Brazylia - Wodospad Iguaçu
Cataratas del Iguazú (hiszp.), Saltos do Iguaçu (portug.) lub Wielka Woda to wysoki na 72 m wodospad w kształcie podkowy. Jego szerokość osiąga prawie 3 km. Znajduje się na granicy Brazylii i Argentyny, na terenie należącego do obu państw parku narodowego o powierzchni 237,6 ha, założonego w 1934 r. po stronie argentyńskiej, i w 1939 r. po stronie brazylijskiej. Część argentyńska parku Iguazú została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 1984 r., dwa lata później na listę wpisano również część brazylijską. Wodospad Wielkiej Wody rozbija się na 275 odcinków, z których największy - Garganta del Diablo - jest wysoki na 72 m. Wodospad najpiękniej prezentuje się podczas pory deszczowej, gdy kaskadami spływa najwięcej wody. Liczne wysepki między progami porastają bambusy, palmy, paprocie oraz begonie i storczyki. Obszar parku zamieszkują pumy, jaguary, wydry, kajmany oraz tukany, harpie i grdacze czarnoczelne.
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Rezerwaty Fernando de Noronha i atol das Rocas
W pobliżu wybrzeży Brazylii leży rajski archipelag Fernando de Noronha z pięknymi plażami i bogatym ekosystemem. Na wyspach są dwie wyraźne pory roku: deszczowa i sucha, co stwarza doskonałe warunki do życia dla wielu rzadkich gatunków ssaków i ptaków. Jego wyspy (21) to szczyty podwodnego łańcucha górskiego, wystające ponad szmaragdowe wody Oceanu Atlantyckiego, w których żyją m.in. tuńczyki, rekiny, żółwie i ssaki morskie. Baia dos Golfinhos (Zatoka Delfinów) jest zamieszkana przez liczne stada tych morskich ssaków. Atol das Rocas to bajkowe miejsce, które od archipelagu Fernando de Noronha dzieli 145 km. W czasie odpływów przy atolu tworzą się płytkie laguny i baseniki wypełnione rybami. Wyspy upodobały sobie ptaki, w tym gatunki endemiczne.
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Brazylia - Cerrado
Brazylijska sawanna
Mianem cerrado, w języku portugalskim oznaczającym 'zamknięte", nazwano rozległy obszar naturalnej tropikalnej sawanny, obejmujący tereny znajdujące się w stanach Goiás i Minas Gerais. W parkach narodowych Chapada dos Veadeiros i Emas dominuje roślinność charakterystyczna dla regionu - sawanny z niskimi drzewami i krzewami, jednego z najstarszych i najbardziej zróżnicowanych ekosystemów tropikalnych na świecie. Warunki, które tam panują, upodobało sobie wiele gatunków zwierząt, m.in. jaguary, tapiry, wilki grzywiaste i kapibary. Sam obszar Chapada dos Veadeiros jest niezwykle malowniczy - gęste lasy i wielodrogowe wodospady tworzą wyjątkowy krajobraz.
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Brazylia - Park Narodowy Amazonia
Amazonia to jeden z najróżnorodniejszych obszarów pod względem fauny i flory na Ziemi. Kraina ta jest nazywana zielonymi płucami świata, ponieważ lasy amazońskie produkują największą ilość tlenu. Założony w 1974 r. Amazoński Park Narodowy chroni obszary o powierzchni 10 tys. km² na lewym brzegu rzeki Tapajós. Bogactwo fauny i flory przejawia się w ilości oraz różnorodności gatunkowej. W parku przeważają wilgotne lasy równikowe. 80-metrowe kasztany dominują nad innymi drzewami, takimi jak kauczukowce lub palmy. Świat zwierząt to kraina obfitości. Korony drzew należą do różnobarwnych ptaków: kolibrów, tukanów i papug, małp oraz leniwców. W niższych piętrach lasów można spotkać jaguary, tapiry, kapibary, dzikie psy, pancerniki, łasice i mrówkojady. Rzeki zamieszkują kajmany, słodkowodne delfiny, manaty amazońskie, żółwie wodne, aligatory i wiele gatunków ryb. Ważną rolę w tutejszym ekosystemie pełni ryba Tambaqui. Żywiąc się owocami, które dostają się do rzeki podczas wylewów, przenosi nasiona, przyczyniając się do rozprzestrzenienia i zachowania gatunków roślin.
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.
Brazylia - Wybrzeże Odkrywców
Wybrzeże Odkrywców rozciąga się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, w stanach Bahia i Espírito Santo. Na jego terenie wyodrębniono osiem obszarów chronionych, wykazujących pewną schematyczność ewolucyjną, co sprawia, że stały się ważnym przedmiotem badań nad gatunkami, szczególnie endemicznymi. Charakteryzujące się zaskakującą różnorodnością biologiczną wilgotne lasy atlantyckie i kolczaste (restingas) - głównie niewysokie drzewa i krzewy - zajmują 112 tys. ha. Żyje tu blisko 270 gatunków ssaków, co stanowi 2/3 gatunków występujących w Amazonii. Niemal połowa występującej w rezerwacie roślinności nie występuje nigdzie indziej na świecie i ciągle odkrywane są nowe, nieznane okazy. Pojawiają się także niespodziewanie nowe gatunki zwierząt, jak odkryta w 2006 r. blond włosa odmiana małp Cebus queirozi.
Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.