Najlepszy produkt turystyczny POT: turystyka poprzemysłowa

Jedną z nietypowych form turystyki jest na pewno zwiedzanie zabytków związanych z przemysłem - fabryk, kolei, kopalni, browarów, kanałów wodnych. Wiele obiektów zostało zaadaptowanych w ciekawy sposób, zachowując specyficzny klimat zamierzchłych czasów. Manufaktury mieszczące centra handlowe to tylko skromny przykład ludzkiej inwencji. Więcej ciekawych rozwiązań znajdziesz w zestawieniu zabytków Polskiej Organizacji Turystycznej, która każdy z nich uhonorowała certyfikatem Najlepszego Produktu Turystycznego.
Centrum Stary Browar, Poznań / Shutterstock Centrum Stary Browar, Poznań / Shutterstock Centrum Stary Browar, Poznań / Shutterstock

Centrum Stary Browar

Centrum Stary Browar

Poznański browar braci Huggerów powstał w połowie XIX wieku. Funkcje browarnicze pełnił do 1980 roku, ale później zaczął popadać w ruinę. Siedemnaście lat później powstał pomysł, aby w zabytkowym budynku stworzyć galerię handlową i centrum biznesowe. Projekt zrealizowano z rozmachem w odpowiedni sposób adaptując wnętrza browaru. W środku znajdują m.in. kawiarnie, sale wystawiennicze, galeria sztuki, sale kinowe i kluby muzyczne. Patrząc na obiekt z zewnątrz można poczuć ducha minionych czasów.

Bieszczadzka Kolejka Leśna Bieszczadzka Kolejka Leśna Fot. Waldek Sosnowski / Agencja Wyborcza.pl

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Kolejka bieszczadzka biegnie pośród lesistych grzbietów Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Początki jej historii sięgają 1890 roku. Przejazdy turystyczne odbywają się po dziś dzień, zwykle od maja do października. Trasa wyznaczona jest na odcinkach: Majdan - Przysłup i Majdan - Balnica. W podróż malowniczymi terenami Bieszczadzka Kolej Leśna może zabrać jednorazowo do 250 osób.

Kopalnia Soli w Bochni - sypialnia / Pawel Klasa, BE&W Kopalnia Soli w Bochni - sypialnia / Pawel Klasa, BE&W Kopalnia Soli w Bochni - sypialnia / Pawel Klasa, BE&W

Nocleg w Kopalni Soli

Nocleg w Kopalni Soli

Kopalnia Soli w Bochni, jako jedyny obiekt tego typu, oferuje turystom noclegi na głębokości 250 metrów pod ziemią. Temperatura wynosi tu średnio od 14 do 16 stopni C. Pomieszczenia mają pełne zaplecze sanitarne i wchodzą w skład znajdującego się tu ośrodka rehabilitacyjno-leczniczego. Specyficzny mikroklimat kopalni zawiera makroelementy, które świetnie nadają się do leczenia schorzeń dróg oddechowych i alergii. Na dole znajdują się też dyskoteka restauracja.

Kanał Augustowski / Fot. Grzegorz Dabrowski / AG Kanał Augustowski / Fot. Grzegorz Dabrowski / AG Kanał Augustowski / Fot. Grzegorz Dabrowski / Agencja Wyborcza.pl

Szlak Papieski

Szlak Papieski

Rejs po Kanale Augustowskim szlakiem, który w 1999 roku przebył sam Jan Paweł II to jedna z największych atrakcji pobliskiego Augustowa. Kanał Augustowski stanowi wybitne na skalę europejską dzieło dziewiętnastowiecznego budownictwa wodnego. W czasie wycieczki można zobaczyć śluzowanie i zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej. Trasa wiedzie najpiękniejszymi zakątkami Puszczy Augustowskiej, przecina rzeki i malownicze jeziora.

Podziemia kredowe w Chełmie - zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. W podziemiach panuje stała temperatura, niezależna od pogody na zewnątrz i wynosi ona +9°C. Natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%.

Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku można zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy i historii miasta, natknąć się na nietoperze oraz spotkać władcę podziemi - ducha Bielucha. Organizowane są również wystawy okresowe w pawilonie wejściowym. Istnieje możliwość zakończenia zwiedzania wyjściem poprzez pochodzącą z XVIII wieku ceglaną obudowę górniczą do restauracji. Podziemia kredowe w Chełmie - zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. W podziemiach panuje stała temperatura, niezależna od pogody na zewnątrz i wynosi ona +9°C. Natomiast wilgotność waha się pomiędzy 70-85%. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią starego miasta. Na jej szlaku można zobaczyć ekspozycję dotyczącą archeologii, górnictwa kredy i historii miasta, natknąć się na nietoperze oraz spotkać władcę podziemi - ducha Bielucha. Organizowane są również wystawy okresowe w pawilonie wejściowym. Istnieje możliwość zakończenia zwiedzania wyjściem poprzez pochodzącą z XVIII wieku ceglaną obudowę górniczą do restauracji. Zabytkowa Kopalnia Kredy, Chełm / Fot. Dorota Awiorko / Agencja Wyborcza.pl

Zabytkowa Kopalnia Kredy

Zabytkowa Kopalnia Kredy

Zabytkowa kopalnia znajduje się ok. 20 metrów pod ziemią w miejscowości Chełm. Odcinek trasy turystycznej ma dwa kilometry długości i biegnie podziemiami starego miasta. Po drodze można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Atrakcją na pewno będzie spotkanie z duchem podziemi o wymownej nazwie - Bieluch. Kopalnia ma wiele komór i tuneli, w których zamieszkują nietoperze. Według legend miejskich mają być ukryte w nich także skarby.

Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim / Fot. Przemysław Jendroska / AG Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim / Fot. Przemysław Jendroska / AG Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim / Fot. Przemysław Jendroska / Agencja Wyborcza.pl

Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim

Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim

Ideą Szlaku Zabytków Techniki jest ukazywanie dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Tematyczną trasę najlepiej pokonać samochodem, ponieważ obiekty - jest ich w sumie 36 - znajdują się w różnych częściach regionu. Na ich terenie organizowane są wycieczki i prelekcje multimedialne, dzięki którym turyści zapoznają się z historią śląskiego przemysłu. Na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się budowle związane m.in. z kolejnictwem, energetyką i tradycją hutniczą.

Manufaktura Łódzka, Łódź / BE&W Jan Włodarczyk Manufaktura Łódzka, Łódź / BE&W Jan Włodarczyk Manufaktura Łódzka, Łódź / BE&W Jan Włodarczyk

Manufaktura Łódzka

Manufaktura Łódzka

Monumentalny ceglany budynek to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Łodzi. Dawna fabryka Izraela Poznańskiego produkująca płótno mieści dziś centrum handlowo-biznesowe - największe w Polsce i jedno z największych w Europie. Manufaktura Łódzka zachowała po części klimat starego zakładu przemysłowego, który wciąż przypomina z zewnątrz. Jej wnętrza zostały całkowicie przebudowane na potrzeby galerii handlowych, muzeów, kin itp. Przed zabytkową fabryką rozciąga się rozległy plac, na którym organizowane są liczne koncerty. Zimą powstaje tu lodowisko, a latem plaża. Dodatkową atrakcją jest podświetlana fontanna o długości 300 metrów.

Kanał Ostródzko-Elbląski - Pochylnia w Buczyńcu / Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta Kanał Ostródzko-Elbląski - Pochylnia w Buczyńcu / Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta Kanał Ostródzko-Elbląski - Pochylnia w Buczyńcu / Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Kanał Ostródzko-Elbląski

Kanał Ostródzko-Elbląski

Kanał Elbląski ma ponad 80 km długości i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. W rejestrze zabytków krajowych widnieje w rubryce Pomników Historii. Droga wodna, poprzez rzekę Elbląg, łączy jeziora z Zalewem Wiślanym i Bałtykiem, a także miasta: Iławę i Ostródę z Elblągiem. Kanał ma specjalne śluzy wyrównujące poziom wody między zbiornikami oraz wrota bezpieczeństwa.

Kopalnia węgla kamiennego, Zabrze / BE&W Marek Maruszak Kopalnia węgla kamiennego, Zabrze / BE&W Marek Maruszak Kopalnia węgla kamiennego, Zabrze / BE&W Marek Maruszak

Zabrze

Zabrze

Zabrze to miasto przemysłowe. Leży w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym obok Bytomia, Gliwic i Rudy Śląskiej. Znajdujące się tu stare kopalnie, huty, wieże ciśnień i fabryki czynią Zabrze atrakcyjnym celem turystycznym pod warunkiem, że odpowiada nam typ turystyki poprzemysłowej. W przeciwnym razie możemy udać się na przyjemny spacer ulicami miasta, przy których wyrosły liczne parki miejskie. W Zabrzu można zobaczyć też kilka starych osiedli robotniczych. Najstarszą kolonię wzniesiono tu w latach 1863-1871.

Tyski Browar Książęcy Tyski Browar Książęcy Tyski Browar Książęcy, Tychy - kadzie / MARCIN TOMALKA / AG

Tyski Browar Książęcy i Muzeum Piwowarstwa

Tyski Browar Książęcy i Muzeum Piwowarstwa

Wycieczka z przewodnikiem po Browarze Książęcym odbywa się w godzinach pracy zakładu. Jej uczestnicy mogą więc przyglądać się różnym etapom produkcji piwa. Na szlaku zwiedzania znajdują się m.in. warzelnie, oddziały fermentacji i linie rozlewnicze. Następnie turyści udają się do Muzeum Piwowarstwa, w którym znajduje się wystawa obejmująca eksponaty związane z historią browaru - fotografie, kufle, beczki i wiele innych. W sali kinowej można obejrzeć film w 3D na temat browaru. Ostatni punkt wycieczki to objęta ceną biletu degustacja piwa w muzealnej piwnicy.

Więcej na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u

Więcej o: