Ośrodki spa w Polsce - co oferują? [PRZEGLĄD]

Modne ośrodki SPA kuszą polskich klientów coraz bardziej. Zanim jednak pochopnie wykupimy drogi pakiet usług czy pobyt w pierwszym lepszym obiekcie ze słowem SPA w tytule lub przeciwnie - skreślimy takie oferty w przekonaniu, że to rozrywka dla naiwnych i bogaczy, sprawdźmy, co polskie SPA mają do zaoferowania.
SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock

Polskie SPA - prawie jak egzotyczne wakacje

Polskie SPA - prawie jak egzotyczne wakacje

Kąpiel całego ciała w piwie zakończona wypiciem szklanicy złocistego napoju - zabieg, który stosowano ponoć już w starożytnym Egipcie i średniowiecznej Europie. Masaż głowy ajurwedyjskim olejem do włosów czy zabiegi na twarz jiva-ajurweda - wszystko prosto z Indii. Egzotyczny masaż wykonany przez masażystki z Bali. Takich rozkoszy można zakosztować nie ruszając się z kraju. Polskie obiekty SPA proponują bogatą i zróżnicowaną ofertę.

Pielęgnacja urody i dbałość o zdrowie, a coraz częściej również o dobre samopoczucie klientek i klientów - oto misja dzisiejszych ośrodków SPA. Zanim jednak pochopnie wykupimy drogi pakiet usług czy pobyt w pierwszym lepszym ośrodku ze słowem "SPA" w tytule lub przeciwnie - skreślimy takie oferty w przekonaniu, że to rozrywka dla naiwnych i bogaczy, sprawdźmy, co polskie SPA faktycznie mają do zaoferowania.

Termy rzymskie w Batha, Anglia /  DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0 Termy rzymskie w Batha, Anglia / DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0 Termy rzymskie w Batha, Anglia / DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0

SPA, czyli co?

SPA, czyli co?

Nazwa SPA to skrót pochodzący najprawdopodobniej od łacińskiego "Sanus per aquam", co oznacza dosłownie "zdrowy przez wodę".

O korzyściach płynących z mineralnych i gorących źródeł, służących zdrowiu, urodzie i dobremu samopoczuciu, wiedzieli już starożytni Rzymianie. W rzymskich termach toczyło się nie tylko życie towarzyskie, ale też polityczne i biznesowe. Publiczne łaźnie rzymskie zapraszały do basenów z zimną, ciepłą oraz gorącą wodą, parowych łaźni, salonów masażu oraz pokoi do odpoczynku. Termy funkcjonowały w samym Rzymie (jak słynne Termy Karakalli) oraz w granicach szeroko pojętego imperium, np. w starożytnym mieście Hierapolis, położonym na terenie dzisiejszej Turcji, tuż powyżej słynnego cudu przyrody - wapiennych tarasów Pamukkale.

Tak, jak starożytni kochali wodę i wodne zabiegi, tak późniejsze pokolenia miały do zbytniej higieny spory dystans. Moda na leczenie wodą powróciła znowu w XVIII i XIX wieku. ?Do wód?, czyli uzdrowisk korzystających z leczniczych właściwości mineralnych i gorących źródeł czy nawet morskich fal, tłumnie ciągnęli nie tylko kuracjusze gnębieni fizycznymi dolegliwościami. "Bywanie" w takich miejscach było po prostu w dobrym tonie. Wypoczywać i pielęgnować ciało i ducha jeździła również elita, a z zagranicznymi uzdrowiskami rywalizowały polskie: Krynica, Duszniki, Ciechocinek czy Nałęczów.

Dziś miejsce dawnych sanatoriów zajęły właśnie przybierające różną formę - od nowoczesnych salonów i luksusowych hoteli, po pływające obiekty na statkach - SPA. Przybytki te oferują zabiegi poparte nowoczesnymi technologiami oraz czerpiące z tradycji kultur ze wszystkich szerokości geograficznych. Czy warte swojej ceny?

Luksusowe SPA na statku / fot. Shutterstock Luksusowe SPA na statku / fot. Shutterstock Luksusowe SPA na statku / fot. Shutterstock

Dla każdego coś (w)SPAniałego

Dla każdego coś (w)SPAniałego

Od luksusowych statków przemierzających morza i oceany po małe pensjonaty i salony, od luksusowych hoteli i resortów położonych w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowościach po mikrosaloniki i przybudówki klubów fitness w miastach - klientów SPA kuszą egzotyczne i pomysłowo skomponowane oferty. Usługi masażystek z Bali proponuje krakowski hotel Farmona Business & SPA, a usługi masażystów z Filipin (250 zł za 60 min) czy jawajski masaż aromatyczny (350 zł za 90 min) - Warszawianka Hotel Wellness SPA. Posmak luksusu można poczuć dzięki okładom z białą i czarną perłą na twarz i ciało, oferowanym przez SPA Bagiński & Chabinka w Międzyzdrojach (koszt: niecałe 300 zł). Sauna fińska i łaźnia rzymska to jedne z wielu atrakcji oferowanych przez Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju. Nie wszędzie jednak możemy liczyć na takie atrakcje, bo dzisiejsze SPA to bardzo zróżnicowana grupa obiektów.

City SPA / fot. Shutterstock City SPA / fot. Shutterstock City SPA / fot. Shutterstock

Rodzaje spa w Polsce

Day SPA/City SPA

Aby skorzystać z oferty SPA, wcale nie trzeba jechać daleko. Obiekty zwane day SPA, city SPA, urban SPA lub miejskimi SPA znajdują się bowiem w większych miastach i oferują swoje usługi stacjonarnie, w trybie dziennym, bez możliwości skorzystania z miejsc noclegowych. "Do Day SPA zaliczają się salony kosmetyczne i strefy SPA dużych fitness klubów. Ośrodki z basenem oraz całe kompleksy sportowo-rekreacyjno-urodowe nazywane są już City SPA. W Polsce ta granica cały czas jest zamazana" - wyjaśnia Adriana Sadkiewicz, specjalista ds. marketingu branży wellness & SPA. Skorzystanie z oferty Day SPA nie wymaga ponoszenia kosztów podróży czy noclegów, umożliwia regularność i kontynuację wybranych zabiegów oraz - w razie potrzeby - stałą opiekę specjalistów i kontrolę efektów ich pracy. Często oferta Day SPA jest dostępna w hotelach SPA lub SPA & wellness. Najlepszym Day SPA zeszłego roku w plebiscycie SPA Prestige Awards 2011 został okrzyknięty taki właśnie obiekt w hotelu Baltica Wellness & Spa w Szczecinie.

Resort SPA

Resorty SPA to ośrodki wypoczynkowe, które obok szerokiej gamy usług kojarzonych ze SPA (takich jak zabiegi pielęgnacyjne, upiększające i relaksacyjne) oferują zwykle również specjalistyczną kuchnię oraz bogatą ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych.  Klienci mogą w nich pograć w golfa czy tenisa, pojeździć konno lub na nartach, a nawet pożeglować. W zeszłym roku w plebiscycie SPA Prestige Awards 2011 bezkonkurencyjne wśród resortów tego typu okazał się Malinowy Dwór Hotel Medical SPA  w Świeradowie Zdroju, który poleca swoim klientom górskie i leśne wycieczki, a także pakiet dla aktywnych rowerzystów ? rekreację na stworzonej specjalnie dla nich trasie Singletrek. Koszt pakietu wynosi 380 zł (pokój jednoosobowy) lub 295 zł (pokój dwuosobowy) za dobę. W cenie znajduje się jeden zabieg pielęgnacyjny (np. maska biosiarczkowa na ciało, podwodny masaż automatyczny, krioterapia itp.), dwa posiłki dziennie oraz nieograniczony dostęp do basenu z hydromasażem, trzech rodzajów saun, jacuzzi i strefy ćwiczeń kardio i fitness.

Medical SPA / fot. Shutterstock Medical SPA / fot. Shutterstock Medical SPA / fot. Shutterstock

Rodzaje spa w Polsce

Medical Spa

Medical Spa, zwane także Medi-SPA, obok zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych oferują także zabiegi medyczne. Aspekt medyczny wysuwa się tu jednak na pierwszy plan, a nad zdrowiem klientów czuwa wykwalifikowany personel medyczny. Medi-SPA oferują programy lecznicze i rehabilitacyjne (laseroterapia, krioterapia, kinezyterapia itp.), a nierzadko również bardziej inwazyjne poprawianie urody - za pomocą medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Nierzadko medi-SPA kierowane są do konkretnych grup klientów, np. kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy. Na przykład Medical Spa Unitral w nadbałtyckim Mielnie proponuje Gyno SPA - gabinet ginekologiczny wspierający płodność i pomagający w dolegliwościach związanych z okresem menopauzy. Na kuracje mogą przyjechać także osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego, krążenia czy kręgosłupa. Oprócz typowej oferty medycznej hotel proponuje pakiety usług skierowanych do nowożeńców, narzeczonych, przyjaciółek, wczasy odchudzające itp.

Kluby SPA

Kluby SPA to obiekty najbardziej elitarne, dostępne tylko dla posiadaczy kart klubowych. Zwykle są połączone z ekskluzywnymi klubami fitness lub golfowymi, dedykowanymi bardziej zamożnej klienteli.

SPA & wellness / fot. Shutterstock SPA & wellness / fot. Shutterstock SPA & wellness / fot. Shutterstock

Rodzaje spa w Polsce

SPA uzdrowiskowe

SPA uzdrowiskowe to ośrodki, które wykorzystują zasoby wody dostępne w danym miejscu i oferują zabiegi oparte o lecznicze właściwości mineralnych lub termicznych źródeł lub wód morskich. Najlepszym SPA uzdrowiskowym w zeszłym roku w konkursie Forum Kosmetyki Naturalnej "Natura 2011" okrzyknięto Gabinet Odnowy Biologicznej Spa & Wellnes w uzdrowisku Iwonicz-Zdrój. Koszt pobytu leczniczego w tym ośrodku to 85-100 zł (pokój 3-4 osobowy), 95-120 zł(pokój 2-osobowy) i 110-145 zł (pokój jednoosobowy) za dobę. Cena obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę lekarsko-pielęgniarską i trzy zabiegi dziennie, w tym obligatoryjnie jeden zabieg z kinezyterapii.

SPA & Wellness - ciało i umysł / fot. Shutterstock

SPA & Wellness - ciało i umysł / fot. Shutterstock

Holistic SPA, SPA i wellness

Szczególne miejsce w ofercie SPA zajmują obiekty, które stawiają sobie za cel dbanie o dobre samopoczucie klienta, zgodnie z holistycznym spojrzeniem na ludzki organizm. Obiektom takim przyświeca filozofia wellness. "Wellness to filozofia życia, która powstała wieki temu, choć w tej formie została ustanowiona i opisana dopiero w latach 50. XX wieku. Nazwa pochodzi od dwóch angielskich zwrotów: wellbeing czyli dobrobyt, dobrostan oraz fitness. Celem wellness jest dążenie do harmonii i rozwoju jednocześnie duszy, ciała i umysłu. Wychodzi z założenia, że tylko zachowując równowagę jesteśmy w stanie zdrowo i szczęśliwie żyć. Wellness dotyczy wszystkich sfer naszego życia i polega na ciągłym dążeniu do wewnętrznego spokoju" - wyjaśnia Adriana Sadkiewicz, specjalista ds. marketingu branży wellness & SPA. "W hotelach musimy odróżnić SPA od wellness. Jeśli SPA to strefa zabiegów, wellness odnajdziemy w pozostałej ofercie - będą to propozycje spędzenia wolnego czasu, wieczory tematyczne, koncerty, ale także zdrowa witalna kuchnia oraz dbałość o szczegóły wystroju wnętrza i sama atmosfera. Ważną rolę w hotelu wellness odgrywa także personel, który w szczególny sposób musi dbać o dobre samopoczucie gości" - dodaje ekspertka.

 SPA i wellness to już za mało. Hotele zaczynają oferować usługi medyczne. SPA i wellness to już za mało. Hotele zaczynają oferować usługi medyczne. Hotel SPA Dr Irena Eris / fot. materiały promocyjne

SPA & wellness

Obiekty zwane holistic SPA lub SPA i wellness koncentrują się na holistycznym (całościowym) postrzeganiu człowieka oraz na dbaniu o jego dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. W swojej ofercie zwykle szeroko czerpią ze zdobyczy Dalekiego Wschodu, proponując zajęcia medytacyjne, jogi, tai-chi oraz całą gamę rytuałów i technik nakierowanych na kojenie ciała i ducha za pośrednictwem wszystkich zmysłów. Dbają o samopoczucie gości, ich wolny czas oraz o wrażenia wizualne i smakowe. Przykładem są Hotele SPA Dr Irena Eris (Krynica Zdrój i Wzgórza Dylewskie). Nacisk został tu położony na malownicze usytuowanie obu obiektów. W nurt zdrowego stylu życia - obok oferty sali fitness, studia cardio i siłowni - wpisuje się również joga, pilates, areobik i aqua areobik. Cel holistycznej terapii, czyli dążenie do równowagi triady umysłu, ciała i ducha, ma być osiągnięty przez zabiegi firmowe i rytuały inspirowane medycyną dalekowschodnią. Przykłady to zabiegi detoksykujące (np. Mineral Detox Skin), odmładzające (np. Anti-aging Body SPA - bioodnowa ciała), masaże gorącymi kamieniami, ziołowym stemplami czy ciepłymi świecami, masaże ajurwedyjskie, tajskie i Ma-uri. Za program regeneracyjny zapłacimy ok. 1400 zł (2 noclegi), program witalizujący - ok. 2100 zł (3 noclegi), a program ajurwedyjski - ok. 3600 zł za 5 dni.  Pakiet all inclusive dla dwóch osób kosztować będzie ok. 985 zł za dobę.

Warto zaznaczyć, że wymieniony powyżej podział jest dość sztuczny. Wiele spośród obiektów SPA oferuje bowiem więcej niż jeden rodzaj usług, na przykład ofertę day SPA, medical SPA i wellness.

SPA, hotel spa, zabieg, relaks SPA, hotel spa, zabieg, relaks SPA / Fot. Shutterstock

Jak wybrać SPA dla siebie?

Jak wybrać SPA dla siebie?

Jak wybrać SPA dla siebie spośród tak obszernej oferty? Podstawowe kryterium to dostosowanie oferty SPA do celu, jaki ma przyświecać wizycie w ośrodku. Jedziemy podreperować zdrowie? "Szukajmy obiektu z dobrym zapleczem pielęgnacyjno-sportowym, położonego  w zdrowym i atrakcyjnym miejscu" - radzi Adriana Sadkiewicz. Jeśli celem ma być ukojenie skołatanych nerwów, wtedy dobrze jest postawić na bogatą ofertę zajęć relaksacyjnych, a nawet "szarpnąć się" na jeden z oferowanych rytuałów. "Rytuały to oferta zabiegów połączonych czy to tematycznie, czy ze względu na określony efekt. Rytuał może trwać nawet kilka godzin i przynieść prawdziwe ukojenie dla ciała i zmysłów" - poleca Sadkiewicz.

Drugim, równie istotnym kryterium doboru, powinna być cena. "Zwróćmy uwagę na ofertę pakietów pobytowych. Często cena w pakiecie jest atrakcyjniejsza, a przy okazji taki pakiet to wstępnie sformułowany program naszego pobytu" - radzi Sadkiewicz.

SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock SPA / fot. Shutterstock

Cena w SPA nie zawsze równa się jakość

Cena w SPA nie zawsze równa się jakość

Pamiętajmy, że nie zawsze cena przekłada się na jakość. "Ceny zabiegów zależne są w głównej mierze od marki kosmetycznej stosowanej w SPA. Nie zawsze najdroższe kosmetyki będą przynosiły najlepsze efekty" - zastrzega Sadkiewicz. Jak jednak uniknąć pomyłki i zamiast do luksusowego ośrodka nie trafić do podstarzałego obiektu poddanego tylko powierzchownemu retuszowi i posiadającemu ofertę rodem z najbardziej zapyziałego PRL-u? Fora pełne są opowieści klientów "SPA", którzy musieli zmierzyć się ze starymi, niedziałającymi prysznicami, obrośniętymi glonami basenami czy stołówkami serwującymi schabowe z kapustą zasmażaną. Warto dobrze zapoznać się ze stroną internetową ośrodka: jego ofertą, zdjęciami obiektu oraz certyfikatami. "Dobre obiekty często posiadają stosowne certyfikaty jakości, o których informują swoich gości już na stronach internetowych" - wyjaśnia ekspertka branży Welles & SPA. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, lepiej kierować się z zasadą: "kontrola podstawą zaufania" i dokładnie przejrzeć ofertę. Na co zwracać uwagę? Na przykład na ofertę kulinarną. "Przy wyborze hotelu dobrze jest sprawdzić menu restauracji, tak aby pobyt sprzyjał też naszym gustom kulinarnym i chęci odkrywania nowych smaków" - radzi Sadkiewicz. "Warto poświęcić również czas na przejrzenie zdjęć obiektu. Osobiście wybieram także miejsca z czystą, jasną architekturą i designem. Prawdziwe wellness sprzyja naturze, naturalnym barwom, teksturom i materiałom oraz ekologicznym rozwiązaniom" - dodaje ekspertka.

Jeśli marzy nam się relaks i pielęgnacja ciała i ducha, można przebierać w różnorodnej ofercie polskich SPA. Jak widać, ceny są zróżnicowane i przy pewnej dozie wysiłku jest szansa na znalezienie atrakcyjnego cenowo wyjazdu. Alternatywą dla pobytów w ekskluzywnych ośrodkach za grube tysiące złotych mogą być też samodzielnie skrojone wakacje połączone z choćby okazjonalnymi wizytami w SPA czy uzdrowisku. Mineralnych źródeł czy miejsc z leczniczym mikroklimatem można szukać na własną rękę, podobnie jak ogólnodostępnych atrakcyjnych tras rowerowych, konnych czy spacerowych. Taką wersję ?low cost? można uzupełnić wizytą choćby w pobliskim salonie piękności.

Więcej o: