Top 10. Najdziwniejsze plaże świata

Plaża, na której zamiast ludzi wylegują się świnki lub taka, na której lądują samoloty. Plaża, na której zamiast piasku jest szkło lub piasek ma kolor zielony. To tylko kilka z wielu dziwnych plaż świata.
Glass Beach, Fort Bragg, Kalifornia Glass Beach, Fort Bragg, Kalifornia Glass Beach, Fort Bragg, Kalifornia/Shutterstock

Glass Beach, Fort Bragg, Kalifornia

Szklana plaża, na której więcej jest szkła niż piasku, znajduje się w Kalifornii w miejscowości Fort Bragg. Skąd szkło na plaży? Trudno to sobie wyobrazić, ale przez ponad 20 lat, od zakończenia II wojny światowej, znajdowało się tu wysypisko śmieci. W 1967 roku, władze zdecydowały, by zamknąć śmietnisko, a natura zaczęła zmieniać to miejsce w najbardziej niezwykłą plażę świata. Morskie fale wyszlifowały pozostałe tu szklane odłamki, tworząc tęczową kompozycję, którą można tu dziś podziwiać pod stopami. Mieszkańcy miasta dopomogli naturze i usunęli z plaży inne odpady, a cały jej teren został objęty ochroną.

Gorąca plaża, Hot Water Beach, Nowa Zelandia Gorąca plaża, Hot Water Beach, Nowa Zelandia Hot Water Beach, Nowa Zelandia/Shutterstock

Gorąca plaża, Hot Water Beach, Nowa Zelandia

Plaża Hot Water na półwyspie Coromandel, na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, szczególnie tych lubiących się dobrze wygrzać. Na plaży tej grzeje jednak nie tylko słońce, ale przede wszystkim gorące źródła, które buzują pod piaskiem. Po odpływie każdy może wykopać tu sobie prywatne gorące źródło i pławić się w nim niczym w wannie.

Gulpiyuri beach, Hiszpania Gulpiyuri beach, Hiszpania Gulpiyuri Beach/Arturo M Nikolai/CC/flickr.com

Plaża bez morza - Playa de Gulpiyuri, Hiszpania

Plaża bez rozległego morza wzdłuż brzegu? Tak to możliwe. Playa de Gulpiyuri, jedna z najpiękniejszych plaż Hiszpanii, leży kilkadziesiąt metrów od brzegu Morza Kantabryjskiego, w pobliżu Llanes. Plażę otaczają wysokie wzgórza porośnięte roślinnością, wydaje się więc całkowicie odcięta od morza. Tymczasem, woda z morza dopływa tu dzięki sieci podziemnych jaskiń. Czasem nawet faluje! To bardzo spokojne, urokliwe miejsce.

Bowling Ball Beach Bowling Ball Beach Bowling Ball Beach/Josh Hawley/CC/flickr.com

Bowling Ball Beach, Kalifornia

Na wybrzeżu Kalifornii znajduje się niezwykła Bowling Ball Beach, czyli plaża kul do kręgli. Wystarczy na nią spojrzeć, a pochodzenie nazwy staje się jasne. Na plaży tej leży całe mnóstwo jednakowych, okrągłych kamieni, które wyglądają właśnie jak kule do kręgli. Są niemal jednolite pod względem wielkości i kształtu, i rozmieszczone tak, jakby położył je tam człowiek. Jest to jednak niezwykłe dzieło natury.

Plaża świń na Bahamach Plaża świń na Bahamach shutterstock

Plaża świń, Bahamy

Małą karaibską wysepką Big Major Spot na Bahamach zawładnęła rodzina składająca się z uroczych brązowych i różowych świnek. Zwierzęta upodobały sobie luksusowe życie na tutejszej plaży. Codziennie pływają w krystalicznie czystych wodach Wysp Bahama, a potem wylegują się pod palmami. Co ciekawe, sympatyczne świnki witają nadpływające statki. Wypływają im naprzeciw, licząc na jakiś smakołyk. Z pobliskich wysp organizowane są rejsy, na których turyści mogą nakarmić zwierzęta i popływać z nimi w lazurowej wodzie. Tubylcy nazywają zamieszkiwaną przez nie plażę "plażą świń".

Więcej o plaży świń przeczyta tutaj.

Plaża Barra Airport, Traigh Mhor, Szkocja Plaża Barra Airport, Traigh Mhor, Szkocja Plaża Barra Airport, Traigh Mhor/CC/flier001/flickr.com

Plaża lotnisko, Barra Airport, Traigh Mhor, wyspa Barra, Szkocja

Traigh Mhor to rozległa, zalewowa plaża z wyjątkowo białym piaskiem leżąca na północnym skrawku szkockiej wyspy Barra, należącej do archipelagu Hybrydy Zewnętrzne. Piasek jest tak twardy i zbity, że utworzono tam jedyny na świecie port lotniczy, gdzie samoloty lądują na plaży. Podczas przypływu pasy lotniska są zalane wodą, więc czasy lądowania i startu są uzależnione od pływów. Co ciekawe, zarówno mieszkańcom, jak i turystom, zdarza się na tej samej plaży parkować samochody.

Papakolea Beach, Hawaje Papakolea Beach, Hawaje Papakolea Beach/jonny-mt/CC/Wikimedia

Zielona plaża, Papakolea Beach, Hawaje

Papakolea Beach na Hawajach to jedna z dwóch plaż w Stanach Zjednoczonych, na których znaleźć można zielony piasek. Papakolea znajduje się na największej z wysp Hawajów - Hawaii, zwanej Big Island. Plażę Papakolea częściowo otacza stożek wulkaniczny, który uformował się około 49 tysięcy lat temu. Stożek ten bogaty jest w minerał zwany oliwinem, któremu plaża zawdzięcza swój zielony kolor. Na plażę można się dostać jedynie pieszo lub samochodem z napędem na cztery koła. Warto, bo wygląda nieziemsko.

Genipabu Beach, Natal, Brazylia Genipabu Beach, Natal, Brazylia Genipabu Beach, Natal, Brazylia/Shutterstock

Genipabu Beach, Natal, Brazylia

Stojąc pośrodku ogromnych wydm w miejscowości Natal w Brazylii, ma się wrażenie, że jest się na pustyni. Tymczasem, po krótkim spacerze, oczom turystów ukazuje się Ocean Atlantycki. Wydmy rosnące wokół plaży Genipabu sprawiają, że należy ona do najciekawszych plaż świata pod względem krajobrazowym.

Hyams Beach, Jervis Bay, Australia Hyams Beach, Jervis Bay, Australia Hyams Beach/Kristina Kl./CC/flickr.com

Najbielsza plaża świata, Hyams Beach, Australia

Hyams Beach położona nad Zatoką Jervis w Australii to, według Księgi Rekordów Guinnessa, najbielsza plaża świata. Jest oddalona o około 3 godziny jazdy od Sydney. Rajska plaża wolna jest od hotelowych kompleksów i tłumów turystów, gdyż leży na terenie parków narodowych. Jest niezwykle fotogeniczna.

Plaża palców, Punta del Este, Urugwaj Plaża palców, Punta del Este, Urugwaj Plaża palców, Punta del Este, Urugwaj/Shutterstock

Plaża palców, Punta del Este, Urugwaj

Miejscowość Punta del Este leżąca na południu Urugwaju, ma do zaoferowania piaszczystą plażę, która jednak nieco różni się od innych na świecie. Plaża nazywana jest przez miejscowych "la playa de los dedos", co znaczy "plaża palców". Z jej piasku wyrastają bowiem ogromne palce. Specyficzna rzeźba stanęła tu w 1982 roku, a jej autorem był chilijski artysta Mario Irarrázabal. Rzeźba miała być przestrogą dla kąpiących się tu ludzi, by uważali na zdradliwe wody. Dziś jest symbolem miasta i lokalną atrakcją.

Zobacz także:

Plaże świata

Więcej o: