Afryka Tanzania - miejsca, które musisz zobaczyć

Tanzania leży nad wodami Oceanu Indyjskiego we wschodniej Afryce. Ze względu na piękne parki narodowe, w tym Serengeti i park najwyższej góry Afryki - Kilimandżaro, Tanzanię chętnie odwiedzają miłośnicy nietypowych wakacji. Oprócz licznych rezerwatów można zobaczyć tu prehistoryczne malowidła skalne i ruiny starożytnych miast albo wypocząć na pięknych plażach wyspy Zanzibar. Oto największe atrakcje Tanzanii.
Tanzania - Park Narodowy Serengeti Tanzania - Park Narodowy Serengeti Shutterstock

Afryka Tanzania - Park Narodowy Serengeti

Afryka Tanzania - Park Narodowy Serengeti

Park Narodowy Serengeti zajmuje powierzchnię blisko 15 tys. km2. Przylegają do niego rezerwaty i inne parki Tanzanii, a także kenijski Masai Mara. Całe terytorium jest jednym z najbardziej znanych obszarów przyrodniczych na kontynencie. Nazwa Serengeti pochodzi od słowa serengit w języku maa (z grupy nilosaharyjskiej, używanym przez Masajów) i oznacza bezkresną równinę.

Afryka Tanzania. Park narodowy utworzony przez Anglików w 1951 r. w pierwszej fazie obejmował dzisiejsze Ngorongoro Conservation Area, ale zostało ono wydzielone w 1959 r. na skutek protestów Masajów domagających się, by oddać im ten obszar, na którym chcieli wciąż wypasać bydło i polować. Żyją tam po dziś dzień. Na teren Serengeti zabroniono im wstępu, jednak wciąż można oglądać ślady ich obecności, np. w postaci malowideł naskalnych, takich jak Moru Koppies.

Pokrytą sawanną równinę Serengeti zamieszkują stada gnu, liczące ponad 2 mln osobników, oraz zebr, ok. 500 tys. osobników. Te dwa gatunki przemierzają równinę wspólnie, łącząc się w stada. Zjawisko to nosi nazwę wielkiej migracji. Gnu i zebrom towarzyszą mniejsze grupy gazeli Thomsona, elandy, a czasem gazele Granta.

Afryka Tanzania - Park Narodowy Serengeti

Afryka Tanzania - Park Narodowy Serengeti

.

Afryka Tanzania wycieczki - Krater Ngorongoro Afryka Tanzania wycieczki - Krater Ngorongoro Afryka Tanzania wycieczki/ fot. Shutterstock

Afryka Tanzania - Krater Ngorongoro

Afryka Tanzania - Krater Ngorongoro

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO krater Ngorongoro w Tanzanii można porównać do arki Noego, jeśli wziąć pod uwagę ilość zwierząt, jaka się zmieści w jego wnętrzu. Wizyta na dnie to obowiązkowy punkt programu każdego safari w północnej Tanzanii. Kemping oraz lodge są usytuowane na krawędziach i ze wszystkich rozciąga się wspaniały widok do wnętrza.

Afryka Tanzania. Warto poświęcić przynajmniej jeden pełny dzień na zwiedzanie. Droga zjazdowa wiodąca 600 m w dół biegnie w zachodniej części, więc safari w kraterze rozpoczyna się przy zachodnim brzegu alkalicznego jeziora Magadi. Z dwóch tras wyjazdowych z krateru większą popularnością cieszy się ta w południowo-zachodniej części, w pobliżu lasu Lerai. Druga, tzw. Sopa Road na przeciwległym północno-wschodnim krańcu, wychodzi obok Lamela Camp i Sopa Lodge.

Na terenie krateru rozciąga się jezioro Magadi, przy którym zazwyczaj można zobaczyć duże stada flamingów (w zależności od pory roku i ilości wody), oraz kilka mokradeł i oczek wodnych. Przy mokradłach Mandusi, w północno-centralnej części, prawie zawsze wypełnione wodą oczko stanowi dom dla sporego stada hipopotamów. Drugie, przy źródłach Ngoitokitok, nigdy nie wysycha i tu także często widuje się te ssaki. W tym miejscu urządzono również miejsce piknikowe i toalety.

Afryka Tanzania. Większą część dna krateru pokrywa sawanna, zamieszkiwana przez stada gnu i zebr, antylopy Granta i Thomsona, bawoły, topi, elandy oraz wiele innych trawożerców, poza żyrafami i impalami, które z do końca niewyjaśnionych przyczyn nie schodzą do krateru. W okolicach lasu Lerai można często spotkać słonie, ich populacja liczy 70 osobników i co ciekawe, są to same samce. Samice i młode, podobnie jak żyrafy i impale, unikają tych okolic. Populacja lwów zmienia się z roku na rok i wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Zwierzęta te, podobnie jak w Serengeti, są przyzwyczajone do obecności ludzi w samochodach, więc jest ogromna szansa, że się je zobaczy. Oprócz tego w kraterze przebywa licząca ok. 400 osobników populacja hien cętkowanych.

ngorongoro

Afryka Tanzania - Krater Ngorongoro / Fot. Beata Pwlikowska

Afryka Tanzania. Najbardziej godnymi uwagi mieszkańcami krateru Ngoronogoro są jednak nosorożce. Ten zagrożony gatunek występujący w kilku odmianach, najczęściej dzielonych na tzw. nosorożce białe (Ceratotherium simum) i czarne (Diceros bicornis), był w Afryce jeszcze kilka dekad temu niezwykle rozpowszechniony. Dzisiaj niektóre podgatunki całkowicie wyginęły, a nieliczne, które pozostały, są bliskie wyginięcia.

Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire / Shutterstock Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire / Shutterstock Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire / Shutterstock

Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire i malowidła naskalne Kondoa

Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire i malowidła naskalne Kondoa

Afryka Tanzania - Park Narodowy Tarangire

Park Narodowy Tarangire w Tanzanii rozciąga się na południowy-wschód od jeziora Manyara. Główną miejscową atrakcją jest ogromna ilość baobabów oraz potężna populacja słoni. Park jest usytuowany na półpustynnym odgałęzieniu Wielkich Rowów Afrykańskich. Tereny te zamieszkują rozmaite plemiona pasterskie, w tym Masajowie, ale także Barabaig należące do grupy plemion Datoga. Zboczywszy nieco z trasy, można zobaczyć malowidła naskalne na Skarpie Masajów...

Afryka Tanzania - malowidła naskalne Kondoa

Znajdują się na południe od Tarangire w północnej Tanzanii. Najmłodsze liczą kilkaset, a najstarsze ponad 4 tys. lat. To jedna z największych i najbardziej zróżnicowanych galerii malowideł naskalnych w całej Afryce.

Afryka Tanzania. Z Tarangire do Kolo, wioski, wokół której można obejrzeć najciekawsze obrazy, jedzie się ok. 3 godz. Wioska Kondoa, od której pochodzi wspólna nazwa galerii, jest oddalona o 20 km na południe od Kolo. Cały region jest usiany ponad 150 pokrytymi różnymi malunkami ścianami, mieszczącymi się na tzw. Skarpie Masajów.

Ze względu na to, że powstawały na przestrzeni 4 tys. lat, malowidła znacznie różnią się od siebie stylem i techniką wykonania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakim celu powstały i kim byli autorzy. Niektóre nakładają się na siebie. Jedne przedstawiają zwierzęta i sceny polowań, inne postacie ludzkie i sceny figuratywne.

Najpewniej powodów powstawania tych malowideł było równie wiele co dzisiaj teorii próbujących to wyjaśnić. Wiadomo z przekazów ustnych, że miejsce to czczono i uważano za święte. Warto zorganizować tu jednodniową wycieczkę z Tarangire.

Afryka Tanzania - Selous Game Reserve / Flickr / BBM Explorer Afryka Tanzania - Selous Game Reserve / Flickr / BBM Explorer Afryka Tanzania - Selous Game Reserve / Flickr / BBM Explorer

Afryka Tanzania - Selous Game Reserve

Afryka Tanzania - Selous Game Reserve

Ten najrozleglejszy dziki i dziewiczy rezerwat porośnięty buszem w całej Afryce zajmuje obszar 45 tys. km2. Szacuje się, że populacja słoni wynosi ok. 65 tys. osobników, co stanowi połowę wszystkich słoni zamieszkujących Tanzanię i 5-10% całej populacji tych ssaków na kontynencie. Ponadto mieszka tu ponad 40 tys. hipopotamów, ok. 4 tys. lwów, ponad 130 tys. bawołów (największa populacja w całej Afryce), ok. 100 tys. antylop gnu, 35 tys. zebr, 25 tys. antylop impala, a także stada kudu, landów i innych. Poza tym to jeden z nielicznych rezerwatów, w których spotyka się dwa bardzo zagrożone gatunki: nosorożca czarnego i dzikiego psa afrykańskiego.

Afryka Tanzania. Park jest dostępny tylko w niewielkiej części północnej. Po pierwsze dlatego, że jego północny skrawek jest w naturalny sposób odcięty od reszty (brak mostów), po drugie południową część wydzierżawiono prywatnym firmom zajmującym się polowaniami. Większość rezerwatu porasta busz. Dla zwykłych turystów bardziej klimatyczny jest fragment części północnej, gdzie zlokalizowano większość lodge.

W Selous występują licznie muchy tse-tse przenoszące śmiertelną dla bydła, a w niektórych wypadkach też dla ludzi, śpiączkę afrykańską. To spowodowało, że teren nie jest zamieszkany przez ludzi. Jednak przypadków zachorowania na śpiączkę przez człowieka nie zanotowano od wielu dekad.

Afryka Tanzania. Drogi są kiepskie, poza kilkoma dojazdowymi. Rezerwat nie jest miejscem dla turystów indywidualnych, pragnących zwiedzać okolicę na własną rękę bez doświadczonego przewodnika i dobrze wyposażonego samochodu z napędem na cztery koła. Bardzo łatwo się zgubić, utknąć w błocie lub piachu.

Popularnością cieszą się przejażdżki łodzią po rzece Rufiji. Wycieczka trwa na ogół pół dnia. Szczęśliwcom udaje się zobaczyć stada hipopotamów, słoni czy wylegujące się na piaszczystych brzegach krokodyle. Aby obserwować dzikie zwierzęta (mimo że jest ich tu mnóstwo), trzeba się uzbroić w cierpliwość. Czasem lew wyleguje się w pobliżu, ale w cienistym gąszczu nie widać go tak dobrze, jak na sawannie Serengeti.

h

Afryka Tanzania - Selous Game Reserve, rzeka Rufiji / Flickr / BBM Explorer

Afryka Tanzania - Park Narodowy Kilimandżaro / Shutterstock Afryka Tanzania - Park Narodowy Kilimandżaro / Shutterstock Afryka Tanzania - Park Narodowy Kilimandżaro / Shutterstock

Afryka Tanzania - Park Narodowy Kilimandżaro

Afryka Tanzania - Park Narodowy Kilimandżaro

Nazwa Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) oznacza w języku Masajów "górę, która lśni". To najwyższy masyw górski Afryki, a także jedna z najwyższych samotnych gór na świecie. Po raz pierwszy została zdobyta 5 października 1889 r. przez dwóch Europejczyków, prof. Hansa Meyera i Ludwika Purtschellera. Wznosi się na południe od równika, w północnej Tanzanii, przy granicy z Kenią (w całości należy do Tanzanii). Bliskość Oceanu Indyjskiego ma ogromny wpływ na klimat, szatę roślinną i świat zwierząt.

Afryka Tanzania. W masywie Kilimandżaro wyróżnia się trzy wyniosłości. Kibo to centralny i największy, główny szczyt, z najwyższym dostępnym dla wspinających się punktem Uhuru Peak (5895 m n.p.m.). Mawenzi na wschód od Kibo odznacza się strzelistymi turniami. Jego najwyższy punkt Hans Mayer Point (5149 m n.p.m.) można zdobyć tylko trasami wspinaczkowymi ? ze względu na kruchość skał w tym masywie i duże zagrożenie wypadkiem władze Kilimanjaro National Park w ostatnim czasie bardzo niechętnie wydają pozwolenia na wspinanie. Shira (3940 m n.p.m.), na zachód od Kibo, jest najmniej ciekawy.

Park narodowy założono w 1973 r., a oficjalnie otwarto w 1977 r., w celu zachowania niezwykłych krajobrazów, osobliwości geologicznych, flory i fauny. W konsekwencji dostęp do niego znajduje się pod ścisłą kontrolą, a odwiedzający go turyści muszą przestrzegać odpowiednich procedur.

Kenia wycieczka - Wspinaczka na Kilimandżaro

Afryka Tanzania - Wspinaczka na Kilimandżaro / Fot. Robert Nawrocki

Afryka Tanzania - Ruiny Kilwa Kisiwani / Shutterstock Afryka Tanzania - Ruiny Kilwa Kisiwani / Shutterstock Afryka Tanzania - Ruiny Kilwa Kisiwani / Shutterstock

Afryka Tanzania - Ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara

Afryka Tanzania - Ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara

Wpisane na listę UNESCO ruiny dwóch średniowiecznych portów znajdują się u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Dar es Salaam a granicą z Mozambikiem, lub też Mtwarą (najbardziej na południe położone miasto Tanzanii na wybrzeżu). W XIII-XVI w. ośrodki te miały istotne znaczenie dla rozwoju handlu we wschodniej Afryce.

W IX w. Kilwa Kisiwani kupił arabski handlarz Ali bin Al-Hassan i od tego czasu zaczęło się rozwijać. Nawiązywało kontakty handlowe np. z rejonem dzisiejszego Zimbabwe, skąd sprowadzano złoto i żelazo. Wywożono stąd głównie kość słoniową i niewolników. Z Azji z kolei sprowadzano tkaniny, porcelanę, przyprawy i biżuterię. Kiedy w XIII stuleciu miastem władała rodzina Mahdali, stało się najpotężniejszym na całym wschodnim wybrzeżu Afryki, sięgając swoimi wpływami daleko w głąb dzisiejszej Tanzanii i Mozambiku.

Pobliskie Songo Mnara miało nieco mniejsze znaczenie niż główne miasto Kilwy, ale tu także można obejrzeć pozostałości pięciu meczetów.

Afryka Tanzania - Stone Town / Shutterstock Afryka Tanzania - Stone Town / Shutterstock Afryka Tanzania - Stone Town / Shutterstock

Afryka Tanzania - Stone Town

Afryka Tanzania - Stone Town

Stone Town jest również nazywane Zanzibar Town, a nawet Zanzibar City. Żyje tu ponad 200 tysięcy osób, a codziennie przyjeżdża drugie tyle, ponieważ to główny punkt komunikacyjny i handlowy. W przeszłości największe miasto we wschodniej Afryce, dziś jest administracyjną stolicą Archipelagu Zanzibarskiego.

Afryka Tanzania. Starą część Stone Town oddziela od nowszej Creek Road - kiedyś faktycznie płynął tamtędy potok (ang. creek), po którym dziś nie ma już śladu. Zachodnia, najstarsza część miasta tworzy nastrojowy labirynt wąskich uliczek usianych sklepikami i pachnącymi straganami. To także najciekawszy fragment dla turysty, który chce się zatopić w niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca. Młodsze dzielnice otaczające starówkę również są interesujące, ale nie tak malownicze.

Afryka Tanzania - Wschodni Zanzibar, Pongwe / Shutterstock Afryka Tanzania - Wschodni Zanzibar, Pongwe / Shutterstock Afryka Tanzania - Wschodni Zanzibar, Pongwe / Shutterstock

Afryka Tanzania - Wschodni Zanzibar

Afryka Tanzania - Wschodni Zanzibar

Północno-wschodni region, sięgający w przybliżeniu od Matemwe do Kiwengwy i dalej przez Pongwe do Chwaka Bay, słynie z szerokich, przepięknych plaż i potężnej, oddalonej od brzegu rafy barierowej.

Śnieżnobiałe plaże ciągną się niemal na całej długości wschodniego wybrzeża, a wdzięku dodaje im szeroki pas wysokich palm kokosowych. Niewielkie wioski w rejonie dzisiaj w znacznym stopniu stały się zapleczem dla bazy noclegowej, a ich mieszkańcy rzadziej niż kiedyś zajmują się rybołówstwem. Wschodnie wybrzeże jest również znane z silnej bryzy i wiatrów, dlatego doskonale nadaje się do uprawiania kitesurfingu.

Afryka Tanzania. Południowo-wschodni Zanzibar nieco przypomina opisane powyżej wybrzeże, z tą różnicą, że jest tu zdecydowanie mniej wielkich hoteli. Większość z nich skupia się na cyplu przy Chwaka Bay, od Ras Michamvi przez Pingwe, a pozostała część wybrzeża - Bwejuu, Paje i Jambiani - jest usiana drobniejszymi i mniejszymi hotelikami. Plaże są przepiękne i ozdobione pasem wysokich palm kokosowych.

Jambiani to stara wioska rybacka, której mieszkańcy - jak przed wiekami - trudnią się tradycyjnymi zajęciami. Można tu odwiedzić m.in. zielarza, który prezentuje lokalne zioła, mikstury i inne leki, objaśniając ich działanie zastosowanie i działanie. Kobiety zajmują się tu m.in. uprawą trawy morskiej w oceanie. Można je zobaczyć, gdy podczas odpływów pracują na swych poletkach.

W tej części Zanzibaru znajduje się rezerwat Jozani Chwaka Bay National Park i Jozani Forest. Słynie z zanzibarskiej odmiany małp Kikr's red colobus (gareza trójbarwna), których populacja liczy ok. 3 tys. osobników.

Afryka Tanzania - Północny Zanzibar, Kendwa / Shutterstock Afryka Tanzania - Północny Zanzibar, Kendwa / Shutterstock Afryka Tanzania - Północny Zanzibar, Kendwa / Shutterstock

Afryka Tanzania - Północny Zanzibar: Nungwi i Kendwa

Afryka Tanzania - Północny Zanzibar: Nungwi i Kendwa

Jeszcze 10 lat temu rejon ten nie był zbyt popularny wśród turystów, choć działały już wówczas dwie bazy nurkowe i kilka skromnych hotelików. Dzisiaj ta część Zanzibaru, ze słynnymi wioskami Nungwi i Kendwa, oddalonymi od siebie o 3 km, mocno się rozwinęła i ma bogatą infrastrukturę hotelową i gastronomiczną.

Afryka Tanzania. Nungwi leży na północnym cyplu, przy czym większa część hoteli i restauracji skupia się po zachodniej stronie, co daje okazję do oglądania przepięknych zachodów słońca. Kendwa przycupnęła 3 km dalej na południe, także po zachodniej stronie. Podobnie jak Nungwi, ma przepiękne białe plaże, które tym się różnią od plaż wschodniego Zanzibaru, że są poprzetykane skałkami tworzącymi kameralne miejsca na kształt zatoczek. Nungwi to wciąż tętniąca życiem, największa wioska rybacka na Zanzibarze, licząca około 8 tys. mieszkańców, znana z budowy tradycyjnych łodzi. Warto pójść na spacer i przyjrzeć się tradycyjnemu życiu mieszkańców.

h

Afryka Tanzania - Północny Zanzibar, łódź rybacka w Nungwi

Więcej o: