TOP 5: Najpiękniejsze plaże świata [RANKING MILESAWAY TRAVEL]

Te plaże to istny raj na ziemi! Pięć swoich ulubionych plaż poleca Janusz Gałka - redaktor naczelny magazynu Milesaway Travel, podróżnik, twórca wypraw luksusowych.
Najpiękniejsze plaże świata: Jericoacoara, Brazylia / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Jericoacoara, Brazylia / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Jericoacoara, Brazylia / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: Jericoacoara, Brazylia

Najpiękniejsze plaże świata: Jericoacoara, Brazylia - miejsce 1

Krab tęczowy zaszurał krótko odwłokiem i zniknął w jednej z licznych jam w bezpiecznej (w jego mniemaniu) odległości od mych zagrzebanych w piasku stóp. Piaski Jericoacoary - tak prywatnie nazywam to miejsce.

Wybrać najpiękniejszą plażę w Brazylii, na wybrzeżu, które jest co najmniej 12 razy dłuższe niż nasze bałtyckie - to spore wyzwanie. Ale nazwać ją najpiękniejszą na świecie - to już odwaga granicząca z pierwszym krokiem księżycowym, zwłaszcza w kraju, w którym każdy dysponuje ekspercką wiedzą międzynarodową...

Jericoacoara więc JEST najpiękniejszą plażą na świecie! Tony biało-żółtego piasku wspinają się do wysokości 60 metrów i tworzą wydmę "zachodzącego słońca". Obserwuję z niej liczne, rozrzucone tu i ówdzie szmaragdowe jeziorka oraz oglądam żelazny punkt programu, czyli baśń pt. "Jak gwiazda brała codzienną kąpiel w Atlantyku". A gdy pędzę w dół na złamanie karku z jednym z szalonych buggeiros w jego przerobionym z VW "jedynki" buggym, zastanawiam się, czy to już koniec dzisiejszych przygód. Zacząłem wcześnie rano niewinnym spacerem (i owszem, miał być jogging, ale osiągnięty wynik kwalifikuje mnie jako spacerowicza) wzdłuż pustej plaży. Kilkaset metrów dalej lokalni rybacy właśnie wypływali na połów.

Migowo-hiszpańska wymiana zdań i już siedzę na ich płaskopokładowym i (płasko)dennym wynalazku, wiosłując ku ustawionej daleko na boi jagandzie. Tam nie odmawiam śniadania. Serwują - jak na rybaków przystało - poddanego szybkiej obróbce cieplnej... kurczaka - chwilę wcześniej był jeszcze zamarzniętą bryłą lodu... Wracam na ląd. Nikt nie zauważył mojego zniknięcia, za to lokalne życie nabiera tempa. Dziesiątki surferów i kite'owców korzystają z faktu, że "porządnie wieje" - mekką szczególnie dla tych drugich jest Prea, mniej Jeri. Jako czynny, acz fizycznie nieaktywny obserwator, podziwiam ekwilibrystyczne wyczyny pasjonatów, sącząc prawdziwą caipirinhę na zmianę z caipifrutą w barze skyriders.

Najpiękniejsze plaże świata: Plaża Whitehaven, wyspa Whitsunday, Australia / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Plaża Whitehaven, wyspa Whitsunday, Australia / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Plaża Whitehaven, wyspa Whitsunday, Australia / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: Plaża Whitehaven, wyspa Whitsunday, Australia

Najpiękniejsze plaże świata: Plaża Whitehaven, wyspa Whitsunday, Australia - miejsce 2

To żadne odkrycie, że życie Australijczyków koncentruje się na plaży. No, może poza tymi nielicznymi przypadkami, kiedy Aussis mają akurat coś do załatwienia w Ayers Rock lub na pustyni Simpsona (wielu z nich nigdy tam nawet nie było!). Otoczony wodą kontynent ma plaże z każdej strony, ale wschodnie wybrzeże jest tym, co koale lubią najbardziej. Trudność w wyborze między Bondi Beach, Noosą czy Byron Bay skierowała mnie na mielizny spektakularnej Whitehaven Beach na wyspie Whitsunday.

Widziana z hydroplanu czy podczas krajoznawczego lotu helikopterem wywołuje silne emocje i naturalne skojarzenia - zewsząd słychać okrzyki: "Wow! To jest raj na ziemi!".

Nurkowanie - pierwszy sport, który naturalnie kojarzy się z tym miejscem, oraz jego powierzchniową odmianę z rurką, można tu uprawiać od rana do wieczora - wszak to Wielka Rafa Koralowa. Whitsunday jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie można to czynić również nocą. Cruise Whitsunday oferuje wyprawę dwudniową, więc gdy jednodniowi turyści już dawno opuszczą królestwo koralowców i wielobarwnych ławic, można w wąskim gronie w spokoju obserwować podwodne życie mant i rekinów rafowych.

Sama plaża Whitsunday jest chyba najczęściej obfotografowywaną połacią piasku w Australii. W pobliżu oferowane są atrakcje, które nie pozwalają nam zapomnieć, na jakim kontynencie jesteśmy. Myślę o Crocodile Safari na pozornie spokojnych wodach rzeki Proserpine oraz raftingu oceanicznym. Dynamiczne łodzie pontonowe i ich "easy going" kapitanowie wywołują skok adrenaliny. Jej poziom udaje się zwykle obniżyć podczas snorklowania w spokojnych wodach w pobliżu Whitehaven, chyba że zawita tam kilka łagodnych przecież, ale wywołujących swym widokiem różne reakcje wspomnianych już wcześniej "miniaturowych" rekinów.

Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e)

Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) - miejsce 3

Życie uczy, że lotnicze obserwacje sprzyjają zachwytom. Pasażerowie lokalnej linii lotniczej Air Tahiti, która swym zasięgiem pokrywa obszar równy temu od Uralu po środkową Hiszpanię, otwierają usta na widok turkusowo-szmaragdowej laguny Bora Bora. Lądowanie na atolu "zmusza" do przepłynięcia jachtem do celu naszej podróży. Transfer jest krótki, choć nie na tyle, aby zawiasy szczękowe zdążyły przyzwyczaić się do nowej, niewygodnej przecież pozycji.

Matira jest plażą uznawaną za najładniejszą na Bora Bora. Czasem zastanawiam się, czy to nie dlatego, że jest ogólnodostępna. Moje preferencje w tej części świata są zgoła odmienne. Bo kto powiedział, że najpiękniejsze plaże mają być publiczne?

Zapraszam na plażę z widokiem na lagunę, na górę Otemanu, na położone na palach bungalowy, które uporczywie poszukują swego odbicia w wodzie, na hamak pod palmą z kokosem ze słodko-orzeźwiającą wodą (zupełnie inny smak niż ten znany z Brazylii czy Kostaryki). Zapraszam na plażę w St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) - miejsce trzecie.

Aktywności tu nie brakuje. Można surfować, pościgać się na skuterach wodnych (zabawa zakazana wzdłuż większości europejskich plaż), popływać kajakiem po lagunie o przezroczystej wodzie, można też snorklować dla lepszego poznania podwodnego świata.

Największym jednak zainteresowaniem cieszy się karmienie mant i rekinów na rafie. Nie mnie rozstrzygać, jaki ma to wpływ na dalsze ich życie w "dzikich" wodach, tudzież nastawienie do dwunogów. Wrażenie jest jednak nie do opisania. Dość powiedzieć ? kartki pocztowe i zdjęcia z albumów z Polinezji Francuskiej mówią prawdę!

Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: St. Regis Bora Bora (atol Ome'e) / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata:  Anse Source d'Argent, Seszele / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Anse Source d'Argent, Seszele / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Anse Source d'Argent, Seszele / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: Anse Source d'Argent, Seszele

Najpiękniejsze plaże świata:  Anse Source d'Argent, Seszele - miejsce 4

Ocean Indyjski, choć to na naszej planecie najmniejszy z największych akwenów wodnych, jest równocześnie bogaty w elektryzujące swym pięknem archipelagi i tropikalne wyspy.

Weźmy takie Malediwy. Tam praktycznie każdy atol ma plażę światowego formatu. A Mauritius z otwartymi na ocean plażami na wschodnim wybrzeżu?

Koronę wkładam jednak na głowę obecnej prawie w każdym zestawieniu Anse Source d'Argent z Seszeli (daję jej czwartą pozycję). Widok białego piasku, szmaragdowych wód i rzeźbionych wiatrem granitowych skał zestawionych w jednym ujęciu zatrzyma większości z was dech w piersiach. Naturalnie stworzony plan zdjęciowy był już zresztą wielokrotnie eksploatowany na potrzeby kampanii reklamowych światowych marek.

Rafa koralowa chroni plażę przed niespokojnymi pływami oceanicznymi. Woda jest spokojna i płytka. Jest to więc miejsce idealne dla rodzin. Anse Source d'Argent to plaża publiczna, nie ma tu żadnego luksusowego hotelu. Aktywności ograniczają się więc do pływania, snorklowania (przejrzystość wody pozwala na oglądanie ryb bez maski, choć zasolenie trochę w tym.... przeszkadza), zażywania kąpieli słonecznych. Na wydzielonej części odbywają się też ceremonie ślubne. La Digue, na której znajduje się plaża, jest jednak jedną z większych wysp w archipelagu. Bogactwo form aktywności nie pozwala się tam nudzić zwolennikom aktywnego wypoczynku. Można popłynąć na jachcie pełnomorskim po swojego pierwszego marlina bądź zwiedzić wyspę... na rowerze. Można też wspiąć się na jej najwyższy szczyt lub wreszcie dokończyć zaplanowany gdzieś wcześniej kurs nurkowy.

Na wyspę dostaniemy się łodzią z sąsiedniej Le Praslin, bo La Digue nie dysponuje połączeniem lotniczym.

Najpiękniejsze plaże świata: Tanjung Rhu, Langkawi, Malezja / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Tanjung Rhu, Langkawi, Malezja / fot. Milesaway Travel Najpiękniejsze plaże świata: Tanjung Rhu, Langkawi, Malezja / fot. Milesaway Travel

Najpiękniejsze plaże świata: Tanjung Rhu, Langkawi, Malezja

Najpiękniejsze plaże świata: Tanjung Rhu, Langkawi, Malezja - miejsce 5

Na piątym miejscu umieszczam plażę Tanjung Rhu z malezyjskiej Langkawi (choć serce jest rozdarte i może wolałoby zdecydować się na zamkniętą w wachlarzu tropikalnej dżungli Teluk Datai?). Tanjung Rhu leży na północnym krańcu wyspy. Morze jest tu tak płytkie, że podczas odpływu można suchą nogą i po białym piasku dojść do widocznych na zdjęciu wysepek Pulau Chabang. Przy wyższej wodzie należy popływać wokół nich wynajętą łodzią lub spróbować swych sił na katamaranie. Położone przy plaży Tanjung Rhu Riding Center pomoże także w uprawianiu innych sportów wodnych. Odradzam to miejsce surferom i pływającym na kite'cie. Plaża chroniona jest przed podmuchami mocniejszego wiatru łańcuchem pobliskich wzgórz.

Niektórzy zachwalają położony w zatoce Tanjung Rhu Resort, nazywając go ekskluzywnym. W mojej opinii świetnie utrzymany ogród tropikalny jest tu jedyną oznaką ekskluzywności. Po luksus wystarczy podjechać 5 minut taksówką do pobliskiego Four Seasons.

Janusz Gałka - redaktor naczelny magazynu Milesaway Travel, podróżnik, twórca wypraw luksusowyc Janusz Gałka - redaktor naczelny magazynu Milesaway Travel, podróżnik, twórca wypraw luksusowyc Janusz Gałka - redaktor naczelny magazynu Milesaway Travel, podróżnik, twórca wypraw luksusowyc

Najpiękniejsze plaże świata. Podsumowanie

Najpiękniejsze plaże świata. Podsumowanie

W słynnej scenie z Notting Hill Hugh G. zachwala Julii R. zakup przewodnika po Turcji: "to dobry przewodnik, wydaje się, że autor nawet był w Turcji, a to zwykle pomaga...". Nie sposób zobaczyć wszystkich plaż świata. Nawet jeśli się to uda stworzenie jakiegokolwiek rankingu i tak będzie mocno subiektywne.

Plaże zwykle kojarzymy z kąpielami słonecznymi i wakacyjnym wypoczynkiem. Ja także podążam tą już co nieco sfatygowaną ścieżką. Gdyby wszak tak nie było, wskazałbym jeszcze tuzin innych, równie pięknych lub piękniejszych, jak choćby te zamglone z Wybrzeża Szkieletów w Namibii czy inne, "miejskie", pełne pięknych i młodych z brazylijskiego Florianópolis. Odkrywanie ma jednak tę zaletę, że każdy może go doświadczać samemu. A gdy jeszcze trafi na odmienne warunki pogodowe, inną porę roku i wyjątkowe towarzystwo, jest zwycięzcą, bo odkrywa każdym zmysłem, a nie tylko przez szybę monitora...

Więcej o: