Centrum Stary Browar
Poznański browar braci Huggerów powstał w połowie XIX wieku. Funkcje browarnicze pełnił do 1980 roku, ale później zaczął popadać w ruinę. Siedemnaście lat później powstał pomysł, aby w zabytkowym budynku stworzyć galerię handlową i centrum biznesowe. Projekt zrealizowano z rozmachem w odpowiedni sposób adaptując wnętrza browaru. W środku znajdują m.in. kawiarnie, sale wystawiennicze, galeria sztuki, sale kinowe i kluby muzyczne. Patrząc na obiekt z zewnątrz można poczuć ducha minionych czasów.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Kolejka bieszczadzka biegnie pośród lesistych grzbietów Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Początki jej historii sięgają 1890 roku. Przejazdy turystyczne odbywają się po dziś dzień, zwykle od maja do października. Trasa wyznaczona jest na odcinkach: Majdan - Przysłup i Majdan - Balnica. W podróż malowniczymi terenami Bieszczadzka Kolej Leśna może zabrać jednorazowo do 250 osób.
Nocleg w Kopalni Soli
Kopalnia Soli w Bochni, jako jedyny obiekt tego typu, oferuje turystom noclegi na głębokości 250 metrów pod ziemią. Temperatura wynosi tu średnio od 14 do 16 stopni C. Pomieszczenia mają pełne zaplecze sanitarne i wchodzą w skład znajdującego się tu ośrodka rehabilitacyjno-leczniczego. Specyficzny mikroklimat kopalni zawiera makroelementy, które świetnie nadają się do leczenia schorzeń dróg oddechowych i alergii. Na dole znajdują się też dyskoteka restauracja.
Szlak Papieski
Rejs po Kanale Augustowskim szlakiem, który w 1999 roku przebył sam Jan Paweł II to jedna z największych atrakcji pobliskiego Augustowa. Kanał Augustowski stanowi wybitne na skalę europejską dzieło dziewiętnastowiecznego budownictwa wodnego. W czasie wycieczki można zobaczyć śluzowanie i zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej. Trasa wiedzie najpiękniejszymi zakątkami Puszczy Augustowskiej, przecina rzeki i malownicze jeziora.
Zabytkowa Kopalnia Kredy
Zabytkowa kopalnia znajduje się ok. 20 metrów pod ziemią w miejscowości Chełm. Odcinek trasy turystycznej ma dwa kilometry długości i biegnie podziemiami starego miasta. Po drodze można zapoznać się z licznymi ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Atrakcją na pewno będzie spotkanie z duchem podziemi o wymownej nazwie - Bieluch. Kopalnia ma wiele komór i tuneli, w których zamieszkują nietoperze. Według legend miejskich mają być ukryte w nich także skarby.
Szlak Zabytków Techniki w województwie śląskim
Ideą Szlaku Zabytków Techniki jest ukazywanie dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Tematyczną trasę najlepiej pokonać samochodem, ponieważ obiekty - jest ich w sumie 36 - znajdują się w różnych częściach regionu. Na ich terenie organizowane są wycieczki i prelekcje multimedialne, dzięki którym turyści zapoznają się z historią śląskiego przemysłu. Na Szlaku Zabytków Techniki znajdują się budowle związane m.in. z kolejnictwem, energetyką i tradycją hutniczą.
Manufaktura Łódzka
Monumentalny ceglany budynek to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Łodzi. Dawna fabryka Izraela Poznańskiego produkująca płótno mieści dziś centrum handlowo-biznesowe - największe w Polsce i jedno z największych w Europie. Manufaktura Łódzka zachowała po części klimat starego zakładu przemysłowego, który wciąż przypomina z zewnątrz. Jej wnętrza zostały całkowicie przebudowane na potrzeby galerii handlowych, muzeów, kin itp. Przed zabytkową fabryką rozciąga się rozległy plac, na którym organizowane są liczne koncerty. Zimą powstaje tu lodowisko, a latem plaża. Dodatkową atrakcją jest podświetlana fontanna o długości 300 metrów.
Kanał Ostródzko-Elbląski
Kanał Elbląski ma ponad 80 km długości i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. W rejestrze zabytków krajowych widnieje w rubryce Pomników Historii. Droga wodna, poprzez rzekę Elbląg, łączy jeziora z Zalewem Wiślanym i Bałtykiem, a także miasta: Iławę i Ostródę z Elblągiem. Kanał ma specjalne śluzy wyrównujące poziom wody między zbiornikami oraz wrota bezpieczeństwa.
Zabrze
Zabrze to miasto przemysłowe. Leży w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym obok Bytomia, Gliwic i Rudy Śląskiej. Znajdujące się tu stare kopalnie, huty, wieże ciśnień i fabryki czynią Zabrze atrakcyjnym celem turystycznym pod warunkiem, że odpowiada nam typ turystyki poprzemysłowej. W przeciwnym razie możemy udać się na przyjemny spacer ulicami miasta, przy których wyrosły liczne parki miejskie. W Zabrzu można zobaczyć też kilka starych osiedli robotniczych. Najstarszą kolonię wzniesiono tu w latach 1863-1871.
Tyski Browar Książęcy i Muzeum Piwowarstwa
Wycieczka z przewodnikiem po Browarze Książęcym odbywa się w godzinach pracy zakładu. Jej uczestnicy mogą więc przyglądać się różnym etapom produkcji piwa. Na szlaku zwiedzania znajdują się m.in. warzelnie, oddziały fermentacji i linie rozlewnicze. Następnie turyści udają się do Muzeum Piwowarstwa, w którym znajduje się wystawa obejmująca eksponaty związane z historią browaru - fotografie, kufle, beczki i wiele innych. W sali kinowej można obejrzeć film w 3D na temat browaru. Ostatni punkt wycieczki to objęta ceną biletu degustacja piwa w muzealnej piwnicy.
Więcej na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u