Gdzie na urlop? Wakacyjne atrakcje weekendowe [POLSKA I EUROPA]

Ciekawe atrakcje w Polsce i Europie idealne na sierpień i wrzesień. Zjazdy w wodospadach, wybuchowe muzeum, narty latem, winobranie i inne.
Kanioning Kanioning Kanioning/Fot. Shutterstock

Kanioning

Wędrówka górskimi kanionami i pokonywanie po drodze dzikich rzek, zjazdy lub skoki w wodospadach, przekraczanie przełomów i progów skalnych - to kanioning. Brzmi groźnie, ale dla w miarę sprawnego człowieka pod opieką kogoś doświadczonego to fantastyczna przygoda. Oczywiście trzeba umieć pływać i nie można bać się spienionej rzeki. Organizator dostarcza ekwipunek - piankę, kask, linę oraz osobisty sprzęt wspinaczkowy. Instruktor natomiast prowadzi i pokazuje, co i jak robić. Ryzyko, rzecz jasna, istnieje, ale dla osób początkujących wybierane są zawsze łatwiejsze trasy, na których można sobie swobodnie poradzić. Kanioningu można spróbować w wielu krajach Europy: we Francji, w Austrii, we Włoszech lub w Słowenii. Ciekawe trasy oferują też kaniony w Brazylii. W Polsce niewiele jest rzek, które nadają się do uprawiania tego sportu. Do nielicznych zaliczają się górskie rzeki w Karkonoszach (okolice Szklarskiej Poręby), Roztoka w Tatrach (wodospad Siklawa) oraz Wilczka w Międzygórzu.

Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Kolorowe Jeziorka, Rudawy Janowickie. Kolorowe Jeziorka to atrakcja Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone powstały w miejscu starych wyrobisk kopalnianych. Swój kolor zawdzięczają składowi chemicznemu ścian i dna wyrobisk. Pitert/CC/Wikimedia

Kolorowe jeziorka

Jaką barwę może mieć woda w jeziorze? Okazuje się, że bardzo różną, o czym można się przekonać w sudeckim paśmie Rudaw Janowickich. Tu, w pobliżu wsi Wieściszowice, znajdują się niezwykłe kolorowe jeziorka. To dzieła człowieka i natury. W XVII wieku odkryto w okolicy złoża pirytu, które eksploatowano ponad sto lat. Po pracach górniczych pozostały wyrobiska, z których największe ma ponad pół kilometra. Gdy ludzie odeszli, do pracy zabrała się przyroda. Dziury w ziemi zalał potok Mienica, tworząc miniaturowe pojezierze. Nienaturalne kolory jeziorek - purpurowy, żółty, zielony, błękitny - to efekt rozpuszczania się w wodzie związków żelaza, siarki i miedzi. Jeziorka objęte są ochroną - pomiędzy nimi poprowadzono ścieżkę dydaktyczną.

Bungee Bungee Bungee/Shutterstock

Bungee

Instruktor mocuje linę, przyczepia kamerę wideo do dłoni skoczka i udziela kilku cennych rad. Potem klatka jest wyciągana wysoko do góry, otwiera się i... hop! Bungee nie wymaga wielkiej odwagi, ale na pewno, żeby oddać skok, trzeba być... zdecydowanym. Najtrudniej bowiem przełamać opór przed zrobieniem kroku w pustą przestrzeń. Swobodny lot trwa kilka sekund, ale pozostawia niezatarte wrażenia. Skakać można z wiaduktów, budynków lub dźwigów. W Polsce najwyższymi obiektami do skoków bungee są 90-metrowe dźwigi w Warszawie i Zakopanem. Taka przyjemność kosztuje 130 złotych od osoby.

http://www.exploseum.pl http://www.exploseum.pl www.exploseum.pl

Exploseum - wybuchowe muzeum

W Bydgoszczy, na terenie dawnego niemieckiego zakładu DAG Fabrik Bromberg, funkcjonuje niezwykłe miejsce - Exploseum (www.exploseum.pl). Założycielem firmy Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG) powstałej w latach 60. XIX wieku był nie kto inny jak sam Alfred Nobel - wynalazca dynamitu i fundator słynnej nagrody. Podczas II wojny światowej w bydgoskiej fabryce wyprodukowano tysiące ton prochu, trotylu i nitrogliceryny. Dzisiaj można zwiedzić fragment tych zakładów, a trasa turystyczna biegnie częściowo pod ziemią. Jedna z multimedialnych ekspozycji poświęcona jest Noblowi, inne opowiadają historię materiałów wybuchowych i odsłaniają sekrety sabotażu polskich pracowników przymusowych zatrudnionych w fabryce. To naprawdę wybuchowa historia!

Trąbka Trąbka Fot. Shutterstock

Festiwal orkiestr dętych

Zaledwie dwa tysiące osób żyje w serbskiej wiosce Gucza, oddalonej nieco ponad 100 kilometrów na południe od Belgradu. Ale w sierpniu przyjeżdża tu ponad pół miliona gości z kraju i z zagranicy. Magnesem jest największy na świecie festiwal orkiestr dętych. Od lat triumfy święcą zespoły miejscowe, takie jak orkiestra Bobana Markovicia. Konkurenci jednak nie ustępują im kunsztem, a może jedynie temperamentem. Atmosfera tego miejsca, klimat imprezy oraz niesamowite możliwości dętych instrumentów zainspirowały przed kilku laty twórców filmu "Gucza! Pojedynek na trąbki". Filmu przenikniętego na wskroś duchem Bałkanów i muzyki. Tegoroczna, 52. edycja festiwalu odbędzie się 6-12 sierpnia. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie: www.guca.rs.

Malowidla scienne w wiezy rycerskiej w Siedlecinie, Siedlęcin Malowidla scienne w wiezy rycerskiej w Siedlecinie, Siedlęcin Malowidla scienne w wiezy rycerskiej w Siedlecinie/Fitak Stanislaw/BE&W

Lancelot z Siedlęcina

Położona w dolinie Bobru, niedaleko Jeleniej Góry, wieś Siedlęcin chlubi się największą w Polsce średniowieczną wieżą mieszkalną. Zbudował ją prawdopodobnie książę jaworski Henryk I w drugiej dekadzie XIV wieku i to on zlecił wykonanie zachwycających naściennych malowideł. Polichromie, namalowane przez nieznanego autora, obrazują dzieje Lancelota - legendarnego rycerza Okrągłego Stołu. Sceny przedstawiają między innymi Lancelota śpiącego pod jabłonią czy uprowadzenie Ginewry. Wzbogacone są także o elementy religijno-moralizatorskie.

Rekonstrukcja szarży pod Krojantami Rekonstrukcja szarży pod Krojantami FOT. RAFAL MALKO/Agencja Wyborcza.pl

Rekonstrukcja szarży pod Krojantami

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września pod Krojantami koło Chojnic odbędzie się najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno-militarne. Uroczystości związane są z upamiętnieniem szarży kawalerii 18. Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 roku. Tego dnia polski oddział starł się ze zmechanizowanymi oddziałami wroga, a wydarzenie to z czasem urosło do rangi symbolu. Widowisko organizowane jest z wielkim rozmachem przy współudziale Wojska Polskiego oraz rzeszy pasjonatów. Obejrzymy między innymi efektowny pokaz musztry 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej zakończony regulaminową szarżą.

Cypel Rewski, Rewski Szperk, bałtyk, polskie morze Cypel Rewski, Rewski Szperk, bałtyk, polskie morze Borkowski Piotr/BE&W

Wrzesień nad Bałtykiem

Wakacje nad naszym rodzimym morzem, choć od dekad nie wychodzą z mody, mogą nieco rozczarować. Tłumy na plażach, zimne morze i niepewna pogoda, nie wspominając o wysokich sezonowych cenach, odbierają przyjemność wypoczynku. Chcąc nacieszyć się urokami Bałtyku, powinniśmy wybrać się tam we wrześniu. Morze po lecie jest najcieplejsze, pogoda dość stabilna, a przy łucie szczęścia trafimy na słoneczne babie lato. Plaże nie są już oblegane i zaśmiecone, o kwaterę znacznie łatwiej, zamiast łomotu dyskotek usłyszymy szum fal i krzyk mew, a na nasze podniebienia czekają dania z ryb, nadal w pełnym wyborze, ale w przystępniejszych cenach. Bez względu na to, na którą część wybrzeża się zdecydujemy, będziemy mieli okazję odnaleźć spokój i nasycić oczy malowniczymi nadmorskimi krajobrazami.

narty narty fot. shutterstock

Litwa - narty w środku lata

Zimą jeździmy na nartach, latem na rowerze. To oczywiste. A gdyby tak... pojeździć latem na nartach, nie wydając przy tym fortuny na wyprawę na lodowiec? To możliwe. Zaledwie 370 kilometrów od Warszawy, w litewskich Druskienikach, znajduje się Snow Arena - czynny cały rok kryty stok narciarski. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu idealne warunki do szusowania na trzech trasach różniących się długością i stopniem nachylenia (jedna z nich - zlokalizowana na zewnątrz - jest czynna tylko wtedy, gdy temperatura powietrza spada poniżej pięciu stopni Celsjusza), a snowboardziści mają dla siebie specjalnie wydzielony park do akrobacji i skoków.

gdańsk gdańsk Gdańsk/Shutterstock

Ogórkiem po Gdańsku

Pasażerowie wsiadają do zabytkowego autobusu i ruszają spod historycznej bramy przy Pomniku Poległych Stoczniowców w podróż po gdańskiej stoczni. Autobus zatrzymuje się między innymi przy dawnym warsztacie pracy Lecha Wałęsy, murze, przez który przeskoczył, czy dawnej sali BHP (miejscu podpisania porozumień sierpniowych). Tak wygląda wyjątkowa - bo biegnąca szlakiem ważnych miejsc związanych z naszą współczesną historią - podróż Subiektywną Linią Autobusową. Ogórek w ciągu dnia rusza dwukrotnie: o godzinach 11 i 13. Rezerwacje: e-mail: sla@wyspa.art.pl, tel.: 512 055 176.

Czechy. Mikulov Czechy. Mikulov Czechy, Mikulov/Fot. Shutterstock

Palavskie święto wina

Mikulov, malowniczo usadowiony tuż przy granicy z Austrią, słusznie uchodzi za jedno z najpiękniejszych morawskich miasteczek, czego potwierdzeniem jest wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wybrać się tu we wrześniu, podczas święta winobrania, kiedy władzę w mieście przejmuje Bachus (w tym roku winny festiwal odbędzie się 7-9 września). Okoliczni winiarze rozkładają wtedy stragany z winem i burčákiem (moszczem winogronowym w fazie burzliwej fermentacji), a my możemy skosztować na przykład czerwonej Frankovki lub białego Muskatu Morawskiego, choć wybór gatunków jest oczywiście znacznie większy! Kulminacją imprezy jest huczna parada kostiumowa oraz jarmark, na którym można spróbować lokalnych specjałów. Przez cały weekend trwają koncerty, konkursy i degustacje. A gdy święto już się skończy, można odwiedzić górujący nad miastem zamek, w którym mieści się muzeum historii i produkcji wina.

Zobacz także:

Wakacje w ostatniej chwili. Jak zorganizować?

Polska na wakacje - 10 propozycji innych niż morze i góry

Weekend w Polsce - pomysły na niepogo

muzeum lotnictwa kraków muzeum lotnictwa kraków Fot. Shuttrerstock

Kraków - wielka wystawa lotnicza

Działa formalnie od 45 lat, choć już wcześniej pojawiły się tu lotnicze eksponaty. Pretekstem do ich zgromadzenia w Krakowie była zorganizowana w 1964 roku przez Aeroklub Krakowski wielka wystawa lotnicza. Nie mniej interesujące od zgromadzonych obiektów jest miejsce ekspozycji. To część płyty oraz budynki dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny - jednego z najstarszych stałych lotnisk europejskich. W zorganizowanym tu Lotniczym Parku Kulturowym na gości czekają ekspozycje samolotów z okresu I wojny światowej, statków powietrznych, silników lotniczych czy najnowsza wystawa "Między Wschodem a Zachodem". Tu także spotykają się uczestnicy Małopolskich Pikników Lotniczych. Tegoroczna edycja odbędzie się 1-2 września. Muzeum czynne jest w godzinach 9-19 (z wyjątkiem poniedziałków). We wtorki na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny.

Zobacz także:

Wakacje w ostatniej chwili. Jak zorganizować?

Polska na wakacje - 10 propozycji innych niż morze i góry

Weekend w Polsce - pomysły na niepogo

Warszawa - Manufaktura Cukierków Warszawa - Manufaktura Cukierków www.manufaktura-cukierkow.pl

Warszawa - Manufaktura Cukierków

W warszawskiej Manufakturze Cukierków, mieszczącej się przy ulicy Tamka 49, na własne oczy można zobaczyć, w jaki sposób powstają słodkie arcydzieła - od momentu wylania cukru na stół po złożenie cukierka i jego skrojenie. Ale to nie wszystko! W tej karmelkowej krainie można też samodzielnie zrobić sobie lizaka i choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy cukiernik.

Zobacz także:

Wakacje w ostatniej chwili. Jak zorganizować?

Polska na wakacje - 10 propozycji innych niż morze i góry

Weekend w Polsce - pomysły na niepogo

Wikingowie nad Wisłą Wikingowie nad Wisłą www.jomsborg.pl

Wikingowie nad Wisłą

Co prawda historyczna warownia Jomsborg czyli gród wikingów i Słowian - znajdowała się u ujścia Odry, ale to nic nie szkodzi - dziś mamy ją w Warszawie. Wznosi się na Bielanach, 500 metrów od Centrum Olimpijskiego. W weekendy możemy tu liczyć na widowiskowe pokazy rzemiosła i dawnych obyczajów oraz mrożące krew w żyłach pojedynki na miecze i topory. Dla najmłodszych przewidziano opowiadanie bajek, a panie mogą przebierać w oryginalnej biżuterii. Jednym słowem: to wspaniałe miejsce na rodzinną wyprawę. Osada po letniej przerwie wznowi działalność w pierwszy weekend września. A już w drugi weekend planowany jest festiwal wikingów. Więcej: www.jomsborg.pl.

Tekst pochodzi z magazynu "Witaj w Podróży"

.

Więcej o: