Islandia wycieczki - aktywne wakacje na Islandii

Islandia to wymarzone miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, choć trzeba dodać, że taka aktywność jest możliwa głównie latem. Wyspa oferuje wszystko: od kąpieli w basenach, nierzadko w ciekawej scenerii, poprzez piesze wędrówki, konne przejażdżki, aż po spływy kajakami czy wyprawy na lodowiec.
Góry w regionie Landmannalaugar zachwycają kolorami. Niedaleko znajduje się słynny islandzki wulkan Hekla. Z uwagi na niezwykłe formacje geologiczne, rozległe pola lawy, a przede wszystkim barwy tutejszych gór Landmannalaugar jest bardzo popularnym celem turystycznym od czerwca do końca września (potem droga jest zamknięta). Góry w regionie Landmannalaugar zachwycają kolorami. Niedaleko znajduje się słynny islandzki wulkan Hekla. Z uwagi na niezwykłe formacje geologiczne, rozległe pola lawy, a przede wszystkim barwy tutejszych gór Landmannalaugar jest bardzo popularnym celem turystycznym od czerwca do końca września (potem droga jest zamknięta). Fot. Shutterstock

Islandia wycieczki - Wędrówki

Islandia wycieczki - Wędrówki

Islandia to wymarzony kraj dla piechurów. W góry najlepiej się wyprawić w środku lata, gdyż o innej porze warunki będą zbyt trudne. Innymi szlakami można maszerować mniej więcej od maja do września. Szczególnie piękne są okolice Landmannalaugar i Pórsmörk, w środku sezonu mogą być jednak zatłoczone.

Wyruszając w trasę, należy być przygotowanym na nagłe zmiany pogody. Idąc przez pola lawy, trzeba uważać na szczeliny, których głębokość może sięgać nawet kilku metrów. Tam, gdzie szlak jest oznaczony, należy się go trzymać. Biwakować można wszędzie, poza rezerwatami przyrody i posiadłościami prywatnymi.

.

Islandia wycieczki - Wędkarstwo / Shutterstock Islandia wycieczki - Wędkarstwo / Shutterstock Islandia wycieczki - Wędkarstwo / Shutterstock

Islandia wycieczki - Wędkarstwo

Islandia wycieczki - Wędkarstwo

Łowienie ryb to popularny sposób spędzania wolnego czasu na Islandii. Rzeki Islandii obfitują w łososie, pstrągi i inne ryby, więc nie przypadkiem wiele rzek i potoków nazywa się Laxa, czyli dosłownie "łosoś". Niestety, wędkarstwo to drogi sport, gdyż trzeba wykupić zezwolenie na połowy, a to może kosztować nawet 100 000 ISK za dzień (w przypadku łososia). Na mniej popularnych rzekach może być taniej, a jeszcze mniej kosztuje łowienie pstrągów. Zezwolenia można wykupić w biurach informacji turystycznej, oferują je także niektóre farmy oraz - rzadko - hotele. Mimo horrendalnych cen zezwolenia na połów łososia trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Sezon na łososia na Islandii trwa od 20 czerwca do połowy września, a na pstrąga od 1 kwietnia do 20 września.

Na Islandii mało popularne jest łowienie na morzu; taką atrakcję ma w ofercie tylko kilka miejscowości, np. Vik. Nieco większą popularnością cieszy się natomiast zimowe wędkowanie w przeręblach na jeziorach. Najlepsze miejsce dla tego typu wędkarstwa to trzy akweny: Eyrarvatn, Pórustadavatn i Geitabergsvatn, ok. 80 km na północ od Rejkiawiku, nieco na północ od fiordu Hvalfjördur, przy drogach nr 50 i 520.

Islandia wycieczki - wieloryb / shutterstock Islandia wycieczki - wieloryb / shutterstock Islandia wycieczki - wieloryb / shutterstock

Islandia wycieczki - Obserwowanie wielorybów

Islandia wycieczki - Obserwowanie wielorybów

Islandia to najlepsze miejsce, by wypłynąć w poszukiwaniu tych wielkich morskich ssaków (można liczyć na to, że trafi się finwal albo humbak, a nawet ogromny płetwal błękitny). Nawet jeśli nie zobaczy się wieloryba, z pewnością każdy chętnie popatrzy na delfiny, zazwyczaj zawsze obecne. Rejsy są organizowane przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Najsłynniejszy ośrodek to Husavik, ale niewiele ustępują mu np. Hafnarfjördur, Keflavík, Stykkishólmur czy Ólafsvik.

Islandia wycieczki - skutery śnieżne / Shutterstock Islandia wycieczki - skutery śnieżne / Shutterstock Islandia wycieczki - skutery śnieżne / Shutterstock

Islandia wycieczki - Skutery śnieżne i psie zaprzęgi

Islandia wycieczki - Skutery śnieżne i psie zaprzęgi

Rajdy skuterami śnieżnymi po lodowcach Islandii znajdują wielu entuzjastów, choć nie jest to tania rozrywka. Godzinna przejażdżka może kosztować 11 000 ISK. Latem na skuterze można poszaleć na lodowcach Myrdalsjökull, Vatnajökull i Landjökull. Zimą oferta poszerza się o inne miejsca, np. okolice Rejkiawiku i Akureyri.

Równie ciekawe, szczególnie dla dzieci, są przejażdżki psim zaprzęgiem. Koszt takiej wyprawy zbliżony jest do przejazdu skuterem, a dzieci często płacą jedynie połowę.

Islandia wycieczki, rzeka Hvita / Shutterstock Islandia wycieczki, rzeka Hvita / Shutterstock Islandia wycieczki, rzeka Hvita / Shutterstock

Islandia wycieczki - Spływy tratwowe i kajakowe

Islandia wycieczki - Spływy tratwowe i kajakowe

Miłośnicy spływów z pewnością docenią rzeki na Islandii, szczególnie na północy. Za najlepsze są uznawane: Pjórsa koło Arnes, zaś w pobliżu Rejkiawiku - Hvita, nieopodal Geysir. Spływy organizują wyspecjalizowane firmy; cena obejmuje wypożyczenie sprzętu, opiekę przewodnika, a w przypadku dłuższych wypraw - także nocleg, najczęściej w namiocie. Uczestnictwo w bardziej wymagających spływach jest dozwolone od 18 lat. Gdzieniegdzie, np. na jeziorze Myvatn, można wypożyczyć kajaki i wiosłować samemu.

Islandia wycieczki, szczelina Silfra w jeziorze Thingvellir / Shutterstock Islandia wycieczki, szczelina Silfra w jeziorze Thingvellir / Shutterstock Islandia wycieczki, szczelina Silfra w jeziorze Thingvellir / Shutterstock

Islandia wycieczki - Nurkowanie

Islandia wycieczki - Nurkowanie

Szczelina Silfra w jeziorze Thingvellir jest zaliczana do najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Nic dziwnego: nurkujący pływa w krystalicznie czystej wodzie, w której widoczność sięga nawet 100 m.

Inne znakomite miejsca do nurkowania to np. Gardur i Óttastadir na półwyspie Reykjanes. Z kolei w pobliżu Seysisfjörsur na wschodzie Islandii atrakcją jest wrak tankowca "El Grilo", zatopionego przez Niemców podczas II wojny światowej.

islandia wycieczki, błękitna laguna islandia wycieczki, błękitna laguna Fot. Shutterstock

Islandia wycieczki - Baseny

Islandia wycieczki - Baseny

Baseny to miejsca, w którym Islandczycy uwielbiają spędzać czas. Często są odkryte, co czyni kąpiel wyjątkową, zwłaszcza zimą, przy prószącym śniegu. Woda jest ciepła, ma ok. 28ºC, a z reguły obok głównego zbiornika są również mniejsze (hot-pot), w których temperatura jest dużo wyższa, ma od 36 do 40ºC (często z jacuzzi). Przed wejściem do wody koniecznie trzeba się dokładnie umyć pod prysznicami, bez stroju kąpielowego.

Szczególnie atrakcyjną formą rozrywki na Islandii są kąpiele w basenach termalnych. Najpopularniejszy z nich to Błękitna Laguna w południowo-zachodniej Islandii.

Błękitna Laguna to wyjątkowe kąpielisko. Kąpiel w niebieskiej wodzie jest niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza że intensywny kolor kontrastuje z szarością pól lawy.

Woda morska w kąpielisku pochodzi z głębokości ok. 2000 m i ma ok. 40 st. C. Lista potencjalnych korzyści zdrowotnych z kąpieli jest imponująca, a z całą pewnością kilkadziesiąt minut spędzonych w ciepłej wodzie, bogatej w minerały, związki siarki i krzemu, odpręży i pozwoli się zrelaksować. Ponadto pławienie się w lagunie korzystnie wpływa na cerę: osoby szczególnie dbające o stan swej skóry mogą wysmarować się gorącym błotem.

Kąpielisko jest czynne przez cały rok. Dla spragnionych luksusu otwarto ekskluzywną saunę połączoną z basenem. W budynku działa punkt, w którym można kupić specjalne kosmetyki, a także pamiątki.

Więcej o: