Indie wycieczka - ciekawostki

Wycieczka koleją, rejs po dzikich terenach Kerali, tajemnicze groty, rajskie plaże - wyjątkowe atrakcje Indii.
Indie - Kerala - backwaters Indie - Kerala - backwaters Fot. Shutterstock

Indie - Kerala - backwaters

Indie - Kerala - backwaters

Rejs po backwaters - śródlądowych kanałach, rozlewiskach i jeziorach stanowi największą atrakcję Kerali. Wycieczka daje możliwość podziwiania nie tylko typowej dla Kerali bujnej przyrody o soczystej zielonej barwie, ale też obserwacji życia codziennego mieszkańców lagun. Wzdłuż brzegów ciągną się domy, plantacje palm kokosowych i ryżowiska. Dogodnym miejscem wypadowym są przystanie w miejscowościach Allapuzha lub Kollam. Można udać się w rejs statkiem rejsowym lub wynająć prywatną łódź, tzw. house boat na dobę lub dłużej, posiadającą kajutę oraz załogę, która serwuje najlepsze keralskie potrawy. Ich standard jest zwykle bardzo wysoki. Popularnym celem turystów jest kurort Kumarakom, położony nad jeziorem o tej samej nazwie, niedaleko Kottajam.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Darjeeling Himalayan Railway Indie - Darjeeling Himalayan Railway fot. shutterstock

Indie - Darjeeling Himalayan Railway

Indie - Darjeeling Himalayan Railway

Linia kolejowa Darjeeling Himalayan Railway, przebiegająca przez malownicze krainy, jest pierwszym i najbardziej fascynującym przykładem pasażerskiej kolejki górskiej. Oddana do użytku przez Brytyjczyków w 1881 r., stanowi przykład śmiałych rozwiązań konstrukcyjnych. Większość jej pierwotnych części pozostaje wciąż nienaruszona, a trasa nadal jest w użyciu. W 2005 r. wpis został rozszerzony o linię kolejową w górach Nilgiri, w stanie Tamil Nadu. Budowa jednokierunkowej trasy o długości 46 km została zaplanowana na rok 1854, jednak ostatecznie do jej finalizacji doszło dopiero na przełomie XIX i XX w. Obecnie, mimo iż cieszy się statusem zabytku dawnej sztuki inżynieryjnej, nadal pełni swe funkcje. Do ostatniego rozszerzenia tego wpisu na liście UNESCO doszło w 2008 r. ? wówczas dodano XIXwieczną linię kolejową Kalka Shimla o długości 96 km. Kolejka łączyła świat z Shimlą, miastem położonym wysoko w górach.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie, Dolina Kwiatów Indie, Dolina Kwiatów Araghu/CC/Wikimedia

Indie - Dolina Kwiatów

Indie - Dolina Kwiatów

Na malowniczy pejzaż Parku Narodowego Doliny Kwiatów składają się łąki, na których występują endemiczne odmiany kwiatów alpejskich. Obszar położony w wysokich partiach Himalajów Zachodnich stanowi bardzo zróżnicowany krajobraz, w którym występują rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt (np. azjatycki niedźwiedź czarny, leopard śnieżny, pantera śnieżna, piżmowiec, niedźwiedź brunatny czy azjatycka dzika owca górska). Niedostępne, strome zbocza parku w rejonie szczytu Nanda Devi (7817 m n.p.m.) uzupełniają jedną z najbardziej widowiskowych stref naturalnych Himalajów. Na terenie tego pasma górskiego nie ma żadnych ludzkich osad.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Champaner-Pavagadh Indie - Champaner-Pavagadh fot. shutterstock

Indie - Champaner-Pavagadh

Indie - Champaner-Pavagadh

Champaner-Pavagadh to częściowo odkryte skupisko zabytkowych obiektów kulturowego dziedzictwa Indii. Na jego imponujący krajobraz składają się prehistoryczne osady z okresu późnego mezozoiku (kredy), XVI-wieczne pozostałości stolicy państwa Gudżarat, a także twierdza usytuowana na wzgórzu z okresu istnienia pierwszej stolicy hinduskiej. Wzniesiona na szczycie wzgórza Pawagad świątynia Kalikamata jest miejscem przyciągającym co roku tłumy pielgrzymów. Miejsce to jest również jedynym zachowanym w nienaruszonym stanie muzułmańskim miastem z czasów sprzed rządów Mogołów. Fortyfikacje, pałace, świątynie, przyległe tereny mieszkalne, obszary upraw rolnych i instalacje wodne z okresu VIII?XIV w. stanowią ważne elementy krajobrazu tego archeologicznego parku.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie, Adżanta Indie, Adżanta fot. shutterstock

Indie - Adżanta i Elefanta

Indie - Adżanta i Elefanta

Na północ od Arangabadu znajdują się słynne groty Adżanty. Pierwsze buddyjskie świątynie i pustelnie zostały wykute w skałach na przełomie II i I w. p.n.e., kolejne w V-VI w. Zachowany kompleks składa się z 30 grot, niektóre z nich wydrążone są na 30 m w głąb skały. Wszystkie ozdobione zostały wspaniałymi rzeźbami i malowidłami, które zachowały zadziwiająco intensywną barwę. Przedstawiając sceny z życia i nauczania Buddy oraz z opowieści buddyjskich dżatak, ukazują zarazem życie codzienne starożytnych Indii: pałace, damy dworu, zwierzęta, rośliny, wieśniaków, stając się szalenie ważnym źródłem informacji o przeszłości Indii.

Zespół świątyń znajdujący się na wyspie Elefanta, niedaleko Bombaju słynie przede wszystkim z ogromnego posągu Śiwy o trzech twarzach, symbolizującego trimurti - hinduistyczną trójcę bogów: Śiwy, Wisznu i Brahmy. Część świątyń i rzeźb uległa niestety zniszczeniu w wyniku ostrzału Portugalczyków. Zachowały się cztery świątyniejaskinie, które pochodzą z VIII-IX w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Bhimbetka Indie - Bhimbetka Raveesh Vyas/CC/Wikimedia

Indie - Bhimbetka

Indie - Bhimbetka

Pośród potężnych ostańców z piaskowca, powyżej piętra gęstego lasu znajduje się pięć zespołów naturalnych schronisk skalnych Bhimbetka. W kompleksie tym odkryto najstarsze znane ślady ludzkości w Indiach. Na ścianach tych niezwykłych prehistorycznych galerii przetrwały malowidła z okresu od mezolitu do czasów historycznych (tzw. petroglify). Ich głównym tematem są tradycje kulturowe mieszkańców 21 wiosek otaczających zespół. Najprawdopodobniej jako farb użyto kolorowej ziemi, barwników roślinnych, korzennych i tłuszczu zwierzęcego, natomiast pędzle były wykonane z roślin włóknistych - pomimo upływu tysiącleci malowidła nie blakną.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Elura Indie - Elura Indie - Elura/shutterstock

Indie - Elura

Indie - Elura

Niezwykły zabytek przetrwał do naszych czasów w Elurze/Ellorze w stanie Andhra Pradeś, w pobliżu Aurangzebu - kompleks 34 świątyń i klasztorów wyrytych w bazaltowym klifie Ghatów Zachodnich, powstały pomiędzy VI a X w. Spośród licznych budowli, należących do trzech różnych tradycji: buddyjskiej, dżinijskiej i hinduistycznej, najokazalej prezentuje się śiwaicka świątynia Kajlasanathy. Imponującą budowlę drążono w skałach przez 100 lat. Reprezentuje typ świątyń drawidyjskich, cała jest bogato udekorowana rzeźbami o tematyce mitologicznej. Przed świątynią stoją posągi słoni trzymających w trąbach kwiaty lotosu. W świątyniach buddyjskich znajdują się posągi Buddy. Najmłodszymi zabytkami są świątynie dżinijskie, w których zachowały się ciekawe rzeźby przedstawiające Tirthankarę. Zadziwiającym wyobrażeniem jest obnażony Gomateśwara, zatopiony do tego stopnia w medytacji, że jego nogi obrastają leśne powoje.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie, Andamany Indie, Andamany fot. Shutterstock

Indie - Andamany

Indie - Andamany

Indyjski archipelag Andamany, położony pomiędzy Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim stanowi coraz popularniejszy cel zachodnich turystów. Na szczęście jednak nie został on jeszcze tak bardzo skomercjalizowany jak inne nadmorskie kurorty Indii. Główny ośrodek wysp i stolica stanu to Port Blair, do którego przypływają statki (na wyspy można się też dostać samolotem). Dzika przyroda - wyspy porasta gęsty las tropikalny, rafy koralowe, przepiękne plaże z jasnym piaskiem, porośnięte palmami kokosowymi - to główne atrakcje turystyczne. Można tu znaleźć zupełnie wyizolowane, niemal bezludne miejsca, aby odpocząć od zatłoczonych Indii kontynentalnych. Zupełnie rajsko prezentuje się Havelock, największa wyspa Andamanów - rejon Elephant Beach słynie z bogactwa fauny i flory.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - obserwatorium Jantar Mantar Indie - obserwatorium Jantar Mantar Indie - obserwatorium Jantar Mantar/shutterstock

Indie - obserwatorium Jantar Mantar

Indie - obserwatorium Jantar Mantar

W skład obserwatorium astronomicznego Jantar Mantar w Dźajpurze wchodzi zespół 20 murowanych obiektów, wzniesionych na początku XVIII w. Monumentalne instrumenty astronomiczne służące do obserwacji nieba "gołym okiem" to tylko nieliczne z obiektów obserwatorium. Jantar Mantar jest przykładem najbardziej znaczącego, najpełniejszego i najlepiej zachowanego tego typu kompleksu astronomicznego w Indiach. Stanowi świadectwo rozwiniętych pod koniec epoki Mogołów koncepcji kosmologicznych i szerokiej wiedzy astronomicznej.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Goa. Kolorowe i fascynujące Indie są pełne kontrastów, także pogodowych. Zdecydowaną większość terytorium kraju z wyłączeniem terenów górskich najlepiej zwiedzać od listopada do lutego. Grudzień i styczeń to najlepsze miesiące, by wygrzać się na Goa. Goa słynie z białych plaż i spokojnej atmosfery, której na próżno szukać w innych częściach Indii. Warto zakończyć zwiedzanie Indii takim wypoczynkiem na Goa, by zregenerować siły i uporządkować myśli. Goa. Kolorowe i fascynujące Indie są pełne kontrastów, także pogodowych. Zdecydowaną większość terytorium kraju z wyłączeniem terenów górskich najlepiej zwiedzać od listopada do lutego. Grudzień i styczeń to najlepsze miesiące, by wygrzać się na Goa. Goa słynie z białych plaż i spokojnej atmosfery, której na próżno szukać w innych częściach Indii. Warto zakończyć zwiedzanie Indii takim wypoczynkiem na Goa, by zregenerować siły i uporządkować myśli. Fot. Shutterstock

Indie - Goa

Indie - Goa

Stan Goa słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż, z jasnym, drobnym piaskiem, otoczonych gęstymi lasami palmowymi. Najsłynniejsze kurorty znajdują się na północy regionu: Andźuna, Baga, Vagator. W środkowej części kuszą turystów równie piękne Benalium i Colva. Na południu ściągają przybyszów zwłaszcza rajskie Palolem i Patna. Każda z nich oferuje wszelkie wygody w urozmaiconym standardzie. Można zamieszkać na samej plaży w typowym domku zbudowanym z drzewa palmowego, ustawionym na palach. Z podobnych, charakterystycznych, dość prowizorycznych konstrukcji stawiane są restauracje i bary, które co sezon, ze względu na monsun, muszą być budowane od nowa. Na Goa nie brakuje jednak luksusowych, murowanych hoteli i całych kompleksów wypoczynkowych z zamkniętymi plażami. Aby uciec od masowej turystyki, wystarczy zboczyć z utartych szlaków i odnaleźć dzikie, niezagospodarowane plaże, których wciąż jest tutaj wiele.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: