Brazylia - miasta, które warto odwiedzić

Przedstawiamy miasta, które warto odwiedzić, podczas wizyty w Brazylii. Brazylia to w końcu nie tylko Rio de Janeiro!
Pelourinho, Salvador, Brazylia Pelourinho, Salvador, Brazylia Pelourinho, Salvador de Bahia, Brazylia/Fot. Shutterstock

Brazylia - Salvador de Bahia

Brazylia - Salvador de Bahia

W Salvadorze, w latach 1549-1763 pierwszej stolicy Brazylii, a dziś jednym z największych miast wschodniej części kraju, widoczne są wpływy różnych kultur. Od 1558 r. działał tu ogromny targ niewolników z Afryki, którzy byli przeznaczeni do pracy na plantacjach trzciny cukrowej. Dziś ślady kultury afrykańskiej są w mieście ciągle widoczne. Salvador to przede wszystkim ważny ośrodek religii candomble oraz stolica sztuki walki capoeiry. Stare miasto nazywane Pelourinho zostało wspaniale odrestaurowane w XX w. Warto zwiedzić słynny dźwig osobowy Elevador de Lacerda z 1863 r. przewożący pasażerów z Dolnego Miasta do położonego wyżej o 72 m Pelourinho. Z dawnych czasów zachowały się cenne przykłady architektury sakralnej: katedra z XVII w., kościół Różańca Czarnych, w którym mogli modlić się niewolnicy oraz barokowy kościół Franciszkanów, którego fasadę zdobią wspaniałe niebieskie płytki ceramiczne z motywami pochodzącymi z mitologii greckiej. Urzeka piękno kolorowych, bogato zdobionych domów. Salvadorski karnawał trwający sześć dni i nocy jest jednym z największych ulicznych świąt na świecie.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brazylia, Diamantina Brazylia, Diamantina Igreja Matriz/CC/flickr.com

Brazylia - Diamantina

Brazylia - Diamantina - miasto poszukiwaczy diamentów

Diamantina leży w niegościnnym masywie Serra do Espinhaço. W czasach największej świetności, w XVIII stuleciu, wydobywano tutaj złoto i diamenty. Jeśli chce się poznać historię wydobywania kruszców, konieczna jest wizyta w tutejszym Muzeum Diamentów, w którym eksponowane są zabytki diamentowej epoki. W centrum miasta stoją zachowane w doskonałym stanie kolonialne rezydencje (Casa de Chica da Silva) i kościoły reprezentujące zwłaszcza architekturę barokową (kościół Naszej Pani z Carmo, bazylika Najświętszego Serca Jezusa), wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Congonhas Congonhas Alexandre Machado/CC/Wikimedia

Brazylia - Congonhas

Brazylia - Congonhas

Congonhas to niewielkie miasto w stanie Minas Gerais, na południe od Belo Horizonte. Jego najważniejszym zabytkiem jest sanktuarium Bom Jesus, wzniesione w drugiej połowie XVII w. Centralny punkt założenia to kościół z rokokowym wystrojem, w którym widać inspiracje sztuką włoską; prowadzą do niego schody ozdobione posągami proroków. Siedem kaplic tworzy stacje Drogi Krzyżowej - polichromowane grupy rzeźb to dzieło Antônia Francisca Lisboy, znanego jako Aleijadinho, jednego z najwybitniejszych barokowych artystów na świecie. Najwspanialszym jego dziełem są steatytowe posągi 12 starotestamentowych proroków powstałe w latach 1800-1805. Każdy z nich trzyma w dłoni tablicę z łacińskim fragmentem swoich pism. Bom Jesus to dziś ważne miejsce pielgrzymkowe, do którego ściągają wierni z całej Brazylii.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brazylia - Goiás Brazylia - Goiás Brazylia - Goias/Shutterstock

Brazylia - Goiás

Brazylia - Goiás

Koncepcja architektoniczna miasta Goiás to doskonały przykład osadnictwa i kolonizacji obszarów w środkowej części Brazylii w XVIII i XIX w. Ośrodek zaprojektowano w taki sposób, by był spójny i dostosowany do wymogów otoczenia, korzystając z miejscowych technik budowniczych i materiałów. Historyczne centrum miasta rzeczywiście tworzy dziś jednolity kompleks i doskonale harmonizuje z otoczeniem. Znajduje się tu wiele zabytków architektury sakralnej: kościoły Pięknej Pani z Carmo, św. Franciszka i św. Barbary. Jednym z najokazalszych gmachów jest pałac hrabiów Arcos. Centralny punkt miasta stanowi kolumna z zamieszczonym na szczycie krzyżem z Anhabguery. Miasto słynie z widowiskowej Procissão do Fogaréu (procesji pochodni) rozpoczynającej się o północy w Wielką Środę.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brazylia - Olinda Brazylia - Olinda Brazylia - Olinda/shutterstock

Brazylia - Olinda

Brazylia - Olinda

Olinda została założona w 1537 r. przez Portugalczyków. Wkrótce do miasta przybyli jezuici i rozpoczęli budowę misji. Sto lat później Olinda została jednak zniszczona przez Holendrów, dlatego większość zachowanych budynków pochodzi z XVIII w. Wspaniała architektura i wąskie uliczki przydają miasteczku uroku. Zwiedzić należy zwłaszcza liczne zabytki sakralne - jest tu 20 barokowych kościołów, liczne klasztory i kapliczki (passos). Najstarszymi świątyniami są kościoły św. Jana i św. Zbawiciela Świata. Odbywający się w Olindzie karnawał jest równie ważny jak ten obchodzony w Rio de Janeiro czy w sąsiednim Recife, stolicy stanu Pernambuco. Wyróżnia go wyjątkowo ludowy charakter tradycyjnej ulicznej parady, w której biorą udział gigantyczne szmaciane kukły.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brazylia - Ouro Preto Brazylia - Ouro Preto Brazylia - Ouro Preto/shutterstock

Brazylia - Ouro Preto

Brazylia - Ouro Preto

Ouro Preto, czyli Czarne Złoto zostało założone pod koniec XVII stulecia, gdy w tutejszym strumieniu odkryto szlachetny kruszec. Dzięki katorżniczej pracy niewolników ośrodek stał się wkrótce jednym z najbogatszych w kraju. Z czasem w okolicy odkryto również złoża diamentów. Z dawnych czasów zachowała się wspaniała barokowa architektura - liczne XVIII-wieczne kościoły (kaplica Capela do Padre Faria, kościół św. Efigenii Opiekunki Czarnych z posągiem Matki Boskiej Różańcowej, kościół św. Franciszka z Asyżu), mosty i fontanny, świadczące o wyjątkowym kunszcie ich twórcy, barokowego architekta i rzeźbiarza Aleijadinha. Turyści mogą zwiedzać niektóre słynne kopalnie złota, jak Encardideira należącą w przeszłości do afrykańskiego wodza Chico-Rei czy Mina do Chico Rei usytuowaną nieopodal okazałej świątyni Niepokalanego Poczęcia.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Rio de Janeiro, sugar Rio de Janeiro, sugar Rio de Janeiro/Fot. Shutterstock

Brazylia - Rio de Janeiro

Brazylia - Rio de Janeiro

Miasto zostało założone w 1565 r. Swoją nazwę zawdzięcza pomyłce odkrywcy wybrzeża Gaspara de Lemosa, który uznał, że miejsce to znajduje się u ujścia rzeki, a nie zatoki. Symbolem Rio de Janeiro jest wzniesiony na szczycie góry Corcovado pomnik Chrystusa Odkupiciela, powstały w 1931 r. z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Brazylii. Statua zaliczona została do listy siedmiu cudów świata UNESCO. Drugim charakterystycznym obiektem jest tzw. Głowa Cukru - góra wznosząca się nad zatoką Guanabara, na którą można wjechać kolejką linową lub wejść po jednej z 270 tras wspinaczkowych. Miasto jest pełne sprzeczności. W nowoczesnej, błyskawicznie rozwijającej się metropolii ogromne obszary zajmują dzielnice biedy, tzw. fawele. Rio de Janeiro znają kibice piłki nożnej, gdyż na jednym z największych na świecie stadionie Maracanã, wybudowanym w latach 1949-1951, zgromadziła się największa publiczność w historii tej dyscypliny (blisko 200 tys. kibiców). Wizytówką miasta jest słynny karnawał. Najlepsi tancerze samby występują co roku na gigantycznym sambodromie, specjalnej platformie zaprojektowanej w 1984 r. przez Oscara Niemeyera.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Sao Luis, brazylia Sao Luis, brazylia Sao Luis, Brazylia/shutterstock

Brazylia - Sao Luis

Brazylia - São Luís

Miasto São Luís, obecną stolicę stanu Maranhão, jako jedyne założyli Francuzi, którzy przypłynęli na wyspę w 1612 r. Trzy dekady później ośrodek podbili na kilka lat Holendrzy, a następnie Portugalczycy. Najcenniejszą atrakcją jest dawna siatka ulic oraz bardzo ciekawa kolonialna zabudowa. Wielopiętrowe zachwycające budynki pokryte są wspaniałymi hiszpańskimi płytkami ceramicznymi (azulejos); zdobią je typowe portugalskie balkoniki i balustrady. Można je odnaleźć na fasadach wspaniałych rezydencji: Palácio La Ravardière oraz Palácio dos Leões. Do cennych zabytków zaliczane są kościoły: Carmo i San Antonio.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brazylia - Sao Cristovao Brazylia - Sao Cristovao E-Sergipe/CC/flickr.com

Brazylia - Sao Cristovao

Brazylia - São Cristovão

São Cristóvão to niewielkie miasto w północno-wschodniej Brazylii, założone przez Portugalczyków, którego największą atrakcją są pozostałości kolonialnej architektury. Dziś najciekawszą częścią ośrodka, chronioną przez UNESCO, jest czworoboczny plac São Francisco, który otacza historyczna zabudowa z XVIII i XIX stulecia, swoista kronika dziejów miasta i świadectwo jego bogatej historii. Do najcenniejszych zabytków należą: zespół klasztorny franciszkanów, przykład typowego dla tego zgromadzenia stylu architektonicznego kościół Santa Casa de la Misericordia oraz pałac (siedziba władz prowincji).

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Brasilia Brasilia Brasilia/Shutterstock

Brazylia - Brasilia

Brazylia - Brasilia

Stolica Brazylii leży na Wyżynie Brazylijskiej, nad Lago de Brasília. Powstanie nowoczesnego ośrodka miejskiego w latach 1956-1960 stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej urbanistyki. Miasto powstało według projektu Lucia Costy i Oscara Niemeyera. Brasília z góry przypomina kształtem ptaka lub samolot. Spośród wielu fascynujących budowli należy z pewnością zobaczyć katedrę NMP Objawionej - symbol miasta - zbudowaną w kształcie korony cierniowej (1970 r.), siedzibę narodowych instytucji kulturalnych: muzeum i biblioteki, wchodzących w skład Kulturalnego Kompleksu Republiki (1960 r.), nowoczesny gmach ministerstwa Spraw Zagranicznych, pałac prezydencki otoczony lustrzanym basenem oraz oryginalny budynek Kongresu Narodowego (1960 r.) złożony z dwóch połówek ciał niebieskich (jedna z nich jest odwrócona), pomiędzy którymi wznoszą się dwie wieże - budynek symbolizuje wagę.

Tekst pochodzi z książki "Świat 1000 miejsc, które musisz zobaczyć" wydawnictwa Dragon.

.

Więcej o: