Gruzja - to musisz zobaczyć!

Gruzja jest jeszcze wciąż mało popularna wśród turystów. Można w spokoju podziwiać tutejsze miasta i wspaniałą przyrodę. Oto, co warto zobaczyć w Gruzji.
Gruzja - Mccheta Gruzja - Mccheta Gruzja - Mccheta/shutterstock

Gruzja - Mccheta

Gruzja - Mccheta

Cennym przykład średniowiecznej architektury sakralnej w regionie Kaukazu są świątynie i klasztory Mcchety, dawnej stolicy królestwa Gruzji, będącej jednym z najstarszych miast kraju. O wysokim poziomie artystycznym i kulturalnym miasta świadczy katedra Sweti Cchoweli z XI wieku i monastyr Dżwari z VI w. Świątynia zbudowana została z żółtego piaskowca w typowym układzie kopułowo-krzyżowym. Fasadę zdobią płaskorzeźby, wnętrze niegdyś pokrywały freski, odkryte jedynie częściowo. Klasztor wznosi się na górze. Czteroapsydowa budowla, charakterystyczna dla Południowego Kaukazu, z zewnątrz pokryta jest płaskorzeźbami. Niegdyś Mccheta była ważnym ośrodkiem na szlaku handlowym łączącym Morze Czarne z miastami na wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Odgrywała też ważną rolę jako siedziba władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, którą zresztą jest do dziś.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Miejsce 13. ex aequo - Gruzja, 0,3 % udziału w rynku wakacyjnych wyjazdów Polaków w 2012 roku Miejsce 13. ex aequo - Gruzja, 0,3 % udziału w rynku wakacyjnych wyjazdów Polaków w 2012 roku Gruzja /Fot. Shutterstock

Gruzja - Górna Swanetia

Gruzja - Górna Swanetia

Długi okres izolacji regionu Górnej Swanetii na Kaukazie spowodował, że zachował się on do czasów obecnych w nienaruszonym stanie. W ten niezwykły górski krajobraz zostały wkomponowane średniowieczne miasteczka, w których prym wiodą domy-wieże. Najwięcej takich budowli (ponad 200) zachowało się w Chazhashi. Zabudowania te przeznaczone były zarówno do celów mieszkalnych, jak i do obrony przeciw najeźdźcom. W miejscowości Mestia znajduje się Muzeum Swaneckie, w którym zgromadzono niezwykle cenne zbiory unikalnych ikon, manuskryptów, wyrobów ze złota. Podczas najazdów na ziemie gruzińskie były one ukrywane na terenie niedostępnej Swanetii.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

monastyr Gelati, Gruzja monastyr Gelati, Gruzja monastyr Gelati, Gruzja/Shutterstock

Gruzja - Kutaisi

Katedra Bagrata i monastyr Gelati

Na przełomie X i XI w. wzniesiono kościół imienia Bagrata III, pierwszego króla zjednoczonego gruzińskiego kraju. Niestety, w 1691 r. budowla uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku najazdu tureckiego wroga. Ruiny katedry stanowią obecnie jeden z głównych elementów krajobrazu centrum miasta Kutaisi. W pobliżu znajduje się również klasztor Gelati, którego główne budowle zostały wzniesione pomiędzy XII a XVII w. Ten obiekt w przeciwieństwie do katedry jest dobrze zachowanym zespołem, obfitującym w liczne mozaiki i malowidła ścienne.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: