Serbia - zabytki Serbii

Ruiny rzymskiego pałacu, średniowieczne zabytki, zabytkowe miasta - w Serbii jest co oglądać.
serbia, Stari Ras serbia, Stari Ras Fot. Shutterstock

Serbia - Stari Ras

Serbia - zabytkowe miasto z monasterem Sopoćani

Stari Ras - historyczna stolica pierwszego serbskiego państwa Raszki - zachowała imponujący zespół średniowiecznych budowli. Najstarszymi z nich są IX-wieczne twierdza Gradina i cerkiew św. Piotra. Wnętrze świątyni, zbudowanej na planie koła, zdobią XIII-wieczne freski. Największym zabytkiem miasta jest cerkiew Świętej Trójcy, znajdująca się na terenie założonego w 1260 roku klasztoru Sopoćani. Jej wnętrze pokrywają niezwykle cenne średniowieczne freski w stylu bizantyjskim, zachowane w większości w oryginalnej postaci. W pobliżu miasta zachowały się pozostałości XII-wiecznego monastyru Durdevi stupovi, łączącego elementy romańskie z bizantyjskimi.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Serbia - Gamzigrad-Romuliana Serbia - Gamzigrad-Romuliana Fot. Shutterstock

Serbia - Gamzigrad-Romuliana

Serbia - ruiny rzymskiego pałacu Galeriusza

W Gamizgradzie nad Dunajem zachowały się pozostałości rzymskiego pałacu Galeriusza, który wzniósł go w 298 roku dla upamiętnienia miejsca swoich narodzin. Budowla znana była pod nazwą Felix Romuliana na cześć matki władcy, która pełniła funkcje kapłanki. Na terenie kompleksu odkryto ruiny świątyń, dwóch pałaców oraz budynku z korytarzem. Kompleks otaczały mury z czterema bramami i masywnymi wieżami. Pałac zbudowany na planie ośmioboku składał się z trzech perystyli i niewielkiej łaźni. Na podłodze zachowały się przepiękne mozaiki z ornamentami geometrycznymi i przedstawieniami scen polowania. W innych miejscach można podziwiać mozaiki z greckimi bogami. W południowej części założenia znajduje się główna świątynia z pozostałościami ołtarza.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Serbia - Kosowo Serbia - Kosowo fot. shutterstock

Serbia - Kosowo

Serbia - Kosowo - średniowieczne zabytki

Kosowo będące dziś terytorium spornym Serbii, zamieszkane głównie przez muzułmanów narodowości albańskiej, szczyci się bogactwem zabytków średniowiecznych. W pobliżu miejscowości Peć znajduje się największy średniowieczny kompleks monastyczny na Bałkanach, główny klasztor serbskiego kościoła prawosławnego - Visoki Dečani z XIV-wieczną cerkwią Chrystusa Pantokratora. Ufundowany przez króla Stefana łączy cechy architektury romańskiej i bizantyjskiej. Wnętrze świątyni zachwyca bogactwem fresków pokrywających szczelnie ściany; niezwykle cennym elementem wyposażenia są XIV-wieczne drewniane ikonostasy, a także rzeźbiony sarkofag króla Stefana. Cerkiew Chrystusa Pantokratora wraz z innymi równie cennymi zabytkami - cerkwiami św. Demetriusza, Świętych Apostołów i Matki Boskiej Hodegetrii, zostały uznane przez UNESCO za skarb świata.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Serbia - Monaster Studenica Serbia - Monaster Studenica fot. Shutterstock

Serbia - Monaster Studenica

Serbia - Monaster Studenica

Przepięknie położony klasztor u podnóża gór Čemerno jest jednym z najwspanialszych zabytków Serbii. Monaster wraz z mauzoleum dynastii Nemaniczów, fundatorów założenia, powstał w XII w. Jego największą ozdobą jest Cerkiew Bożej Bogurodzicy, zbudowana z białego marmuru, podobnie jak późniejsza Cerkiew Królewska. Wnętrza obu świątyń zdobią znakomicie zachowane freski w stylu bizantyjskim z XIII i XIV w. Klasztor wniesiono w stylu raszkańskim, wyróżniającym się oryginalnym połączeniem włoskiego romanizmu - architektura i kamienna dekoracja, z elementami tradycji bizantyjskiej - malowidła ścienne, podział przestrzenny. Na studenickich freskach po raz pierwszy pojawiło się serbskie pismo.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: