Na "Zakochanych w Rzymie", nowy film Woody'ego Allena, tym razem najbardziej czekali chyba sami rzymianie. We Włoszech w weekend otwarcia produkcja zarobiła okrągłe 4 miliony dolarów, a po premierze przeważały głosy, że amerykański reżyser zrobił dla popularyzacji Wiecznego Miasta więcej, niż jakiekolwiek biuro promocji. Oczywiście Rzym reklamy nie potrzebuje, ale i w tym przypadku znalazłoby się zapewne spore grono niedowiarków twierdzących, że to kolejne przereklamowane miejsce. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że po obejrzeniu "Zakochanych w Rzymie" i oni zmienią zdanie.
Co się wydarzy u bohaterów Allena tym razem i jakie zakątki Rzymu pokaże nam reżyser?
Do Rzymu z Allenem: Jack i Monica mokną w Termach
Woody Allen lubi sięgać do przeszłości, by opowiedzieć nam historie na wskroś współczesne, dowodząc za każdym razem, że uczucia takie jak miłość, nienawiść, zazdrość, namiętność (a tym razem także pragnienie sławy) są uniwersalne. Tym razem "pożycza" sobie wątki z "Dekamerona" Boccaccia, by wzorując się na nim opowiedzieć miłosne (i nie tylko) perypetie Amerykanów i goszczących ich, pełnych temperamentu Włochów.
Kogo poznajemy w filmie i jakie miejsca oglądamy oczami bohaterów?
Narratorem "Zakochanych w Rzymie" jest John, znany architekt (Alec Baldwin), który spędza wakacje we włoskiej stolicy i błądząc po Zatybrzu spotyka Jacka (Jesse Eisenberg). Jack także chce zostać architektem, studiuje w Rzymie i mieszka ze swoją dziewczyną Sally. Niebawem w ich poukładane życie wedrze się z siłą huraganu zalotna Monica (Ellen Page), która... nie przepuści żadnemu chłopakowi, zwłaszcza jeśli jest to chłopak jej przyjaciółki. Ponieważ Jack przypomina Johnowi jego samego z przeszłości, mądrzejszy o własne doświadczenia John robi wszystko, by ustrzec Jacka przed życiowym błędem. A wszystko to na tle zniewalających rzymskich widoków.
Kadr z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Jest więc wspomniane Zatybrze z jego wąskimi uliczkami, porośniętymi zielonym bluszczem okiennicami i małymi targami ze świeżą włoszczyzną. Ale nie tylko. Są wspaniale oświetlone i skąpane w strugach deszczu rzymskie Termy. Ruiny Forum Romanum stają się niemym świadkiem moralnych dylematów Jacka (ale zapewne nie takie rzeczy już widziały). Wreszcie jest Colloseum, które w filmie naprawdę robi wrażenie.
Kadry z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Do Rzymu z Allenem: Michelangelo i Hayley pod Fontanną di Trevi
W czasie, gdy Jackiem miotają sprzeczne uczucia, a Monica dolewa do ich miłosnego spaghetti kolejną butelkę wina, emerytowany reżyser operowy Jerry (w tej roli triumfalnie powraca sam Woody Allen) przybywa do Rzymu wraz ze swoją żoną Phyllis (Judy Davis), by poznać Michelangelo (Flavio Parenti), włoskiego narzeczonego ich córki Hayley (Alison Pill). Hayley i Michelangelo (którego Jerry uparcie nazywa "Majkelandżelo") poznali się, gdy zagubiona Hayley nie umiała trafić - a jakże - do Fontanny di Trevi. Ku swojemu zdumieniu Jerry odkrywa, że ojciec Michelangelo, przedsiębiorca pogrzebowy Giancarlo (w tej roli sławny tenor Fabio Armiliato) śpiewa pod prysznicem arie godne występów w La Scali. Jerry jest przekonany, że talent tej klasy koniecznie trzeba przedstawić światu, a jednocześnie w promowaniu Giancarlo widzi szansę na swoją własną ucieczkę przed emeryturą.
Kadr z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Dzięki tej historii oglądamy nie tylko Fontannę di Trevi czy Schody Hiszpańskie, jedne ze sztandarowych rzymskich zabytków, ale także zaglądamy do rzymskiej opery i... domu jakże (nie)typowej włoskiej rodziny, gdzie na przystawki podaje się pomidory z mozarellą, a dania główne podgrzwane są przez ognisty włoski temperament.
Kadr z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Do Rzymu z Allenem: Pisanello biega po rzymskich uliczkach
Jeszcze bardziej typowo (ale tylko do czasu!) jest u Leopoldo Pisanello (Roberto Benigni). Ten wyjątkowo nudny facet budzi się pewnego ranka i ze zgrozą odkrywa, że właśnie stał się najbardziej znanym i pożądanym włoskim celebrytą. Kamery i paparazzi śledzą go wszędzie, a newsami dnia stają się doniesienia, że Pisanello zjadł na śniadanie dwa tosty z dżemem i do golenia woli piankę niż żel. Leopoldo stopniowo odkrywa, ile trzeba zapłacić za sławę i jak łatwo można wpaść w jej sidła. Dużo w tej historii ironii na włoskie media Silvio Berlusconiego (choć Allen dyplomatycznie zaznaczył, że nie miesza się do jakiejkolwiek polityki), dość, że bystry widz domyśli się wszystkiego i będzie miał przy tym dużo zabawy. I tu znowu zaglądamy do pięknie urządzonego mieszkania rzymskiej rodziny, a z Leopoldem dużo biegamy po mieście, starając się usilnie zgubić paparazzich...
Kadr z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Do Rzymu z Allenem: w krótkiej sukience do Watykanu
Ostatnią historię tworzą cichy i skromny Antonio (Alessandro Tiberi) i jego równie cicha i skromna (też tylko do czasu!), żona Milly (Alessandra Mastronardi). Młoda para przyjeżdża do Rzymu z prowincji, gdzie Antonio ma szansę na dobrą pracę u swych pruderyjnych krewnych. Gdy Milly wychodzi na chwilę do fryzjera i gubi się w Rzymie na cały dzień (w czym wydatnie pomagają jej mieszkańcy, wskazując wciąż inną drogę do salonu), a na skutek przypadku (a może przeznaczenia?) do hotelowego pokoju pary trafia luksusowa prostytutka Anna (w tej roli cudowna Penélope Cruz), którą załamany Antonio musi przedstawić wujostwu jako swoją żonę, wszystko już całkiem się komplikuje. Ale jak to zwykle bywa u Allena, na końcu wcale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Kadry z filmu "Zakochani w Rzymie" (reżyseria Woody Allen) / Materiały dystrybutora
Do Rzymu z Allenem: ten przewodnik warto kupić
Jaki jest Rzym Allena? Niepodobny do żadnego innego miasta na świecie. Starożytne ruiny mieszają się tu ze zgiełkiem nowoczesnej, tętniącej życiem i nieco szalonej - za sprawą samych Włochów - metropolii. "W Rzymie duża część życia i aktywności jego mieszkańców rozgrywa się na zewnątrz, na ulicach i w kafejkach" - powiedział o włoskiej stolicy Woody Allen. - "To tak niesamowite miasto, że wystarczy po prostu spacerować po nim. Jest dziełem sztuki samo w sobie".
Czy Woody Allen naprawdę (a nie tylko dla pieniędzy) dał się porwać magii Rzymu? Chyba tak, bo skrupulanci naliczyli, że sceny do filmu nakręcono w aż 69 miejscach - począwszy od rzymskich ulic i kafejek, a na wnętrzach Watykanu i Schodach Hiszpańskich skończywszy. Autentyczny policjant, który zagrał w początkowej scenie filmu, wystąpił na tle pomnika Wiktora Emanuela. Podobno dziś turyści proszą go o autograf.
Woody Allen na planie "Zakochanych w Rzymie" / materiały dystrybutora
Woody Allen pokazał nam oczywiście Rzym pobieżnie i nie unikając stereotypów. Głośno się jednak do tego przyznaje, jego wycieczka po Rzymie to wycieczka amerykańskich turystów, którzy dzięki włoskiej gościnności mogą jednak zajrzeć w miejsca, których nie ma w folderach reklamowych. Więc chociaż "Zakochani w Rzymie" pokazują tylko niewielki fragment romantycznego oblicza Rzymu, to Woody Allen jako przewodnik po zakamarkach miasta (i ludzkich serc) znowu spisał się na piątkę.
Zakochani w Rzymie, reżyseria: Woody Allen, w kinach od 24 sierpnia 2012
Czas trwania: 112 min
Produkcja: USA 2012
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.