7 najcenniejszych zabytków Europy. Który jest najdroższy? Sumy są zawrotne

Ile warta jest Wieża Eiffla albo Stonehenge? Czy najdroższym zabytkiem Europy jest Koloseum? Okazuje się, że bezcenne, jak przypuszczalibyśmy, budowle, mają swoją cenę.
Stonehenge, Wielka Brytania Stonehenge, Wielka Brytania Stonehenge, Wielka Brytania / Fot. Shutterstock

7 najcenniejszych zabytków Europy. Który jest najdroższy? Sumy są zawrotne

Ile warta jest Wieża Eiffla albo Stonehenge? Czy najdroższym zabytkiem Europy jest Koloseum? Okazuje się, że bezcenne, jak przypuszczalibyśmy, budowle, mają swoją cenę.

Zwiedzamy je za darmo albo za niedużą kwotę. W rzeczywistości kosztują miliardy. Ich wartość ustaliła włoska Izba Handlowa Monza & Brianza, a wyniki mogą być zaskakujące. Jedno jest pewne - sumy są zawrotne!

7. Stonehenge, Wielka Brytania - 43 mld zł

W porównaniu z innymi zabytkami w rankingu włoskiej Izby Handlowej Monza & Brianza, Stonhenge to obiekt o dość niskiej cenie. Najsłynniejsza atrakcja południowej Anglii przyciąga co roku ponad milion turystów (1,1 mln - wg Travel & Leisure). Stonehenge znajduje się ok. 13 km od Salisbury. Tworzą je usytuowane w kręgu prehistoryczne megality, których tajemnicze ułożenie jest przedmiotem licznych spekulacji. Naukowcy podejrzewają, że ma ono związek z kultem słońca i księżyca oraz że mogło służyć do przewidywania zaćmień. Wartość obiektu doceniła także Organizacja UNESCO, wpisując go na słynną listę.

Zobacz też: 50 miejsc w Europie, które trzeba zobaczyć [ZDJĘCIA]

Muzeum Prado, Madryt Hiszpania Muzeum Prado, Madryt Hiszpania Muzeum Prado, Madryt Hiszpania / Shutterstock

6. Muzeum Prado, Hiszpania - 237 mld zł

6. Muzeum Prado, Hiszpania - 237 mld zł

Ponad pięciokrotnie droższe niż Stonehenge jest Muzeum Prado w Madrycie. Jedna z największych na świecie kolekcja wybitnych dzieł sztuki (z zakresu malarstwa europejskiego, rzeźby i rzemiosła) warta jest aż 237 mld zł. Znajdują się tu m.in. prace El Greco, Diego Velazqueza i Pabla Picassa. Muzeum powstało w 1819 roku z inicjatywy króla Ferdynanda VII. Królewska ekspozycja prezentuje dzieła zbierane przez cztery stulecia - od XVI do XX wieku.

tower, londyn tower, londyn Tower of London, Londyn Anglia / Shutterstock

5. The Tower, Wielka Brytania - 289 mld zł

5. The Tower, Wielka Brytania - 289 mld zł

Stawka idzie w górę! Tower of London to jedna z najcenniejszych budowli stolicy Anglii; zabytek UNESCO. Wysoki na 30 metrów obiekt przy północnym brzegu Tamizy pełnił różnorakie funkcje - więzienia, fortecy, pałacu i... zoo. Twierdzę wzniesiono w XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy. W czasach, kiedy służyła jako zakład karny, przebywali w niej m.in. skazani królowie, politycy i duchowni - Henryk IV, Thomas More, Thomas Cromwell, a także Anna Boleyn. Obecnie w budynku przechowuje się insygnia koronacyjne, koronę brytyjską, zbroje i broń królewską, a zamieszkują go... strażnicy wraz z rodzinami.

Katedra w Mediolanie, Mediolan Włochy / Shutterstock Katedra w Mediolanie, Mediolan Włochy / Shutterstock Katedra w Mediolanie, Mediolan Włochy / Shutterstock

4. Katedra w Mediolanie, Włochy - 335 mld zł

4. Katedra w Mediolanie, Włochy - 335 mld zł

Pięć wieków - tyle czasu trwało wybudowanie największej na świecie gotyckiej świątyni (prace rozpoczęto w 1386 roku). Przyznacie, że i jej cena jest niewiarygodna! Marmurowa Katedra Narodzin Najświętszej Marii Panny wznosi się w samym centrum Mediolanu. Wspaniale dekorowana fasada pełna architektonicznych detali to najbardziej charakterystyczny element monumentalnej budowli. Zdobią ją płaskorzeźby, strzeliste wieżyczki i witraże, których wiek szacuje się nawet na sześć stuleci. Korzystając z bezpłatnego wejścia, trzeba koniecznie zobaczyć Katedrę od środka. Jej przestrzenne wnętrza są udekorowane m.in. podświetlanymi witrażami. Co roku podziwiają je miliony turystów.

Barcelona, Hiszpania Barcelona, Hiszpania Shutterstock

3. Sagrada Familia, Hiszpania - 366 mld zł

3. Sagrada Familia, Hiszpania - 366 mld zł

Tylko nieco wyższą cenę od Katedry w Mediolanie ma słynna Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) w Barcelonie. Nieukończone dzieło katalońskiego architekta, Antoniego Gaudiego, stało się najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście i urosło do rangi jego symbolu. Budowę secesyjnego kościoła zapoczątkowano w 1882 roku, a prace nad nim trwają po dziś dzień. W projekcie przewidziano 18 strzelistych wież sięgających nawet 130 metrów, które miałyby uczynić świątynię najwyższą na świecie. Póki co powstało zaledwie 8 z nich, ale to właśnie dzięki nim Sagrada Familia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie.

Może zainteresuje cię też: Nie spędzaj wakacji na leżaku. Oto zabytki, które warto zobaczyć w najpopularniejszych miejscach świata

Rzym zabytki - Koloseum, Włochy Rzym zabytki - Koloseum, Włochy Koloseum, Rzym Włochy / Shutterstock

2. Koloseum, Włochy - 371 mld zł

2. Koloseum, Włochy - 371 mld zł

Amfiteatr Flawiuszów, zwany potocznie Koloseum, to bezcenny skarb wśród antycznych zabytków Rzymu. Koloseum powstało w I wieku na rozkaz Wespazjana. Odbywały się tu głównie igrzyska miejskie, w których na śmierć i życie walczyli gladiatorzy - najpierw żołnierze, a później niewolnicy i zwierzęta. Ta ogromna eliptyczna budowla usytuowana w centrum Rzymu, niedaleko starożytnego Forum Romanum, mierzy aż 520 m w obwodzie. Koloseum składa się z trzech pięter okalających arenę. Biegną nimi korytarze, a wzdłuż nich charakterystyczne arkady. Rzymski amfiteatr to jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Wieża Eiffla Wieża Eiffla Wieża Eiffla, Paryż Francja / Shutterstock

1. Wieża Eiffla - 1 bilion 775 mld zł

1. Wieża Eiffla - 1 bilion 775 mld zł

Oto jest - Wieża Eiffla, czyli najcenniejszy zabytek Europy. Pamiętacie cenę Stonehenge? Jest ona ponad czterdziestokrotnie niższa od wartości, jaką przypisuje się symbolowi Paryża i Francji. Aż bilion siedemset siedemdziesiąt pięć miliardów złotych warte jest jedno z najwybitniejszych dzieł Gustava Eiffla (współtwórcy m.in. Statuy Wolności). Wysoka na 325 metrów wieża powstała w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Miała być przykładem możliwości technicznych ówczesnej epoki. Wbrew planom nie została rozebrana po wystawie, silnie wrastając w paryski krajobraz. Co roku przyciąga około siedem milionów turystów, a liczba ta chyba najdobitniej świadczy o tym, że... Wieża Eiffla to zabytek bezcenny!

Więcej o: