USA wycieczka: Chicago, Nowy Jork, Los Angeles

Spacer hollywoodzką Aleją Sław albo wspinaczka do korony Statuy Wolności to dla wielu jedno z największych doświadczeń życiowych. Być w miejscach znanych całemu światu musi wzbudzać niebywałe emocje. Chicago, Nowy Jork i Los Angeles w cieniu drapaczy chmur kryją mnóstwo niepowtarzalnych atrakcji...
USA wycieczka, Chicago - Oak Street Beach / Flickr.com / J. Clark USA wycieczka, Chicago - Oak Street Beach / Flickr.com / J. Clark USA wycieczka, Chicago - Oak Street Beach / Flickr.com / J. Clark

USA wycieczka: Plaża nad Michigan w Chicago

USA wycieczka: Nad Michigan w Chicago

Najsłynniejszym pasem nadjeziornego piasku w Chicago jest Oak Street Beach usytuowana po drugiej stronie Lake Shore Drive względem wysokościowców skupionych na Gold Coast, zaledwie kilka kroków od ekskluzywnych butików przy Oak Street. Na plażę można się dostać, idąc podziemnym przejściem dla pieszych na rogu Michigan Avenue i Oak Street. Popularne są również piaszczyste tereny przy North Avenue i Fullerton Avenue, uczęszczane przez młodych mieszkańców pobliskiej okolicy Lincoln Park. Nieco na południe od domku plażowego przy North Avenue (wyglądem przypomina parostatek) znajduje się pawilon szachowy pod gołym niebem. Dalej na północ rozciąga się Foster Avenue Beach lubiana przez miejską młodzież, chętnie grywającą tu w koszykówkę.

g

USA wycieczka, Chicago - Oak Street Beach / Flickr.com / Kevygee

W sezonie letnim największe tłumy gromadzą się nad jeziorem w weekend w połowie sierpnia, kiedy odbywa się doroczny pokaz lotniczy na wodzie i w powietrzu. Widzowie cisną się na plażach niczym sardynki w puszce, by oglądać napowietrzna paradę wszelkiego rodzaju śmiałych sztuczek kaskaderskich.

USA wycieczka - Sears Tower, czyli najwyższy wieżowiec Chicago / Flickr.com USA wycieczka - Sears Tower, czyli najwyższy wieżowiec Chicago / Flickr.com USA wycieczka - Sears Tower, czyli najwyższy wieżowiec Chicago / Flickr.com

USA wycieczka: wyprawa na Sears Tower w Chicago

USA wycieczka: wyprawa na Sears Tower w Chicago

Opisując trzeci pod względem wysokości biurowiec świata, chciałoby się zapożyczyć słowa Aleksandra Pope'a: "brnąłem przez liczby ku liczbom". Sears Tower, ukończony w1974 r. i liczący 110 kondygnacji, wznosi się na 443 m wysokości, a w swoim wnętrzu kryje ponad 360 tys. ma powierzchni użytkowej. Codziennie przez gmach przewija się ok. 16,5 tys. ludzi. Z tarasu widokowego na 103. piętrze (codz. od 10.00, IV-IX do 22.00, X-III do 20.00; wstęp płatny), 412 m nad ziemia, w pogodny dzień widać teren aż czterech stanów (takie dni zdarzają się jednak rzadko).

USA wycieczka - Sears Tower Chicago / Flickr.com / Krevlin Goodspeed

USA wycieczka - Sears Tower Chicago / Flickr.com / Krevlin Goodspeed

Na stalowym szkielecie, ważącym 76 tys. ton, spoczywają ściany osłonowe wykonane z 16 tys. tafli szkła o brązowym odcieniu i ponad 113 tys. ma czarnego anodyzowanego aluminium. Do budowy kolosa zużyto tyle betonu, ile wystarczyłoby na stworzenie 8-kilometrowego odcinka ośmiopasmowej autostrady. Obecnie wyższe od Searsa są tylko: wieża Taipei 101 (Taipei Financial Center) o wysokości 509 metrów i bliźniacze wieże Petronas Towers w Kuala Lumpur, mierzące 452 m wysokości.

Kuchnia amerykańska. Taste of Chicago / Flickr.com / Nathanmac87 Kuchnia amerykańska. Taste of Chicago / Flickr.com / Nathanmac87 Kuchnia amerykańska. Taste of Chicago / Flickr.com / Nathanmac87

USA wycieczka: kulinarny festiwal "Taste of Chicago"

USA wycieczka: kulinarny festiwal "Taste of Chicago"

Dla mieszkańców Chicago stołowanie się poza domem jest równie poważną sprawą, jak sport i polityka, nic więc dziwnego, że w mieście działają setki niezwykłych, interesujących oraz całkiem prostych, dobrych restauracji, od bardzo eleganckich lokali po punkty z hot dogami.

Przypuszczalnie właśnie dlatego Taste of Chicago ("Smak Chicago") cieszy się taką popularnością. Ten odbywający się co roku nad jeziorem śródmiejski festiwal dobrego jedzenia nie zalicza się co prawda do kategorii wykwintnej kuchni, ale i tak przyciąga setki tysięcy smakoszy, z apetytem kosztujących wszystkiego, co maja do zaoferowania przedstawiciele kilkudziesięciu restauratorów. Podczas festiwalu spaceruje się po trawiastych przestrzeniach, próbując żeberek z rusztu, tempury, kandyzowanego jamsu i mrożonych bananów w polewie czekoladowej. Jako że jest to zabawa, tu i tam odbywają się występy rozrywkowe na żywo. Taste, trwający od końca czerwca i obejmujący amerykańskie święto narodowe 4 lipca, jest uważany za największy tego rodzaju festiwal jedzenia na świecie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Chicago

h

USA wycieczka - Statua Wolności Nowy Jork / Flickr.com / Shahnawaz Sid USA wycieczka - Statua Wolności Nowy Jork / Flickr.com / Shahnawaz Sid USA wycieczka - Statua Wolności Nowy Jork / Flickr.com / Shahnawaz Sid

USA wycieczka: Nowy Jork Statua Wolności

USA wycieczka: Nowy Jork Statua Wolności

W 1885 r. Statuę Wolności przewieziono statkiem z Paryża do Stanów Zjednoczonych, jako dar rządu Francji w stuletnia rocznice uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Oficjalne odsłonięcie Statuy Wolności na Bedloe's Island odbyło się 28 października 1886 r. Każdego roku Statua Wolności przyciąga grubo ponad milion turystów. Mimo gwałtownego rozwoju techniki w dzisiejszych czasach wciąż robi ogromne wrażenie i z racji samej wielkości wygląda niesamowicie, wręcz nierealnie (wysokość Statuy Wolności wraz z cokołem to 93 m, sam posąg ma 46,5 m). Największych emocji dostarcza oczywiście wspinaczka na górę Statuy Wolności, co wymaga w miarę dobrej kondycji fizycznej i odstania w kolejce przynajmniej jednej, dwóch godzin. Ale to w końcu jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych świata i jeśli już ktoś się zdecydował tu przypłynąć i wykosztować na bilet, raczej nie odmówi sobie takiej frajdy. Tak czy owak, rozważając ten pomysł, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

g

USA wycieczka: Nowy Jork Statua Wolności / Flickr.com / Natalie Tracy

Przede wszystkim jedyna droga na koronę Statuy Wolności wiedzie wąskimi kręconymi schodami (które obecnie bywają zamknięte ze względów bezpieczeństwa). W środku nie ma klimatyzacji - co nie przeszkadza w chłodny dzień, ale podczas upałów, zwłaszcza gdy wspinają sie tłumy chętnych, jest bardzo uciążliwe. Bywa, ze temperatura sięga tu wówczas 40°C, wiec jeśli ktoś ma problemy z sercem, zdecydowanie powinien się ograniczyć do podziwiania Statuy Wolności z zewnątrz. Na dole urządzono zresztą ciekawą ekspozycje, a i widoki z postumentu rzeźby są całkiem atrakcyjne.

Bilety na prom Circle Line pływający na Liberty Island kupuje się w Castle Clinton w Bartery Park. W zależności od pory roku prom kursuje co 45 min albo o każdej pełnej godzinie.

USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja / Fot. Shutterstock

USA wycieczka: Spacer Piątą Aleją w Nowym Jorku

USA wycieczka: Spacer Piątą Aleją w Nowym Jorku

Niewiele ulic ucieleśnia ducha Nowego Jorku równie silnie jak Piąta Aleja (Fifth Avenue). Jest tu wszystko: śmiałość Empire State Building, ambicja Rockefeller Center i staromodna elegancja Plaza Hotel. Ten reprezentacyjny trakt przecina na pół środkowy Manhattan, dzieląc wyspie na część wschodnią (East) i zachodnią (West). Tutaj podejmują decyzje bogaci i potężni, zwykli nowojorczycy przychodzą świętować, a Nowy Jork pokazuje światu to, co ma najlepszego.

h

USA wycieczka - Nowy Jork Piąta Aleja, Rockefeller Center

To także swoista kronika stopniowej ekspansji Manhattanu na północ, rozwoju gospodarczego, a potem okresu zastoju i kłopotów finansowych. Piąta Aleja zaczyna się przy placu Waszyngtona (Washington Square), niedaleko ukośnie biegnących ulic Greenwich Village. Stamtąd wiedzie na północny wschód obok Flatiron Building do Madison Square Park, pomiędzy ulicami 23. a 26., gdzie kiedyś rozciągał się ogród o tej samej nazwie (Madison Square Garden). Dalej Piąta Aleja mija po lewej Empire State Building i Rockefeller Center, i na odcinku 26 kwartałów ulic wyznacza granice Central Parku, po czym przechodzi w "muzealna mile" z kilkoma z najważniejszych muzeów w mieście. Minąwszy rezydencje i ambasady na Upper East Side, wkracza do Harlemu - gdzie niespodziewanie rozcina ja Marcus Garvey Park - by dotrzeć w końcu do rzeki Harlem. W sumie Piąta Aleja ma 132 przecznice i jeśli tylko czas na to pozwala, warto sobie nią zrobić przejażdżkę na całej tej długości, mało która bowiem ulica na świecie stanowi lepszy przekrój kulturowy i gospodarczy wielkiego miasta.

USA wycieczka - Nowy Jork Times Square / Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Times Square / Shutterstock USA wycieczka - Nowy Jork Times Square / Shutterstock

USA wycieczka: Nowojorski Times Square

USA wycieczka: Nowojorski Times Square

Pod koniec XIX w. sklepy z uprzężą i stajnie w rejonie 42. Ulicy i Broadwayu zaczęły ustępować miejsca przybytkom rozrywki - tak powstał Times Square. Dookoła wyrosły teatry, a wkrótce potem hotele i restauracje. W latach 20. XX w., w okresie największej świetności Times Square, tacy sławni producenci, jak bracia Shubert czy wszechstronnie utalentowany George M. Cohan wystawiali nawet 250 spektakli rocznie. W tym samym dziesięcioleciu za sprawa prohibicji w okolicach Times Square pojawiły się nielegalne bary, gangsterzy i opowieści o nich wymyślane przez Damona Runyona.

Lata 30. przyniosły premiery takich klasycznych sztuk, jak Our Town, ale jednocześnie wiele dawnych teatrów zastąpiły teatrzyki rewiowe i kina. W 1945 r. ponad 2 mln osób świętowało na Times Square koniec wojny. 20 lat później Times Square wyraźnie już podupadał, opanowany przez sex shopy, kina porno, prostytutki i handlarzy narkotyków.

h

USA wycieczka: Nowy Jork Times Square

Zmiany na lepsze w dziejach Times Square nastąpiły dopiero w latach 90., dzięki wspólnym wysiłkom władz miasta i prywatnych organizacji typu non profit. Times Square i okolice udało się znów przeobrazić w turystyczną mekkę pełną hoteli, restauracji i lokali rozrywkowych, które przyciągają dziś ponad 20 mln gości rocznie. Największą widownię mają spektakle i musicale wystawiane w teatrach. Bilety są niestety drogie, ale w budce TKTS na rogu Broadwayu i 47. ulicy można je upolować w dniu przedstawienia za pół ceny.

USA wycieczka - Nowy Jork Wall Street / Flickr.com / Dan de Chiaro USA wycieczka - Nowy Jork Wall Street / Flickr.com / Dan de Chiaro USA wycieczka - Nowy Jork Wall Street / Flickr.com / Dan de Chiaro

USA wycieczka: Nowy Jork Wall Street

USA wycieczka: Nowy Jork Wall Street

Delmonico's na rogu Beaver Street i William Street to po dziś dzień lokal popularny wśród wpływowych biznesmenów. Tę pierwszą formalną francuską restaurację w Nowym Jorku założyli w połowie XIX w. dwaj szwajcarscy bracia. Warto przystanąć przy wejściu, by rzucić okiem na imponujące marmurowe kolumny, sprowadzone ponoć aż z Pompejów, a potem pomaszerować na północny wschód kreta William Street do Wall Street. Choć część wielkich korporacji wyprowadziła się już stąd do Uptown, inne zaś - w następstwie ataku terrorystycznego z 11 września - w ogóle z Manhattanu, wciąż jest to tradycyjne centrum biznesowe Nowego Jorku.

Nazwa ulicy, na której zaczął się Wielki Kryzys w 1929 r., wzięła się od XVII-wiecznego muru (wall) - a właściwie drewnianej palisady zbudowanej przez Holendrów dla ochrony przed Indianami i Brytyjczykami. W domu przy 56 Wall Street mieszkał z zona sławny korsarz kapitan William Kidd, a przed 60 Wall Streetw1792 r. powstała pierwsza w USA giełda papierów wartościowych; jej 24 założycieli podpisało stosowny dokument pod rosnącym tam platanem. Gdyby żyli kilkadziesiąt lat później, oczywiście zebraliby się w Regent Wall Street Hotel (55 Wall Street), masywnym zabytkowym gmachu z 1841 r., który najpierw sam pełnił role giełdy kupieckiej, a później siedziby wpływowego First National City Bank.

Wall Street

USA wycieczka: Nowy Jork Wall Street / Flickr.com / Emmanuel Huybrechts

Idąc dalej William Street do Maiden Lane, wychodzi się na Nevelson Plaza!, niewielki wąski plac, ozdobiony siedmioma wysokimi abstrakcyjnymi rzeźbami autorstwa Louise'a Nevelsona, przez długie lata mieszkającego w Nowym Jorku. Inne rzeźby (Isamu Nogachiego i Jeana Dubuffeta) stoją w pobliżu Chase Manhattan Plaza pomiędzy Pine Street a Liberty Street. Na zachód od Nevelson Plaza, przy 33 Liberty Street działa najważniejsza świątynia pieniądza - Federal Reserve Bank (Bank Rezerw Federalnych). Ten imponujący gmach z 1924 r. mieści jedna czwarta światowych zasobów złota, a także całe skrzynie gotówki wycofanej z obiegu lub fałszywej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń - Nowy Jork

f

USA wycieczka - Los Angeles Disneyland / Flickr.com / Taylor McBride USA wycieczka - Los Angeles Disneyland / Flickr.com / Taylor McBride USA wycieczka - Los Angeles Disneyland / Flickr.com / Taylor McBride

USA wycieczka: Los Angeles i kolorowy świat Disneya

USA wycieczka: Los Angeles i kolorowy świat Disneya

Disneyland, kolorowa i wesoła kraina bajki 30 km od Los Angeles (w Anaheim), została stworzona jako ostatnie wielkie marzenie producenta i reżysera, filantropa, a przede wszystkim wielkiego wizjonera - Walta Disneya. Mówi się, że jest ona najszczęśliwszym miejscem na świecie.

Przekroczenie bramy wejściowej Disneylandu jest równoznaczne z przeniesieniem się w czasie do Ameryki z końca XIX wieku. Główna aleja - Main Street - otoczona jest "wesołymi", kolorowymi kamieniczkami z pięknie ozdobionymi okiennicami i rzeźbionymi dachówkami. Ulicą kursuje zaprzężony w konie tramwaj i pojazdy stylizowane na wehikuły z początku XX wie ku. W Main Street Cinema dorośli powracają w świat dzieciństwa, a ich dzieci poznają kino, na którego ekranie wyświetlane są pierwsze powstałe w USA czarno-białe kreskówki wyreżyserowane przez Walta Disneya.

Disneyland podzielony jest na kilka obszarów, z których każdy stanowi odrębną tematycznie całość. Wejście do Fantasylandu (Krainy Fantazji) prowadzi przez zamek Królewny Śnieżki. Wśród atrakcji Fantasylandu znajduje się kolejka górska, która łącząc relaks i dobrą zabawę, służy także młodszym dzieciom. Wszystkie napotykane postaci nawiązują do ulubionych bohaterów bajek Disneya, np. Piotrusia Pana, słonika Dumbo czy Królewny Śnieżki. Mickey's Toontown usytuowana w północnej części Disneylandu została stworzona dla najmłodszych dzieci. Koniecznie trzeba wstąpić do znanych z kreskówek domków zamieszkanych przez Myszkę Miki i jego przyjaciółkę Myszkę Mini. Spotkać tu można także ich przyjaciół: psa Pluto, Goofy'ego i innych, którzy przechadzają się po uliczkach i chętnie pozują do pamiątkowych fotografii. Z kolei Tomorrowland jest obszarem Disneylandu najczęściej wzbogacanym o nowe elementy związane z postępem i rozwojem techniki. Korzystając z oferowanych tu atrakcji, można odbyć podróż kosmiczną, przemieścić się pośród gwiazd i planet, oraz w zawrotnym tempie zwiedzić wirtualny wszechświat.

USA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / Shutterstock USA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / Shutterstock USA wycieczka - Los Angeles Aleja Sław / Shutterstock

USA wycieczka: Hollywoodzka Aleja Sław

USA wycieczka: Hollywoodzka Aleja Sław

Walk of Fame, czyli Aleja Sław obejmuje prawie 6 km chodników pokrytych gwiazdami. Zachodni początek Alei Sław wyznacza zaprojektowana w 1993 r. przez Catherine Hardwicke, wykonana ze stali nierdzewnej La Brea Gateway, stojąca na skrzyżowaniu Hollywood Boulevard z ulicą La Brea. Brama ma kształt altanki, której dach opiera się na umieszczonych w czterech rogach postaciach bogiń wielkiego ekranu: Mae West, Dorothy Dandridge, Dolores Del Rio i Anny May Wong. Wybór aktorek nie był przypadkowy, biorąc pod uwagę fakt, że jedna z nich była białą kobietą, druga Latynoską, trzecia Murzynką, a czwarta aktorką chińskiego pochodzenia. Na dachu altanki wznosi się wysoka iglica z napisem HOLLYWOOD, którą wieńczy wiatrowskaz z umieszczoną na szczycie postacią Marilyn Monroe.

W ciągu niespełna półtora roku w chodnik Alei Sław wmurowało swoje gwiazdy ponad 1,5 tys. ludzi związanych z przemysłem rozrywkowym. Gwiazdy przyznawane są w pięciu kategoriach: film, telewizja, radio, nagranie muzyczne i występy na żywo. Na każdej z nich pod imieniem i nazwiskiem nagrodzonego widnieje wykonany z brązu emblemat. Część gwiazd należy do tak zwanej kategorii specjalnej, niezwiązanej ze światem artystycznym, a umieszczone na nich emblematy odnoszą się do zasług osób bądź instytucji, którym zostały przyznane. W kategorii specjalnej mieszczą się gwiazdy przy znane czasopismom, parkowi rozrywki Disneyland, znanym firmom - L'Oreal i Victoria's Secret. Także wódka Absolut ma swoje miejsce na sławnej alei. Niektórych szczęśliwych właścicieli gwiazd zrodziła fantazja ich twórców. Mają tu bowiem swoje gwiazdy Myszka Miki i Żaba Kermit, Królewna Śnieżka i Kubuś Puchatek. W gronie wyróżnionych jest też kilka czworonogów: znana dzieciom na całym świecie suczka Lessie, owczarek niemiecki Strongheart (1918-1929), bohater wielu filmów, i pies Rin Tin Tin, który w latach 20. wystąpił aż w 25 filmach.

Wschodnią granicę Alei Sław wyznacza prostopadła do Hollywood Boulevard ulica Gover. Gwiazdami pokryty jest także chodnik Vine Street pomiędzy ulicami Yucca na północy i Sunset Boulevard na południu. Do dzisiaj wmurowano już ponad 2,5 tys. gwiazd, a co rocznie przybywa około 20 kolejnych.

USA wycieczka - Los Angeles, Malibu / Flickr.com USA wycieczka - Los Angeles, Malibu / Flickr.com USA wycieczka - Los Angeles, Malibu / Flickr.com

USA wycieczka: Los Angeles Malibu

USA wycieczka: Los Angeles Malibu

Malibu to miejscowość, którą upodobali sobie bogaci mieszkańcy Los Angeles. Aby tu zamieszkać, trzeba dysponować niebagatelną fortuną, gdyż domy i rezydencje osiągają ceny niewiele niższe niż w Bel-Air. Wspaniałe krajobrazy, skaliste wybrzeże, niewielkie, ale malownicze plaże zachęcają do odwiedzenia Malibu. Jeśli ktoś szuka miejsca na błogi odpoczynek na złotym piasku przy szumie fal, powinien raczej wybrać plaże położone bardziej na południe: w Santa Monica, Venice lub mniej znane Redondo Beach. Malibu to wspaniałe miejsce dla ludzi, którzy chcą aktywnie spędzić dzień, spacerując i podziwiając widoki, a także odwiedzić jedno z najwspanialszych muzeów Los Angeles, muzeum im. Paula Getty'ego.

f

USA wycieczka - Los Angeles Malibu / Flickr.com / Mark Muller

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w przewodniku nowej serii Miasta Marzeń 2 - Los Angeles

f


Więcej o: