Najlepsze plaże Europy wg serwisu TripAdvisor [RANKING]

Portal TripAdvisor stworzył ranking najlepszych w 2012 roku "kierunków plażowych" Europy. Wbrew pozorom głos większości użytkowników serwisu wcale nie padł na wyspy greckie. Faworytką okazała się Hiszpania, a komu ostatecznie przypadła palma pierwszeństwa? Zobacz ranking.
Puerto del Carmen, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie - Hiszpania Puerto del Carmen, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie - Hiszpania Hans-Peter Merten / BE&W

Miejsce 10. Puerto del Carmen, Hiszpania

Ogromna liczba barów, restauracji i klubów położonych wzdłuż wybrzeża w Puerto del Carmen na Lanzarote, przyciąga w to miejsce zwłaszcza młodych ludzi. Puerto del Carmen to największy kurort wyspy usytuowany w jej południowo wschodniej części. Znajduje się tu aż osiem rozległych plaż, które w większości są piaszczyste. Niektóre z nich pokrywa ciemny drobnoziarnisty piasek. Główną plażą miejską jest długa na kilometr Playa Blanca, a najpopularniejszą wśród turystów i największą zarazem plażą jest licząca prawie dwa kilometry Playa de los Pocillos.

Corralejo, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - Hiszpania Corralejo, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - Hiszpania Shutterstock

Miejsce 9. Plaże Corralejo, Hiszpania

Corralejo to jeden z największych kurortów Fuerteventury położonej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zwolennicy różnych form rozrywki na pewno znajdą tu idealne miejsce dla siebie. Entuzjaści windsurfingu i kitesurfingu powinni udać się np. w kierunku Flag Beach oraz Glass Beach, gdzie panują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych. Corralejo oferuje szeroki wybór piaszczystych i zadbanych plaż, które spełnią nawet największe oczekiwania rodziców i dzieci. Te najbardziej malownicze leżą w zatoczkach pośród skał wulkanicznych lub w otoczeniu monumentalnych wydm, które są dodatkową atrakcją Corralejo. Niektóre plaże przeznaczone są tylko dla naturystów.

h

Corralejo - Plaża w rezerwacie wydm, Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania / Shutterstock

Wydmy przy Playa del Ingles, Hiszpania Wydmy przy Playa del Ingles, Hiszpania Shutterstock

Miejsce 8. Playa del Ingles, Hiszpania

Kolejna z Wysp Kanaryjskich, Gran Canaria, może poszczycić się idealnymi warunkami do wypoczynku nad brzegiem Oceanu. Tutejsze plaże są szerokie i piaszczyste. Niedaleko znajdują się rozległe połacie wydm, z których słynie region Playa del Ingles. Miasto powstało w latach sześćdziesiątych w miejscu dawnej pustyni. Z rozbudowaną siecią restauracji, klubów i hoteli jest jednym z najprężniej rozwijających się centrów turystycznych wyspiarskiej Hiszpanii.

Playa del Ingles - Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Playa del Ingles, Gran Canaria, Eyspy Kanaryjskie, Hiszpania / Shutterstock

Antalya - Plaża Olympos, Turcja Antalya - Plaża Olympos, Turcja Shutterstock

Miejsce 7. Antalya, Turcja

Żwirowe plaże, krystalicznie czysta woda i skaliste zatoczki to uroki miasta Antalya nad Morzem Śródziemnym. Tuż przy niektórych plażach Antalyi znajdują się liczne ruiny miast rzymskich, które warto zwiedzić po drodze. Antalya oferuje wiele atrakcji turystom w każdym wieku i o różnych upodobaniach, a jedne z najciekawszych to jednodniowe rejsy morskie z przystankami przy okolicznych plażach. W trakcie pobytu w Antalyi warto odwiedzić Konyaalti Beach, której tło tworzą góry Taurus oraz morskie klify.

Albufeira - Portugalia, Algarve Albufeira - Portugalia, Algarve Shutterstock

Miejsce 6. Albufeira, Portugalia

Wycieczkę w poszukiwaniu najpiękniejszych plaż Portugalii zacznijmy od Algarve na południu kraju. Na odcinku liczącym ok. 30 kilometrów, przy Albufeirze w rejonie Faro, znajduje się ponad dwadzieścia znakomitych plaż. Najniezwyklejsze z nich wciskają się między malownicze klify i samotnie wystające z Oceanu skały. Te osobliwe pejzaże rozsławiły południe Portugalii. Uroku Albufeirze dodają rybackie miasteczka, a także spoglądające w kierunku wody i plaż białe domki w stylu mauryjskim.

Levante Beach w Benidorm, Hiszpania Levante Beach w Benidorm, Hiszpania Shutterstock

Miejsce 5. Benidorm, Hiszpania

Drapacze chmur przy plażach w hiszpańskim Benidorm tworzą charakterystyczny krajobraz i przy odrobinie wyobraźni można ulec złudzeniu, że odcinają plaże od reszty miasta. Kurort leży we wschodniej Hiszpanii i ze względu na przyjemne, piaszczyste i długie na 5 kilometrów plaże - Levante Beach oraz Poniente Beach - cieszy się niesłabnącą sławą wśród miast Costa Blanca. Znakomite dla zwolenników plażowego lenistwa, plaże w Benidorm mają wiele do zaoferowania także aktywnym turystom. Entuzjaści podwodnych wypraw znajdują tu znakomite warunki do nurkowania, zwłaszcza urokliwe skaliste zatoczki.

Bournemouth Beach - Wielka Brytania, południowa Anglia Bournemouth Beach - Wielka Brytania, południowa Anglia Shutterstock

Miejsce 4. Bournemouth Beach, Wielka Brytania

To ulubiona plaża wśród podróżników odwiedzających Wyspy Brytyjskie. Znajduje się w mieście Bournemouth w południowej Anglii. Plażę chętnie odwiedzają miłośnicy windsurfingu, dla których miejsce to jest jednym z najdogodniejszych na świecie. Mniej aktywni plażowicze mogą wypoczywać tu pod parasolami na żółtym, drobnoziarnistym piasku, który tworzy w sumie dziesięciokilometrowy odcinek plaży. Scenerię Bournemouth Beach tworzą eleganckie wille i hotele, a miejscami malownicze urwiska klifowe.

Puerto d'Alcudia - Majorka, Hiszpania Puerto d'Alcudia - Majorka, Hiszpania Shutterstock

Miejsce 3. Puerto de Alcudia, Hiszpania

Rozległe, liczące ok. 7 kilometrów plaże to największa atrakcja Puerto de Alcudia w Hiszpanii. Miasto leży w północnej części Majorki należącej do hiszpańskich Balearów. Znakomita, usłana białym drobnoziarnistym piaskiem plaża Puerto de Alcudia jest jedną z najdłuższych na wyspie. Ze względu na sprzyjające warunki do uprawiania windsurfingu, w niektórych częściach plaży można spotkać amatorów tego sportu.

Icmeler Beach, Turcja Icmeler Beach, Turcja Shutterstock

Miejsce 2. Icmeler, Turcja

Szerokie, zadbane piaszczyste plaże są ozdobą Icmeler, niedużego kurortu przy Marmaris nad Morzem Egejskim. Mimo że Icmeler Beach chętnie odwiedzają turyści, jest tu nieco zaciszniej niż w Marmaris. Oprócz wycieczki po lokalnych knajpach i kawiarniach warto udać się w rejs na jedną z pobliskich wysp. Podobnie jak miejscowość obok, Icmeler stwarza znakomite warunki do uprawiania aktywnej turystyki, zwłaszcza sportów wodnych.

Oludeniz, Turcja Oludeniz, Turcja Shutterstock

Miejsce 1. Oludeniz, Turcja

Błękitna Laguna w Oludeniz to jedna z najciekawszych plaż południowej Turcji. W formie wąskiego cypla stanowi ona przedłużenie plaży publicznej. Ten malowniczy skrawek lądu, zwykle bardzo zatłoczony, odcina płytką zatokę od morza i najlepiej prezentuje się z lotu ptaka, kiedy kontrast między turkusową wodą i żółtym piaskiem jest najbardziej wyraźny. Błękitna Laguna to teren chroniony, a wejście na plażę jest płatne. Panuje tu m.in. zakaz uprawiania sportów wodnych.

h

Błękitna Laguna - Oludeniz, Turcja / Shutterstock

Więcej o: