Włochy - najpiękniejsze miasteczka Włoch

Przedstawiamy najpiękniejsze małe i średnie miasteczka (do 100 tys. mieszkańców) we Włoszech. Sprawdź,  co warto w nich zobaczyć i czym się wyróżniają.
Włochy - Alberobello Włochy - Alberobello Włochy - Alberobello/shutterstock

Włochy - Alberobello

Włochy - Alberobello

Bajkową zabudowę Alberobello tworzą niewielkie okrągłe białe domki, zwane trulli, wzniesione z płaskich kamieni, kryte wysokimi stożkowymi kamiennymi dachami. Te doskonale zachowane oryginalne budowle, tradycyjnie stawiane głównie w regionie Apuli, uczyniły niewielką wieś na południu Włoch sławną. To tutaj właśnie zachował się największy zespół trulli. Stojące jeden przy drugim domki zostały zbudowane bez użycia zaprawy; reprezentują starą technikę budowlaną, stosowaną na tych terenach do dziś.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Umbria. Basilica di S. Francesco w Asyżu  Sanktuarium nad grobem św. Franciszka, z urzekającymi freskami Cimabuego, Giotta, Simone Martiniego i innych, jest jedną z najpiękniejszych świątyń chrześcijańskich na świecie. Umbria. Basilica di S. Francesco w Asyżu Sanktuarium nad grobem św. Franciszka, z urzekającymi freskami Cimabuego, Giotta, Simone Martiniego i innych, jest jedną z najpiękniejszych świątyń chrześcijańskich na świecie. Umbria/Fot. Shutterstock

Włochy - Asyż

Włochy -Asyż

Jedno z najpiękniej położonych miast we Włoszech, Asyż, znane przede wszystkim z sanktuarium św. Franciszka z Asyżu, jest jednym z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Bazylika Matki Bożej Anielskiej, wybudowana z polecenia papieża Piusa V w 2. połowie XVI wieku, z Kaplicą Porcjunkula, odbudowaną własnoręcznie przez św. Franciszka w XIII w. oraz Kaplicą śmierci św. Franciszka i otaczającym świątynię ogrodem, w którym rosną róże bez kolców i stoi Kaplica Róż ozdobiona wspaniałymi freskami Tyberiusza, stanowią główny cel pielgrzymkowy. Drugim niezwykle ważnym zabytkiem jest Bazylika św. Franciszka, wzniesiona na wzgórzu dla franciszkanów w 1. połowie XIII w. Asyż będąc miejscem urodzenia św. Klary posiada jeszcze jedno sanktuarium - XIII-wieczną Bazylikę św. Klary.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Włochy - Dolina Noto

Włochy - Dolina Noto

Sycylijskie miasta wzniesione po 1693 roku: Caltagirone, Militiello Val di Catania, Katania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa i Scicli powstały na terenie aglomeracji zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi. Miasta zostały zaprojektowane w stylu typowym dla epoki późnego baroku, wyróżniają się jednak architektonicznymi oraz urbanistycznymi innowacjami. Wysoki poziom artystyczny i architektoniczny świadczy o udanej realizacji tego wspólnego projektu. Jednym z najwspanialszych przykładów sycylijskiego baroku jest katedra w Catanii z 1736 r. Fasada świątyni wykazuje wpływy architektury hiszpańskiej. Równie wybitnym dziełem jest Palazzo Zacco w Ragusy - z bogato zdobioną rzeźbami fasadą.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Mantua, Włochy Mantua, Włochy Mantua, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Mantua i Sabbioneta

Włochy - Mantua i Sabbioneta

Miasta Sabbioneta i Mantua, położone w dolinie Padu na północy Włoch, reprezentują dwa aspekty renesansowej urbanistyki. Sabbioneta, wzniesiona w 2. połowie XVI w., to przykład realizacji renesansowych założeń miasta idealnego. Jej układ przestrzenny i architektura świadczą o wysokim kunszcie wynikającym z wizji i działań panującego rodu Gonzagów. Z kolei oddalona o 30 km Mantua to przykład odrodzenia się i stopniowego rozwoju istniejącego miasta. Charakteryzuje ją niejednolita zabudowa - poszczególne fragmenty obrazują kolejne etapy w dziejach Mantui. Liczne budowle średniowieczne, w tym XI-wieczna rotunda i barokowy teatr, a także regularne fragmenty zabudowy z czasów rzymskich to wyjątkowe elementy architektoniczne miasta. Wspaniałym zabytkiem jest Pałac książęcy, którego najstarsze fragmenty pochodzą z przełomu XIII i XIV w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Matera, Włochy Matera, Włochy Fot. Shutterstock

Włochy - Matera

Włochy - Matera

Matera leży w regionie Basilicata i słynie z wykutych w skale jaskiń-domostw, zwanych sassi. Matera powstała w gravinie, czyli głębokim, długim na kilkadziesiąt kilometrów wąwozie, który w miękkich skałach wapiennych wyżłobiła rzeka Gravina, tworząc przy tym mnóstwo naturalnych jaskiń. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z epoki kamienia (sprzed 400 tys. lat). To wyjątkowo cenny i najbardziej znany przykład dawnego osadnictwa jaskiniowego w basenie Morza Śródziemnego. Siedliska, takie jak te z Matery, były świetnie przystosowane do tutejszego ukształtowania terenu i klimatu. Najstarsza strefa mieszkalna w tym regionie powstała w epoce paleolitu. Mieszkańcy tych niezwykłych skalnych osiedli cenili sobie także ich walory strategiczne - system jaskiń, korytarzy i wąskich przesmyków czynił to miejsce łatwym do obrony.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

San Gimignano, włochy San Gimignano, włochy Fot. Shutterstock

Włochy - San Gimignano

Włochy - San Gimignano

San Gimignano w Toskanii to jeden z punktów na trasie pielgrzymów udających się do Rzymu drogą Via Francigena. Nazywane jest miastem wież - władające nim rodziny szlacheckie wybudowały w obrębie starego centrum aż 72 wieże mieszkalne (czworokątne, osiągające 50 m wysokości). Okazałe budowle miały symbolizować władzę i dostatek. Do dziś przetrwało ich tylko 14, ale w pełni zasługują na swoje miano "Manhattanu średniowieczna". Ważnym zabytkiem jest również średniowieczna kolegiata Santa Maria Assunta. W San Gimignano warto odwiedzić Museo d'Arte Sacra (muzeum sztuki sakralnej), gromadzące arcydzieła XIV i XV-wiecznej sztuki włoskiej.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Siena, Toskania, Włochy Siena, Toskania, Włochy Fot. Shutterstock

Włochy - Siena

Włochy - Siena

Międzynarodową pozycję Siena zyskała w średniowieczu. Wcześniej była niewielką osadą etruską, według legendy założoną przez synów Remusa, uciekających przed Romulusem. Zachowana została starożytna struktura miasta. Historyczne centrum rozciąga się wokół katedry wzniesionej w XII w. W świątyni znajdują się cenne elementy wyposażenia. Na uwagę zasługuje ambona oraz liczne płaskorzeźby. Wspaniałym zabytkiem jest pałac Pubblico z przełomu XIII i XIV w., z późniejszą smukłą dzwonnicą Torre del Mangia sięgającą 102 cm. Warto podjąć trud wspinaczki, pokonując ponad 500 schodów, aby móc podziwiać panoramę miasta.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Urbino, Włochy Urbino, Włochy Fot. Shutterstock

Włochy - Urbino

Włochy - Urbino

W Urbino odnaleźć można ślady obecności wielkich artystów renesansowych, którzy tworzyli w mieście na zaproszenie księcia Federica da Montefeltro. Jego wizerunek znany jest niemal wszystkim, dzięki portretowi namalowanemu przez Piera della Francescę, który uwiecznił profil władcy. Człowiek renesansu, nazywany "światłem Italii", był znanym mecenasem sztuki. Został po nim wspaniały Pałac Książęcy - najważniejszy zabytek miasta (mieści galerię sztuki). W Urbino urodził się Raffaello Santi. W muzeum urządzonym w jego rodzinnym domu można zobaczyć XV-wieczne freski oraz wyposażenie z epoki. Miasto zachowało fragmenty XIV-wiecznej fortyfikacji oraz średniowieczną katedrę, odbudowaną po trzęsieniu ziemi na początku XIX w., zawierającą dzieła Federico Barocciego. Na uwagę zasługują również inne zabytkowe kościoły: San Giovanni Batista z XIV-wiecznymi freskami Salimbaniego, gotycki kościół św. Franciszka, klasztor św. Klary.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Amalfi/Fot. Shutterstock Amalfi/Fot. Shutterstock Amalfi, Włochy/Fot. Shutterstock

Włochy - Wybrzeże Amalfitańskie

Włochy - Wybrzeże Amalfitańskie

Wydzielone w południowej części półwyspu Sorrentyńskiego wybrzeże stanowi obecnie jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych. Oprócz wspaniałych plaż i terenów rekreacyjnych, rozciągający się od Positano po Vietri sul Mare region, wyróżnia się bogactwem zabytków architektonicznych, z uwagi na duże zróżnicowanie terenu, malowniczo komponujących się z krajobrazem. Gwiazdy włoskiego showbiznesu, ale nie tylko, mają tu swoje wille. Popularnym celem wczasowiczów wypoczywających na tutejszych plażąch jest Villa Cimbrone w Ravello. Samo miasto Amalfii, od którego wzięła się nazwa wybrzeża, było niezależną republiką. Malowniczo położone na wzgórzu wznoszącym się nad morzem zachowało wiele historycznych budowli: katedrę, w której stoi znana rzeźba św. Andrzeja w kręgu Michała Anioła; Chiostro del Paradiso, pełniący pierwotnie funkcję grobowca z ciekawą architekturą z wpływami arabskimi; Arsenał.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Pienza, Toskania, Włochy Pienza, Toskania, Włochy Shutterstock

Włochy - Pienza

Włochy - Pienza

Pienzę wyróżnia cenny zespół zabudowań renesansowych. Inaczej niż inne miasta Włoch, w historii Pienzy nie odcisnęły się dzieje starożytne. Miasto powstało z wioski Corsignano, która w 1405 r. była miejscem urodzenia papieża Piusa II. Najstarszym zabytkiem miasta jest położony na obrzeżu XI-wieczny kościół Pieve di Corsignano, w którym Eneasz Sylwiusz Piccolomini został ochrzszczony. Pałac Piccolominich z papieską biblioteką stanowi wspaniały przykład architektury renesansowej. Architekt Bernardo Rossellino wzorował się na florenckim pałacu Rucellai. Dzięki specjalnej bulli Piusa II, zakazującej wprowadzania zmian, tutejsza katedra dotrwała do naszych czasów niemal w niezmienionej formie. Na uwagę zasługują również pałace Comunale i Vescovile.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Piza, Toskania. Z lotniska w Gdańsku polecimy tam za 200 zł Piza, Toskania. Z lotniska w Gdańsku polecimy tam za 200 zł Fot. Shutterstock

Włochy - Piza

Włochy - Piza

Plac Katedralny - nie bez powodu nazywany Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów - skupia najcenniejsze romańskie zabytki słynnego toskańskiego miasta: katedrę, baptysterium i Krzywą Wieżę. Pierwsza katedra wzniesiona w Pizie w XI w. spłonęła i obecnie podziwiana budowla jest efektem odbudowy dokonanej w 1604 roku Zachowały się w niej romańskie drzwi z brązu oraz cenna mozaika Chrystus w Majestacie z 1302 r. Baptysterium będące największą tego typu budowlą na świecie, powstawało w ciągu wieków, dlatego rozpoznać w nim można romanizm, gotyk i renesans. Budowę najsłynniejszego zabytku Pizy - Krzywej Wieży - rozpoczęto w 1174 r., a trwała ona aż 177 lat. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie powstała jako dzwonnica katedralna. Mimo swoich rozmiarów, dzięki ażurowym galeryjkom zdobiącym niemal wszystkie kondygnacje, sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji. Z powodu zbyt gliniastego podłoża wieża zaczęła się przechylać wkrótce po wzniesieniu pierwszych pięter i mimo prób skorygowania konstrukcji odchyla się do dziś - co roku o ok. milimetr.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: