.

Karkonosze. Szklarska Poręba - część Szlaku Walońskiego

Karkonosze. Szklarska Poręba - część Szlaku Walońskiego

Autor: morela

Trasa ta jest częścią Szlaku Walońskiego. To bardzo malowniczy szlak, częściowo położony na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest łatwa do pokonania, w ciekawych punktach umieszczone są tablice bogate w ilustracje i informacje. Szlak na terenie parku jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Z ulicy 1-go Maja skręcamy w ulicę Kołłątaja, po zwiedzeniu Leśnej Huty schodzimy w dół do Chaty Walońskiej, dalej czarnym szlakiem wzdłuż rzeki Szklarki dochodzimy do wodospadu o tej samej nazwie. Drogę powrotną można wybrać albo ulicą Jeleniogórską, albo zielonym szlakiem wzdłuż rzeki Kamienna. Ostatni ciekawy punkt trasy to Muzeum Ziemi, od którego w górę prowadzi dość stroma droga do punktu wyjścia, ale to jedyne wymagające większego wysiłku podejście podczas wyprawy.

Karkonosze. Na Chojnik (czarnym szlakiem)

Karkonosze. Na Chojnik (czarnym szlakiem)

Autor: marlach

Trasa rozpoczyna się przy parkingu i wiedzie do wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Dalej idziemy cały czas lasem, aż do samego szczytu, gdzie stoi zamek Chojnik (627 m n.p.m ). Po drodze, dla osób żądnych przygód, nie lada atrakcją jest przejście przez tunel skalny (polecam) lub ewentualnie krótkie, aczkolwiek strome wejście po skałkach. Trasa do przejścia dla każdego, nie jest specjalnie wymagająca, a widoki i osobliwości rekompensują każdy wysiłek.

Karkonosze. Śnieżka o poranku (rowerem dla zaawansowanych)

Karkonosze. Śnieżka o poranku (rowerem dla zaawansowanych)

Autor: andrzej.aa

Wyruszyliśmy w drogę o godzinie 23. Do Karpacza wjechaliśmy o 3 rano. Podjazd okropny, absolutnie nie na rower, więc nie dziwię się, że istnieje zakaz. Napaleńcy zaczęliby jeździć nie po bruku, a bokiem, odkrywając brutalnie glebę i pozbawiając ją roślinności. Podjazd pod samą Śnieżkę przebyłem pieszo - z braku sił i zbyt dużego nachylenia kamienistej ścieżki (szybciej szedłem niż jechałem). Przyjemnie się pędzi z górki, ale asfaltem. By uniknąć nieprzyjemnego spotkania, przyszedł pomysł zjazdu czarnym szlakiem, na którym nie obyło się bez upadków. Później obraliśmy kurs na terenową trasę przez Komarno, Wojcieszów Górny do Lipy. Musiałem uruchomić mój zmysł tropienia oraz intuicję, by pojechać prosto za grupą. Mimo to ktoś źle narysował symbol żółtego szlaku i zaliczyłem dodatkowy podjazd pod kamieniołom w Wojcieszowie. Za Muchowem wjechaliśmy na kolejny szlak, dalej już starymi ścieżkami.

Trasy i mapy interaktywne dostarcza:

Traseo.pl

Więcej o: