Węgry na weekend - to warto zobaczyć

Węgry słyną z pięknego miasta - Budapesztu i doskonałej kuchni. Są jedna na Węgrzech także inne ciekawe miejsca, poza stolicą, które warto zobaczyć.
Budapeszt, Węgry. Na początku wakacji polecimy tam z lotniska w Gdańsku za 275 zł Budapeszt, Węgry. Na początku wakacji polecimy tam z lotniska w Gdańsku za 275 zł Budapeszt/Fot. Shutterstock

Węgry - Budapeszt

Węgry - Budapeszt

Słynący z malowniczego położenia Budapeszt to jedno z najpiękniejszych miast świata. Najbardziej charakterystycznym elementem miejskiego krajobrazu Budapesztu jest panorama nabrzeża Dunaju z przepięknym, neogotyckim gmachem Parlamentu, będącym symbolem stolicy i całego kraju. Potężna, reprezentacyjna budowla powstawała na przełomie XIX i XX w. W krajobrazie miasta wyróżnia się także Góra Gellerta - wzniesienie z pozostałościami XIXwiecznej cytadeli oraz monumentalnym pomnikiem Wolności. Andrássy to najpiękniejsza arteria miejska o eklektycznej architekturze z końca XIX stulecia. Można tu podziwiać m.in. neorenesansowy gmach opery. Do najważniejszych zabytków Budy, dzielnicy zamkowej, będącej niegdyś odrębnym miastem, należą: gotycki kościół św. Macieja, romańska baszta Rybacka oraz Zamek Królewski.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Węgry - Holloko Węgry - Holloko Węgry - Holloko/shutterstock

Węgry - Holloko

Węgry - Hollókő

Hollókő położone na północy kraju urzeka spokojną, sielankową atmosferą i przepiękną tradycyjną zabudową. Stojący tutaj biały kościół z drewnianą wieżą uważany jest za arcydzieło architektury ludowej. Budowla powstała w 1889 r. Wioskę otacza Park Przyrody Hollókő, w którym można poznać tradycyjną uprawę kultywowaną na wąskich poletkach. Nieopodal wioski na wzgórzu znajdują się ruiny XIIIwiecznego zamku - odrestaurowany współcześnie został zamieniony w muzeum.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Węgry - Pannonhalma Węgry - Pannonhalma Węgry - Pannonhalma/shutterstock

Węgry - Pannonhalma

Węgry - Pannonhalma

Opactwo w Pannonhalma założone w XI w. jest najstarszym zabytkiem sakralnym Węgier. Odegrało ono niezwykle ważną rolę w rozwoju kultury Europy Środkowej, pośrednicząc w przeszczepianiu na jej grunt zachodnich idei. Ponadtysiącletnie dzieje klasztoru odcisnęły swe piętno w architekturze wielokrotnie przebudowywanego kompleksu. Do najcenniejszych obiektów należą: kościół św. Marcina, późnogotyckie krużganki, refektarz we wschodnim skrzydle, a także biblioteka z imponującymi zbiorami, liczącymi 400 tys. woluminów. W pobliżu opactwa znajduje się piękne arboretum powstałe w miejscu, gdzie średniowieczni mnisi uprawiali lecznicze zioła.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Jaskinie Krasu Węgierskiego Jaskinie Krasu Węgierskiego Wojsyl/CC/Wikimedia

Węgry - Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek)

Jaskinie Krasu Węgierskiego (Aggtelek)

Park Narodowy Aggtelek utworzono na pograniczu węgierskosłowackim. Ochroną objęta jest zarówno fauna i flora, jak też występujące w wapiennych skałach zjawiska krasowe, wśród nich niezwykłe jaskinie i groty. Największą atrakcję turystyczną stanowi wizyta w najsłynniejszej z nich, 26kilometrowej jaskini Baradla. Na terenie parku leżą dwie niewielkie miejscowości Aggtelek i Jósvafő. W tutejszych lasach żyją m.in. jelenie, wilki, rysie, dziki, a z ptactwa - orła cesarskiego i myszołowa. Można tu spotkać również konie huculskie.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Węgry - Park Narodowy Hortobagy Węgry - Park Narodowy Hortobagy Węgry - Park Narodowy Hortobagy/shutterstock

Węgry - Park Narodowy Hortobagy

Węgry - Park Narodowy Hortobágy

We wschodniej części Węgier utworzony został park narodowy, obejmujący pusztę Hortobágy, czyli pozbawiony lasów teren porośnięty trawą. Niegościnne stepy i bagna w oryginalny sposób wykorzystywane są przez miejscowych pasterzy nieprzerwanie od ponad 2 tys. lat. Do końca XIX w. step był wilgotny, regularnie zalewany przez rzekę Cisę. W wyniku budowy kanałów melioracyjnych jego ziemie zamieniły się na znacznym obszarze w wysuszone pastwiska. Puszta Hortobágy stanowi obecnie największy teren stepowy w zachodniej Europie. Z kolei bagnista część parku jest ostoją ptactwa wodnego. Na stepach można spotkać szare bydło węgierskie, świnie mangalice, owce śruborogie czy bawoły domowe.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Węgry - Pecs Węgry - Pecs Węgry - Pecs/Shutterstock

Węgry - Pecs

Węgry - Pécs

Historia chrześcijaństwa w Peczu, założonym przez Rzymian pod nazwą Sopianae, sięga IV stuleciu n.e. Przy tutejszej katedrze powstał jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy wczesnochrześcijańskich. Nekropolia stanowi unikatowy zabytek architektury i sztuki funeralnej, datowany na IV w. Tworzy ją system podziemnych korytarzy i grot, nad którymi wznoszą się okazałe kaplice, bogato zdobione malowidłami o tematyce religijnej.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Tokaj, wino, Węgry Tokaj, wino, Węgry Fot. Shutterstock

Węgry - Tokaj

Węgry - Tokaj

Malownicze góry i pagórki Tokaju od stuleci porastają winorośla, z których produkowany jest słynny trunek. Deserowe białe wino z Tokaju jest znane w Europie od XV w. Na miejscu można nie tylko poznać, jak smakuje prawdziwy tokaj, ale też dowiedzieć się, po czym rozpoznać oryginalny trunek. Stolica regionu, Tokaj, jest urokliwym niewielkim miasteczkiem. We wsi Tolcsva znajduje się muzeum winiarstwa i znane piwnice "Oremus". Najważniejsze uprawy znajdują się we wsiach: Bodrogkeresztúr, Bodrogkisfalud, Mád, Mezőzombor, Rátka, Szegi, Tarcal i Tállya.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: