Włochy - duże miasta Włoch, które trzeba zobaczyć

Włochy słyną z pięknych, zabytkowych miast. Wybraliśmy większe miasta, które warto zobaczyć podczas wycieczek do Włoch.
Florencja Włochy. Po zwiedzeniu licznych florenckich kościołów z Katedrą Matki Boskiej Kwietnej na czele, nie przegapcie zachodu słońca nad Arno i nie zapomnijcie skosztować lampki wyśmienitego Chianti w jednej z tutejszych winiarni. Florencja Włochy. Po zwiedzeniu licznych florenckich kościołów z Katedrą Matki Boskiej Kwietnej na czele, nie przegapcie zachodu słońca nad Arno i nie zapomnijcie skosztować lampki wyśmienitego Chianti w jednej z tutejszych winiarni. shutterstock

Włochy - Florencja

Włochy - Florencja

Florencja to symbol i kolebka włoskiego renesansu. Powstała w miejscu dawnej osady Etrusków, a czasy najpełniejszego rozkwitu przeżyła w XV i XVI w. pod rządami Medyceuszów. Wiodła wówczas prym wśród miast Europy zarówno jako potęga gospodarcza, jak i kulturalna. Jednym z jej najbardziej charakterystycznych zabytków jest górująca nad miastem XIV-wieczna katedra Santa Maria del Fiore. Do cennych obiektów należą także: kościół Santa Croce, Pałac Pitti i Galeria Uffizi. Będąc we Florencji, warto poświęcić trochę czasu na spacery śladami Michała Anioła, podczas których podziwiać można wybitne dzieła tego genialnego renesansowego artysty - nagrobki Medyceuszów w Sagrestia Nuova przy kościele św. Wawrzyńca, a także kopię słynnego Dawida stojącą na Piazza della Signoria. Do szczególnie malowniczych zabytków należy Ponte Vechio, zwany też mostem Złotników - najstarszy most w mieście.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Włochy, Genua Włochy, Genua Włochy, Genua/shutterstock

Włochy - Genua

Włochy - Genua

Imponujący zespół arystokratycznych rezydencji, wybudowanych wzdłuż tzw. Nowych Ulic, stanowi symbol dawnej Republiki Genui. Większość pałaców reprezentuje styl barokowy lub renesansowy. Za monumentalnymi schodami prowadzącymi do kilkukondygnacyjnej rezydencji kryje się zwykle obszerny dziedziniec oraz loggia z widokiem na ogród. W obrębie kompleksu Palazzi dei Rolli znajduje się jedna z najwspanialszych tego typu budowli - Palazzo Bianco. Wybudowana dla rodziny Grimalsich w 1. połowie XVI w. mieści dziś ważną galerię sztuki. W centrum starówki stoi Pałac dożów Genui (Palazzo Ducale), oficjalna rezydencja władców Republiki Genui. Stare miasto zachowało XII-wieczne mury obronne. Do jego ważnych zabytków należą: Katedra San Lorenzo, Plac Zwycięstwa z łukiem triumfalnym, ruiny rzymskie, stary port oraz liczne kościoły. Popularną atrakcją turystyczną jest zrekonstruowany w XVII w. Dom Kolumba.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Modena, Włochy Modena, Włochy Hierakares/CC/Wikimedia

Włochy - Modena

Włochy - Modena

Najznamienitszą budowlą Modeny jest XII-wieczna katedra, będąca jednym z najwybitniejszych przykładów sztuki romańskiej. Zachwyca wspaniała fasada świątyni z portalem podtrzymywanym przez posągi lwów i pięknymi płaskorzeźbami. Wieża dzwonnicza Torre della Ghirlandina, sięgajaca 86 m, góruje nad tętniącym życiem głównym placem miejskim Piazza Grande. W katedrze spoczywa św. Geminianus, patron Modeny. Zabytkami wartymi uwagi są też: barokowy pałac książąt Modeny, ratusz z charakterystyczną dzwonnicą, XIX-wieczna synagoga i XVIII-wieczny pałac przy pl. św. Augusta, mieszczący kilka muzeów i galerii.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Mediolan, Włochy Mediolan, Włochy Mediolan, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Mediolan

Włochy - Mediolan

Mediolański kościół gotycki, wzniesiony w XV w. na terenie klasztoru dominikanów, słynie z wielkiego dzieła Leonarda da Vinci Ostatnia wieczerza (1497). Oryginalna architektura świątyni jest wynikiem niedokończonej przebudowy oryginalnego projektu Guiniforte Solariego, dokonanej przez Donatę Bramantego. W efekcie znajdujące się w dobudowanej kopule okna oświetlają w sposób niezwykły gotyckie sklepienie Solariego. Jedno z najwspanialszych malowideł w dziejach sztuki, wykonane nietrwałą techniką - farbą olejną na mokrym tynku - niestety nie zachowało się w najlepszym stanie. Mistrz wykonał swoje dzieło na zamówienie księcia Mediolanu Ludovica Sforzy na ścianie refektarza. Pierwotnie w namalowanych, cynowych naczyniach i szkle odbijały się szaty apostołów.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Neapol, Włochy Neapol, Włochy Shutterstock

Włochy - Neapol

Włochy - Neapol

Zabytki Neapolu pochodzące z różnych okresów historycznych stanowią świadectwo dziejów miasta istniejącego od VI w. p.n.e. Najokazalszymi budowlami są średniowieczne zamki warowne: Castel dell'Ovo, czyli Zamek Jajeczny wybudowany na niewielkiej wyspie, stanowiącej historyczne centrum miasta, oraz XIII-wieczny Castel Nuovo, będący dziś niekwestionowanym symbolem miasta (mieści się w nim muzeum). Neapol słynie z ogromnej ilości zabytkowych kościołów m.in. Santa Maria del Carmine, Santa Domenico Maggiore, Santa Maria la Nova, Santa Giovanni a Carbonara, a także pałaców: renesansowych - Palazzo Como, Palazzo Gravina i barokowych - Palazzo Reale, Palazzo di Capodimonte, znany z cennej kolekcji malarstwa obejmującej dzieła Tycjana.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Rawenna, Włochy Rawenna, Włochy Rawenna, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Rawenna

Włochy - Rawenna

W starożytności Rawenna rozwijała się jako ważny ośrodek portowy imperium rzymskiego. Jego wielki rozkwit przypadł na V w., kiedy stała się miastem rezydencjalnym cesarzy zachodniorzymskich. Z tego okresu zachowało się mauzoleum Galli Placydii, Basillica Ursiana i baptysterium Neona. Pod koniec V w., pod rządami ariańskiego króla Teodoryka wzniesiono Katedrę Ducha Świętego, kościoły San Vitale, Sant'Appolinare Nuovo i Sant'Appolinare in Classe, a także ariańskie baptysterium i mauzoleum Teodoryka. W następnym stuleciu Rawenna została zdobyta przez Bizancjum. Niezwykły rozwój architektury i sztuki w okresie bizantyjskim sprawił, że słynie dziś jako wybitny ośrodek mozaikarstwa. Większość wspomnianych wyżej budowli zyskało niezwykłe mozaiki; najpiękniejsze odnaleźć można w bazylice San Vitale.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum Rzym, Forum Romanum/Fot. 123rf

Włochy - Rzym

Włochy - Rzym

Większość najsłynniejszych zabytków w historycznym centrum Rzymu skupia się na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Na wschodnim brzegu Tybru zachowały się pozostałości antycznego Rzymu. Zabytki średniowiecza rozpoznać można przede wszystkim na obszarze pomiędzy Via del Corso i Corso Wittorio Emanuele II. Do najświetniejszych pamiątek starożytności należy Koloseum, dawny amfiteatr, arena rzymskich rozrywek, w tym również tych najkrwawszych. To najpotężniejsza zachowana budowla antycznego Rzymu, a przy tym jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Panteon, czyli świątynia wszystkich bogów jest jedyną budowlą, która dotrwała do naszych czasów w stanie niezmienionym. Ważnym miejscem jest także Forum Romanum - ruiny starożytnego rynku, na którym toczyło się polityczne, gospodarcze i towarzyskie życie miasta. Spośród zabytków późniejszych epok znajdujących się w obrębie ścisłego centrum należy wymienić słynne Schody Hiszpańskie, wiodące do kościoła Trinitia dei Monti, a także monumentalną XVIII-wieczną Fontannę di Trevi. Poza historycznym centrum znajduje nie można pominąć bazyliki św. Pawła za Murami.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

sycylia, palermo sycylia, palermo Fot. 123rf

Włochy - Palermo

Włochy - Palermo

Stolicą Sycylii jest Palermo. Wśród zabytków miasta są ciekawe pozostałości rzymskich murów obronnych i punickiej nekropolii, a także pałac królewski, który Normanowie zbudowali w XI w. na fundamentach arabskiego zamku. W pałacu znajduje się wspaniała Capella Palatina z arabsko-bizantyjskim sklepieniem stalaktytowym. W katedrze Santa Rosalia z grobami królewskimi stąpa się po posadzkach, które liczą 700 lat. Oprócz tego w mieście znajduje się bardzo wiele innych świątyń, wzniesionych w różnych stylach architektonicznych.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Turyn, Włochy Turyn, Włochy Turyn, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Turyn

Włochy - Turyn

W roku 1562 książę Sabaudii Emmanuel-Filibert przeniósł do Turynu stolicę swego księstwa, pobudzając wydatnie rozwój gospodarczy i kulturalny miasta. Wszczął również szeroko pomyślany, na miarę potęgi dynastii sabaudzkiej, plan budowy siedziby reprezentacyjnej, kontynuowany po jego śmierci przez następców. Tak powstał m.in. pałac królewski przy Piazza Castello oraz liczne rezydencje wiejskie i pawilony myśliwskie - rozrzucone po okolicznych ustroniach, których zarówno architektami, jak i ornamentatorami byli artyści zaliczani do najwybitniejszych w epoce. Najwybitniejszym dziełem architektonicznym dawnych władców jest Palazzina di Caccia di Stupinigi, wzniesiony w XVIII w. Bogato zdobiona rokokowa fasada znajduje swoje odpowiedniki w pełnym przepychu wystroju wnętrz.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Włochy, Vicenza Włochy, Vicenza Włochy, Vicenza/shutterstock

Włochy - Vicenza

Włochy - Vicenza

Vicenza znana jest z renesansowej architektury, przede wszystkim dzieł Andrei Palladia, a także kontynuatora jego stylu Vincenzo Scamozziego. Do najwspanialszych budowli słynnego architekta należą Bazylika Palladiana oraz liczne wille i pałace, spośrod których wymienić należy podmiejską Villa La Rotonda, Villa Gazzotto Grimani, Palazzo Chiericati (obecnie mieści galerię sztuki) czy bogato zdobiony płaskorzeźbą Palazzo del Capitanato (siedziba rady miejskiej). Wyjątkowy zachwyt wzbudza Teatro Olimpico, dokończony po śmierci artysty. Malarstwo iluzjonistyczne pełniące rolę dekoracji scenicznej, zainstalowane już przez Scamozziego w 1585 r. jest najstarszą, zachowaną scenografią teatralną na świecie. Teatr w Vincenzy jest jednym z trzech scen renesansowych, które dotrwały do naszych czasów.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Wenecja. Most Rialto jest największym i najbardziej znanym spośród prawie 400 mostów Wenecji. Zbudowany został w XVIw. nad centralna częścią Canale Grande. Wenecja. Most Rialto jest największym i najbardziej znanym spośród prawie 400 mostów Wenecji. Zbudowany został w XVIw. nad centralna częścią Canale Grande. Shutterstock

Włochy - Wenecja

Włochy - Wenecja

Najsłynniejsze miasto zbudowane na wodzie założyli w 452 r. zromanizowani Wenetowie uciekający przed Hunami. W epoce średniowiecza Wenecja wyrosła na potęgę kupiecką. Zarządzana przez dożę Wenecji, długo cieszyła się niezależnością. Prowadząc handel ze Wschodem, toczyła wojny z Turcją. Dopiero Napoleon przyłączył Republikę Wenecką do Austrii, a w XIX w. stała się częścią Królestwa Włoch. Dziś miasto zajmuje blisko 120 wysp, połączonych 400 mostami. Uznane za jedno z najbardziej romantycznych miast świata ściąga tysiące turystów. Największe oblężenie Wenecja przeżywa podczas karnawału weneckiego oraz słynnego festiwalu filmowego. Centralnym punktem jest założony w IX w. plac św. Marka z górującą nad miastem dzwonnicą. Przy placu stoi XII-wieczna bazylika z relikwiami patrona Wenecji. Wśród najznamienitszym zabytków znajdują się: Pałac Dożów, Prokuracja, synagogi, teatr operowy La Fenice, a także mosty - Westchnień nad Kanałem Pałacowym i Rialto nad słynnym Canale Grande.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Werona, Włochy Werona, Włochy Werona/Fot. Shutterstock

Włochy - Werona

Włochy - Werona

Okres świetności założonej przez legionistów rzymskich Werony przypadł na czas panowania rodu Scalgieri oraz istnienia Republiki Weneckiej, czyli od XIII do XVII w. Epoka rzymska pozostawiła wspaniałe zabytki z I w. p.n.e. Werońska arena, z nienaruszoną częścią wewnętrzną, jest najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem we Włoszech. Ponadto podziwiać można: teatr rzymski, starożytne bramy i most. Najstarsze zabytki średniowieczne pochodzą z XII w., wcześniejszą architekturę zniszczyło trzęsienie ziemi w 1183 r. Na szczególną uwagę zasługuje bazylika św. Zenona z drzwiami z brązu, pokrytymi płaskorzeźbami, uznanymi za arcydzieło sztuki romańskiej. Z XIV w. pochodzą budowle fortyfikacyjne: zamek Castelvecchio z imponującym mostem Della Scala, wieża Gardello z pierwszym zegarem publicznym. W okresie dominacji weneckiej Werona bardzo się rozbudowała. Z tego okresu pochodzą bramy miejskie i wspaniałe pałace. Popularnym celem turystycznym jest słynny balkon szekspirowskiej Julii, usytuowany w domu przy Via Cappello oraz inne miejsca, w których w wyobraźni Szekspira miała rozgrywać się historia najsłynniejszych kochanków.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: