Jesienne wycieczki dla wielbicieli wina

Wycieczka z kieliszkiem ręku po pięknych europejskich winnicach, a przy okazji miasteczkach regionów winiarskich to bardzo miła, jesienna przygoda. Oto miejsca, do których warto się wybrać w poszukiwaniu najlepszych trunków.
Toskania, Włochy. Region w środkowych Włoszech ze stolicą we Florencji, na północy i zachodzie sięga Wybrzeża Liguryjskiego oraz Morza Tyrreńskiego. Administracyjnie częścią Toskanii są również wyspy archipelagu toskańskiego w tym słynna Elba. Toskania słynie z wyśmienitej kuchni regionalnej i równie znakomitego wina. Toskania, Włochy. Region w środkowych Włoszech ze stolicą we Florencji, na północy i zachodzie sięga Wybrzeża Liguryjskiego oraz Morza Tyrreńskiego. Administracyjnie częścią Toskanii są również wyspy archipelagu toskańskiego w tym słynna Elba. Toskania słynie z wyśmienitej kuchni regionalnej i równie znakomitego wina. Włochy, Toskania, dolina Val d'Orcia/Shutterstock

Włochy - Toskania, Chianti

Włochy - Toskania, Chianti

We Włoszech wina produkuje się na ogromną skalę zarówno na północy kraju, jak i na południu. O miano stolicy najsłynniejszego włoskiego wina spierają się Piemont i Toskania. Sycylijskie wina także mają wielu zwolenników. Najbardziej znanym czerwonym włoskim winem jest jednak toskańskie Chianti. Tzw. "Krew Jowisza" ma różne postacie, od młodej, lekkiej i owocowej po starzejące się w omszałych butelkach. Chianti to jednak nie tylko wino - to także piękny pejzaż zielonych wzgórz porośniętych winoroślą, pośród których rozsiane są małe toskańskie miasteczka i samotne kamienne wille.

Castellina, Radda, Greve - to miejscowości, do których trzeba zajrzeć, będąc na winnym szlaku. Można też przejechać jedną z najbardziej malowniczych tras samochodowych we Włoszech - Chiantigianą zatrzymując się w zapraszających na degustację gospodarstwach i winnicach toskańskich. Po zasmakowaniu Chianti, odwiedzić trzeba Montepulciano położone na łagodnym wzgórzu doliny Chiany. Miasteczko to słynie z kolejnego wspaniałego toskańskiego wina - Nobile de Montepulciano. Dalej czeka Montalcino, gdzie produkowane jest Nobile de Montepulciano. Tradycyjne święto winne w Toskanii odbywa się w drugi weekend września w Greve.

Niemcy Cochem Niemcy Cochem Niemcy Cochem/shutterstock

Niemcy - Dolina Środkowego Renu, winnica nad Mozelą

Niemcy - Dolina Środkowego Renu, winnica nad Mozelą

Niemiecka Dolina Środkowego Renu słynie z pięknych zamków i pałaców usianych na winnych wzgórzach, gdzie uprawia się winogrona do produkcji słynnych, reńskich win. Wszystkie wzgórza i zbocza w tym regionie pokrywają winnice, po raz pierwszy założone już przez Rzymian. Dziś uprawą winorośli w Dolinie Środkowego Renu zajmują się głównie małe rodzinne przedsiębiorstwa, ale widok winnych tarasów, obok malowniczych zamków, jest niepowtarzalny.

Winnice dominują też w krajobrazie dolin wijących się pętlami rzek Mozela, Saara i Ruwer. Te położone nad Mozelą są najbardziej stromymi winnicami świata, a pokonanie najtrudniejszych fragmentów jest możliwe dzięki metalowym linom. Wzdłuż liczącego ponad 243 kilometrów odcinka Mozeli, od miasteczka Perl aż do Koblencji znajduje się około 5 tysięcy winnic, a w ponad 125 miejscowościach się tam znajdujących uprawia się około 70 milionów winnych krzewów. To idealne miejsce dla koneserów wina, nadal można tu obejrzeć urządzenia do produkcji wina jeszcze z czasów rzymskich. Z uprawianych w tym regionie win najpopularniejszy jest Riesling, który dominuje w winnicach nad Mozelą, oraz sąsiednimi rzekami Saarą i Ruwerą. Drugą odmianą jest Rivaner, zaś w górnym biegu Mozeli trafimy na Elbling, z którego robi się owocowe wina musujące i wytrawne.

Wina wytwarzane nad Mozelą nie zawierają dużo alkoholu, są smaczne i mają kwiatowo-owocowy bukiet. Na wycieczce po znanych winnicach na Mozelą warto odwiedzić szczególnie Weingut Fritz-Haag-Dusemonder Hof z Brauneberga, Weingut Dr.Loosen z Bernkastel, Weingut Egon Müller-Scharzhof z Wiltingen. Winnice nad Mozelą można zwiedzać konno, na rowerze, pieszo, a nawet kajakiem. Dobrze oznaczone ścieżki ciągną się od jednego winnego miasteczka do drugiego.

Vergisson, Burgundia Vergisson, Burgundia Vergisson, Burgundia/Shutterstock

Francja - Burgundia, Alzacja, Dolina Loary

Francja - Burgundia, Alzacja, Dolina Loary

Francja jest bezapelacyjnie winiarską mekką, a francuskie wina noszą miano jednych z najlepszych. Regionów winiarskich we Francji jest wiele, a z ich różnorodności można czerpać niesamowite bogactwo smaku, aromatu i koloru. Nawet Ci, którzy nie znają się na winach kojarzą nazwy najsłynniejszych regionów winiarskich - Burgundii, Bordeaux, czy Szampanii. Nie dziwi więc, że to we Francji zapoczątkowano modę na zwiedzanie winnic.

Wielkim powodzeniem cieszą się wycieczki po winnicach Burgundii. Miasteczka i wioski tego regionu, takie jak Dijon, Beaune i Auxerre, wyglądają, jakby zatrzymał się w nich czas. Oprócz winnic miejscową atrakcją są wytwórnie serów. Idealną podróżniczą atrakcją dla miłośników wina jest też Alzacja. 180-kilometrowy Winny Szlak Alzacji bierze ona swój początek w Marlenheim, wiedzie przez górskie rejony Wogezy i kończy się w Than, niedaleko Strasbourga. Po drodze poza winnicami czekają malownicze miasteczka z brukowanymi uliczkami, zacisznymi winiarniami, domami z muru pruskiego.

Poznawanie smaków francuskiego wina można też połączyć ze zwiedzaniem zamków nad Loarą - Dolina Loary obfituje w winnice, oferujące aromatyczne wino. Winnice w Dolinie Loary znane są wysokiej klasy wina, szczególnie białego wytrawnego. Pod względem produkcji wina okręg nad Loarą ustępuje jedynie Bordeaux - "sercu francuskiego winiarstwa" - oraz Dolinie Rodanu, gdzie wytwarza się prawie 3,5 miliona hektolitrów wina rocznie.

wino, słowacja wino, słowacja Fot. Shutterstock

Słowacja - Tokaj, Małokarpacki Szlak Winny

Słowacja - Tokaj, Małokarpacki Szlak Winny

Na Słowacji jest sześć regionów, gdzie uprawia się winorośl. Najbardziej ekskluzywny z nich to region Tokaj, położony wzdłuż granicy z Węgrami. To jeden z nielicznych terenów na świecie, gdzie można wyhodować winogrona do produkcji naturalnie słodkich win. O tokajskim winie mówi się, że jest "królem win i winem królów", ponieważ w przeszłości nie brakowało go na żadnym pańskim stole w Europie. Jedną z miejscowości położonych w winiarskim regionie Tokaj jest Malá Tŕňa, gdzie znajduje się fabryka największego producenta wina Tokaj na Słowacji. Warto odwiedzić te niesamowite, ciągnące się kilometrami i pokryte pleśnią tufowe piwnice pełne dębowych beczek z winem. Słowacki Region Tokajski to jednak najmniejszy słowacki region winny.

Największą popularnością enoturystów cieszą się winnice Małych Karpat, rozciągające się od wzgórz karpackich w Racy przez Święty Jur i Pezinok do Modrej. W Pezinoku dwadzieścia kilometrów od Bratysławy wyrabia się jedne z najlepszych markowych win Słowacji. Znajduje się tu także Muzeum Małokarpackie poświęcone winiarstwu. W Modrej pełno jest piwnic i sklepów z winem. Prężnie działają rodzinne biznesy, prawie każdy dom posiada tu własną piwniczkę z winem. W samym centrum przy ul. Štúrova 84 można degustować i kupować wina słowackie, a także umówić się na zwiedzenie historycznych piwniczek winnych mieszkańców miasta. 29 września warto się wybrać na dzień otwartych tokajskich piwnic. Transport pomiędzy wioskami regionu będzie w tym dniu darmowy. Wyruszyć można bezpośrednio z Koszyc, skąd będzie kursował historyczny pociąg.

Tokaj, wino, Węgry Tokaj, wino, Węgry Fot. Shutterstock

Węgry - Tokaj, Eger, Balton

Węgry - Tokaj, Eger, Balton

We wrześniu na Węgrzech wino jest najważniejsze. Liczne święta i festiwale zapraszają turystów do wspólnego winobrania. Trasy winiarskie dają możliwość przyjrzenia się produkcji win, zwiedzenia muzeów wina oraz degustacji. Węgierskie wina mają długą tradycję. Historia niektórych regionów winiarskich np. regionu Tokaj, sięga 290 roku naszej ery. Na Węgrzech znajdują się 22 regiony winiarskie.

Węgierski region Tokaj z 7 tys. ha winnic jest znacznie popularniejszy od słowackiego. Został w 2002 roku umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wino z Tokaju uważane jest za trunek o niezwykłych właściwościach, odnawiających siły witalne, orzeźwiających ciało i ducha. Popularnością cieszy się także region Egeru z 4 tys. hektarów winnic, który jest kolebką innego słynnego węgierskiego wina - czerwonego Egri Bikavera (Bycza Krew).

Prawdziwym rajem dla smakoszy są także okolice Balatonu, gdzie wulkaniczne podłoże, łagodny klimat i tafla wody odbijająca promienie słoneczne stworzyły możliwości do produkcji najlepszych w kraju win musujących oraz legendarnego Szarego Mnicha z korzennym posmakiem. 5-7 października warto być na Festiwalu Wina (tokaj.hu) w słynnej miejscowości Tokaj albo Festiwalu Czerwonego Wina w Villány. W dniach 12-16 września odbywa się Międzynarodowy Festiwal Wina i Wina Musującego w Budapeszcie.

Więcej o: