Dubrownik wycieczki - miejsca, które warto zwiedzić

"Jeden jedyny" - tak reklamują Dubrownik lokalne foldery i nie ma w tym cienia przesady. Najpiękniejsze chorwackie miasto i jedno z najwspanialszych na świecie odwiedza rocznie ponad milion turystów.
Chorwacja wakacje - Dubrownik Chorwacja wakacje - Dubrownik Shutterstock

Dubrownik wycieczki

Położone jest w południowej Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą. Z oddali prezentuje się wyjątkowo imponująco: piękną, jednorodną stylistycznie Starówkę otaczają gigantyczne mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce (także w 1991 r.). Również przy bliższym poznaniu miasto nic nie traci ze swojego uroku. Starówka niemal w całości powstała z kamienia - kamienne są domy i ulice, których nawierzchnia została przez stulecia wypolerowana do granic możliwości. Kamienne są zabytki, których miasto ma bez liku: kościoły, klasztory, pałace. Kamienne są wreszcie same mury, po których można obejść miasto dookoła, sycąc oczy jego widokiem z różnych stron.

Stari Grad to tylko część dzisiejszego Dubrownika. W mieście podzielonym na 35 dzielnic żyje obecnie 47 tys. ludzi. W przeciwieństwie do większości chorwackiego wybrzeża, turyści odwiedzają Dubrownik przez cały rok. Sprzyja temu łagodny klimat ze średnią roczną temperaturą 17°C i przeciętnym nasłonecznieniem 2554 godzin. W lipcu słońce świeci tu średnio przez 12,4 godzin dziennie - tak długo, jak w Aleksandrii. Zimą temperatura utrzymuje się zdecydowanie powyżej zera, a śnieg pada niezwykle rzadko.

Prócz miasta atrakcyjne są również jego okolice. Ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców to wyspa-ogród botaniczny Lokrum. Do ucieczki przed miejskim zgiełkiem znakomicie nadaje się również pełen zieleni i antyczno-średniowiecznych pozostałości Archipelag Elaficki.

.

Brama Pile, Dubrownik Brama Pile, Dubrownik Brama Pile, Dubrownik/Fot. BE&W/Grafenhain

Dubrownik wycieczki - brama Pile

Dubrownik wycieczki - brama Pile

Od zachodu w obręb murów miejskich wchodzi się przez umocnioną bramę Pile (vrata od Pile), przebudowaną w XVII w. - niegdyś oprócz bramy Ploče na wschodzie było to jedyne wejście do Dubrownika od strony lądu. Dopiero w XIX stuleciu, chcąc ułatwić komunikację między Starówką a północnym przedmieściem, zbudowano bramę północną, zwaną Buža (dziura). Aby wejść do miasta, trzeba przejść kamienny, a potem zwodzony drewniany most nad fosą (urządzono w niej zieleniec). Niegdyś o zmroku podnoszono go, a wrota zamykano. Oprócz straży spokojnego snu mieszkańców strzegł patron miasta św. Błażej, którego posąg umieszczono nad bramą.

Za bramą Pile zaczyna się główna ulica Starego Miasta - szeroka, lśniąca wypolerowanym kamieniem Placa (Stradun). Ciągnie się do wieży zegarowej, obok której znajduje się przejście do portu. Tuż za bramą, po lewej stronie ulicy jest furtka, przez którą można wejść na mury otaczające miasto. To jednak najlepiej zostawić sobie na koniec zwiedzania - dachy Dubrownika widziane z murów wyglądają najpiękniej w promieniach słońca chylącego się ku zachodowi.

Placa (Stradun), Dubrownik, Chorwacja Placa (Stradun), Dubrownik, Chorwacja Placa (Stradun), Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - Placa (Stradun)

Dubrownik wycieczki - Placa (Stradun)

Latem od rana do wieczora jest na niej mnóstwo ludzi - turystów i miejscowych, którzy również lubią przychodzić tu na spacer. Pojawiają się uliczni muzycy, a w czasie letniego festiwalu także grupy taneczne. Reprezentacyjna ulica starego Dubrownika powstała w miejscu kanału, który kiedyś oddzielał północną i południową część miasta. Jej obecny wygląd jest wynikiem odbudowy po trzęsieniu ziemi w 1667 r. Wzdłuż Placa stoją wysokie, ale dość skromne kamienice ze sklepami na parterach. Wszystkie zbudowano z jasnego wapienia i zaopatrzono w jednakowe żaluzje. Przed trzęsieniem ziemi przy głównej ulicy stały znacznie bogatsze renesansowe pałace możnych obywateli.

Zobacz także:

Chorwacja

Wielka Fontanna Onufrego, Dubrownik, Chorwacja Wielka Fontanna Onufrego, Dubrownik, Chorwacja Wielka Fontanna Onufrego, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - Wielka Fontanna Onufrego

Dubrownik wycieczki - Wielka Fontanna Onufrego

Placyk przy bramie Pile zajmuje okrągła niewysoka budowla zwieńczona kopułą z otworem w środku - sławna Wielka Fontanna Onufrego (Velika Onofrijeva fontana) z 1438 r. Powstała jako punkt czerpania wody z XV-wiecznych wodociągów, zaprojektowanych przez włoskiego architekta Onofria della Cava. Wodę dla Dubrownika doprowadzono z odległego o 12 km źródła w Rijece Dubrovačkiej.

Fontanna została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1667 r. - straciła wówczas sporą część bogatych zdobień. Krany, z których wypływa woda, to usta kamiennych masek - kto napije się wody z każdego z nich, a potem wypowie życzenie, ma podobno gwarancję jego spełnienia.

Zobacz także:

Chorwacja

Kościół Zbawiciela Kościół Zbawiciela Kościół Zbawiciela, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - kościół Zbawiciela

Dubrownik wycieczki - kościół Zbawiciela

Naprzeciw Wielkiej Fontanny Onufrego, po lewej stronie Placa stoi niewielki jednonawowy kościół Zbawiciela (crkva sv. Spasa). Budowla ma styl renesansowy, ale także elementy gotyckie. Skromną fasadę zdobi ładny portal i okrągłe okno-rozeta. Świątynia, zbudowana w latach 1520-1528 przez mistrza Petra Andrijicia, w niemal nienaruszonym stanie przetrwała trzęsienie ziemi w XVII w.

Zobacz także:

Chorwacja

Świątynia i klasztor Franciszkanów Świątynia i klasztor Franciszkanów Świątynia i klasztor Franciszkanów/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - świątynia i klasztor Franciszkanów

Dubrownik wycieczki - świątynia i klasztor Franciszkanów

Obok kościoła Zbawiciela bokiem do ulicy stoi znacznie większa świątynia Franciszkanów (Franjevačka crkva). Wejście do jednonawowego kościoła zdobi piękny portal z 1498 r., przedstawiający Matkę Boską z ciałem Chrystusa na kolanach. Po bokach stoją święci Hieronim i Jan Chrzciciel, a powyżej - Bóg Ojciec. Portal wykonali Petar i Leonard Andrijić. Świątynia stanowi świetny przykład udanego połączenia stylów romańskiego i gotyku. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na grobowiec zmarłego w 1639 r. chorwackiego poety Ivana Gundulicia, autora poematu Osman.

Przepiękny jest znajdujący się za świątynią klasztor. Wewnętrzny dziedziniec otaczają krużganki z rzeźbionymi kolumnami autorstwa Mihoje Brajkova. Mistrz ozdobił je motywami roślinnymi, zwierzęcymi, rzeźbionymi ludzkimi twarzami i elementami geometrycznymi. Dziedziniec zaprojektowano jako ogród klasztorny - mnisi uprawiali w nim zioła wykorzystywane do przyrządzania leków. Używali ich na własne potrzeby i oferowali w przyklasztornej aptece uruchomionej w 1317 r. Apteka działa do dzisiaj, choć sprzedawanych w niej medykamentów nie przyrządza się już na bazie ziół z przyklasztornego ogrodu.

Klasztor szczyci się także bogatą biblioteką, w której zgromadzono ponad 30 tys. starych dzieł, oraz piękną czytelnią. Skarby klasztoru Franciszkanów udostępniono w Muzeum Klasztornym. Zgromadzono w nim wyposażenie apteki z XVI w., aparat do destylacji z XIV w., wagi aptekarskie, medyczne książki, receptury leków, dzieła złotników, hafciarzy i malarzy oraz księgi z klasztornej biblioteki.

Zobacz także:

Chorwacja

Pałac Sponza Pałac Sponza Pałac Sponza, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - pałac Sponza

Dubrownik wycieczki - pałac Sponza

Przy północnej pierzei placu Luža, na lewo od wieży zegarowej jest przepiękny gotycko-renesansowy pałac Sponza. Zaczęto go budować w 1516 r. z przeznaczeniem na urząd celny, według projektów ówczesnego głównego architekta miasta Paskoje Miličevicia. Budową kierowali chorwaccy mistrzowie - bracia Andrijić z Korčuli. Ich dziełem są m.in. przepiękne renesansowe okna pierwszego piętra pałacu i kolumnada wewnętrznego dziedzińca. To oryginały - pałac Sponza, jako jeden z nielicznych, przetrwał trzęsienie ziemi w 1667 r.

Obiekt pełnił funkcje centrum finansowo-kulturalnego, akademii, a także urzędu miar i wag. W jego sieni wyryto wtedy napis Fallere nostra vetant et falli pondera meque pondero dum merces ponderant ipse deus (Jest zakazane oszukiwać i fałszować miary; gdy ważę towary, waży ze mną sam Bóg).

W pałacu mieści się Archiwum Miejskie Dubrownika, gdzie przechowywane są m.in. dokumenty związane z historią miasta. W pałacu jest też stała wystawa poświęcona dubrownickim obrońcom, którzy zginęli w czasie wojny w 1991 r. Prezentowane fotografie pokazują ostatnią wojnę na Bałkanach.

Zobacz także:

Chorwacja

Kościół św. Błażeja Kościół św. Błażeja Kościół św. Błażeja/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - kościół św. Błażeja

Dubrownik wycieczki - kościół św. Błażeja

Przy placu Luža stoi świątynia patrona Dubrownika (crkva sv. Vlaha), kiedyś romańska, po trzęsieniu ziemi odbudowana w stylu barokowym. W ołtarzu głównym widnieje słynny srebrny posąg św. Błażeja. Święty trzyma w lewej ręce model miasta - tak wyglądał Dubrownik przed trzęsieniem ziemi w 1667 r.

XVIII-wieczna świątynia ma ozdobną barokową fasadę, w której uwagę zwraca portal. Oglądana od środka wydaje się mniejsza niż z zewnątrz. Jest dość mroczna - niewielkie okna wypełniają witraże utrzymane w ciemnych barwach. W kościele przykuwają uwagę marmurowe ołtarze, zwłaszcza główny, ze wspomnianą rzeźbą św. Błażeja. Podtrzymują ją dwa putta, a po obu stronach patrona kamienni aniołowie składają mu pokłon.

Zobacz także:

Chorwacja

Pałac Rektorów Pałac Rektorów Pałac Rektorów, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - Pałac Rektorów

Dubrownik wycieczki - Pałac Rektorów

Najbardziej reprezentacyjną budowlą przy ul. Pred Dvorom jest gotycko-renesansowy Pałac Rektorów (Knežev dvor). Parter osłania kolumnada, pod którą latem można odpocząć w cieniu. Na piętrze uwagę zwracają piękne podwójne okna. Wewnętrzny dziedziniec, na którym latem odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne, otaczają krużganki. Ustawiono tu rzeźbę Miha Pracata, XVII-wiecznego kupca z wyspy Lopud (swój olbrzymi majątek ofiarował Republice Weneckiej).

Z kronik miejskich wynika, że pałac stał w tym miejscu już w XIII w. W 1435 r. zniszczył go wybuch prochu strzelniczego. Odbudową zajęli się włoski architekt Onofrio della Cava (ten sam, którego dziełem są wodociągi miejskie), a następnie Michellozzo Michellozzi z Florencji. Ponownie zniszczoną w 1667 r. budowlę uratowali mistrzowie sprowadzeni z Korčuli.

Pałac Rektorów był rezydencją wybieranego na miesiąc rektora oraz siedzibą rządzącej Dubrownikiem Małej Rady. Rektor, który w czasie panowania właściwie nie mógł opuszczać pałacu, nie miał zbyt wielkiej władzy. Miastem rządziła Mała Rada, również rezydująca w Pałacu Rektorów. Nad wejściem do sali zgromadzeń Małej Rady wykuto napis: Obliti privatorum publica curate (Zapomnij o sprawach prywatnych, martw się o publiczne).

W pałacu mieści się Muzeum Kulturalno-Przyrodnicze Knežev dvor. Ekspozycja prezentuje przedmioty używane przez dawnych mieszkańców Dubrownika - stroje, meble, rzeźby, klucze do bram miasta, kolekcję pieczęci, medali, numizmatów oraz obrazy. Ciekawostką jest lektyka, używana niegdyś przez dubrownickiego patrycjusza. Zwiedzający mogą obejrzeć komnaty rektora i lochy więzienne.

Zobacz także:

Chorwacja

Katedra, Dubrownik Katedra, Dubrownik Katedra, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - Katedra

Dubrownik wycieczki - Katedra

Duża Świątynia Wniebowzięcia NMP (crkva Uznesenja Marijina), zwieńczona latarnią z kopułą, stoi na końcu ul. Pred Dvorom, frontem do niewielkiego placu Poljana M. Držića. Trzynawowy kościół, zwany przez mieszkańców Dubrownika Velika Gospa, ukończono w 1713 r. Zaprojektował go w stylu baroku rzymskiego włoski architekt Andrea Buffalini.

W ołtarzu głównym umieszczono obraz Wniebowzięcie Maryi, dzieło Tycjana. W kościele można zobaczyć ponadto kilka obrazów malarzy związanych z Rafaelem. Pochowano tu matematyka i astronoma Rudjera Boškovica.

Dużą atrakcją katedry jest skarbiec, w którym do 1667 r. przechowywano prawdopodobnie najcenniejszy zbiór sztuki sakralnej w Europie. Podczas trzęsienia ziemi wiele skarbów przepadło, nadal jednak jest co oglądać. W skarbcu katedralnym wyeksponowano naczynia liturgiczne, krzyże i biżuterię. Ciekawe są cenne relikwiarze z XI-XIX w., np. w kształcie ręki czy kulisty, zawierający czaszkę św. Błażeja.

Obecny kościół to trzecia katedra zbudowana w tym miejscu. Do 1981 r. sądzono, że poprzednio stała tu romańska świątynia z XII w., ale podczas prac archeologicznych odkryto pozostałości jeszcze wcześniejszej budowli, datowanej na VII w.

Zobacz także:

Chorwacja

Klasztor Dominikanów, Dubrownik, Chorwacja Klasztor Dominikanów, Dubrownik, Chorwacja Klasztor Dominikanów, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - klasztor Dominikanów

Dubrownik wycieczki - klasztor Dominikanów

Kolejnym zakonem, który miał klasztor w Dubrowniku, byli dominikanie. Mieszkali tu już na początku XIII w. W 1228 r. rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła - oba budynki od tego czasu poddano licznym przeróbkom. Ponieważ w pobliżu bramy miejskiej musiały stać budowle obronne, również kompleksowi klasztornemu nadano takie cechy.

Przylegający do murów obronnych dom zakonny wraz ze świątynią tworzą duży czworobok. Wewnątrz jest spory dziedziniec okolony gotycko-renesansowymi krużgankami. Podtrzymują je łuki o nietypowym kształcie - w przęsła osadzone na masywnych podporach wbudowano eleganckie kamienne koronki podparte delikatnymi kolumienkami.

Z dziedzińca wchodzi się do klasztornego muzeum. Przechowuje się w nim obrazy lokalnych malarzy z XV i XVI w. (Božidarevicia, Dobričevicia, Hamzicia), rzeźby, wyroby ze złota i dzieła z biblioteki dominikanów. Ciekawostki to m.in. XIV-wieczny srebrny krzyż serbskiego króla Milutina i srebrne naczynie na kadzidło w kształcie miniatury statku. Od strony muzeum wchodzi się do przyklasztornej świątyni. W prezbiterium dużego jednonawowego kościoła znajduje się krzyż Vukovarski ofiarowany przez mieszkańców tego miasta papieżowi.

Jan Paweł II przekazał go Dubrownikowi. Wśród bogatego zabytkowego wyposażenia świątyni warto wymienić XIV-wieczny malowany krucyfiks o wyraźnych cechach bizantyjskich, dzieło Paola Veneziana. W kościele jest sporo tablic nagrobnych poświęconych zmarłym z różnych warstw społecznych. Są wśród nich zarówno przedstawiciele znanych rodów - Crijević, Gradić czy Gundulić - jak i rzemieślnicy.

Zobacz także:

Chorwacja

Dubrownik. Na wakacje możemy tam polecieć prosto z Bydgoszczy Dubrownik. Na wakacje możemy tam polecieć prosto z Bydgoszczy Fortyfikacje, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - fortyfikacje

Dubrownik wycieczki - fortyfikacje

Obecny kształt murów obronnych pochodzi z XIV stulecia, kiedy otaczano nimi połączoną właśnie osadę Ragusa-Dubrownik. Od tego czasu fortyfikacje nieustannie wzmacniano i podwyższano, dobudowywano także nowe fortece. Konstrukcja murów jest tak solidna, że nie zniszczyło jej nawet wielkie trzęsienie ziemi.

Spacer po murach to jedna z największych atrakcji Dubrownika. Najpopularniejsze wejście prowadzi przez wąską bramkę u szczytu schodów, po lewej stronie Placa, tuż za bramą Pile. Należy zachować bilety, ponieważ podczas spaceru są ponownie sprawdzane. Latem najlepiej wybrać się na mury rankiem lub późnym popołudniem, zwłaszcza jeśli ktoś zamierza robić zdjęcia - miasto jest wówczas najlepiej oświetlone. W środku upalnego dnia spacer będzie dość męczący.

Wzmocnienia mają łącznie 1,4 km długości. Ponad połowa tego odcinka przypada na fortyfikacje wzniesione na nabrzeżnych skałach, chronione dodatkowo przez morze. Od strony Adriatyku mury mają 1,50-3 m grubości, od strony lądu - 4-6 m. W najwyższym punkcie osiągają wysokość 22 m. Wzmacnia je 15 wież, 5 bastionów, twierdza św. Jana i dwa forty zbudowane za murami - Lovrijenac i Revelin. Środki na budowę pochodziły ze skarbca republiki, ale także od prywatnych sponsorów.

Zobacz także:

Chorwacja

Baszta Mineeta, Dubrownik, Chorwacja Baszta Mineeta, Dubrownik, Chorwacja Baszta Mineeta, Dubrownik/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - baszta Minčeta

Dubrownik wycieczki - Baszta Minčeta

Wchodząc na mury furtką przy bramie Pile i wybierając kierunek spaceru zgodny z ruchem wskazówek zegara, jako pierwszą zwiedza się basztę Minčeta (XV/XVI w.). Jej rozbudowę sfinansował częściowo ród Menčeticiów. Ze szczytowego tarasu, najwyższego punktu murów, świetnie widać miasto z wyspą Lokrum w tle. Na tarasie stoi luneta.

Pierwowzór baszty powstał w 1319 r. według projektu niejakiego Nichifora Ranjina. Pierwsza, mniejsza Minčeta była czworokątna. W 1464 r. ukończono przebudowę - zachowany do czasów obecnych kształt nadali jej sławny florencki architekt Michellozzo Michellozzi i znakomity chorwacki budowniczy Juraj Dalmatinac.

Zobacz także:

Chorwacja

Dubrownik. Na wakacje możemy tam polecieć prosto z Bydgoszczy Dubrownik. Na wakacje możemy tam polecieć prosto z Bydgoszczy Twierdza św. Jana, Dubrownik, Chorwacja/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - twierdza św. Jana

Dubrownik wycieczki - twierdza św. Jana

Na krańcu niewielkiego półwyspu osłaniającego od strony morza port Starówki wznosi się potężna półokrągła twierdza św. Jana (Sveti Ivan). Powstała, aby chronić port. Budowę bastionu portowego rozpoczęto w XIV w. od wieży. Do XVI w. powstał fort, który w prawie niezmienionej formie zachował się do czasów współczesnych. Płaski dach twierdzy służy jako taras widokowy dla spacerujących po murach - dobrze widać z niego wyspę Lokrum.

Na pierwszym i drugim piętrze budowli urządzono Muzeum Morskie. Zwiedzając je, można przestudiować rozwój floty Dubrownika, dzięki której miasto przez stulecia było nie tylko bogate, ale też bezpieczne. W kolejnych salach wystawiono modele starych statków, mapy i inne dokumenty oraz instrumenty nawigacyjne.

Na parterze twierdzy mieści się akwarium. W 27 zbiornikach żyją stworzenia występujące w Adriatyku: różnorodne ryby, ośmiornice, gąbki, korale, rozgwiazdy i ślimaki. Akwarium reklamuje się jako duża atrakcja, ale zdania w tej sprawie są podzielone.

Zobacz także:

Chorwacja

Lokrum, Chorwacja Lokrum, Chorwacja Lokrum, Chorwacja/Shutterstock

Dubrownik wycieczki - wycieczki

Dubrownik wycieczki - wycieczki

Z Dubrownika warto się wybrać na wyspę Lokrum, latem ze starego portu pływają też łodzie do Cavtatu. Kolejna propozycja to wycieczka (fish picnic) na Wyspy Elafickie; łodzie wypływają z portu Starego Miasta. Innym pomysłem jest wędrówka na wzgórze Srđ (zob. dalej).

Wiele ciekawych wyjazdów oferują agencje turystyczne (m.in. pośredniczące w rezerwacji noclegów, np. Atlas i Kompas). W ofercie są m.in. wycieczki do ogrodu botanicznego w Trsteno, na wyspy Korčula, Mljet, Lopud, pływanie łodziami po delcie Neretwy, pikniki rybne oraz wycieczki zagraniczne - do miejscowości na wybrzeżu Boki Kotorskiej w Czarnogórze czy Mostaru i Medjugorje w Bośni i Hercegowinie.

Od 2008 r. turystom odwiedzającym Dubrownik i okolice udostępniono nową atrakcję - Jaskinię Durovica. Grota, długości ok. 150 m, znajduje się pod pasem startowym lotniska w čilipi i była od dawna znana mieszkańcom okolicy - do 1962 r., kiedy zaczęto budować dubrownicki port lotniczy czerpali z niej wodę, a w czasie wojen ukrywali się w przed zagrożeniami. Kilka lat temu w jaskini zawitali naukowcy, którzy z osadów na jej dnie wydobyli przedmioty pochodzące z epoki brązu i żelaza (m.in. ceramika). Po zakończeniu prac konserwatorskich znalezione eksponaty zostaną wystawione w Muzeum i Galerii Rejonu Konavle. Planuje się wybudowanie przy wejściu do jaskini sali multimedialnej.

Zobacz także:

Chorwacja

Więcej o: