Indie - świątynie Indii

Świątynie to nieodłączny element krajobrazu i kultury Indii. Można w Indiach obejrzeć świątynie, które zapierają dech w piersiach swoim przepychem, a także takie, które zadziwiają erotycznymi rzeźbami, zdobieniami itp. Te świątynie warto zobaczyć będąc w Indiach.
Azja Tadż Mahal, Indie.
Tadż Mahal to mauzoleum wzniesione przez muzułmańskiego władcę Szachdżahana ku pamięci jego zmarłej żony. Podziwiać można je w Agrze, tuż nad wodami Jamuny. Główne atrakcje Tadż Mahal to świątynia, brama wejściowa, minarety i ogrody wraz z kanałami wodnymi. Tadż Mahal zalicza się do nowych siedmiu cudów świata. Azja Tadż Mahal, Indie. Tadż Mahal to mauzoleum wzniesione przez muzułmańskiego władcę Szachdżahana ku pamięci jego zmarłej żony. Podziwiać można je w Agrze, tuż nad wodami Jamuny. Główne atrakcje Tadż Mahal to świątynia, brama wejściowa, minarety i ogrody wraz z kanałami wodnymi. Tadż Mahal zalicza się do nowych siedmiu cudów świata. Shutterstock

Indie - Tadź Mahal

Indie - Tadź Mahal

Olśniewający swoim pięknem i idealnymi proporcjami harmonizującymi z białym marmurem Tadź Mahal stał się wizytówką Indii. Należy do najpopularniejszych obiektów turystycznych, zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych podróżnych. Budowla wzniesiona przez władcę Szahdżachana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal, która zmarła w 1631 r., została okrzyknięta najwspanialszym pomnikiem miłości. Tadź Mahal wzniesiono siłą 20 tys. robotników, którzy ukończyli budowę w 1653 r. Na teren mauzoleum prowadzi Brama Saraceńska, dalej do celu wiodą marmurowe ścieżki. Grobowiec znajdujący się na podwyższeniu mierzy 74 cm wysokości. Przykrywa go okazała bulwiasta kopuła, skontrowana ustawionymi w narożnikach smukłymi minaretami. Zewnętrzne dekoracje budowli uważane są za najwspanialszy przykład architektury mughal. Wokół kompleksu rozpościerają się ogrody.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Jama Masjid Jama Masjid Jama Masjid, Indie/Shutterstock

Jama Masjid

Indie - Jama Masjid

Jama Masjid, zwany meczetem Piątkowym, znajduje się w Starym Delhi i jest największą tego typu świątynią w Indiach. Wystawiony przez Szahdżahana w latach 1644-1658 jest jedną z ostatnich budowli wzniesionych przez władcę wsławionego fundacją takich dzieł, jak Tadź Mahal czy Czerwony Fort. Meczet jest w stanie pomieścić 25 tys. wiernych. Do jego wnętrza prowadzą trzy bramy. Nad krajobrazem miasta górują dwa 40metrowe minarety oraz cztery wieże. Można się wspiąć na jeden z minaretów, skąd rozciąga się panorama na miasto. Budowla wykonana została z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Salę główną podpiera 260 filarów, ozdobionych bogatą dekoracją rzeźbiarską. Przed meczetem znajduje się olbrzymi dziedziniec.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Konarak Indie - Konarak Sujit kumar/CC/Wikimedia

Indie - Konarak, Świątynia Słońca

Indie - Konarak, Świątynia Słońca

Według podań mitologicznych świątynia w Konaraku, znajdująca się nad brzegiem Zatoki Bengalskiej, została wzniesiona przez syna Kryszny dla boga słońca, Surji, w dowód wdzięczności za uleczenie z trądu. W rzeczywistości budowla, w istocie poświęcona temu bóstwu, została wzniesiona w XIII w. przez króla NarasimhaDewę. Świątynia ta była darem dziękczynienia za zwycięstwo nad muzułmanami władającymi Bengalem. Obiekt zwrócony w kierunku wschodu słońca, przedstawia bogato zdobiony motywami rydwan boga Surji o 24 kołach z zaprzęgiem składającym się z sześciu koni (pierwotnie było ich siedem). Świątynia w Konaraku jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów hinduistycznych w Indiach.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Tańdźawur, Świątynia Bryhadiśwara Tańdźawur, Świątynia Bryhadiśwara Tańdźawur, Świątynia Bryhadiśwara, Indie/Shutterstock

Indie - Tańdźawur, Świątynia Bryhadiśwara

Indie - Tańdźawur, Świątynia Bryhadiśwara

Południowoindyjskie miasto Tańdźawur w stanie Tamil Nadu słynie z lokalnego stylu malarstwa tzw. tańdźawur owijam, wspaniałej świątyni wybudowanej przez władców dynastii Ćola, muzyki karnatyckiej i tańca klasycznego bharatanatjam. Świątynia Bryhadiśwara, zwana Wielką Świątynią, została uznana za jeden ze skarbów świata UNESCO. Zbudowana z inicjatywy władcy Radżaradźy w 1002 r. jako świątynia królewska, w południowoindyjskim stylu miała stanowić świadectwo potęgi władców dynastii Ćola. Ponad kompleksem złożonym z wielu osobnych kaplic, wznosi się 63-metrowa wieża, wybudowana nad sanctum sanctorum. W najświętszym miejscu świątyni znajduje się czterometrowy lingam symbolizujący Śiwę. Wnętrze udekorowane jest cennymi malowidłami. Podstawę głównej świątyni pokrywają inskrypcje, dostarczające szczegółowych informacji o organizacji życia świątyni, które ukazują zarazem jej bogactwo i ogromne znaczenie kultowe. Wiadomo z nich m.in. że w świątyni tańczyło nie mniej niż 400 świątynnych tancerek dewadasi, co świadczy o ogromnym rozmachu królewskiego protektoratu.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Amritsar, Złota Świątynia Indie - Amritsar, Złota Świątynia Indie - Amritsar, Złota Świątynia/Shutterstock

Indie - Amritsar, Złota Świątynia

Indie - Amritsar, Złota Świątynia

Jeden z największych skarbów Indii, Złota Świątynia - Harmandir Sahib w Amritsarze w stanie Pendżab to najświętsze miejsce sikhów. Tutaj przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów Guru Granth Sahib. Kompleks świątynny został wzniesiony w XVI w. na wyspie tzw. Jeziora Boskiego Nektaru przez Ram Dasa, czwartego guru sikhów oraz jego syna Ardźana. Złotą barwę, od której wzięła swą nazwę główna świątynia sikhów, budowla zyskała w 1803 r., kiedy pokryto ją cienką złotą blachą ufundowaną przez maharadżę Randźita Singha. Z tego okresu pochodzi również większość dekoracji z marmuru.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie  Bodh Gaya, zespół świątyni Mahabodhi Indie Bodh Gaya, zespół świątyni Mahabodhi Myself/CC/Wikimedia

Indie - Bodh Gaya, zespół świątyni Mahabodhi

Indie - Bodh Gaya, zespół świątyni Mahabodhi

Świątynia Wielkiego Przebudzenia, czyli Mahabodhi, powstała prawdopodobnie ok. II w. Stanowi jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych buddystów. Według tradycji, stojącą w tym miejscu wcześniejszą świątynię wzniósł znany ze swojego oddania dla buddyzmu król Aśoka panujący w III w. p.n.e. Właśnie w tym miejscu miało bowiem rosnąć słynne Drzewo Przebudzenia - figowiec, pod którym Siddhartha Gautama dostąpił oświecenia. Wznoszący się dziś przed świątynią święty figowiec pochodzi ponoć bezpośrednio z drzewa rosnącego tutaj od 288 r. p.n.e. W XIX w. podczas prac renowacyjnych odkryte zostały pozostałości krużganka ze starszej budowli, wzniesionego w miejscu medytacyjnych przechadzek Buddy. Ślady stóp Oświeconego zostały odtworzone w posadzce w postaci kwiatów lotosu.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Khadżuraho, Indie Khadżuraho, Indie Fot. Shutterstock

Indie - Khadźuraho

Indie - Khadźuraho

Zespół świątyń w niewielkiej wiosce w Khadźuraho w stanie Madhja Pradeś określany jest mianem "Kamasutry w kamieniu" z uwagi na ogromną ilość rzeźb przedstawiających sceny erotyczne. Ten kontrowersyjny dla wielu zabytek jest jednym z najwybitniejszych przykładów sztuki kamieniarskiej średniowiecznych Indii. Świątynie powstały w okresie IX-XII w. z fundacji władców dynastii Ćandelów. Z grupy ponad 80 świątyń zachowało się 20 obiektów. Ich zewnętrzne ściany pokrywają rzeźby splątanych postaci przedstawionych w odważnych pozach erotycznych. Jedną z teorii tłumaczących śmiałość twórców rzeźb, kontrowersyjnych już w czasach ich powstania, jest sympatia, z jaką Ćandelowie darzyli tantryczne nurty hinduizmu, znane z praktykowania rytuałów erotycznych.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Mahabalipuram Indie - Mahabalipuram Indie - Mahabalipuram/shutterstock

Indie - Mahabalipuram

Indie - Mahabalipuram

Imponujący kompleks zabytków sakralnych w Mahabalipuram w Tamil Nadu sięga czasów panowania Pallawów. Tutaj mieścił się główny port handlowy państwa Pallawów. W VII i VIII w., wykorzystując naturalne warunki geologiczne, wykuto w skałach liczne świątynie, z których najciekawszą jest Kryszna Mandapa. Przed nią znajduje się najsłynniejszy obiekt Mahabalipuram - ogromny relief Zejście Gangesu na Ziemię, przedstawiający postacie i zwierzęta naturalnej wielkości. W pobliżu wznoszą się świątynie typu ratha, mające kształt rydwanu. Najmłodszym obiektem, wzniesionym na początku VIII w. jest świątynia Nadbrzeżna poświęcona Śiwie, otoczona posągami byka Nandina - mitycznego wierzchowca boga.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Pattadakal Indie - Pattadakal Indie - Pattadakal/shutterstock

Indie - Pattadakal

Indie - Pattadakal

W Karnatace, niedaleko dawnej stolicy państwa Ćalukjów Badami zachował się zespół świątyń powstałych w okresie VII-X w. Na tle innych zabytków sakralnych tego okresu budowle wyróżniają się wyjątkowym współistnieniem architektonicznego stylu południowego z północnym. Najsłynniejszą świątynią jest Wirupaksza, wybudowana z polecenia królowej Lokamahadewi w 745 r. dla upamiętnienia zwycięstwa jej męża Wikramaditji II nad Pallawami. Jej największą wartość stanowi przepiękna dekoracja rzeźbiarska zdobiąca zewnętrzne ściany świątyni oraz ogromną wieżę typową dla architektury drawidyjskiej. Przed budowlą znajduje się ogromny posąg byka Nandina. Na terenie hinduistycznych budowli sakralnych znajduje się jedna świątynia dźinijska, wybudowana w stylu południowym ok. IX w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Goa Indie - Goa Indie - Goa/shutterstock

Indie - Goa

Indie - Goa

Przez niemal pięć wieków na terytorium Goa panowali Portugalczycy. Pierwszą faktorię handlową otworzyli w 1510 r. Nie ma w Indiach drugiego stanu, który by nie zachował tak wielu zabytków epoki kolonialnej jak Goa. Kościoły i klasztory stanowią grupę najcenniejszych z nich. Wspaniałe barokowe fasady świątyń w Old Goa stanowią wizytówkę stanu. Spośród licznych budowli sakralnych wyróżniają się katedra św. Katarzyny (znana jako katedra Se), barokowa bazylika Bom Jesus z relikwiami św. Franciszka Ksawerego oraz kościół św. Franciszka z Asyżu. W Panaji, stolicy Goa, architektura kolonialna jest wszechobecna, najwięcej ciekawych obiektów znajduje się w dzielnicy Fontainhas. Cennym zabytkiem jest Instytut Menezes Braganza, ozdobiony charakterystycznymi dla architektury portugalskiej płytkami ceramicznymi azulejos.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.