Greckie Cyklady - 10 fascynujących wysp, z których każda jest całkiem inna. Słyszałeś o wszystkich?

Grecki archipelag Cyklady to propozycja dla każdego. Morze, góry, ślady starożytności i zabytki bizantyjskie. Do tego wyspy różnią się od siebie, a każda z nich jest fascynująca. Na Cyklady można dostać się promem z Pireusu.
Wyspa Santorini Wyspa Santorini istock

Greckie Cyklady - 10 fascynujących wysp, z których każda jest całkiem inna. Słyszałeś o wszystkich?

Grecki archipelag Cyklady to propozycja dla każdego. Morze, góry, ślady starożytności i zabytki bizantyjskie. Do tego wyspy różnią się od siebie, a każda z nich jest fascynująca. Na Cyklady można dostać się promem z Pireusu.

Santorini

Najbardziej znana wyspa w archipelagu Cyklad, Santorini, jest skalista i stanowi wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morzu wulkanu. Turystów na Santorini przyciąga surowy, a przy tym niezwykle malowniczy krajobraz, poszarpane nad stromiznami zbocza i białe, przyklejone do nich domki. Plaże na Santorini są czarne i rude od wulkanicznego pyłu, i nie są największą atrakcją tej greckiej wyspy. Jednak tę niedogodność rekompensuje ciepła, krystalicznie czysta woda Morza Egejskiego.

Zatoka Amoudi niedaleko wioski Oia na Santorini, Cyklady, Grecja / fot. Shutterstock

Na najwyższym wzniesieniu wyspy Santorini (500 m n.p.m.) leży klasztor Profitis Ilias, warto też zobaczyć wykopaliska w Akrotiri oraz malowniczo położoną na klifie osadę Oia. Santorini nazywana jest  "wyspą wiatrów", gdyż ze względu na dobre wiatry jest rajem dla windsurferów i żeglarzy. Stolica wyspy, Fira, słynie z bogatego życia nocnego. Miasto zachwyca także w dzień. Wąskie uliczki wiją się pośród białych domków i cerkiewek z niebieskimi kopułami, z góry roztacza się widok na kalderę. Na wyspie są problemy ze słodką wodą, dlatego zalecane jest jej oszczędzanie. Bieżąca woda ma lekko słony smak, dlatego lepiej pić wodę butelkowaną.

Santorini, Cyklady, Grecja / fot. Pedro Szekely/CC/Flickr.comSantorini, Cyklady, Grecja / fot. Pedro Szekely/CC/Flickr.com

Młyny na Mykonos Młyny na Mykonos istock

Mykonos

Skalista wyspa Mykonos słynie z imprez, występów transwestytów, swobodnej atmosfery i drogich knajp. Nie mają czego tu szukać zwolennicy ciszy i spokoju. Na wyspie nie znajdziemy olśniewających krajobrazów ani zabytków, są za to liczne kaplice, a także mnóstwo plaż. Biała cerkiew Paraportiani to jedna z bardziej znanych budowli greckich, jej zdjęcie trafia do folderów turystycznych jako wizytówka Cyklad.

Główne miasto nazywające się tak jak wyspa, czyli Mykonos, jest jednym z najbardziej zadbanych miast na Cykladach oraz popularnym centrum zakupowym.

Plaże na Mykonos tętnią życiem przez całą dobę. W dzień okupują je poszukiwacze słońca i opalenizny, nocami są tu imprezy. Naturyści znajdą tu plażę Paradise, dla naturystów-gejów jest Super Paradise. Tekstylni mogą opalać się na Platis Gialos i Psarrou.

Z Mykonos organizowane są jednodniowe wycieczki na świętą wyspę Delos, bogatą w antyczne ruiny.

Zobacz też: Grecja nie kończy się na Krecie i Zakynthos. 12 mniej znanych wysp, o których mogłeś nie wiedzieć

Wyspa Naksos Wyspa Naksos istock

Naksos

Naksos to największa wyspa archipelagu Cyklad. Są tu też najdłuższe, kilkukilometrowe piaszczyste plaże oraz najwyższe góry w archipelagu ze szczytem Zas, gdzie w jaskini pełnej nietoperzy miał przyjść na świat Zeus. Głównym miastem Naksos jest Chora - białe miasteczko, gdzie w plątaninie wąskich uliczek łatwo się zgubić. Do portu w Chorze dopływają promy, a tuż obok przystani promowej stoi marmurowa brama, która miała być wejściem do świątyni Apollina Delfickiego, budowli, której nie zdołano ukończyć.

Ciekawe jest wnętrze wyspy Naksos, z zagubionymi wśród gór gościnnymi wioskami i starożytnymi ruinami, marmurową osadą Apirados oraz bizantyjskimi świątyniami ze średniowiecznymi freskami.

Transport publiczny na wyspie nie jest zbytnio rozwinięty, a odległości są znaczne, dlatego najwygodniej przemieszczać się wynajętym samochodem.

Najatrakcyjniejsze, szerokie i piaszczyste plaże znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Chory: Agios Georgios, Agia Anna i Plaka.

Wyspa Paros Wyspa Paros istock

Paros

Paros to duża wyspa, zadowalająca rozmaite gusta, uchodząca za jedną z najpiękniejszych w archipelagu Cyklad. Główne miasto, do którego przybywają promy, Parikia, jest dość głośne i imprezowe. W mieście znajduje się zabytkowa bizantyjska cerkiew Ekatontapiliani z VI wieku. Na Paros znajdują się jedne z największych na świecie pokłady marmuru, Stare Miasto w Parikii prawie w całości zbudowane jest z tego kamienia, a w miejscowości Marathi można zwiedzić tunele w starożytnych marmurowych kamieniołomach. Z marmuru z Paros powstały znane rzeźby - Wenus z Milo i Nike z Samotraki.

Z malowniczości słynie rybacka osada Nausa na północnym wybrzeżu Paros, z dziesiątkami kolorowych łodzi cumujących przy brzegu. Jest to świetne miejsce dla osób szukających spokojnego odpoczynku, gdyż w pobliżu jest sporo dobrych plaż, a masowa turystyka dociera tu bardzo powoli. Najpiękniejsze plaże można dostać się wodną taksówką. Najpopularniejsza jest jednak Chrysi Akti, czyli Złota Plaża, położna na północ od miejscowości Drios, a najciekawsza - Kolimbithres z fantazyjnie uformowanymi skałami.

Wyspa Milos Wyspa Milos istock

Milos

Milos to wulkaniczna wyspa z wielokolorowymi skałami, klifami, jaskiniami, gorącymi źródłami i ciekawą linią brzegową, utworzoną przez zastygłą lawę. To tutaj w 1820 roku odnaleziono posąg Afrodyty, zwany Wenus z Milo, stojący obecnie w Luwrze.

Promy przypływają do portu Adamas oraz do cichej rybackiej wioski Appolonia, głównym miastem natomiast jest Plaka. Przy drodze z Adamas do Plaki znajdują się katakumby wykute w skałach przez pierwszych chrześcijan; do zwiedzania jest udostępnionych jedynie kilkadziesiąt metrów tuneli.

Milos to raj dla pasjonatów archeologii. W dolinie Klima zachował się amfiteatr, ołtarz dionizyjski i fragmenty starożytnego gimnazjum wraz z pamiętającą czasy rzymskie mozaiką. Niewiele pozostało natomiast z miasta Filakopi sprzed 4500 lat, największe wrażanie wywołuje tu Mur Cyklopów zbudowany z wulkanicznych skał.

Na Milos znajdziemy wiele pięknych plaż, w tym ciekawą Sarakinio z białymi skałami obmywanymi przez turkusowe wody Morza Egejskiego.

Słynny klasztor na Amorgos Słynny klasztor na Amorgos istock

Amorgos

Tu Luc Besson kręcił "Wielki Błękit". Amorgos to góry otoczone turkusowym morzem. Znajdziemy tu strome klify, piękne plaże i ustronne zatoczki, doskonałe do plażowania i pływania. Nie są one zatłoczone i bez problemu można tu znaleźć miejsce tylko dla siebie. Przejrzysta woda jest doskonała do snorkelingu. Mouros na południowym wybrzeżu uchodzi za najładniejszą plażę na wyspie.

Na Amorgos zachowały się starożytne zabytki: ruiny gimnazjum w Monoi, cmentarz i forteca w Arkessini i resztki twierdzy w Aigialis. Najbardziej spektakularnym widokiem z Amorgos jest monaster Panagia Chozoviotissa, wznoszący się na 200-metrowym urwisku nad samym morzem. Zdjęcie tego klasztoru często gości w przewodnikach i folderach turystycznych. Na wyspie znajdziemy też wenecki zamek oraz dużo fotogenicznych wiatraków.

Amorgos pachnie tymiankiem i oregano porastającymi skalne połacie wnętrza wyspy.

Promy przypływają do Katapoli oraz Egialis. Zatrzymać się można także w malowniczej Chorze albo w którejś z wysoko położonych wiosek. Wyspę najwygodniej jest zwiedzać wypożyczonym samochodem.

Zobacz też: Kreta idealna nie tylko na lato. Poznaj 9 powodów, które przekonają cię do odwiedzenia tej wyspy

Wyspa Tinos Wyspa Tinos istock

Tinos

Tinos to wyspa nie tylko turystów, ale i greckich pielgrzymów tłumnie odwiedzających cerkiew Zwiastowania z ikoną uchodzącą za cudowną. Dwa razy do roku, 25 marca i 15 sierpnia, odbywają się tu uroczyste procesje. Poza tymi dniami górzysta wyspa urzeka spokojem. Ciekawych miejsc kultu religijnego jest na Tinos wiele. Warto zobaczyć klasztory, zwłaszcza Katapoliani.

Tinos słynie z marmurowych rzeźb, do dziś we wsi Pirgos istnieje szkoła rzeźbiarska. Ta malownicza wieś uważana jest za osadę artystów, którzy przybywają tu tłumnie skuszeni urokiem tego miejsca. Podróżując po wyspie, można podziwiać fantazyjne formacje skalne, przypominające grzyby. Atrakcją wyspy są również ciekawe gołębniki w dużym nagromadzeniu.

Na Tinos nie brakuje oczywiście plaż, ukrytych w zatoczkach. Wyspa słynie też z wiatrów. Trudno tu znaleźć miejsce, w którym nie wieje, dlatego starożytni wierzyli, że Tinos było siedzibą boga wiatrów Eola.

Wyspa Folegandros Wyspa Folegandros istock

Folegandros

Niewielka wyspa, wysuszona i pachnąca ziołami. Główna miejscowość nazywa się - podobnie jak na większości Cyklad - Chora, jednak w przeciwieństwie do swoich imienniczek na innych wyspach Chora na Folegandros jest nieduża, cicha i spokojna. Znajdziemy tu białe domy, przed którymi wylegują się koty i kilka klimatycznych knajpek. Na wzniesieniu wybudowano cerkiew, skąd roztaczają się malownicze widoki. Inną ciekawą miejscowością na Folegandros jest Ano Meria, wokół której na wzniesieniach znajduje się mnóstwo kapliczek, przy których przed laty modlono się o deszcz, którego na wyspie zawsze jest za mało.

Folegandros nie została zniszczona przez masową turystykę. Wyspa jest doskonałym miejscem dla osób poszukujących spokoju. Mieszkańcy wyspy znają się wzajemnie, a turystów traktują jak gości. Chętnie zagadują i oferują pomoc, nie oczekując w zamian pieniędzy.

Na dzikie, niemal dziewicze kamieniste plaże, znajdujące się w zatoczkach najlepiej dojechać  skuterem bądź dojść pieszo. Wyspa jest na tyle nieduża, że nie warto wynajmować samochodu. Nocować można w pensjonatach albo na kempingu.

Wyspa Ios Wyspa Ios istock

Ios

W dawnym latach ściągali tu hipisi, dziś Ios nadal przyciąga miłośników swobodnych klimatów, a także imprezowiczów chcących spędzić wakacje na nocnych szaleństwach. Niewielka Chora tętni życiem, zwłaszcza w nocy, pełno tu barów i klubów. Miasto przypomina nieco tropiki ze względu na to, że ulice wysadzane są palmami. O ile Chora jest zatłoczona, to im dalej od niej, tym łatwiej znaleźć ciche plaże ze złocistym piaskiem, dobre dla rodzin z dziećmi i turystów szukających spokoju.

Ios słynie z malowniczości, ma jeden z najpiękniejszych portów na Cykladach. Chora znajduje się na wzniesieniu, na które można wejść po marmurowych schodach. Według legend na wyspie Ios, w pobliżu zatoczki Plakotos, w jednym z prehistorycznych grobowców pochowany jest Homer.

Wyspa Serifos Wyspa Serifos istock

Serifos

Serifos to górzysta wyspa, niedoceniona jeszcze przez rzesze turystów. Do przyklejonej do górskich zboczy białej Chory można dość od portowego Livadi drogą prowadzącą przez pola, a następnie po kamiennych schodach. Wybrzeże jest skaliste, a wnętrze wyspy stwarza wrażenie pustego i niedostępnego. Najważniejszym zabytkiem jest bizantyjski monaster Taksiarchon. W przyklasztornej cerkwi można podziwiać przepiękny ikonostas. Warto przespacerować się też do doliny za klasztorem, gdzie znajdują się trzy malownicze wioski.

Z pobytu na wyspie zadowoleni będą piechurzy, gdyż do najlepszych plaż w malowniczych zatoczkach dostać się można jedynie na własnych nogach. Dzięki temu są one puste i niemal dziewicze, pozbawione infrastruktury, ale zachowujące naturalny charakter.

Zobacz też: Malownicza wyspa Zakynthos w Grecji to sposób na idealne wakacje. Co warto tu zobaczyć?

Więcej o: