Indie - zabytki indyjskich miast

Sprawdź, co zobaczyć w Agrze, a co w Bombaju, Delhi, czy Waranasi. Jakie zabytkowe zespoły zobaczyć?
Tadź Mahal Tadź Mahal Tadź Mahal, Indie/Shutterstock

Indie - Agra

Tadź Mahal

Olśniewający swoim pięknem i idealnymi proporcjami harmonizującymi z białym marmurem Tadź Mahal stał się wizytówką Indii. Należy do najpopularniejszych obiektów turystycznych, zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych podróżnych. Budowla wzniesiona przez władcę Szahdżachana dla upamiętnienia ukochanej żony Mumtal Mahal, która zmarła w 1631 r., została okrzyknięta najwspanialszym pomnikiem miłości. Tadź Mahal wzniesiono siłą 20 tys. robotników, którzy ukończyli budowę w 1653 r. Na teren mauzoleum prowadzi Brama Saraceńska, dalej do celu wiodą marmurowe ścieżki. Grobowiec znajdujący się na podwyższeniu mierzy 74 cm wysokości. Przykrywa go okazała bulwiasta kopuła, skontrowana ustawionymi w narożnikach smukłymi minaretami. Zewnętrzne dekoracje budowli uważane są za najwspanialszy przykład architektury mughal. Wokół kompleksu rozpościerają się ogrody.

Czerwony Fort

Czerwony Fort, IndieCzerwony Fort, Indie/Shutterstock

Budowę fortu w Agrze, usytuowanego na brzegu Jamuny rozpoczął w 1565 r. Akbar, władca państwa Wielkich Mogołów. Potężne mury o wysokości 20 m i szerokości 2,5 m wzniesiono z czerwonego piaskowca. W obrębie fortu znajduje się kompleks budynków. Najbardziej imponującą budowlą jest słynny wykonany z marmuru meczet Moti Masjid (meczet Perłowy). W DiwaniKhas, sali audiencji prywatnych znajdował sie równie słynny Pawi Tron, przeniesiony później do Delhi. Na terenie fortu wybudowano kilka pałaców, w tym Jahangiri Mahal, w którym mieszkały żony Akbara oraz Shish Mahal - Pałac Luster, w którym mieściła się królewska garderoba; meczety: Mina Masjid (Niebiański), Nagina Masjid (Klejnot) i kolejny wspaniały perłowy Khas Mahal.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Gate of India Gate of India Gate of India/shutterstock

Indie- Bombaj

Gate of India i zabytki

Słynna Brama Indii znajduje się w południowej części metropolii. Budowla wzniesiona została w latach 1915-1924 po wizycie króla Anglii Jerzego V i jego małżonki Marii, na ich cześć. Łuk triumfalny wykonany z żółtego bazaltu ma wysokość 26 m. Do ważnych zabytków miasta należą ponadto: ekskluzywny hotel Tadź Mahal z 1903 r., meczet Hadźi Ali z XIX w., świątynia Mahalakszmi, Muzeum Księcia Walii, katedra św. Tomasza, kolonialne gmachy, jak Bombajska Giełda Papierów Wartościowych, Poczta Główna, Bombajskie Towarzystwo Azjatyckie. Słynne miejsca współczesnego Bombaju to główny dworzec kolejowy znany jako Dworzec Wiktorii, Malabar Hill, Chowpatty Beach, Juhu Beach. Najstarszym kinem w stolicy Bollywoodu jest Regal Cinema, czynne nieprzerwanie od 1933 r.

Stacja kolejowa Chhatrapati Shivaji Terminus

Stacja kolejowa Chhatrapati Shivaji TerminusStacja kolejowa Chhatrapati Shivaji Terminus/Shutterstock

Dworzec kolejowy Victoria w Bombaju obecnie nosi nazwę Czatrapati Sziwadżi. Unikalny styl architektoniczny powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi brytyjskich architektów i indyjskich rzemieślników. Brytyjski architekt Frederick William Stevens zaprojektował budynek, który stanowi obecnie symbol dawnego Bombaju (miasto nazywało się tak do 1985 r.) jako głównego międzynarodowego portu handlowego w Indiach. Budowę dworca rozpoczęto w 1878 r. Architektura budynku nawiązywała do zasad wiktoriańskiego gotyku opartego na późnośredniowiecznych wzorach włoskich. Dworzec zachwyca piękną kamienną kopułą, wieżyczkami, ostrymi łukami, a także nieregularnym planem parteru. Elementy te są bliskie tradycjom indyjskiej architektury pałacowej.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Jama Masjid Jama Masjid Jama Masjid, Indie/Shutterstock

Indie - Delhi

Jama Masjid

Jama Masjid, zwany meczetem Piątkowym, znajduje się w Starym Delhi i jest największą tego typu świątynią w Indiach. Wystawiony przez Szahdżahana w latach 1644-1658 jest jedną z ostatnich budowli wzniesionych przez władcę wsławionego fundacją takich dzieł, jak Tadź Mahal czy Czerwony Fort. Meczet jest w stanie pomieścić 25 tys. wiernych. Do jego wnętrza prowadzą trzy bramy. Nad krajobrazem miasta górują dwa 40metrowe minarety oraz cztery wieże. Można się wspiąć na jeden z minaretów, skąd rozciąga się panorama na miasto. Budowla wykonana została z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Salę główną podpiera 260 filarów, ozdobionych bogatą dekoracją rzeźbiarską. Przed meczetem znajduje się olbrzymi dziedziniec.

Grobowiec Humajuna

Grobowiec HumajunaGrobowiec Humajuna/shutterstock

Miejscem spoczynku jednego z pierwszych władców Indii, Humajuna z dynastii Wielkich Mogołów (1508-1556), jest okazały grobowiec znajdujący się we wschodniej części dzielnicy Nizamudin. Mauzoleum, będące imponującym kompleksem budowli, powstało w latach 1564-1572. Grobowiec stał się słynny ze względu na inspirację, jaką stanowił dla nowatorskich rozwiązań architektonicznych, które w idealnej formie zastosowano w mauzoleum Tadź Mahal. Jest on pierwszą budowlą łączącą w tak wyrafinowany sposób sztukę indyjską ze sztuką perską - połączenie, które stanie sie charakterystyczne dla architektury Mogołów.

Czerwony Fort

Czerwony Fort, Delhi, IndieCzerwony Fort, Delhi, Indie/shutterstock

Ogromny wpływ na kształt późniejszych budowli i ogrodów w Radżastanie, Delhi i Agrze miała nowatorska architektura Czerwonego Fortu. Swoją nazwę zabytek zawdzięcza barwie surowca, czerwonego piaskowca, z którego zbudowane są jego mury. Pierwotnie kompleks ten pełnił funkcję pałacu władcy Szahdżahana z dynastii Mogołów. Apartamenty królewskie znajdowały się w rzędzie pawilonów połączonych kanałem wodnym, zwanym Rajskim Strumieniem. Na jednej ze ścian pałacu umieszczony został napis, który głosi: "Jeśli istnieje raj na ziemi, to jest on tutaj, właśnie tutaj". Zamek został zbudowany na podobieństwo raju opisanego w Koranie, a architektura wokół niego jest zgodna ze stylem budowli muzułmańskich. Innowacją są elementy typowe dla budowli mogolskich obecne w każdym z pawilonów.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Varanasi, Indie Varanasi, Indie Fot. Shutterstock

Indie - Waranasi

Indie - Waranasi

Święte miasto hinduizmu Waranasi (dawniej Benares) swoją pozycję zawdzięcza położeniu nad świętą rzeką Ganges. Pielgrzymi z całego świata przybywają tutaj, aby dokonać rytualnych ablucji w rzece. Wielu pobożnych hinduistów przybywa do miasta, gdy czują, że nadchodzi kres ich żywota, aby ich zwłoki zostały spalone na ghatach (nadbrzeżnych schodach), a popiół wrzucony do Gangesu. Ze względu na liczne kremacje dokonywane w pobliżu rzeki wizyta w mieście należy do dość mocnych przeżyć. Głównym celem dla turystów niewyznających hinduizmu są ghaty, ciągnące się wzdłuż brzegów Gangesu. Centralna świątynia sanktuarium poświęcona ŚiwieWiśweśwarze pochodząca z końca XVIII w. jest niedostępna dla niehinduistów.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Fatehpur Sikri Indie - Fatehpur Sikri Indie - Fatehpur Sikri/Shutterstock

Indie - Fatehpur Sikri

Indie - Fatehpur Sikri

W 2. połowie XVI w. sułtan Akbar rozkazał budowę monumentalnych zabudowań miasta Fatehpur Sikri, zwanego również "miastem zwycięstwa". Zespół budowli miał być wyrazem hołdu dla pustelnika Selima Ćisty. Przepowiedział on władcy narodziny upragnionego potomka, który miał zostać następcą cesarskiego tronu. Przez niewiele ponad dekadę miasto było stolicą państwa Wielkich Mogołów, jednak z czasem opustoszało, najprawdopodobniej z powodu braku wody pitnej. Doskonale zachowana architektura, liczne zabytki i świątynie, wśród których znajduje się przepiękny meczet Jama Masjid, to obecnie elementy miasta-widma.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Hampi Indie - Hampi Indie - Hampi/Shutterstock

Indie - Hampi

Indie - Hampi

Ogromny kompleks zabytków w Hampi w Karnatace stanowi pozostałość XIV-wiecznego ważnego ośrodka miejskiego państwa Widźajangar, zniszczonego niemal całkowicie w 2. połowie XVI w. przez muzułmanów. Zabytkowe budynki i ruiny rozrzucone są na przestrzeni 26 km2. Najlepiej zachowały się świątynia Wirupakszy, której 50-metrowa gopura góruje nad resztą budowli, trzy pałace książęce oraz stajnie dla słoni. Budowle z Hampi słynące z niezwykle bogatej dekoracji rzeźbiarskiej stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych celów turystycznych w Indiach.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Dźajpur Indie - Dźajpur Indie - Dźajpur/Shutterstock

Indie - Dźajpur

Hawa Mahal

Hawa Mahal, czyli Pałac Wiatrów, wzniesiony został w 1799 r. przez maharadżę Sawai Pratap Singha. Architekt Lal Chand Ustad zaprojektował pałac w kształcie korony boga Kryszny. Ma on formę pięciopiętrowej piramidy. Jego centralną część stanowi sama fasada, która zadziwia ogromną ilością okien udekorowanych misterną kratownicą. Tajemnica tego rozwiązania związana jest z przeznaczeniem pałacu, który powstał, aby kobiety dworu mogły obserwować życie miasta, nie wychodząc na ulicę. Stąd rekordowa liczba 953 małych okienek na fasadzie od strony ulicy. Pałac zbudowano z różowego i czerwonego piaskowca, od którego pochodzi określenie Dźajpuru "różowym miastem". W pałacu mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne.

Hawa Mahal

Hawa Mahal/Shutterstock

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Dźajsalmer Indie - Dźajsalmer Indie - Dźajsalmer/Shutterstock

Indie - Dźajsalmer

Indie - Dźajsalmer

Radźastańskie miasto położone na pustyni Thar słynie z zachowanego fortu, który do dziś tętni życiem, został bowiem zagospodarowany na hotele, restauracje, sklepy i domy. Budowlę wzniesiono na szczycie wzgórza Trikuta z nakazu maharadży Maharawala Dżajsala Singha w 1156 r. Fort zbudowano z piaskowca. Wewnątrz znajdują się niezwykle cenne świątynie dżinijskie oraz pałac królewski. Doskonale zachowały się także rezydencje kupców radźpuckich, tzw. hawele z XIX w. Do Dźajsalmeru szczególnie dużo turystów przyjeżdża na coroczne święto pustyni (przełom stycznia i lutego). Niezwykle malowniczo prezentuje się sztuczne jezioro Gasisar Lake, położone poza fortem (wykopane w XIV w.). Sześć kilometrów od miasta znajduje się interesujący kompleks królewskich budynków Bada Bagh. Składa się na niego seria wolno stojących ćhatri - baldachimów z piaskowca, symbolizujących władzę królewską, a także królewskie grobowce. Popularną atrakcję stanowi Camal Safari, czyli wycieczka na wielbłądzie przez pustynię.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Indie - Śrinagar Indie - Śrinagar Indie - Śrinagar/Shutterstock

Indie - Śrinagar

Indie - Śrinagar

Śrinagar jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem Kaszmiru. Położone nad jeziorem Dal, na którego wodach pływają łodzie mieszkalne, otoczone masywem górskim Pir Pandźal, z łagodnym klimatem, stanowi wymarzony cel turystyczny. Niestety, ze względu na trwający konflikt indyjskopakistański, niewielu turystów tutaj zagląda. W mieście znajduje się wiele zabytków, przede wszystkim meczety: Piątkowy (ok. 1400 r., rekonstruowany w 1841 r.), szacha Hamadana (XV w.) i Pathar (ok. 1600 r.). Urokliwe wąskie uliczki starego miasta kryją wiele zaułków, kameralnych targowisk i sklepów ze wspaniałymi kaszmirskimi wyrobami (słynne szale i biżuteria). W pobliżu Śrinagaru położone są przepiękne ogrody Szalimar, Niszat i Ćaśmaszahi z 1. poł. XVII w.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: