Najlepszy Produkt Turystyczny POT: turystyka militarna

Zwiedzanie podziemnych miast i obiektów wojennych wcale nie musi być wybitnie męską pasją. Niektóre formy turystyki militarnej uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną certyfikatem Najlepszego Produktu, na pewno zainteresują całe rodziny. Różnorodne propozycje "szlaków fortyfikacji" obejmują tajemnicze bunkry, górską twierdzę w Srebrnej Górze i morską w Świnoujściu. Ciekawostką może okazać się także spalski jarmark antyków.
Twierdza Srebrna Góra / Shutterstock Twierdza Srebrna Góra / Shutterstock Twierdza Srebrna Góra / Shutterstock

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

To największa twierdza górska w Europie. W 2004 roku Twierdza Srebrna Góra została uznana za Pomnik Historii. Początki olbrzymiej warowni sięgają XVIII wieku. Jej losy ściśle wiążą się z wojnami śląskimi i napoleońskimi. Warownia ma unikatowe i nowoczesne jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Dziś można zwiedzać tu zabytkowy fort Donżon, a także spacerować wzdłuż murów, podziwiając krajobrazy Gór Bardzkich i Sowich, na których pograniczu leży twierdza. Z miejscowości Srebrna Góra do obiektu prowadzi wybrukowana ścieżka, a łatwą trasę bez problemu pokonają także niepełnosprawni.

g

Twierdza Srebrna Góra / Shutterstock

Jarmark Spalski / www.jarmarkspalski.pl Jarmark Spalski / www.jarmarkspalski.pl Jarmark Spalski / www.jarmarkspalski.pl

Jarmark Spalski

Jarmark Spalski

Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego w Spale skierowany jest głównie do kolekcjonerów staroci, ale okazję tę wykorzystują też sprzedawcy najróżniejszych produktów. Targ trwa od maja do października w każdą drugą niedzielę miesiąca. To prawdopodobnie jedyna tego typu impreza w Polsce. Towarzyszą jej pokazy rękodzielnictwa ludowego, wystawy, przejażdżki bryczkami i zwiedzanie Spały z przewodnikiem. Najważniejszą częścią jarmarku są kiermasze, na których kolekcjonerzy prezentują zabytkowe przedmioty, a także produkty sztuki ludowej i przysmaki kulinarne.

Twierdza Świnoujście, Fort Anioła / Piotr Borkowski Twierdza Świnoujście, Fort Anioła / Piotr Borkowski Twierdza Świnoujście, Fort Anioła / Piotr Borkowski

Twierdza Świnoujście

Twierdza Świnoujście

Świnoujście od wieków pełniło ważne funkcje militarne. W 1863 roku Twierdza Świnoujście miała cztery samodzielne forty. Dziś najważniejsze z nich to Fort Gerharda, Fort Anioła i Fort Zachodni. Cały szlak fortyfikacji, który wiedzie wzdłuż wschodniego brzegu Świny ma długość czterech kilometrów. W zabytkowych murach mają miejsce koncerty, wystawy, kino plenerowe, inscenizacje walk i widowiska historyczne.

Podziemne Miasto Osówka / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta Podziemne Miasto Osówka / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta Podziemne Miasto Osówka / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka

Podziemny Kompleks Osówka w Głuszycy niedaleko Wałbrzycha stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Gór Sowich. Tajemnicze Miasto powstało w 1943 roku za sprawą Niemców, którzy do jego budowy wykorzystali więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Osówkę tworzy sieć korytarzy, umocnień i hal, których przeznaczenie jest nieznane. Przypuszcza się, że miała tu znajdować się tajna kwatera Hitlera lub fabryki zbrojeniowe. Najciekawsze obiekty Podziemnego Miasta to długa na 50 metrów niecka zwana "Kasynem" oraz blok betonowy złożony ze zbiorników i pomieszczeń znany jako "Siłownia".

Bunkier w Konewce / Fot. Tomasz Stańczak /AG Bunkier w Konewce / Fot. Tomasz Stańczak /AG Bunkier w Konewce / Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Żelbetonowy bunkier w kompleksie podziemnych schronów niedaleko wsi Konewka. Ma długość 380 metrów, a jego środkiem biegną tory kolejowe, przy których znajdują się betonowe perony. Do środka może wjechać nawet cały skład pociągu. W pobliżu bunkra znajdują się inne schrony mieszczące m.in. kotłownię. Na terenie obiektów, wśród malowniczych lasów Spalskich, mają miejsca wystawy pojazdów zabytkowych i pikniki militarne.

Podziemne bunkry w Szczecinie. Podobno w Szczecinie było kiedyś prawie 800 bunkrów. Po II wojnie światowej w mieście odkryto 160. Jednym z ciekawszych jest schron przeciwlotniczy. To największy tego typu obiekt w Polsce. Umieszczony na głębokości ok. 17 metrów schron miał własne ujęcie wody przez co był zupełnie samowystarczalny. Grubość jego ścian wynosi nawet 3 metry. W środku mogło mieszkać ok. 2,5 tys. ludzi. Podziemne bunkry w Szczecinie. Podobno w Szczecinie było kiedyś prawie 800 bunkrów. Po II wojnie światowej w mieście odkryto 160. Jednym z ciekawszych jest schron przeciwlotniczy. To największy tego typu obiekt w Polsce. Umieszczony na głębokości ok. 17 metrów schron miał własne ujęcie wody przez co był zupełnie samowystarczalny. Grubość jego ścian wynosi nawet 3 metry. W środku mogło mieszkać ok. 2,5 tys. ludzi. Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne / Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

To dwie trasy turystyczne wyznaczone w szczecińskim schronie przeciwlotniczym. W okresie drugiej wojny światowej bunkier służył ludności cywilnej. To największy tego typu obiekt w Polsce. Umieszczony na głębokości ok. 17 metrów schron miał własne ujęcie wody przez co był zupełnie samowystarczalny. Grubość jego ścian wynosi nawet 3 metry. W środku mogło mieszkać ok. 2,5 tys. ludzi. Podczas godzinnego zwiedzania przewodnik opowiada o życiu mieszkańców bunkra. Dodatkową atrakcją są efekty dźwiękowe i scenografia. Stała temperatura powietrza wynosi ok. 10 st. C.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) / Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) / Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) / Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Wyborcza.pl

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)

Budowany przed wojną (1935-1939) system fortyfikacji w Międzyrzeczu, należy do największych w Europie. Najciekawszą częścią kompleksu jest Odcinek Centralny z podziemnym systemem komunikacyjnym. Całkowita długość komór i tuneli wynosi ok. 30 kilometrów, ale turystom udostępniany jest tylko fragment podziemi, których zwiedzanie i tak stanowi najdłuższą tego typu trasę turystyczną w Polsce. Jej pokonanie trwa około dwóch godzin i odbywa się w towarzystwie przewodnika.

Podziemne hale Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zamieszkują okresowo ogromne kolonie nietoperzy. Każdej zimy gromadzi się tu nawet do 30 tys. tych ssaków, najwięcej w Europie Środkowej.

Więcej na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u.

Więcej o: