Najlepszy produkt turystyczny POT: turystyka przyrodnicza

Entuzjaści aktywnego wypoczynku na łonie natury powinni skorzystać z propozycji Polskiej Organizacji Turystycznej. Dotyczą one rowerowych i pieszych wypraw po najpiękniejszych parkach narodowych w kraju, które organizacja uhonorowała specjalnym certyfikatem. Za "Najlepszy Produkt Turystyczny" uznano unikatowe krajobrazy Białowieży, mokradeł Biebrzy, wydm Słowińskiego Parku i rozlewisk Warty.
Białowieski Park Narodowy / Jan Włodarczyk / BE&W Białowieski Park Narodowy / Jan Włodarczyk / BE&W Jan Włodarczyk / BE&W

Białowieski Szlak Turystyczny

Białowieski Szlak Turystyczny

Szlak rowerowy wytyczony na pograniczu polsko-białoruskim w Puszczy Białowieskiej. Prowadzi ścieżkami po obu stronach granicy, dzięki czemu turyści z Polski mogą bez problemu podziwiać leśne krajobrazy u naszego wschodniego sąsiada. Szlak ma w sumie około stu dwudziestu kilometrów, jest dobrze oznakowany, a po drodze łatwo trafić na punkty informacji turystycznej.

j

Białowieski Park Narodowy / Shutterstock

Biebrzański Park Narodowy / BE&W / Jan Włodarczyk Biebrzański Park Narodowy / BE&W / Jan Włodarczyk BE&W / Jan Włodarczyk

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy

To region unikatowy pod względem walorów przyrodniczych i kulturowych. W rejonie Biebrzańskiego Parku Narodowego świetnie widać pokojową egzystencję człowieka i natury - z jednej strony mamy tu do czynienia z dziką przyrodą, a z drugiej uroku okolicy dodają skoszone łąki i rozległe pastwiska. Na terenie parku wytyczono piętnaście ścieżek edukacyjnych o łącznej długości trzydziestu kilometrów. Podróżując nimi mija się schrony bojowe oraz liczne pomosty i wieże obserwacyjne.

Biebrzanski Park Narodowy - wiosenne rozlewiska Biebrzy, woj. podlaskie.

Biebrza / Jan Włodarczyk, BE&W

Słowiński Park Narodowy / Tomasz Gebus / BE&W Słowiński Park Narodowy / Tomasz Gebus / BE&W Tomasz Gebus / BE&W

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm, które od wielu tysięcy lat nieustannie formują się i przesuwają w kierunku wschodnim. Park ma 35 km długości i obejmuje również torfowiska, jeziora i lasy. Od 1977 r. znajduje się na liście UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Zwiedzający mogą wziąć udział w wycieczce tematycznej, która zaczyna się w Łebie. W programie znajduje się m.in. zwiedzanie tutejszych zabudowań z okresu II wojny światowej, przejażdżki rowerowe i rejsy morskie.

g

Słowiński Park Narodowy / Tomasz Gebus / BE&W

Ujście Warty / Mateusz Skalski / be&w Ujście Warty / Mateusz Skalski / be&w Mateusz Skalski / be&w

Rzeczpospolita Ptasia - Ujście Warty

Rzeczpospolita Ptasia - Ujście Warty

Weekend w Słońsku w pobliżu Parku Narodowego "Ujście Warty" to świetna propozycja dla wszystkich entuzjastów dzikiej przyrody. Specjalne przywileje mają tu jednak miłośnicy ptaków, którzy po wyrobieniu przez Towarzystwo Miłośników Słońska specjalnego paszportu, stają się pełnoprawnymi Obywatelami ptasiej republiki. Na rozlewiskach Warty o powierzchni co najmniej ośmiu tysięcy hektarów żyje około 270 gatunków ptactwa wodno-błotnego, dlatego też magię tego miejsca doceniają zwłaszcza pasjonaci obserwacji ornitologicznych. W 2009 roku Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty otrzymała prestiżowy status Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej (EDEN) nadawany przez Komisję Europejską.

bew bewworld fot.skalski mateusz 1174970 europa polska wielkopolska park narodowy ujscie warty plener dzien lato drzewo drzewa droga most woda rzeka poziom europe poland national park estuary outdoors day summer tree trees dirt track bridge water river horizontal DOSTEPNE TYLKO CYFROWO

Ujście Warty / Mateusz Skalski, BE&W

Więcej na temat Produktu Turystycznego znajdziesz na stronach POT-u.

Więcej o: