Mierzeja Kurońska, Litwa
Mierzeja Kurońska, usytuowana w południowo-wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego, była zasiedlana już w okresie prehistorycznym. Mieszkańcy tego pokrytego wydmami półwyspu od tysięcy lat musieli zmagać się z przeciwnościami przyrody: silnymi wiatrami powodującymi intensywne fale morskie. Dzięki zaangażowaniu w intensywne zabezpieczanie terenu (m.in. projekty stabilizacji wydm, plany zalesiania obszaru) półwysep udało się zachować. Obszar litewskiej części półwyspu zlokalizowany jest w granicach Neryngi - miasta powstałego kilkadziesiąt lat temu w wyniku połączenia wiosek i Kłajpedy, zabytkowego miasta założonego w XIII wieku. Na Mierzei Kurońskiej można zaobserwować bogatą florę i faunę. W okolicznych lasach żyją łosie, sarny, dziki, lisy oraz liczne gatunki ptaków.
Bałtyk i litewska Mierzeja Kurońska / fot. Shutterstock
Zobacz też:
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Zamki Dolnego Śląska
Zamek Czocha. Obronny zamek graniczny wznosi się we wsi Czocha, niedaleko Leśnej, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie. Obecnie obiekt należy do sieci hotelowej i, niestety, nie można zwiedzać jego wnętrz. Warto natomiast pospacerować po całym terenie wokół zamku. Piękne zabudowania zamku były miejscem akcji kilku polskich filmów: "Gdzie jest generał", "Wiedźmin", "Legenda", seriali "Tajemnica twierdzy szyfrów", "Dwa światy" oraz "Pierwsza miłość". W zabytkowych budynkach gospodarczych blisko bramy wejściowej urządzono niewielkie muzeum, w którym zgromadzono m.in. rekwizyty z planów filmowych.
Zamek Czocha w woj. dolnośląskim / fot. CC 2.0 Wikipedia/Tomasz Zugaj
Zamek Książ. W XIII w. zamek rozbudował książę świdnicko-jaworski, Bolko I i przeniósł tu swą siedzibę. Dzisiaj można oglądać kilka pięknie odnowionych sal i pospacerować po ogrodach.
Zamek Kliczków. Obecnie jest to malowniczy zespół dwóch dziedzińców otoczonych skrzydłami mieszkalnymi w stylu neorenesansowym i neogotyckim, najstarsza, średniowieczna część zamku jest w skrzydle południowo-zachodnim. Zabytek pełni dziś funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego z luksusowym hotelem oraz pełnym zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska, zwana niegdyś Białą, Sala Kominkowa z dwupiętrowym piecem na sześciu nóżkach i Sala Teatralna, którą zdobi okazała polichromia z motywem myśliwskim. Zamek udostępniono turystom, jednak wnętrza można zwiedzać indywidualnie tylko w weekendy i święta.
Tekst pochodzi z książki "Zamki w Polsce" wydawnictwa Dragon.
Tokaj, Węgry
Malownicze góry i pagórki Tokaju od stuleci porastają winorośla, z których produkowany jest słynny trunek. Deserowe białe wino z Tokaju jest znane w Europie od XV w. Na miejscu można nie tylko poznać, jak smakuje prawdziwy tokaj, ale też dowiedzieć się, po czym rozpoznać oryginalny trunek. Stolica regionu, Tokaj, jest urokliwym niewielkim miasteczkiem. We wsi Tolcsva znajduje się muzeum winiarstwa i znane piwnice "Oremus". Najważniejsze uprawy znajdują się we wsiach: Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal i Tállya.
Zobacz też: 5 pomysłów na podróż po węgierskich winnicach
Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Toskania, Val d'Orcia, Włochy
Wyjątkowy krajobraz toskańskiej doliny Val d'Orcia zachwyca od stuleci. W okresie renesansu stanowił ogromnie ważną inspirację dla malarzy szkoły sieneńskiej. Charakterystyczne widoki krainy zostały utrwalone na licznych pejzażach. Winnice, uprawy oliwek poprzecinane rzędami słoneczników, kamienne miasta wzniesione na wzgórzach to typowe elementy tego krajobrazu. Na szczególną uwagę zasługują miejscowości: Pienza z Pałacem Piccolominiego (wybitnego włoskiego humanisty, późniejszego papieża Piusa II), Radicofani ze średniowiecznym zamkiem Karolingów, ufortyfikowane, wyniesione na szczyt Montalcino z XIII-wiecznymi zabytkami warownymi, średniowieczną katedrą oraz innymi kościołami, których wnętrza pokryte są cennymi freskami mistrzów szkoły sieneńskiej.
Jesienna Toskania o zachodzie słońca / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Alto Douro, Portugalia
Znany ze znakomitego wina (w tym słynnego porto) region Alto Douro to przepiękna kraina słonecznych stoków, pokrytych tarasowatymi winnicami. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych regionów winiarskich na świecie - wino wytwarzano tu już w czasach rzymskich. Między winnicami kryją się tradycyjne quintas - posiadłości, w których od pokoleń wytwarza się wino. Niektóre z nich można zwiedzać.
Na porto do Porto! Portugalia / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Madera, Portugalia
Madera nazywana "Krainą Wiecznej Wiosny" stała się w ostatnich latach najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym Portugalii. Oddalony o 1000 km od Europy archipelag został odkryty na początku XV w. Wyspy, z których Madera jest największa, porastają gęste, soczystozielone lasy wawrzynowe, objęte ochroną pod auspicjami UNESCO. Dzikie fragmenty lasów tworzą świetne warunki do wypraw trekkingowych. Zmęczeni słońcem i plażą turyści chętnie odwiedzają wspaniałe, zadbane ogrody, w których rosną m.in. orchidee, bananowce i kaktusy. Na wybrzeżu panują bardzo dobre warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Większość plaż nie jest jednak piaszczysta, a żwirowa. Najpopularniejsze kąpieliska znajdują się w Funchal, Santa Cruz i Caniço, a także na sąsiedniej wyspie Porto Santo.
Targi na Maderze przez cały rok kuszą wyborem świeżych warzyw i owoców. Na zdjęciu zakupy na targu w Funchal / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Wybrzeże Amalfitańskie, Włochy
Wydzielone w południowej części półwyspu Sorrentyńskiego wybrzeże stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych. Oprócz wspaniałych plaż i terenów rekreacyjnych, rozciągający się od Positano po Vietri sul Mare region, wyróżnia się bogactwem zabytków architektonicznych, z uwagi na duże zróżnicowanie terenu, malowniczo komponujących się z krajobrazem. Gwiazdy włoskiego showbiznesu, ale nie tylko, mają tu swoje wille. Popularnym celem wczasowiczów wypoczywających na tutejszych plażąch jest Villa Cimbrone w Ravello. Samo miasto Amalfii, od którego wzięła się nazwa wybrzeża, było niezależną republiką. Malowniczo położone na wzgórzu wznoszącym się nad morzem zachowało wiele historycznych budowli: katedrę, w której stoi znana rzeźba św. Andrzeja w kręgu Michała Anioła; Chiostro del Paradiso, pełniący pierwotnie funkcję grobowca z ciekawą architekturą z wpływami arabskimi; Arsenał.
Włoskie miasto Ravello na wybrzeżu Amalfitańskim / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Park Narodowy Teide na Wyspach Kanaryjskich
Założony w 1954 r. Park Narodowy Teide swoją nazwę wziął od mierzącej 3718 m n.p.m. góry wulkanicznej, wznoszącej się na jednej z wysp wchodzących w skład Teneryfy. Jej intrygujący księżycowy krajobraz ukształtował wulkan. Można tu znaleźć interesujące z geologicznego punktu widzenia skały pokryte bazaltem, pumeksem i obsydianem. Park narodowy leży na wysokości 2000 m n.p.m. i jest trzecim na świecie tak wysoko położonym obszarem chronionym. Dziś słynie głównie z unikatowej rzeźby terenu, która jest świadectwem działających tu przez lata procesów geologicznych.
Niezapomniany widok. Park Narodowy Teide na Teneryfie, Wyspy Kanaryjskie / fot. Shutterstock
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.