Hiszpania miasta - co zobaczyć w hiszpańskich miastach

Jakie miasta w Hiszpanii zobaczyć i co w nich znajdziemy wyjątkowego? Hiszpania miasta - przewodnik dla początkujących turystów w Hiszpanii.
Caceres. Caceres to najciekawsze miasto położonego w zachodniej Hiszpanii regionu Estremadura. Stare miasto Caceres z zabytkowym zespołem miejskich pałaców, kościołów i klasztorów z XV-XVI w. ulokowane jest na wzgórzu otoczonym murami obronnymi. Caceres. Caceres to najciekawsze miasto położonego w zachodniej Hiszpanii regionu Estremadura. Stare miasto Caceres z zabytkowym zespołem miejskich pałaców, kościołów i klasztorów z XV-XVI w. ulokowane jest na wzgórzu otoczonym murami obronnymi. Fot. Shutterstock

Hiszpania - Caceres

Hiszpania - Caceres

Zabudowa Starego Miasta Cáceres jest syntezą stylu romańskiego, architektury islamskiej, gotyku północnego oraz włoskiego renesansu, a zatem wypadkową ścierania się odmiennych kultur i religii. Dzielnicę Zabytków (Barrio Monumental) nasyconą głównie średniowiecznymi pałacami, dworami i kościołami, otacza wysoki mur obronny. Tuż obok niego znajduje się kilkadziesiąt wież z okresu muzułmańskiego - najsłynniejszą z nich jest Torre del Bujaco. Zabytkowe kościoły reprezentują San Mateo z XVI w. i Santa Maria z XV w. Wśród okazałych pałaców wyróżnia się z kolei Palacio de los Golfinos de Abajo, czyli Dom Królów Katolickich z XV w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Andaluzja, Hiszpania. Znajdująca się na południu Hiszpanii Andaluzja to niezwykle ciekawy region. To kraina flamenco, corridy, siesty i fiesty. Andaluzja jest bliska Afryce i to nie tylko geograficznie, ale też kulturowo. Wpływy afrykańskie można odnaleźć w zwyczajach, zabytkach, architekturze. 
Najwspanialsze miasta regionu m.in. Sewilla, Kordoba, Grenada. Jak mówi przysłowie hiszpańskie: Andaluzja, Hiszpania. Znajdująca się na południu Hiszpanii Andaluzja to niezwykle ciekawy region. To kraina flamenco, corridy, siesty i fiesty. Andaluzja jest bliska Afryce i to nie tylko geograficznie, ale też kulturowo. Wpływy afrykańskie można odnaleźć w zwyczajach, zabytkach, architekturze. Najwspanialsze miasta regionu m.in. Sewilla, Kordoba, Grenada. Jak mówi przysłowie hiszpańskie: "Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział". Andaluzja, Grenada, Alhambra/Fot. Shutterstock

Hiszpania - Grenada

Hiszpania - Grenada

Wyjątkowy charakter średniowiecznego centrum Granady tworzą trzy obiekty: warowny zespół pałacowy Alhambra, ogrody Generalife oraz dzielnica mieszkalna Albaicín. Alhambra, czyli po arabsku "czerwona wieża" (swoją nazwę zawdzięcza barwie murów) wyrosła na wzgórzu La Sabica w XIII w. za panowania dynastii Nasrydów. Ten wyjątkowy zespół pałacowy składa się z kilku obiektów: maszwaru (rodzaj sali sądowej), części reprezentacyjnej, haremu oraz prywatnych apartamentów. Wspaniałymi elementami dekoracyjnymi są arkadowe szeregi kolumn, stalaktytowe sklepienia, malowidła ścienne oraz ściany ozdobione płytkami. Do pałacu przylegają ogrody Generalife, jedne z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich. Na jednym z grzbietów górskich naprzeciwko Alhambry położona jest najstarsza dzielnica Granady - Albaicín, w której zachowały się budowle reprezentujące mauretańską architekturę ludową. W dzielnicy nadal używany jest arabski system irygacyjny. Arabskie korzenie Albaicín zdradzają kościoły, przy których wznoszą się minarety.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Avila. Avila to miasto kościołów i klasztorów, miejsce pielgrzymek do zabytków związanych ze św. Teresą. To także miasto otoczone najlepiej zachowanymi w Hiszpanii murami obronnymi z dziewięcioma bramami wjazdowymi z XI wieku, położone na tle szczytów Sierra de Gredos. 
Mury są bardzo wysokie, grube na trzy metry i co najważniejsze - można po nich spacerować.
Avila. Avila to miasto kościołów i klasztorów, miejsce pielgrzymek do zabytków związanych ze św. Teresą. To także miasto otoczone najlepiej zachowanymi w Hiszpanii murami obronnymi z dziewięcioma bramami wjazdowymi z XI wieku, położone na tle szczytów Sierra de Gredos. Mury są bardzo wysokie, grube na trzy metry i co najważniejsze - można po nich spacerować. Fot. Shutterstock

Hiszpania - Avila

Hiszpania - Avila

W XI w. w samym środku Hiszpanii założono Ávilę - miasto, które miało chronić kraj przed najazdami Maurów. To tutaj żyła i działała św. Teresa od Jezusa. Ávila, nazywana miastem świętych i kamieni, zachowała oryginalną średniowieczną zabudowę, na którą składają się: mury obronne, 82 półokrągłe baszty oraz 9 monumentalnych bram. Las Murallas ciągnące się na przestrzeni 2,7 km, osiągnęły wysokość ok. 3,5 metrów i grubość 2,5. Doskonała gotycka forma widoczna jest w licznych obiektach sakralnych: kościołach i katedrach. W mieście zachowane zostały również ruiny zamku Maurów.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Hiszpania wczasy - Kordoba Hiszpania wczasy - Kordoba Hiszpania wczasy/Fot. Shutterstock

Hiszpania - Kordoba

Hiszpania - Kordoba

Wielki rozkwit miasta Kordoba rozpoczął się w VIII w. za panowania władcy z dynastii kalifów arabskich. Powstało wówczas około 300 meczetów oraz liczne budowle publiczne i obiekty pałacowe. Najbardziej znanym zabytkiem z tego okresu jest Mezquita (Wielki Meczet) - budynek był wielokrotnie przebudowywany i obecnie pełni funkcję katedry kościoła rzymskokatolickiego. Ważnym zabytkiem jest też most Puente Romano, wybudowany za czasów Augusta. W mieście podziwiać można kościoły z XVI-XVII w. oraz najstarszy z nich, Santa Marina z XIII w., a także liczne pałace z XV i XVI w. Po latach przerwy w Kordobie czynna jest na nowo synagoga wybudowana w XIV w. Kilka kilometrów na północny zachód od miasta znajduje się niezwykle ciekawy kompleks pałacowy Medina Azahara z X w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Lugo Lugo Lugo/Shutterstock

Hiszpania - Lugo

Hiszpania  -Lugo

W północno-zachodniej Hiszpanii, w Lugo zachowały się mury rzymskie, wzniesione pod koniec II wieku. To jedyne miasto na świecie, otoczone murami rzymskimi zachowanymi w pierwotnym kształcie. Ich długość wynosi 2117 metrów, a wysokość od 10 do 15 metrów. Mury posiadają aż 71 wież i 10 bram. Drugim cennym zabytkiem, którego nie można w Lugo pominąć jest XII-wieczna katedra romańska, z gotycką dzwonnicą, barokowymi krużgankiem i zakrystią oraz renesansową kaplicą św. Floriana. W świątyni przechowywana jest figura Madonny o Wielkich Oczach (Nuestra Señora de los Ojos Grandes).

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Madryt. Madryt, stolica Hiszpanii, to słynne muzeum El Prado ze zbiorami m.in. El Greco, Michała Anioła i Rembrandta, kulinarne ciekawostki pod postacią churros z czekoladą - ciastek, które macza się w gorącej czekoladzie, wspaniały Plaza Mayor - najpopularniejszy i najbardziej malowniczy plac w Madrycie, a także dzielnice znane m.in. z filmów Almodovara i piosenek Manu Chao. Madryt. Madryt, stolica Hiszpanii, to słynne muzeum El Prado ze zbiorami m.in. El Greco, Michała Anioła i Rembrandta, kulinarne ciekawostki pod postacią churros z czekoladą - ciastek, które macza się w gorącej czekoladzie, wspaniały Plaza Mayor - najpopularniejszy i najbardziej malowniczy plac w Madrycie, a także dzielnice znane m.in. z filmów Almodovara i piosenek Manu Chao. Fot. Shutterstock

Hiszpania - Madryt

Hiszpania - Madryt

Madryt jest jednym z najstarszym miast w Europie. Stolica Hiszpanii pełni dziś rolę nie tylko ważnego ośrodka politycznego, ale też kulturalnego. Znajdują się tu muzea sztuki o światowej randze, jak Muzeum Prado (Velásquez, Goya, Picasso) czy Muzeum Thyssen-Bornemiusza (Tycjan, van Gogh). Nie sposób wymienić całego bogactwa zabytków Madrytu. Serce miasta stanowi bez wątpienia Puerta del Sol, czyli Brama Słońca - owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi XVIII-wiecznymi domami. To tzw. kilometr zero, od którego mierzy się odległości w Hiszpanii. Spośród zabytków najważniejszym jest Pałac Królewski z XVIII w,, najbardziej spektakularnym - Świątynia Debod, powstała w II w. p.n.e. w Egipcie ku czci Amona. Turystyczną atrakcją jest największa arena do walki byków las Ventas.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Hiszpania - Oviedo Hiszpania - Oviedo javier.losa/CC/flickr.com

Hiszpania - Oviedo

Hiszpania - Oviedo

Kiedy w IX w. Półwysep Iberyjski zdominowała kultura arabska, prawdziwą enklawą chrześcijaństwa na tym obszarze stało się królestwo Asturii. To tutaj wyłonił się styl przedromański, który w istotny sposób wpłynął na kształt architektury sakralnej na obszarze półwyspu. Najbardziej znaczące przykłady budowli przedromańskich znajdują się w Oviedo. Na uwagę zasługują przede wszystkim świątynie wybudowane na zboczu góry Naranco: Santa María del Naranco oraz San Miguel de Lillo. Pierwsza z nich została wzniesiona w IX w. jako sala królewska Ramira I, z czasem przekształcona w kościół; dawna aula zajmująca górną kondygnację zachowała się do dziś. Kaplica pod wezwaniem Michała Archanioła pełniła funkcję kaplicy pałacowej.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Salamanka. Salamanka to miasto inne niż wszystkie, co widać już na pierwszy rzut oka. Wszystkie najważniejsze budowle Salamanki wzniesiono bowiem z piaskowca, wydobywanego z kamieniołomów w odległej o 5 km Villamayor. Złotawy odcień kamienia, zmieniający się w zależności od pory dnia, nadaje Salamance piękny, ciepły koloryt. Nagromadzenie wysokiej klasy zabytków na stosunkowo niewielkim obszarze może przyprawić o zawrót głowy. W Salamance znajduje się najstarszy w Hiszpanii uniwersytet. Salamanka. Salamanka to miasto inne niż wszystkie, co widać już na pierwszy rzut oka. Wszystkie najważniejsze budowle Salamanki wzniesiono bowiem z piaskowca, wydobywanego z kamieniołomów w odległej o 5 km Villamayor. Złotawy odcień kamienia, zmieniający się w zależności od pory dnia, nadaje Salamance piękny, ciepły koloryt. Nagromadzenie wysokiej klasy zabytków na stosunkowo niewielkim obszarze może przyprawić o zawrót głowy. W Salamance znajduje się najstarszy w Hiszpanii uniwersytet. Fot. Shutterstock

Hiszpania - Salamanka

Hiszpania - Salamanka

To dawne miasto uniwersyteckie położone na północny-zachód od Madrytu, zostało zdobyte przez Kartagińczyków w III w. p.n.e. W następnym okresie stało się miastem rzymskim, a po upadku cesarstwa do XI w. znajdowało się pod panowaniem Maurów. Uniwersytet, jeden z najstarszych w Europie, największą świetność przeżywał podczas tzw. złotego wieku Salamanki. Zespół miejski obfituje we wspaniałe zabytki romańskie, gotyckie, mauretańskie, renesansowe i barokowe. Szczególnie imponująco prezentuje się Plaza Mayor, otoczony ze wszystkich stron galeriami i arkadami.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Sewilla, Hiszpania pogoda / Shutterstock Sewilla, Hiszpania pogoda / Shutterstock Hiszpania pogoda/Fot. Shutterstock

Hiszpania - Sewilla

Hiszpania - Sewilla

Monumentalna gotycka Katedra Santa Maria de la Sede stanęła na fundamentach meczetu. Budowniczy zachowali prostokątny układ budowli oraz minaret, który przekształcono w dzwonnicę. Świątynię, budowaną przez 100 lat, konsekrowano w 1519 roku. Ołtarz główny sewilskiej katedry - imponujące dzieło Pietera Dancarta - należy do największych w kraju. W świątyni znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, przechowywane są też relikwie Ferdynanda III, zdobywcy Sewilli. Pałac królewski Alkazar (XI w.), jeden z najwspanialszych założeń pałacowych w Europie, zasłynął w epoce wielkich odkryć geograficznych jako miejsce podejmowania decyzji o morskich ekspedycjach. Niezwykle ciekawym zabytkiem Sewilli jest również Główne Archiwum Indii, mieszczące się w gmachu Giełdy Handlowej z końca XVI wieku. Archiwum zostało utworzone w 1785 r. z inicjatywy Karola III. Jego zadaniem było gromadzenie informacji dotyczących hiszpańskich kolonii. Przechowywane w nim dokumenty, których ilość przekracza 43 tys. sztuk, stanowią dla historyków bezcenne źródło wiedzy.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Hiszpania miasta, Toledo / Shutterstock Hiszpania miasta, Toledo / Shutterstock Hiszpania miasta, Toledo / Shutterstock

Hiszpania - Toledo

Hiszpania - Toledo

Architektura miasta jest świadectwem ciekawych dziejów Toledo, mieszają się w niej wpływy tradycji żydowskiej, chrześcijańskiej i muzłmańskiej. Najcenniejszymi zabytkami miasta są pozostałości pałacu-twierdzy Alkazar z XI wieku oraz katedra gotycka. Chrześcijańska świątynia powstała w okresie 1227-1493. Jej bryłę charakteryzuje niedokończona wieża, nakryta barokową kopułą. Wnętrze pięcionawowej katedry o imponujących rozmiarach - długości 112 m, urządzone zostało w epoce baroku. Spośród 22 kaplic wyróżniają się: Capilla Mayor ze względu na wspaniałe dekoracje rzeźbiarskie pokrywające ściany ołtarza; Capilla de San Juan - miejsce przechowywania słynnej 3-metrowej monstrancji; Capilla Santiago - z cennymi grobowcami. Perłą Toledo jest jeszcze jedna świątynia, prezentująca wyjątkowy styl mudejar - Santa Maria la Blanca, przekształcona w XV w. z synagogi.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Santiago de Compostela Santiago de Compostela Fot. Shutterstock

Hiszpania - Santiago de Compostela

Hiszpania - Santiago de Compostela

Santiago de Compostela było najważniejszym ośrodkiem pielgrzymkowym średniowiecznej Europy. Zniszczone w X wieku, w następnym stuleciu zostało całkowicie odbudowane. Najważniejszym obiektem sakralnym jest grób św. Jakuba Starszego (Santiago), do którego stale pielgrzymują wierni. Monumentalna katedra wzniesiona w okresie od 1077 r. do XII w. W XVIII stuleciu zyskała nową fasadę, harmonijnie współgrającą ze słynnym romańskim Portalem Chwały (Portico de la Gloria). Bogactwo nowej elewacji - dzieło Fernanda de Casas y Novoa - kontrastuje z zachowaną surowością wnętrza. Wokół katedry roztacza się jeden z najpiękniejszych placów w Hiszpanii, Praza de España. W mieście zachowało się również wiele innych zabytkowych obiektów: kościoły - Maria do Sar z XII w., kaplica Capilla das Angustias de Abaixo (XVIII w.); pałace, zwłaszcza barokowe; szpital z XV w.; klasztory - barokowe opactwo San Martin Pinario.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Hiszpania - Segowia Hiszpania - Segowia Hiszpania - Segowia/shutterstock

Hiszpania - Segowia

Hiszpania - Segowia

Położoną w środkowej Hiszpanii Segowię założyli Celtowie, a w 80 r. p.n.e. zdobyli Rzymianie, po których pozostały w mieście fragmenty rzymskiego akweduktu. Budowla powstała w 100 r. z granitowych bloków. Do naszych czasów przetrwało ok. 800 m akweduktu. Jednym z najwspanialszych zabytków miasta jest mauretańska twierdza Alkazar z XI wieku, stanowiąca wybitny przykład stylu mudejar. Na uwagę zasługuje również niezwykle efektowna, zwłaszcza z zewnątrz, segowiańska katedra uznawana za ostatnią budowlę gotycką, jaka powstała w Hiszpanii. Jej budowa trwała od 1525 r. do XVII w. W mieście podziwiać można również kościoły romańskie, klasztory z XV-XVI w. oraz pałace.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

ubeda, hiszpania ubeda, hiszpania martinvarsavsky/CC/flickr.com

Hiszpania - Úbeda i Baeza

Hiszpania - Úbeda i Baeza

Zabytki andaluzyjskich miast Ubedy i Baezy zdradzają wpływy zarówno panujących tu przed laty władców muzułmańskich (IX w.), jak i lat po rekonkwiście (od XIII w.). W XVI w. większość budowli została przebudowana w stylu renesansowym, który dotarł tutaj z Włoch. Do najwybitniejszych przykładów łączących elementy mauretańskie z tradycją europejską należy kościół Sacra Capilla del Salvador w Ubedzie (1536-1556), zbudowany według projektu Diego de Siloé z fasadą w ozdobnym stylu plateresco i wspaniałą renesansową zakrystią. Plateresco można również podziwiać, oglądając wieżę kościoła Iglesia de San Pablo. Renesansowa katedra w Baezie zachowała ślady meczetu, w miejscu którego została wzniesiona. Zwracająca uwagę fasada Palacio de los Marquesos de Jabalquinto reprezentuje styl izabeliński.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Barcelona Hiszpania - Park Guell, Antoni Gaudi Barcelona Hiszpania - Park Guell, Antoni Gaudi Shutterstock

Hiszpania - Barcelona

Hiszpania - Barcelona

Niezwykle cenne zabytki miasta oraz liczne atrakcje turystyczne czynią z Barcelony jedno z najważniejszych europejskich miejskich ośrodków turystycznych. Miasto, założone przez Fenicjan w III w. p.n.e. jako kolonia rzymska, stało się ważną republiką kupiecką. Barcelona słynie przede wszystkich z wybitnej architektury. Dzieła Gaudiego stały się symbolem miasta, a nawet kraju. Słynna Sagrada Família, której wspaniałości nie sposób przecenić, Palacio Güell - również dzieło Gaudiego, zabytki Barri Gòtic - Dzielnicy Gotyckiej, XIV-wieczna kaplica św. Agaty, Pałac Muzyki Katalońskiej z początku XX w., to tylko niektóre z cennych zabytków. Barcelona posiada jedne z najwspanialszych muzeów, jak Muzeum Picassa, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Sztuki Katalońskiej, a także Muzeum Morskie z największym w Europie oceanarium. Miasto najlepiej zwiedzać spacerując, z pewnością każdy turysta odnajdzie w nim mnóstwo niepowtarzalnych, urokliwych zakątków. Jedną z najsłynniejszych ulic jest ruchliwy deptak La Rambla ze słynną halą targową La Boqueria z XV w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Hiszpania - Alcala de Henares Hiszpania - Alcala de Henares Hiszpania - Alcala de Henares/shutterstock

Hiszpania - Alcala de Henares

Hiszpania - Alcala de Henares

Około 30 km od Madrytu znajduje się jedno z najstarszych hiszpańskich miast Alcalá de Henares. Na początku XVI stulecia kardynał Jiménez de Cisneros założył tu uniwersytet, który wraz z innymi elementami zabudowy miał realizować koncepcję miasta uniwersyteckiego. Na uwagę zasługuje unikatowa zabudowa starówki, która stała się wzorem dla innych miast uniwersyteckich na całym świecie. Z historią Alcalá de Henares wiąże się postać wybitnego pisarza Miguela de Cervantesa - jego imieniem nazwano główny plac miasta.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Wyspy Kanaryjskie, San Cristóbal de la Laguna, Teneryfa Wyspy Kanaryjskie, San Cristóbal de la Laguna, Teneryfa jesus-leon/CC/flickr.com

Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie, San Cristóbal de la Laguna

Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie, San Cristóbal de la Laguna

Miasto San Christóbal de la Laguna w północnej części Teneryfy powstało z inicjatywy jednego z andaluzyjskich arystokratów, który urządził tu bazę wypadową do podboju okolicznych wysp. San Christóbal składa się z dwóch części: Dolnego Miasta, które w całości zaplanowano, uwzględniając renesansowe zasady konstrukcyjne, oraz Górnego Miasta, rozwijającego się do dziś poza planem. Pełne uroku ulice skrywają piękne kościoły, budynki oraz zaułki, powstałe między XVI i XVIII w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.


Więcej o: