Magic Malbork Show
To niezwykłe widowisko łączy teatr, cyrk i balet. Na scenie występują akrobaci, szczudlarze, grupy taneczne i teatralne. Magic Malbork Show rozgrywa się w godzinach wieczornych, a oprawę spektaklu stanowią iluminacje świetlne i efekty dźwiękowe. Pokazy odbywają się na tle średniowiecznego zamku. Organizatorzy dbają też, aby w podobnym klimacie utrzymać scenografię, choć mimo wszystko przeważają w niej elementy współczesne.
Trybuny usytuowane są na wałach von Plauena, wejście jest płatne, a bilety lepiej zarezerwować odpowiednio wcześniej, ponieważ chętnych na jedyną tego typu inscenizację w Polsce nie brakuje. Tegoroczny występ miał miejsce 11 sierpnia.
Magic Malbork Show / www.visitmalbork.pl
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku
Dom stojący na głowie? To możliwe! A przekonamy się o tym w Szymbarku, gdzie znajduje się centrum rekreacyjne z szeroką ofertą różnorodnych form rozrywki. Trafimy w nim na wiele ciekawych obiektów m.in. zabytkową świątynię i bunkier z okresu drugiej wojny światowej. Największą atrakcją, która co weekend latem ściąga tłumy turystów do Szymbarku jest wywrócony dom, w którym niektórzy mogą odczuć - chwilowo na szczęście - zaburzenia błędnika. Spacer pochyłą podłogą tej nietypowej budowli ułatwiają liny. Na górze znajduje się skromna wystawa malarstwa. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się Najdłuższa Deska Świata, którą obchodzi się, stojąc w równie długiej jak owa deska kolejce do położonego tuż obok Domu. Po zwiedzaniu warto pójść na pieczonego pstrąga, którego można uprzednio samodzielnie złowić. Przy wejściu do parku można zobaczyć stare zabudowania kaszubskie. Ich gromadzenie i ochrona, a także zbieranie produktów miejscowego rzemiosła jest główną ideą Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Szlak Tatarski
To fascynująca wyprawa wschodnimi rubieżami Polski. Szlak prowadzi terenami Puszczy Knyszyńskiej i Wzgórz Sokólskich niedaleko granicy białoruskiej. Jest atrakcyjny pod względem przyrodniczym, ale jego największym walorem są zabytki architektury pozwalające zgłębiać kulturę muzułmańskich Tatarów. Ciekawostką, której nie wolno przegapić są dwa zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach oraz piękne cmentarze islamskie zwane mizarami. Do znajdujących się na ich terenie grobów pielgrzymują w czasie świąt muzułmanie z całej Polski.
Wycieczkę warto zacząć w Sokółce, a następnie ruszyć w kierunku pobliskich Bohonik aż do Kruszynian i Krynek, gdzie odbywają się festiwale tatarskie.
Centrum Słowian i Wikingów
Wycieczka po skansenie w Wolinie przypomina prawdziwą podróż w czasie. Na jego terenie znajdują się rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych chat, które często zamieszkują członkowie bractw słowiańskich. Wokół głównej części muzeum prowadzi drewniana kładka, z której warto zboczyć, aby zajrzeć do środka drewnianych domów. Znajdują się w nich plecione prycze i kotły, w których gotują się posiłki. Wszystko utrzymane jest w klimacie średniowiecznych czasów i wygląda naprawdę realistycznie, zwłaszcza podczas Festiwalu Słowian i Wikingów, który gromadzi turystów z Polski i Europy. Turyści mogą dotykać replik przedmiotów i brać udział w warsztatach rzemieślniczych prowadzonych przez mieszkańców skansenu.
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu w Gdańsku należy do jednych z najciekawszych obiektów tego typu w Europie. Samo miasto pełniło niegdyś ważne funkcje jako główny ośrodek wydobycia tego kruszcu na szlaku zwanym "bursztynowym". Obejmował on dokładnie tereny Zatoki Gdańskiej i Mierzei Wiślanej.
Ekspozycja muzealna zawiera kolekcje naturalnych form bursztynu, odmian barwnych, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, żywic kopalnych i wiele innych. Towarzyszą jej iluminacje świetlne. W Muzeum Bursztynu dowiemy się więcej na temat pokładów tego surowca, technik jego wydobycia, historii szlaków handlowych, a także funkcji kamienia, który traktowano m.in. jako środek leczniczy i magiczny.
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce składa się z 237 obiektów - świątyń katolickich i prawosławnych, dworów, willi i skansenów. Najlepiej pokonać go samochodem, ponieważ zabytki rozsiane są po różnych miejscowościach województwa małopolskiego. Na szlaku można zobaczyć wiele drewnianych kościołów reprezentujących różne style architektoniczne - od gotyku po barok. Niektóre budowle pochodzą nawet z XIV w. Po norweskich kościołach "stavkirke" małopolsko-podkarpacki zespół świątynny jest najstarszym w całej Europie. Ogromną wartość historyczną i artystyczną kilku obiektów doceniło w 2003 r. UNESCO. Na słynnej liście znalazł się m.in. gotycki kościół w Haczowie, najstarszy w całym kompleksie.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Ekspozycje Muzeum Papiernictwa mieszczą się w zabytkowym młynie papierniczym z 1605 roku. Prezentują historię papiernictwa i drukarstwa, a także urządzenia drukarskie z różnych epok, narzędzia do wytwarzania papieru, arkusze ze znakami wodnymi itp. Wielką atrakcją będzie na pewno uczestnictwo w procesie czerpania papieru, czyli pozyskiwania go z włókien roślinnych. Turyści mogą samodzielnie, lecz pod okiem doświadczonych papierników wyprodukować własny arkusz. Budynek muzeum zdobi piękna elewacja, a gontowy dach pokrywa poddasze o wspaniałej drewnianej konstrukcji.
Piknik Country w Mrągowie
Co roku w wakacje wokół mrągowskiego amfiteatru nad jeziorem Czos na trzy dni wyrasta miasteczko country. Rozpoczyna się wówczas wielki piknik, któremu towarzyszą ciekawe atrakcje np. wybory Miss Conutry. Uczestnikami festiwalu są nie tylko miłośnicy amerykańskich rytmów, także znane gwiazdy muzyki tego gatunku przyjeżdżają na Mazury, aby w licznych koncertach bawić mieszkańców i turystów z Polski i Europy. Tegoroczny piknik trwał od 27 do 29 lipca.
Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie
Pacanów, stolica Europejskiej Bajki, to przede wszystkim upragniony cel podróży bajkowego Koziołka Matołka. Postać bohatera, którą wykreował Kornel Makuszyński, w postaci drewnianej rzeźby zdobi dziś pacanowski rynek. Co roku w Dniu Dziecka nie brakuje tu uśmiechniętych buzi maluchów, które uczestniczą w dedykowanym im Festiwalu Kultury Dziecięcej. Obchodom towarzyszą teatrzyki, spektakle, kiermasze, wesołe miasteczka i przejazdy Kozią Ciuchcią. Każdego roku organizatorzy zapewniają najmłodszym tuzin atrakcji tak, aby Dzień Dziecka jeszcze na długo później wywoływał w nich miłe wspomnienia.
Festiwal Nowe Horyzonty
We wrocławskim festiwalu "T-Moblie Nowe Horyzonty" powinien uczestniczyć każdy miłośnik dobrego, niekonwencjonalnego kina. Dawniej impreza była znana jako "Era Nowe Horyzonty", ale nazwę zmieniono wraz z przekształceniem nazwy głównego sponsora. Festiwal skierowany jest głównie do osób poszukujących w sztuce filmowej nowych, nietypowych i artystycznych konwencji jako alternatywy dla kina amerykańskiego. Podczas imprezy można zobaczyć m.in. filmy fabularne i dokumenty mniej znanych artystów z całego świata. Towarzyszą jej m.in. panele dyskusyjne, wystawy, pokazy Filmoteki Narodowej. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 19 lipca i zakończyła na początku sierpnia.
Więcej informacji na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u.