Prowansja - zaplanuj wakacje w południowej Francji

Saint Tropez i Menton to znakomite kierunki na spokojny i leniwy urlop w południowej Francji. Ale miłośnicy aktywnej turystyki znajdą w Prowansji dziesiątki alternatyw, które uczynią jego wakacje niezapomnianą sportową przygodą.
Prowansja, Sainte Victoire / Shutterstock Prowansja, Sainte Victoire / Shutterstock Prowansja, Sainte Victoire / Shutterstock

Prowansja - wędrówki piesze

Prowansja - wędrówki piesze

Prowansję pokrywa gęsta sieć pieszych szlaków o różnej długości i stopniu trudności, a wiele malowniczych okolic i ciekawych zabytków jest dostępnych wyłącznie dla piechurów.

Przede wszystkim cztery szlaki GR (grande randonée), oznakowane na biało-czerwono GR9, GR4 i GR6 przecinają Prowansję wzdłuż i wszerz. Ponieważ trasy te są linearne, dobrze jest połączyć je ze z oznakowanymi na żółto-czerwono szlakami GRP (grande randonée du pays) tworzącymi pętle. Natomiast szlaki PR (petite randonee) nigdy nie przekraczają 6 godzin marszu, można się zatem na nie wybrać niezależnie od kondycji.

Mapki szlaków i szczegółowe informacje na temat atrakcji i miejsc na posiłki są dostępne we wszystkich biurach informacji turystycznej. Ponadto można nabyć francuskie przewodniki tematyczne. Ważne jest, by się zaopatrzyć w nakrycie głowy i odpowiednią ilość wody - region słynie z nieznośnych upałów, a rzadkie lasy nie zawsze zapewniają cień. Kilka szlaków jest względnie niebezpiecznych (Sainte-Baume, Sainte-Victoire, calanques), lecz informacje na ten temat zawsze znajdują się przy wejściu.

Prowansja, Mont Ventoux / Shutterstock Prowansja, Mont Ventoux / Shutterstock Prowansja, Mont Ventoux / Shutterstock

Prowansja - wycieczki rowerowe

Prowansja - wycieczki rowerowe

Turystyka rowerowa jest bardzo rozpowszechniona w Prowansji, mimo iż rzeźba terenu wymaga pewnej kondycji. Najtrudniejsze trasy znajdują się w Luberonie oraz na stokach Mont Ventoux, wzdłuż doliny Rodanu znacznie łatwiejsze. Rower jest także najwygodniejszym sposobem przemieszczania się po rozrzuconych po okolicy wioskach. Z kolei amatorzy rowerów górskich znajdą szereg oznakowanych tras, szczególnie w Vaucluse, ale także w Bouches-du-Rhone i Alpes-de-Haute-Provence.

Lokalne biura informacji turystycznej posiadają mapki tras rowerowych oraz adresy wypożyczalni sprzętu, organizują także jednodniowe wypady z przewodnikiem. Ponadto francuskie koleje SNCF proponują specjalne przejazdy dla rowerzystów ("train+velo") umożliwiające przewiezienie, bądź nawet przesłanie rowera do dowolnej stacji. Usługa ta obejmuje także pociągi TGV.

Białe rumaki w Camargue / Shutterstock Białe rumaki w Camargue / Shutterstock Białe rumaki w Camargue / Shutterstock

Prowansja - wycieczki konne

Prowansja - wycieczki konne

Na wycieczki konne idealnym miejscem w Prowansji jest przede wszystkim Camargue. Tu przecież hoduje się lokalną rasę białych rumaków, których setki pasą się na podmokłych łąkach równiny. Także dzikie tereny Prealp oraz łagodne, zielone pagórki Vaucluse świetnie się nadają na uprawianie tego sportu. Możliwe są tu zarówno krótkie wycieczki służące nauce jazdy konnej, jak i wielodniowe wyprawy z przystankami w wyspecjalizowanych schroniskach oferujących nocleg tak jeźdźcom, jak i ich koniom. Liczne szkółki i stadniny pomagają zorganizować takie wakacje w siodle.

Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, calanque d'En-Vau / Shutterstock Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, calanque d'En-Vau / Shutterstock Prowansja, Lazurowe Wybrzeże, calanque d'En-Vau / Shutterstock

Prowansja - wspinaczka

Prowansja - wspinaczka

Górzysta Prowansja nie zawiedzie amatorów wspinaczki - strome fiordy calanque d'En-Vau czy zbocza Dentelle de Montmirail w Vaucluse to jedne z najpiękniejszych ścian w Europie. Ale oferta jest niezwykle bogata i prócz przyprawiających o zawrót głowy są też niższe i łatwiejsze dla początkujących. Łącznie kilka tysięcy terenów wspinaczkowych o sugestywnych, a czasem zabawnych nazwach, jak "Niebezpieczne związki", "Uwaga na stopień" czy "Sens życia".

Prowansja, Lazurowe Wybrzeże / Shutterstock Prowansja, Lazurowe Wybrzeże / Shutterstock Prowansja, Lazurowe Wybrzeże / Shutterstock

Prowansja - zwiedzanie jaskiń

Prowansja - zwiedzanie jaskiń

Ogromne bogactwo prowansalskich jaskiń, przejść i korytarzy zaadaptowanych dla potrzeb debiutantów, jak i zaprawione w boju ekipy przewodników czekają na turystów pragnących zakosztować tego emocjonującego doświadczenia. Wprawniejsi speleologowie znajdą w Prowansji kilka podziemnych grot. Trzeba jednak być czujnym w tej krainie nagłych i ulewnych burz i nigdy nie zapuszczać się pod ziemię, nie zapoznawszy się z prognozą pogody.

Prowansja, Menton Prowansja, Menton Shutterstock

Prowansja - sporty wodne

Prowansja - sporty wodne

Od Sainte-Maries-de-la-Mer po sam Menton ciągną się porty rekreacyjne, a w każdym z nich szkoła żeglarska i wypożyczalnia sprzętu. Klimat wybrzeża i ukształtowanie linii brzegowej Prowansji są idealne tak dla żeglarstwa, jak i windsurfingu i kitesurfingu. Wiatr jest stały i względnie silny (poza okresami rozwścieczonego mistrala, kiedy jest bardzo silny), zaś szereg małych zatoczek i przybrzeżnych wysp zapewnia komfort dla żeglarzy i plażowiczów.

Szerokie plaże Camarque są ulubionym miejscem kitesurfingowców, którzy najpierw na piasku łapią wiatr w latawce. Latem niemal w każdy weekend organizowane są lokalne regaty, zaś kilka razy do roku wielkie regaty międzynarodowe, jak Vire Vire, czy Juris Cup.

Mówiąc o sportach wodnych, trzeba wspomnieć o wspaniałych kanionach rzecznych w Prealpach, które doskonale nadają się do spływów kajakowych. Meandry Durance i Sorgue, wąwóz Verdon i wyżyny Ubaye najlepiej zwiedza się z pokładu kajaka, który wypożyczyć można w każdym większym mieście Alpes-de-la-Haute-Provence i Alpes Maritimes.

Prowansja, Saint Tropez / Shutterstock Prowansja, Saint Tropez / Shutterstock Prowansja, Saint Tropez / Shutterstock

Prowansja - wypoczynek w Saint Tropez

Prowansja - wypoczynek w Saint Tropez

Najlepsze plaże Prowansji rozciągają się na półwyspie Saint-Tropez (Lazurowe Wybrzeże). Najpopularniejsza - Plage de Pampelonne swą sławę zawdzięcza nie tylko gwiazdom kina i muzyki oraz znanym modelkom, ale też ciągnącej się przez 5 km, od Pointe de la Bonne Terrasse (niedaleko Phare de Camarat) aż do Cap du Pinet, piaszczystej przestrzeni nad błękitną wodą.

Nieco bliżej miasta jest Plage Tahiti - połączona z plażą Pampelonne tuż przy Cap Pinet. Można do niej dotrzeć na piechotę z Saint-Tropez, około 4 km od centrum (dojście av. de la Resistance, a potem rue de la Belle Isnarde). Jeszcze bliżej miasta są maleńkie Plage des Canebieres i Plage des Salins - pierwsza rozciąga się bezpośrednio za wzgórzem z cytadelą, do drugiej wiedzie zza cytadeli route des Salins.

Godne polecenia są też plaże oddalone nieco od Saint-Tropez, ale dzięki temu mniej zatłoczone. Do wielu z nich jedzie się route des Plages, czyli drogą D93. Plage de Bonne Terrasse - jest zaraz za Plage de Pampellone, u nasady cypla Cap Camarat. Nieco dalej da się zjechać w bok do Plage de l'Escalet ' plaży naturystów (ale nikt nie zabrania tu wstępu w kostiumach).

Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Lazurowe Wybrzeże, Francja. Lazurowe Wybrzeże znajduje się w regionie Prowansja-Alpy i rozciąga się od miejscowości Cassis aż do granicy z Włochami. Ta część Francji słynie z luksusowych kurortów i pięknej pogody. Najważniejszymi ośrodkami Lazurowego Wybrzeża są: Monte Carlo, Monaco, Cannes, Nicea, Grasse i Saint-Tropez. Oprócz świetnej i zróżnicowanej oferty noclegowej są tu mariny, kąpieliska i kasyna. Nicea, Lazurowe Wybrzeże/Fot. 123rf

Prowansja - plaże w Nicei i Menton

Prowansja - plaże w Nicei

Plaża miejska w Nicei ciągnie się wzdłuż Promenade des Anglais przez ok. 6 km. Nie ma już na niej pryszniców, ale na śródmiejskim odcinku, co kilkaset metrów w podziemiach, są WC oraz płatne prysznice z ciepłą wodą. Na plażach prywatnych można wynająć leżak, parasol i kąpać pod prysznicem do woli. Wypożyczalnie sprzętu pływającego działają na każdym szerszym skrawku plaży, a w niektórych miejscach nawet co kilkadziesiąt metrów.

Prowansja - plaże w Menton

Główną atrakcją Menton jest 2-kilometrowa plaża, ciągnąca się wzdłuż brzegów Baie de Soleil (Zatoka Słoneczna), przy której biegnie spacerowa Promenade du Soleil - co prawda nie tak elegancka jak sławne nadmorskie promenady Nicei czy Cannes, ale znacznie spokojniejsza. Na wschodnim końcu promenada opiera się o wzgórze z niewielką starówką.

Więcej o: