Hiszpania zabytki - miejsca w Hiszpanii, które trzeba zobaczyć

Malownicze wybrzeże i znakomita pogoda regularnie przyciągają do Hiszpanii turystów z Polski. Ale nie tylko kurorty Katalonii i Andaluzji czynią kraj niezwykle atrakcyjnym. Hiszpania ma mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków, zwłaszcza kościołów, starówek i miast, gdzie w labiryncie wąskich uliczek, podziwiając stare kamienice, łatwo się zapomnieć i zgubić...
Hiszpania - Madryt/ Shutterstock Hiszpania - Madryt/ Shutterstock Hiszpania zabytki - Madryt i okolice / Shutterstock

Hiszpania zabytki - Madryt i okolice

Hiszpania zabytki - Madryt i okolice

Turysta odwiedzający Madryt może z początku odnieść wrażenie chaosu i dezorientacji. Szybko jednak przekonuje się, że miasto jest przyjazne dla przybyszów. Zdecydowana większość atrakcji turystycznych koncentruje się na niewielkim obszarze centrum, pomiędzy Palacio Real a parkiem El Retiro. Z głównego placu Puerta del Sol do większości zabytków i muzeów można dotrzeć na piechotę.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Madrytu i okolic:

* Światowej sławy muzea: Prado, Reina Sofia, Thyssen-Bornemisza.
* Palacio Real. Symbol majestatu monarchii Burbonów, jeden z największych pałaców na świecie.
* Plaza Mayor. Perła barokowej architektury, serce Madrytu doby Habsburgów.
* El Retiro. Najbardziej znany park Madrytu, oaza spokoju w centrum tętniącego życiem miasta.
* Las Ventas. Najważniejsza arena w kraju, najlepsi toreadorzy i najbardziej wojownicze byki. Dla ludzi o mocnych nerwach.
* Santiago Bernabeu. Stadion Realu Madryt.
* Tapas Typowe przekąski w tradycyjnych barach ze znakomitą atmosferą. Obowiązkowo z kieliszkiem wina lub małym piwem.
* Sobrino de Botin. Najstarsza działająca restauracja na świecie, założona w 1725 r. Danie firmowe - pieczone prosię.

.

Hiszpania zabytki - Kastylia i Leon, Plaza Mayor, Salamanka / Shutterstock Hiszpania zabytki - Kastylia i Leon, Plaza Mayor, Salamanka / Shutterstock Hiszpania zabytki - Kastylia i Leon, Plaza Mayor, Salamanka / Shutterstock

Hiszpania zabytki - Kastylia i Leon

Hiszpania zabytki - Kastylia i Leon

Nazywany kolebką współczesnej Hiszpanii region autonomiczny Kastylia i Leon powstał w 1983 r. Jednak już w XI w. dwa średniowieczne królestwa: Kastylia i Leon po raz pierwszy połączyły się w walce przeciw Maurom, stając się z czasem potęgą jednoczącą chrześcijańskie królestwa i narzucającą swój język castellano reszcie półwyspu. Obecnie region składa się z ośmiu prowincji: Salamanka, Valladolid, Zamora, Leon, Burgos, Soria, Segowia, Pelencja, których stolice noszą te same nazwy. Terytorium regionu zajmuje 94 150 km2, co stanowi 1/5 powierzchni całego kraju.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Kastylii i Leonu

* Salamanka nazywana hiszpańskimi Atenami sprawia wrażenie muzeum pod gołym niebem.
* Zamora. "Romańskie miasto", gdzie w obrębie starówki można zwiedzić dwadzieścia romańskich kościołów.
* Burgos. Piękna architektura na czele z imponującą gotycką katedrą.
* Katedra w Leon. Świątynia światła, w której witraże zajmują powierzchnię 1800 m2.
* Santiago de Compostela. Międzynarodową popularność zyskało za sprawą kultu św. Jakuba.

Barcelona Hiszpania. Barcelona Hiszpania. Shutterstock

Hiszpania zabytki - Katalonia

Hiszpania zabytki - Katalonia

Katalonia, szósta pod względem wielkości wspólnota autonomiczna Hiszpanii, graniczy od północy z Francją, od południa z Walencją i od wschodu z Aragonią. Dzieli się na cztery prowincje - Barcelona, Girona, Lleida i Tarragona - ze stolicami o takich samych nazwach. Do Katalonii należy pasmo Pirenejów Wschodnich (250 km długości), ciągnące się od źródeł rzeki Essery do Morza Śródziemnego. Długość wybrzeża wynosi ok. 500 km. Tereny narciarskie w Pirenejach, nadmorskie kurorty i bogate w zabytki miasta odwiedza ponad 20 mln turystów rocznie.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Katalonii:

* Barcelona. Sagrada Familia A. Gaudiego i jego fantazyjny Parc Güell; wędrówka "drogą modernizmu"; Muzeum Picassa; Gotycka Dzielnica i Rambla, z kawiarenkami i ulicznymi artystami, o której poeta Federico Garcia Lorca powiedział, że chciałby, "żeby nigdy się nie skończyła"; Hiszpańska Wioska na zboczach Żydowskiej Góry i barcelońskie życie nocne; pielgrzymka do Czarnulki z Montserrat.
* Costa Brava. Zabytkowe miasteczka, plaże i kurorty.
* Empuries. Nostalgiczne grecko-rzymskie miasto.

Hiszpania zabytki - Aragonia, Zaragoza, Saragossa / Shutterstock Hiszpania zabytki - Aragonia, Zaragoza, Saragossa / Shutterstock Hiszpania zabytki - Aragonia, Zaragoza, Saragossa / Shutterstock

Hiszpania zabytki - Aragonia

Hiszpania zabytki - Aragonia

Region Autonomiczny Aragonii obejmuje prowincje Huesca, Zaragoza i Teruel. Na północy graniczy z Francja, na wschodzie z Katalonią, na południu z regionem Walencji, a na zachodzie z regionami Kastylią-La Manchą i Kastylią-Leon oraz Rioją i Nawarrą. Stolica regionu Zaragoza (kat. Saragossa) leży w malowniczej Kotlinie Aragońskiej.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Aragonii:

* Saragossa. Spacer po mieście śladami bohaterów powieści S. Żeromskiego "Popioły".
* Huesca. Krużganki kościoła San Pedro El Viejo ze złośliwymi bestiami na kapitelach. Wycieczki 90-letnim autobusem do najciekawszych miejsc w mieście i w okolicach.
* Pirenejskie wioski Strachy na czarownice na ogromnych kominach.

Peniscola - Walencja/fot. Shutterstock Peniscola - Walencja/fot. Shutterstock Peniscola - Walencja/fot. Shutterstock

Hiszpania zabytki - Walencja

Hiszpania zabytki - Walencja

Autonomiczny region Walencji, Comunitat Valenciana, obejmuje trzy prowincje. Valencia, której główne miasto - Valencia - jest stolicą całej comunitat, graniczy na północy z prowincją Castello ze stolicą Castello de la Plana, a na południu z prowincją Alacant (hiszp. Alicante) ze stolicą o tej samej nazwie - Alacant. Znajdujące się w granicach regionów Walencji i Murcji wybrzeże Morza Śródziemnego nazywa się powszechnie Lewantem.

Ludność w Comunitat Valenciana posługuje się językiem walenckim (odmiana katalońskiego) oraz kastylijsko-aragońskim (w niektórych miejscowościach prowincji Castello). Król Aragonii Jaume I odebrawszy Maurom w 1238 r. królestwa Walencji, zasiedlił zdobyte tereny ludnością z Katalonii i Aragonii, a gdy w 1609 r. Filip III wypędził Morysków, opustoszałe tereny zajęli Kastylijczycy - stąd taka różnorodność języków.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Walencji:

* Walencja. Widok miasta z dzwonnicy Micalet (Michałek); święto falles (hiszp. fallas), podczas którego palone są figury wielkości domu; wspaniałe muzea w korycie rzeki Turii.
* El Puig. Rezydencja pary królewskiej, Juana Carlosa i Sofii, w historycznym klasztorze i najmniejsza w świecie książka.
* Requena. Smaczna kiełbasa z listy Unii Europejskiej i markowe wino.
* Onda. Nocleg w którymś z okolicznych klasztorów (ulga dla kieszeni i niezapomniane przeżycie).
* Benicassim. Słynny festiwal gitarowy w stolicy muszkatela.
* Peniscola. Siedziba antypapieża w zamku templariuszy.
* Elx. Słynne średniowieczne misterium w mieście z największym w Europie Palmowym Lasem.

Hiszpania zabytki - Andaluzja, Grenada, Alhambra / Shutterstock Hiszpania zabytki - Andaluzja, Grenada, Alhambra / Shutterstock Hiszpania zabytki - Andaluzja, Grenada, Alhambra / Shutterstock

Hiszpania zabytki - Andaluzja

Hiszpania zabytki - Andaluzja

Region autonomiczny i kraina historyczna Andaluzja, ze stolica w Sewilli, obejmuje osiem prowincji. Są to Huelva, Sewilla, Cordoba, Almeria, Jaen, Malaga, Grenada i Kadyks - ze stolicami o takich samych nazwach. Na całej długości regionu na północy biegnie pasmo górskie Sierra Morena, a na południu wznoszą się szczyty Sierra Nevada. Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego łączy się z wybrzeżem Morza Śródziemnego. Andaluzja była kolonią fenicką i kartagińską oraz najważniejszą prowincją w cesarstwie rzymskim. Kultura arabska rozwijała się siedem wieków.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Andaluzji:

* Sewilla. Katedra w Sewilli z giraldą, królewskie pałace i fascynująca dzieci Magiczna Wyspa.
* Granada. Alhambra i Generalife, dziedzictwo wspaniałej kultury mauretańskiej.
* Cordoba. Najsłynniejszy meczet w całym świecie arabskim i romantyczna Medina Azahara.
* Białe miasteczka. Na obszarze pomiędzy Sewillą, Málagą i Kadyksem lśnią w słońcu białe jak śnieg miasteczka usadowione na wzgórzach lub uczepione górskich stoków.
* Gibraltar. Ze słynnej Skały, po której spacerują małpy, widać minarety i góry Rif w Afryce.
* Plaże. Dyskoteki pod namiotami nad morzem.

soller, majorka, hiszpania, baleary, hiszpania zabytki soller, majorka, hiszpania, baleary, hiszpania zabytki Fot. Shutterstock

Hiszpania zabytki - Baleary

Hiszpania zabytki - Baleary

Region autonomiczny Balearów obejmuje otoczone Morzem Śródziemnym dwa archipelagi. Mniejszy archipelag, Pitiuzy, tworzą Ibiza, Formentera i wysepki przybrzeżne, a do większego archipelagu o nazwie Gimnesias należą Majorca, Carbera i Monorca.

W łagodnym klimacie śródziemnomorskim na Balearach temperatura zimą nie spada poniżej 7 st. C. Na Pitiuzach latem nie jest upalnie jak na Majorce i nie tak wietrznie jak na Minorce. Deszcz na wyspach pada od października do marca.

Ludność na Balearach mówi w mallorquin i menorquin, dwiema głównymi odmianami katalońskiego, przy czym częściej słyszy się języki "najeźdźców": niemiecki, angielski i francuski, a nierzadko i polski. Hiszpańskie jest drugim językiem urzędowym Balearów.

Hiszpania zabytki - największe atrakcje Balearów

* Majorka. Gotycka katedra w Palma de Mallorca, stolicy Balearów, z modernistycznym wyposażeniem Antonia Gaudiego. Klasztor w Valdemossie, w którym mieszkali Aurora i Fryderyk. Malowniczy szlak z klasztoru w Lluc, z figurką Czarnej Madonny, na górę Massanellę. "Maiorica", wytwórnia prawdziwych sztucznych pereł w Manacor, zachwyci panie.
* Minorka. Wspaniałe forty w porcie Maó zbudowane przez Brytyjczyków. Osady talajockie Trepucó i Talati de Dalt z zachowanymi taulami i talajotami. Calescoves, z setką pieczar wykutych w skale, zamieszkanych od epoki neolitu do końca XX w. Naveta d'es Tudons, najlepiej zachowane cmentarzysko kultury przedtalajockiej. Nastrojowa starówka Ciutadelli.

Więcej o: