Najlepszy produkt turystyczny POT: turystyka aktywna

Przegląd pomysłów na aktywny wypoczynek, jaki proponuje Polska Organizacja Turystyczna, niejednego zwolennika zagranicznych podróży przekona, że wakacje w Polsce mogą okazać się równie fascynujące.
Narwianski Park Narodowy, Narew, Waniewo / fot. Jan Wlodarczyk / BE&W Narwianski Park Narodowy, Narew, Waniewo / fot. Jan Wlodarczyk / BE&W Narwianski Park Narodowy, Narew, okolice Waniewa / fot. Jan Wlodarczyk / BE&W

Opowieści z Narwi

Prezentujemy poniżej kilka znakomitych pomysłów na aktywne wakacje w Polsce. W przeglądzie znalazły się tylko miejsca, które oferują formy wypoczynku nagrodzone certyfikatem "Najlepszego Produktu Turystycznego". Owo specjalne wyróżnienie przyznaje Polska Organizacja Turystyczna, a otrzymują je tylko niezwykłe atrakcje w kraju.

Opowieści z Narwi

To oferta skierowana głównie do turystów z zagranicy, którzy mają ochotę aktywnie wypocząć w północno-wschodniej Polsce. Zorganizowane wycieczki po krainie Narwi obejmują m.in. tereny Mazur, Podlasia, Grodna (Białoruś), a także Wilna, Kowna i Trok (Litwa). Jest to obszar wyjątkowy pod względem przyrodniczym i kulturowym. W granicach znajdującego się tu Euroregionu Niemen zamieszkują liczne mniejszości narodowe i religijne, a wśród nich Tatarzy, Karaimowie oraz Żydzi. Oprócz zwiedzania najpiękniejszych parków narodowych w tej części Europy - Białowieży, rozlewisk Biebrzy, Parku Wigierskiego czy Puszczy Kampinoskiej, osoby podróżujące transgranicznym szlakiem turystycznym mogą ruszyć na wyprawę jedną z wielu tematycznych tras pieszych i rowerowych np. Podlaskim Szlakiem Bocianim lub Szlakiem Tatarskim.

Spływ Krutynią / Shutterstock Spływ Krutynią / Shutterstock Spływ Krutynią / Shutterstock

Spływ Krutynią

Spływ Krutynią

Krutynia przepływa przez Mazurski Park Krajobrazowy, Puszczę Piską i wpada do jeziora Bełdany. Szlak kajakowy na rzece uważa się za jeden z najpiękniejszych nie tylko na Pojezierzu Mazurskim, ale i w całej Polsce. Trasa prowadzi przez jeziora i rezerwaty, których granicami objęto fascynujące krajobrazy mazurskiej przyrody. Spływy Krutynią trwają od maja do listopada, ale wycieczkę można zorganizować także zimą.

Wierchomla / Fot. Jan Wlodarczyk / BE&W Wierchomla / Fot. Jan Wlodarczyk / BE&W Wierchomla / Fot. Jan Wlodarczyk / BE&W

Park Rowerowy Wierchomla

Park Rowerowy Wierchomla

Stoki przy stacji narciarskiej Wierchomla latem stają mekką się rowerzystów. Dla osób o zaawansowanych umiejętnościach przygotowano tory z przeszkodami. Ścieżki tego rodzaju mają specjalne wyskocznie, hopki i zakręty z bandami. Park nie jest jednak przeznaczony tylko dla profesjonalnych sportowców. Amatorzy mogą wybrać wariant łatwiejszy i ruszyć na wyprawę szlakiem krajobrazowym. Aby dostać się do stacji warto skorzystać z wyciągu krzesełkowego.

h

Beskid Sądecki, wieś Wierchomla / Flickr.com, Gibasianka

Stadnina koni w Jaszkowie / Fot. Anna Bedyńska / AG Stadnina koni w Jaszkowie / Fot. Anna Bedyńska / AG Stadnina koni w Jaszkowie / Fot. Anna Bedyńska / Agencja Wyborcza.pl

Turystyka konna w Jaszkowie

Turystyka konna w Jaszkowie

Duzi i mali miłośnicy jazdy konnej powinni udać się do Jaszkowa w Rogalińskim Parku Krajobrazowym (Wielkopolska). Znajdujące się tu Centrum Hipiki oferuje przejażdżki konne turystom o różnym stopniu zaawansowania. Najmłodsi rozpoczynają naukę na kucach o wysokości do 150 cm. Na dorosłych czekają duże i łagodne wierzchowce. Malowniczą okolicę powinni odwiedzić także pasjonaci dzikiej przyrody i wędkarstwa.

f

Rogaliński Park Krajobrazowy / Łukasz Przybyłowicz, BE&W

Zamek Kliczków / BE&W / Marek Maruszak Zamek Kliczków / BE&W / Marek Maruszak Zamek Kliczków / BE&W / Marek Maruszak

Zamek Kliczków

Zamek Kliczków

Zwiedzanie Zamku Kliczków dalekie jest od typowej wycieczki po zabytkach tego typu. Wyprawę po zamkowych komnatach można znakomicie urozmaicić, uczestnicząc w wędrówkach plenerowych, przejażdżkach konnych, spływach pontonowych, grzybobraniu czy ogniskach. Oferta turystyczna skierowana jest głównie do rodzin z dziećmi, które mają ochotę na aktywny weekend poza miastem.

Rezerwat Pokazowy Żubrów / JANUSZ LESNIAK, BE&W Rezerwat Pokazowy Żubrów / JANUSZ LESNIAK, BE&W Rezerwat Pokazowy Żubrów / JANUSZ LESNIAK, BE&W

7-dniowa wycieczka po Puszczy Białowieskiej

7-dniowa wycieczka po Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska świetnie nadaje się do całodziennych wypraw rowerowych. Główną atrakcją tego regionu jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, ale wycieczkę warto kontynuować w kierunku Kosego Mostu, czyli platformy obserwacyjnej i Miejsca Mocy - dawnego centrum kultu Prasłowian. Po drodze turyści mogą podziwiać krajobrazy dzikiej puszczy, którą oprócz żubrów zamieszkują także wilki, łosie, tarpany, jelenie, dziki i sarny. Przystanek w Białowieży poświęćmy na zwiedzenie tutejszej cerkwi, Parku Pałacowego i zabytkowego dworca.

f

Puszcza Białowieska / WWF

Biebrzański Park Narodowy. Kolonia bocianów białych / Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta Biebrzański Park Narodowy. Kolonia bocianów białych / Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta Biebrzański Park Narodowy. Kolonia bocianów białych / Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Podlaski Szlak Bociani

Podlaski Szlak Bociani

Podlaski Szlak Bociani wiedzie najpiękniejszymi terenami Podlasia i jest zaprojektowany tak, aby podróżujący nim turyści mogli podglądać największe na terenie kraju skupiska bocianów białych. Szlak prowadzi od Białowieży do Goniądza. Jest łatwy, przyjemny i dobrze oznakowany, co warto wykorzystać i część trasy pokonać na rowerze. W wielu miejscach czekają liczne atrakcje - ośrodki oferujące przejażdżki konne, wypożyczalnie kajaków i łodzi. Podczas wycieczki trzeba koniecznie odwiedzić Pentowo, czyli Europejską Wieś Bocianią.

Jezioro Barlineckie / Fot. Dariusz GORAJSKI / AG Jezioro Barlineckie / Fot. Dariusz GORAJSKI / AG Jezioro Barlineckie / Fot. Dariusz GORAJSKI / Agencja Wyborcza.pl

Nordic Walking Barlinek

Nordic Walking Barlinek

Zwolennicy nordic walking prawdziwy raj do uprawiania tego sportu znajdą w dziewiczych kompleksach leśnych Puszczy Barlineckiej w północno-zachodniej Polsce. Na tym terenie znajduje kilka tras o różnym stopniu trudności o długości łącznej 50 kilometrów. Prowadzą one bujnymi lasami wśród wąwozów, jarów i wokół malowniczych jezior, z których największe to Jezioro Barlineckie. W okolicy znajduje się Skalisty Jar Libberta, rezerwat w którym można podziwiać czwartorzędowe formacje skalne i głazy narzutowe. Jako bazę wypadową najlepiej wybrać pobliski Barlinek, którego mieszkańcy oferują szeroki kompleks usług hotelowych i gastronomicznych.

Rewal / Jan Włodarczyk, BE&W Rewal / Jan Włodarczyk, BE&W Rewal / Jan Włodarczyk, BE&W

Akademia Słońca

Akademia Słońca

Wakacje na plaży wcale nie muszą być nudne i leniwe. Przekonują o tym twórcy Akademii Słońca w Rewalu na wybrzeżu zachodnim. Wakacyjne programy, których celem jest zachęcenie plażowiczów do aktywnej turystyki nie są skierowane tylko do najmłodszych. Uczestnicy biorą udział w licznych konkursach i grach, a także zajęciach edukacyjnych, których założeniem jest m.in. nauka pierwszej pomocy. Na "starszaków" czekają zajęcia z różnych dyscyplin sportowych, głównie siatki plażowej, piłki nożnej i zajęć siłowych.

Shutterstock Shutterstock Shutterstock

Poławianie bursztynów

Poławianie bursztynów

Jantar to nieduża miejscowość, która słynie z corocznych Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody rozgrywają się od listopada do kwietnia każdego roku. Fascynujące widowisko przyciąga tysiące turystów z Polski i Europy. Jantar leży w części wybrzeża wschodniego zwanej "bursztynowym". Obejmuje ona miasta i wioski Mierzei Wiślanej i Zatoki Gdańskiego, rejonów w których tradycja pozyskiwania bursztynu sięga pięciu tysięcy lat.

Więcej na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u.

Więcej o: