Islandia wycieczki - najpiękniejsze miejsca na wyspie

Islandia to kraina, w której surowe piękno natury nie ma sobie równych. Pasjonaci ekstremalnych pieszych wycieczek i spektakularnych widoków na pewno nie będą zawiedzeni, wędrując wśród lodowców, kraterów wulkanicznych i gejzerów. Zobacz dziką i niezwykłą Islandię.
Islandia Pingvellir / Shutterstock Islandia Pingvellir / Shutterstock Islandia Pingvellir / Shutterstock

Islandia wycieczki - Pingvellir

Islandia wycieczki - Pingvellir

Nazwa Pingvellir (Thingvellir) znaczy dosłownie "równina zgromadzeń", gdyż zbierał się tutaj Althing, średniowieczny parlament Islandii, często jednak ten zakątek określa się mianem doliny, bo leży pośród wzgórz, z których spływają strumienie przeciskające się między skalnymi szczelinami i spływające do jeziora Pingvallavatn.

W 2004 r. Pingvellir wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO; dolina i jej okolice stanowią najstarszy na Islandii park narodowy.

Dolina leży na północnym brzegu jeziora Pingvallavatn, w pobliżu ujścia rzeki Oxara ("rzeka toporów"). Większość turystów przybywa z zachodu, gdzie mieści się centrum edukacyjne, a także świetny punkt widokowy. Stamtąd można szeroką szczeliną zejść do doliny, by jednym z mostków przekroczyć rzekę. Inny sposób to podjechać drogą nr 36 na północ i na skrzyżowaniu przy punkcie informacji turystycznej i kempingu skręcić na południe (wówczas można zaparkować na dnie doliny).

Islandia wycieczki, Geysir / Shutterstock Islandia wycieczki, Geysir / Shutterstock Islandia wycieczki, Geysir / Shutterstock

Islandia wycieczki - Geysir

Islandia wycieczki - Geysir

Jadąc drogą nr 37, przechodzącą w nr 35, jakieś 20 km na wschód od Laugarvatn dociera się do miejsca, od którego wzięły miano wszystkie gorące źródła wyrzucające słupy wody. Geysir to nazwa obszaru na Islandii, na którym jest kilka takich źródeł, na czele z najsłynniejszym. Niestety, Geysir ("wybuchający") od lat 60. XX stulecia nie wybucha sam z siebie, a uaktywnia się jedynie podczas trzęsień ziemi.

Natomiast wielką atrakcją Islandii pozostaje Strokkur ("maselnica", czyli drewniane naczynie do ubijania śmietany na masło), regularnie co 10 minut wyrzucający potężny, wysoki nawet na 30-35 m słup wody. Robi to naprawdę duże wrażenie, choć należy pamiętać, że Geysir był dwakroć potężniejszy.

W pobliżu jest jeszcze kilka źródeł: nie wyrzucają co prawda wodnych słupów, ale woda w nich przybiera bardzo intensywne kolory; uwaga - jest gorąca, więc podczas spacerów należy zachować ostrożność i trzymać się wyznaczonych tras. Turyści mający więcej czasu mogą wspiąć się na górujące nad okolicą wzgórze Bjarnfell (727 m n.p.m.), skąd rozciąga się ciekawy widok na dymiące pole.

Po drugiej stronie drogi wybudowano Geysir Center, w którym mieści się również hotel, restauracja, basen, restauracja z fast foodem, sklep z pamiątkami oraz centrum multimedialne z prezentacjami na temat gejzerów i aktywności sejsmicznej Islandii.

Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock

Islandia wycieczki - Gullfoss

Islandia wycieczki - Gullfoss

6 km na wschód od Geysir spada kaskadą Gullfoss ("złoty wodospad"), najsłynniejszy wodospad Islandii. Rzeka Hvita toczy wody z impetem po dwóch progach, wysokich na 11 i 21 m, by potem płynąć głębokim, długim na ponad 2 km wąwozem. Wodospad robi duże wrażenie, szczególnie w słoneczne dni, gdy unosi się nad nim tęcza (czasem niejedna!). Woda rozbryzgująca się na skałach tworzy wieczną mgiełkę, dlatego na spacer trzeba się ubrać w nieprzemakalne ubrania (należy uważać na śliskich skałach).

Niewiele brakowało, by turyści nie mieli okazji cieszyć oczu przepięknym widokiem. W latach 20. XX w. grupa przemysłowców chciała zbudować tu zaporę i elektrownię. Na projekt zgodził się zarówno rząd Islandii, jak i ówczesny właściciel Gullfoss i okolicznych terenów, Tomas Tomasson. Jednak jego córka, Sigridur Tómasdóttir, stanowczo sprzeciwiła się planom przedsiębiorców i zagroziła, że jeśli budowa się rozpocznie, to skoczy w nurt wodospadu. I rzeczywiście, plan nie został zrealizowany, jednak z przyczyn bardziej prozaicznych - chętni do budowy nie dopełnili formalności. Niemniej Sigridur poświęcono salkę w pobliskim budynku, w którym mieści się także kawiarenka i sklep. Obrończynię Gulfoss uwieczniono również na płaskorzeźbie ponad wodospadem.

Przy kawiarni jest spory parking; prowadzą stąd schody w dół, ku wodospadowi. Można także zaparkować niżej, na mniejszym parkingu, skąd do przełomu jest bardzo blisko. Dalej, w górę rzeki, prowadzi droga F35, biegnąca przez interior (trasa Kjölur).

Islandia wycieczki, Błękitna Laguna / Shutterstock Islandia wycieczki, Błękitna Laguna / Shutterstock Islandia wycieczki, Błękitna Laguna / Shutterstock

Islandia wycieczki - Błękitna Laguna

Islandia wycieczki - Błękitna Laguna

Błękitna Laguna to wyjątkowe kąpielisko, przy drodze nr 43 z Grindavík do Rejkiawiku/Keflavik (nr 41), najlepiej rozreklamowana atrakcja turystyczna na Islandii. Kąpiel w niebieskiej wodzie jest niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza że intensywny kolor kontrastuje z szarością pól lawy. Stojące nieopodal budynki elektrowni Svartsengi, której laguna zawdzięcza istnienie, czynią krajobraz tej części Islandii jeszcze bardziej niezwykłym.

Woda morska w kąpielisku pochodzi z głębokości ok. 2000 m. Dociera najpierw do elektrowni, gdzie oddaje większość ciepła, więc gdy dopływa do laguny, ma temperaturę ok. 38-40ºC. Lista potencjalnych korzyści zdrowotnych z kąpieli jest imponująca, a z całą pewnością kilkadziesiąt minut spędzonych w ciepłej wodzie, bogatej w minerały, związki siarki i krzemu, odpręży i pozwoli się zrelaksować. Ponadto pławienie się w lagunie korzystnie wpływa na cerę: osoby szczególnie dbające o stan swej skóry mogą wysmarować się gorącym błotem.

Kąpielisko jest czynne przez cały rok. Dla spragnionych luksusu otwarto ekskluzywną saunę połączoną z basenem. W budynku działa punkt, w którym można kupić specjalne kosmetyki, a także pamiątki. Firmowy sklep otwarto również w stolicy Islandii, przy Laugavegur 15.

Islandia wycieczki, Hvalfjordur / Shutterstock Islandia wycieczki, Hvalfjordur / Shutterstock Islandia wycieczki, Hvalfjordur / Shutterstock

Islandia wycieczki - Hvalfjordur

Islandia wycieczki - Hvalfjordur

Na północ od stolicy Islandii droga nr 1 wiedzie wąskim skrawkiem lądu między morzem a masywem Esji. W miejscu, w którym osiąga Hvalfjordur ("fiord wielorybów"), rozdziela się. Starym szlakiem (obecnie nr 47) można objechać imponujący fiord lub skrócić sobie drogę o niemal 60 km, korzystając z otwartego w 1998 r., długiego na 6 km tunelu.

Droga wokół Hvalfjordur jest bardzo malownicza. Nazwa fiordu nie jest przypadkowa, gdyż swego czasu było to ważne centrum połowu wielorybów. Jeszcze w latach 80. XX w. można tu było przypadkowo stać się świadkiem krwawej rzezi tych potężnych morskich ssaków. Obecnie, po okresie wstrzymania połowów, odławia się w celach naukowych tylko ok. 30-35 sztuk, a rybacy starają się być dyskretniejsi, gdyż ta sprawa wciąż budzi spore kontrowersje.

18 km na wschód od wjazdu do tunelu można odpić na południe. Nieutwardzony szlak prowadzi ku Pingvellir, zaś jego pokonanie daje namiastkę wrażeń towarzyszących przeprawom przez środek Islandii. Po kolejnych 19 km wzdłuż fiordu, dociera się do jego nasady, skąd można ruszyć pieszo 5-kilometrowym szlakiem ku najwyższemu wodospadowi Islandii - Glymur. Ma on niemal 200 m wysokości, a jego widok zapiera dech w piersiach, szczególnie gdy rzeka Botnsa przybiera po opadach lub gdy topnieją lody.

Góry w regionie Landmannalaugar zachwycają kolorami. Niedaleko znajduje się słynny islandzki wulkan Hekla. Z uwagi na niezwykłe formacje geologiczne, rozległe pola lawy, a przede wszystkim barwy tutejszych gór Landmannalaugar jest bardzo popularnym celem turystycznym od czerwca do końca września (potem droga jest zamknięta). Góry w regionie Landmannalaugar zachwycają kolorami. Niedaleko znajduje się słynny islandzki wulkan Hekla. Z uwagi na niezwykłe formacje geologiczne, rozległe pola lawy, a przede wszystkim barwy tutejszych gór Landmannalaugar jest bardzo popularnym celem turystycznym od czerwca do końca września (potem droga jest zamknięta). Fot. Shutterstock

Islandia wycieczki - Landmannalaugar i Hekla

Islandia wycieczki - Landmannalaugar i Hekla

Nad okolicą góruje Hekla (1491 m n.p.m.), najaktywniejszy wulkan Islandii. W średniowieczu nazywano ją "bramą do piekieł". Pierwsza erupcja, którą odnotowano, miała miejsce w 1104 r., później Hekla wybuchała co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Generalnie, im dłużej wulkan milczy, tym potężniej później wybucha. Zdarza się, że erupcja trwa ponad rok, np. od marca 1947 r. do kwietnia 1948 r. Ostatnio Hekla dała o sobie znać w 2000 r.

Do podnóży Hekli wiedzie droga nr 26, w którą skręca się z szosy nr 1, 7 km na północny zachód od Helli. Inny wariant to nr 264 z Helli, a potem kiepska droga nr 268. Można również nadłożyć drogi i pojechać trasą nr 30 wzdłuż prawego brzegu rzeki Pjórsa - jedzie się  wówczas przez bardzo ładną okolicę Pjórsadalur. Tuż przy drodze stoi Podveldisbaerinn, rekonstrukcja średniowiecznej farmy, wzniesionej po to, by uczcić 1100 rocznicę osiedlenia się wikingów na Islandii. Przy budowie używano jedynie tradycyjnych technik, a wzorowano się na pozostałościach autentycznych zabudowań w pobliskim Stong. Można się również wspiąć na szczyt Burfell (699 m n.p.m.), z którego jak na dłoni widać masyw Hekli.

Islandia wycieczki - Landmannalaugar

Islandia wycieczki, Landmannalaugar / Shutterstock

Landmannalaugar należy bez wątpienia do najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na Islandii. To ogromne pole geotermalne jest otoczone górami we wszelkich kolorach: od bieli, poprzez żółć, róż, zieleń i brąz aż po czerń. Wszystko to jest wynikiem aktywności wulkanicznej i geotermicznej, a także dużej zawartości minerałów w ziemi. Sporą atrakcją jest kąpiel w naturalnym basenie, zasilanym wodą z gorących i zwykłych źródeł. Nie wolno używać mydła - można się umyć pod prysznicem przy kempingu.

Islandia wycieczki - Laugavegur

Najsłynniejszy szlak Islandii wiedzie z Landmannalaugar do Porsmork, a zwie się Laugavegur. Ma 53 km długości; jego pokonanie z reguły zajmuje 4 dni, choć są zapaleńcy, którzy potrzebują dużo mniej czasu. W lipcu organizuje się tutaj tzw. ultramaraton. Pośpiech jednak nie jest wskazany, gdyż widoki są przepiękne, a krajobraz zmienia się z każdą godziną marszu.

Na trasie są trzy schroniska, ale niezbędna jest rezerwacja z dużym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Inna opcja to nocleg na polach namiotowych przy schroniskach, ale wówczas nie można korzystać z kuchni. Wszystko, co niezbędne, trzeba wziąć ze sobą, bowiem na miejscu można dostać tylko gorącą wodę.

Islandia wycieczki, Wyspy Vestmannaeyjar / Shutterstock Islandia wycieczki, Wyspy Vestmannaeyjar / Shutterstock Islandia wycieczki, Wyspy Vestmannaeyjar / Shutterstock

Islandia wycieczki - Wyspy Vestmannaeyjar

Islandia wycieczki - Wyspy Vestmannaeyjar

Archipelag złożony z 15 wysp i kilkudziesięciu skał leży ok. 9 km na południe od brzegów Islandii. Nazwa Vestmannaeyjar (ang. Westman Islands) pochodzi od "ludzi z zachodu", czyli niewolników, których wikingowie porwali z Wysp Brytyjskich, prawdopodobnie z Irlandii. Jedyna zamieszkana wyspa to Heimaey; co roku odwiedzają ją tysiące turystów, pragnących podziwiać niesamowite formy terenu lub też podglądać życie ptaków, a na stałe mieszka tu ok. 4 tys. osób. Dla podróżnych lecących z Londynu pierwszym spotkaniem z Islandią może być właśnie ten archipelag, o ile niebo jest bezchmurne. Nadbrzeżne skały i jaskinie dały pretekst, by nazwać wyspy "Capri Północy", jednak za sprawą wybuchu wulkanu w 1973 r. trafniejsze jest chyba określenie "Pompeje Islandii".

Wyspa Heimaey ma kształt trójkąta, zwężającego się ku południowi. Północny brzeg to wysokie, robiące ogromne wrażenie klify. Wschodnia część to obecnie wulkan Eldfell i pola lawy pozostałe po jego wybuchu. U zachodnich podnóży wulkanu, nad zatoczką, leży miasto Hei­maey. Na południe od niego, za niskimi wzgórzami jest lotnisko, zajmujące centrum wyspy.

Niewielkie rozmiary Heimaey sprawiają, że bez problemu można ją zwiedzić pieszo. Spacery w pięknej okolicy powinny sprawić duża przyjemność, pod warunkiem, że piechurom nie będzie przeszkadzał wiatr, wyspa jest bowiem znana z silnych podmuchów.

Islandia wycieczki, Park Narodowy Skaftafell / Shutterstock Islandia wycieczki, Park Narodowy Skaftafell / Shutterstock Islandia wycieczki, Park Narodowy Skaftafell / Shutterstock

Islandia wycieczki - Park Narodowy Skaftafell

Islandia wycieczki - Park Narodowy Skaftafell

Park Narodowy Skaftafell na Islandii powstał w 1956 r., zaś w latach 80. XX w. powiększono go o część Vatnajökull, a następnie o rejon wulkanu Laki. Od strony drogi nr 1 część parku jawi się niczym zielona oaza wśród czerni i szarości, jaka charakteryzuje tę część wybrzeża. Na terenie chronionym wyznaczono szlaki dla pieszych; biegną one wśród jęzorów lodu, skał, wodospadów, jezior lodowcowych, wąwozów i szczelin. W kilku miejscach zaskakuje bogactwo roślinności.

Autobusy zatrzymują się przy centrum turystycznym, kilka kilometrów na północ od "jedynki". Mieści się tu dyrekcja parku, gdzie można zasięgnąć informacji o szlakach, kupić mapy i otrzymać pozwolenie na biwakowanie. Działa tu również mały sklep i droga kawiarenka.

Jeśli ktoś zatrzymuje się tutaj na krótko, może się wybrać na spacer ku Skaftafellsjokull. Z centrum turystycznego idzie się na wschód, pośród skał i kamieni wypchniętych przez cofający się lodowiec. Na końcu krótkiego szlaku dochodzi się do lodowej ściany; niestety, nie jest ona śnieżnobiała.

Warto wyruszyć też na kilkugodzinną wyprawę dookoła Skaftafellsheidi. Pokonanie całego szlaku zajmuje 5-6 godzin, ale warto, bo widoki są piękne. Można też ograniczyć się do krótszej trasy, tylko do wodospadu Svartifoss, spadającego z niesamowitych bazaltowych kolumn.

Islandia wycieczki, Jokulsarlon / Shutterstock Islandia wycieczki, Jokulsarlon / Shutterstock Islandia wycieczki, Jokulsarlon / Shutterstock

Islandia wycieczki - Jokulsarlon

Islandia wycieczki - Jokulsarlon

Jokulsarlon to prawdziwa perła Islandii. Ta przepiękna laguna leży 64 km od Skaftafell i 78 km od Höfn, tuż przy drodze nr 1. W jeziorze pływają odłamki lodowca, a pomiędzy nimi - foki. Jest to także miejsce, gdzie można obserwować różne gatunki ptaków, szczególnie w pobliżu morza. Właśnie w tej okolicy kręcono sceny jednego z filmów o Jamesie Bondzie ("Śmierć nadejdzie jutro"), a także filmu Tomb Raider. Pomiędzy wielkimi kawałami lodu pływa amfibia. Przy parkingu jest mała kawiarnia, otwarta tylko latem.

Lagunę tworzą wody topniejącego lodowca Breidamerkurjökull, z którego wypływa Jökulsa a Breidamerkursandi. Jest to bodaj najkrótsza rzeka na Islandii, gdyż ma jedynie 1500 m długości. Jokulsarlon w ciągu ostatnich 30 lat podwoiło powierzchnię do ok. 18 km²; to oznaka topnienia lodowców. Głębokość laguny sięga nawet 150-200 m.

Islandia wycieczki, wodospad Dettifoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Dettifoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Dettifoss / Shutterstock

Islandia wycieczki - Dettifoss i okolice

Islandia wycieczki - Dettifoss

Dettifoss to najpotężniejszy wodospad w Europie. Rzeka Jökulsa a Fjöllum ma w tym miejscu ok. 100 m szerokości, zaś masy wody spadają w dół z progu o wysokości 45 m. Kaskady są szaro-brunatne, co w połączeniu z burymi skałami i otaczającą wodospad kamienną równiną robi nieco przygnębiające wrażenie, jednak potęga natury sprawia, że jest to jedno z tych miejsc na Islandii, które po prostu trzeba zobaczyć.

Islandia wycieczki - Selfoss

Kilometr w górę rzeki spada kaskadą wodospad Selfoss. Nie jest tak imponujący jak Dettifoss, ma ledwie 10 m wysokości, jednak można powiedzieć, że jest dość oryginalny, gdyż spada z progu niejako z boku, czy też wzdłuż, a nie w poprzek rzeki.

Islandia wycieczki - Hafragilsfoss

2 km na północ od Dettifoss jest kolejny wspaniały wodospad. Hafragilsfoss ma 27 m wysokości, a bardzo głęboki w tym miejscu wąwóz, którym płynie rzeka, jest nazywany miniaturą amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Woda również ma szary kolor, jednak w dole jaru ciekawie kontrastuje z błękitem zatoczki, zasilanej strumieniem spływającym z zachodniej ściany. Nad wodospad prowadzi szlak turystyczny z Dettifoss lub odnoga od trasy nr 864. Ziemia w kilku miejscach po drodze ma piękny, bardzo intensywny odcień czerwieni.

Islandia wycieczki, Jezioro Myvatn / Shutterstock Islandia wycieczki, Jezioro Myvatn / Shutterstock Islandia wycieczki, Jezioro Myvatn / Shutterstock

Islandia wycieczki - Jezioro Myvatn

Islandia wycieczki - Jezioro Myvatn

Myvatn, o powierzchni 37 km², to czwarte największe jezioro Islandii. Jego nazwa znaczy dosłownie "jezioro muszek" - istotnie, owady mogą dać się nieco we znaki, jednak nie zniechęca to podróżnych, którzy chętnie odwiedzają tę niezwykłą okolicę. Co więcej, właśnie dzięki owadom żyje tu tyle gatunków ptaków, żywiących się właśnie muszkami.

Zbiornik leży na uskoku tektonicznym, dzielącym płyty kontynentalne, dlatego ten region Islandii jest bardzo aktywny sejsmicznie. Ostatnie erupcje miały miejsce w 1984 r., zaś wcześniejsze wybuchy pozostawiły po sobie m.in. pola lawy i malutkie wysepki na jeziorze. Myvatn jest bardzo płytkie - w najgłębszym miejscu ma ok. 4,5 m. Całe jezioro oraz brzegi rzeki od 1974 r. są terenem chronionym.

Okolice jeziora latem cieszą oczy intensywną zielenią, pięknie współgrającą z błękitem wód Myvatn. Nad brzegami jest kilka bardzo interesujących miejsc, w których warto spędzić choć chwilę. Szczególnie godne polecenia: pole lawy Dimmuborgir, krater Hverfjall, cypel Höfdi oraz pseudokratery.

Islandia wycieczki - Hverfjall

Nad jeziorem góruje wygasły wulkan Hverfjall (452 m n.p.m.) Z góry rozciąga się piękny widok na okolicę, w tym na wulkan Ludent (na południowy wschód) - to właśnie podczas jego erupcji ok. 2,5 tys. lat temu wypiętrzył się Hverfiall.

Islandia wycieczki - Dimmuborgir

Dimmuborgir to niezwykłe miejsce, którego nazwa oznacza "czarne miasto" lub "czarną twierdzę". Jest to pozostałość po jeziorze lawy, powstałym ok. 2 tys. lat temu. Z czasem lawa zastygła, tworząc niesamowite formy. Wikingowie wierzyli, że żyją tu elfy i trolle. Faktycznie - niektóre skały przypominają baśniowe stwory.

Pośród skał, łuków, jaskiń i wąwozów można spacerować kilkoma szlakami. Największą atrakcją Dimmuborgir jest jaskinia Kirkjan, w której może się zmieścić kilkadziesiąt osób.

Islandia wycieczki - Pseudokratery

Charakterystyczną dla Myvatn formą są tzw. pseudokratery. Przypominają kratery wulkaniczne choć w rzeczywistości nimi nie są. Pseudokratery powstają, gdy lawa zalewa zbiornik wodny lub teren podmokły. Doprowadzona do wrzenia woda wybucha, przebijając się na powierzchnię poprzez lawę i deformuje ją. Skupisko pseudokraterów - Sjutustadagigar - można oglądać na południowym brzegu jeziora.

Islandia wycieczki - wodospad Godafoss

islandia wycieczki

38 km na zachód od Mývatn droga przekracza rzekę Skjalfandafljot. Warto się tu zatrzymać, aby zobaczyć piękny wodospad Godafoss ("wodospad bogów"). Nazwa kaskady pochodzi od wydarzenia w przeszłości - po przyjęciu chrześcijaństwa miano wyrzucić tu do wody posągi pogańskich bóstw.

Godafoss jest szeroki na ok. 30 m i ma 12 m wysokości. Choć trudno w to uwierzyć, pewien śmiałek spłynął kajakiem lewą (patrząc pod prąd) odnogą tego potężnego wodospadu.

Islandia wycieczki, Hverarond / Shutterstock Islandia wycieczki, Hverarond / Shutterstock Islandia wycieczki, Hverarond / Shutterstock

Islandia wycieczki - Hverarond i Namafjall

Islandia wycieczki - Hverarond i Namafjall

Na wschód od przełęczy Namaskard droga nr 1 przebiega tuz obok bardzo ciekawego miejsca. Pole Hverarond jest pełne dymiących kopczyków i bulgocących błotnych oczek. Unosi się tu intensywny zapach siarki, którą wydobywano od 1563 r. aż do XX w. Obecnie prowadzą tędy szlaki wiodące po drewnianych kładkach.

Nad polem góruje zbocze Namafjall; do dziś zalegają w nim pokłady niewydobytej siarki. Na północ od przełęczy wznosi się masyw Dalfjall, naznaczony stopniowo poszerzającą się doliną - to dowód, że przebiega tędy Grzbiet Środkowoatlantycki, a kontynenty oddalają się od siebie.

Islandia wycieczki, Latrabjarg / Shutterstock Islandia wycieczki, Latrabjarg / Shutterstock Islandia wycieczki, Latrabjarg / Shutterstock

Islandia wycieczki - Fiordy Zachodnie

Islandia wycieczki - Fiordy Zachodnie

Północno-zachodnia część Islandii, zwana Fiordami Zachodnimi, to najdzikszy, obok interioru, region na wyspie. Okolica reklamuje się hasłem "Dziki Zachód Europy" i jest w tym sporo prawdy. Półwysep o przedziwnym kształcie łączy z resztą Islandii przesmyk, który w najwęższym miejscu ma ok. 17 km szerokości. Linia brzegowa jest niebywale rozwinięta - można się doliczyć kilkudziesięciu fiordów i zatok. To odludna okolica: na półwyspie mieszka ok. 7 tys. osób, a jeszcze sto lat temu żyło tu niemal dwa razy tyle mieszkańców. Surowe piękno Fiordów Zachodnich sprawia, że wizyta na półwyspie będzie niezapomnianym przeżyciem z podroży do Islandii.

Islandia Fiordy. Południowo-zachodnia część Fiordów Zachodnich jest odwiedzana przez wielu turystów. Przyciągają ich tu wspaniałe widoki, ładnie położone nadmorskie osady, ale przede wszystkim Latrabjarg. Okoliczne klify są zamieszkane przez setki tysięcy ptaków i niewiele jest na Islandii miejsc, gdzie można je podziwiać z mniejszej odległości. Jest to również zachodni przylądek Islandii i - jeśli nie liczyć portugalskich Azorów - całej Europy.

Islandia wycieczki - Latrabjarg

Niesamowite klify Latrabjarg mają 14 km długości, a ich wysokość dochodzi do 440 m. Spacerując wytyczoną ich szczytem ścieżką, można podziwiać ptasie królestwo poniżej, na skałach. Żyją tu głównie alki, nurzyki, maskonury, fulmary i mewy, zaś w okolicy latarni można czasem dojrzeć foki.

Widok klifów robi ogromne wrażenie, które potęguje jeszcze historia związana z tym miejscem. Przez wieki wyspiarze opanowali sztukę zjeżdżania na linach w dół klifów, by podbierać ptasie jaja. Umiejętność ta przydała się w grudniu 1947 r., kiedy rozbił się tu brytyjski trawler "Dhoon". Mieszkańcy pobliskiego Hvallatur pospieszyli rozbitkom na ratunek i po linach zeszli na dół klifu, by uratować 12 marynarzy, którzy dopłynęli do brzegu (czterech niestety utonęło).

Islandia wycieczki - wodospad Dynjandi

Islandia Dynjandi

Wysoki na 100 m wodospad Dynjandi (znany także jako Fjallfoss) przez wielu uważany jest za najpiękniejszy na Islandii, a z cała pewnością nie ma sobie równych na Fiordach Zachodnich. W rzeczywistości jest to kilka kaskad, lecz najwspanialsza jest najwyższa. Wody Dynjandi spadają z klifu po licznych progach przez co rozszerza się on ku dołowi: na górze ma 30 m szerokości, an dole 60 m.

Islandia wycieczki Isafjardardjup

Potężny Isafjardardjup wrzyna się na 75 km w głąb lądu, bez mała przepoławiając półwysep. Odchodzi od niego kilka mniejszych fiordów, and którymi przycupnęło parę miejscowości. W okolicy znajdują się dwie wysepki Aedey i Vigur oraz odludny półwysep Hornstrandir, gdzie wytyczono kilka wymagających szlaków turystycznych.

Islandia wycieczki, Hraunfossar / Shutterstock Islandia wycieczki, Hraunfossar / Shutterstock Islandia wycieczki, Hraunfossar / Shutterstock

Islandia wycieczki - okolice Reykholt

Islandia wycieczki - okolice Reykholt

8 km na zachód od Reykholt, przy drodze nr 50, w pobliżu skrzyżowania z trasą nr 518, leży najpotężniejsze gorące źródło w Europie. Deildartunguhver co sekundę wyrzuca 180 l niemal wrzącej wody, która jest wykorzystywana do ogrzewania całej okolicy, w tym Borgarnes i Akranes. Spacerując w okolicy źródła, należy uważać na gorącą parę.

Islandia wycieczki - Hraunfossar

14 km na wschód od Reykholt, przy drodze nr 518, znajduje się jedno z najniezwyklejszych miejsc na wyspie - Hraunfossar - lawowe wodospady. Kaskady wytryskujące spod lawy tworzą wraz z turkusową tonią rzeki Hvitá wyjątkową scenerię.

Więcej o: