Ruiny uwielbiane przez turystów

Aleje kolumnowe, ruiny teatrów, świątyń i łaźni. Oto niezwykłe pamiątki antycznego świata, których zwiedzanie to obowiązkowa atrakcja Grecji, Włoch czy Turcji. Wiele pięknych miejsc czeka na miłośników historii starożytnej także w Azji, Ameryce i Afryce. Tylko tam można zobaczyć monumentalne piramidy i posągi. Dokąd najchętniej udają się turyści? Poznaj uwielbiane przez nich zabytki antycznego świata według serwisu Travel and Leisure.
Azja Wielki Mur Chiński, Chiny.
Obok Pekinu jest główną atrakcją północnych Chin. Wielki Mur Chiński to największa fortyfikacja obronna świata, została zbudowana w celu odpierania ataku mieszkańców stepów. Mur liczy w sumie prawie 9 tys. kilometrów. Jego fragmenty są zrekonstruowane i udostępnione turystom. Wielki Mur Chiński to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Azja Wielki Mur Chiński, Chiny. Obok Pekinu jest główną atrakcją północnych Chin. Wielki Mur Chiński to największa fortyfikacja obronna świata, została zbudowana w celu odpierania ataku mieszkańców stepów. Mur liczy w sumie prawie 9 tys. kilometrów. Jego fragmenty są zrekonstruowane i udostępnione turystom. Wielki Mur Chiński to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Shutterstock

Wielki Mur Chiński, Chiny

Wielki Mur Chiński, Chiny

Mur Chiński to największy system fortyfikacji obronnych na świecie. Jego długość wynosi ponad 5 tysięcy kilometrów. Budowlę wzniesiono w północnych Chinach w czasach starożytnych przeciwko ludom stepowym napierającym od strony Mongolii. Obok Pekinu Mur Chiński liczący ok. 2,5 tys. lat to główna atrakcja w tej części kraju, a wycieczki ze stolicy w jego rejon są bardzo popularne. Duży fragment budowli jest zrekonstruowany i udostępniony turystom. Wielki Mur Chiński to zabytek UNESCO, a także jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Koloseum w Rzymie, Włochy

Koloseum w Rzymie, Włochy

Amfiteatr Flawiuszów, zwany potocznie koloseum, to bezcenny skarb wśród antycznych zabytków Rzymu. Koloseum powstało w I wieku na rozkaz Wespazjana. Odbywały się tu głównie igrzyska miejskie, w których na śmierć i życie walczyli gladiatorzy - najpierw żołnierze, a później niewolnicy. Ta ogromna eliptyczna budowla usytuowana w centrum, niedaleko starożytnego Forum Romanum, mierzy aż 520 m w obwodzie. Koloseum składa się z trzech pięter okalających arenę. Ciągną się nimi korytarze, a wzdłuż nich charakterystyczne arkady. Rzymski amfiteatr to jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Chiny wycieczka, Terakotowa Armia, Xi'an / Shutterstock Chiny wycieczka, Terakotowa Armia, Xi'an / Shutterstock Chiny wycieczka, Terakotowa Armia, Xi'an / Shutterstock

Armia Terakotowa, Chiny

Armia Terakotowa, Chiny

Armia Terakotowa w Xi'an to jeden z najcenniejszych zabytków starożytnych Chin. Tworzy ją ok. 8 tys. terakotowych figur naturalnych rozmiarów przedstawiających żołnierzy, rydwany i konie. Armia stanowi fragment wyposażenia grobowca pierwszego cesarza dynastii Qin - Shi Huangdi. Jego sarkofag znajduje się ok. 1,5 km. dalej. Figury znaleźli przypadkiem miejscowi chłopi w trakcie kopania studni w latach siedemdziesiątych. Wyrzeźbiono je prawdopodobnie ok. II w. p.n.e. wierząc, że ochroni cesarza w świecie duchów. W 1984 r. zostały wpisane na listę obiektów dziedzictwa UNESCO.

Piramidy w Gizie, Egipt / Shutterstock Piramidy w Gizie, Egipt / Shutterstock Piramidy w Gizie, Egipt / Shutterstock

Piramidy w Gizie, Egipt

Piramidy w Gizie, Egipt

Fotografia z piramidą to obowiązkowa pamiątka z wakacji w Egipcie. Najsłynniejsze piramidy świata - starożytne grobowce królewskie - znajdują się w Gizie, ok. 8 km od Kairu. Największa z nich to piramida Cheopsa wznosząca się na wysokość prawie 140 m. Tę właśnie budowlę zalicza się do siedmiu cudów świata. Druga co do wielkości spośród trzech monumentalnych konstrukcji to Piramida Chefrena, a ostatnia to Piramida Mykerinosa. Wszystkie noszą nazwy faraonów, na których rozkaz powstały. Pamiątką czasów Chefrena, syna Cheopsa i ojca Mykerinosa, jest również słynny posąg Wielkiego Sfinksa. Piramidy w Gizie liczą ok. 4,5 tys. lat.

Pompeje, Włochy / Shutterstock Pompeje, Włochy / Shutterstock Pompeje, Włochy / Shutterstock

Pompeje, Włochy

Pompeje, Włochy

Zbudowane w VII w. p.n.e. we włoskiej Kampanii Pompeje znikły z powierzchni ziemi w 79 roku. Pompeje usytuowane u stóp wulkanu Wezuwiusz zniszczyła lawa po jego nagłym i niespodziewanym wybuchu. Podobny los spotkał wówczas pobliskie Herkulanum i Sabię. Pokrywający Pompeje wulkaniczny popiół znakomicie zakonserwował budowle oraz ciała ludzi i zwierząt, które można dziś oglądać w formie wystawy muzealnej. Pompeje znajdują się ok. 20 km. od Neapolu. Tragiczna historia miasta co roku przyciąga w to miejsce liczne  wycieczki.

Grecja kontynentalna atrakcje. Ateny. Do obowiązkowych punktów programu należy zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta (m.in. Akropol, agora, Stadion Panatenajski, Teatr Dionizosa) oraz spacer nową promenadą łącząca zabytki. Na uwagę zasługują też świetne kolekcje muzealne Narodowego Muzeum Archeologicznego, nowego Muzeum Archeologicznego Akropolu, Muzeum Sztuki Cykladzkiej oraz Muzeum Benaki. Grecja kontynentalna atrakcje. Ateny. Do obowiązkowych punktów programu należy zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta (m.in. Akropol, agora, Stadion Panatenajski, Teatr Dionizosa) oraz spacer nową promenadą łącząca zabytki. Na uwagę zasługują też świetne kolekcje muzealne Narodowego Muzeum Archeologicznego, nowego Muzeum Archeologicznego Akropolu, Muzeum Sztuki Cykladzkiej oraz Muzeum Benaki. Grecja kontynentalna/Fot. Shutterstock

Akropol w Atenach, Grecja

Akropol w Atenach, Grecja

Wzgórze Akropol to symbol nie tylko Aten, ale i całej Grecji. Mierzy ono ok. 150 m n.p.m. Na jego szczycie znajdują się ruiny Partenonu, starożytnej doryckiej świątyni wzniesionej w V w p.n.e przez Peryklesa ku czci Ateny, patronki miasta. To właśnie charakterystyczny Partenon otoczony kolumnami zapewnia Akropolowi wieczną sławę. Miejsce to jest główną atrakcją stolicy i zwłaszcza latem zapełniają je tłumy turystów. W czasach starożytnych wzgórze było ufortyfikowane. Znajdowało się tutaj również więcej świątyń i mniejszych obiektów sakralnych. Na Akropol warto się wspiąć także po to, aby obejrzeć piękną panoramę całego miasta.

efez, turcja efez, turcja Fot. Shutterstock

Efez, Turcja

Efez, Turcja

Starożytne miasto Efez nad Morzem Egejskim powstało prawdopodobnie w IX w. p.n.e., ale niektórzy sugerują wcześniejszą datę. Leży ono w południowo zachodniej Turcji. Efez to jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych w tej części świata. Nakładają się tu wpływy różnych cywilizacji - greckiej, perskiej, rzymskiej i tureckiej. Na terenie Efezu działali też pierwsi chrześcijanie, m.in. św. Paweł.

Najbardziej spektakularne atrakcje to częściowo zrekonstruowane fragmenty Biblioteki Celsusa z II w. p.n.e., datowany również na ten czas Wielki Teatr oraz rzymskie wille z malowidłami ściennymi i mozaikowymi podłogami. Spacerując szerokimi alejami Efezu trafimy też na ruiny świątyń, agory, łaźni i domu publicznego.

Teotihuacan, Meksyk Teotihuacan, Meksyk Fot. shutterstock

Teotihuacán, Meksyk

Teotihuacán, Meksyk

Miasto Teotihuacán w Meksyku uważano w czasach prekolumbijskich za święte. Było ono głównym centrum religijnym starożytnej Ameryki Łacińskiej. Wybudowali je w II w. p.n.e. prawdopodobnie Toltekowie. Teotihuacán istniało przez ok. dwanaście stuleci, po czym zostało opuszczone.

Przez miasto prowadzi aleja o wymownej nazwie - Aleja Zmarłych. Na jego terenie znajdują się dwa wspaniałe obiekty - Piramida Słońca, jedna z największych na świecie oraz Piramida Księżyca. Imponujące są też ruiny Świątyni Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bóstw Tolteków. W Teotihuacán zachowały się m.in. fundamenty pałaców i miejskiej zabudowy.

hierapolis, turcja hierapolis, turcja Fot. Shutterstock

Hierapolis, Turcja

Hierapolis, Turcja

Hierapolis to rzymskie miasto (później bizantyjskie) w tureckiej Anatolii. Usytuowane jest na wzgórzu Cokelez w okolicy słynnych tarasów wapiennych w Pamukkale. Hierapolis powstało w II w. p.n.e. jako uzdrowisko. Podobnie jak inne starożytne miasta miało ono świątynię, agorę, amfiteatr i łaźnie. Przez Hierapolis prowadzi aleja handlowa - Ulica Fortiniusa. Termy, nekropola i świetnie zachowane ruiny amfiteatru to główne atrakcje miasta, ale po ich zwiedzeniu warto zatrzymać się tu chwilę dłużej. Niedaleko dawnych murów miejskich Hierapolis znajduje się Martyrium św. Filipa Apostoła - miejsce jego pochówku. Budowla ma ośmiokątny kształt. Przylegało do niej osiem kapliczek, których mury wraz z fundamentami kościoła przetrwały od IV w.

Machu Picchu, Peru Machu Picchu, Peru Shutterstock

Machu Picchu, Peru

Machu Picchu, Peru

Starożytne miasto Inków, Machu Picchu, leży w Andach w południowym Peru. Znajduje się ono na wysokości od 2 do prawie 2,5 tys. m n.p.m. Nad ruinami osady góruje szczyt Huayna Picchu, z którego roztacza się wspaniały widok na fragmenty budowli i pogrążone we mgle Andy. Machu Picchu powstało pod koniec ery starożytnej, w połowie XV wieku. Istniało przez ok. dwa stulecia po czym zostało opuszczone. Machu Picchu składa się z dwóch stref - rolniczej z licznymi tarasami uprawnymi i miejskiej, w której można dziś oglądać m.in. fundamenty świątyń i domów.

Więcej o: