Top 10 - miejsca w Europie na urlop bez tłumów

W Europie wciąż można znaleźć miejsca na urlop bez tłumów. Tegoroczne wakacje zaplanuj na odludnych wyspach albo w mniej uczęszczanych regionach, przyćmionych potęgą turystyczną swoich sąsiadów. Oto perełki w Europie, miejsca, w których można jeszcze spędzić spokojne wakacje.
Macedonia Macedonia Macedonia/Fot. Shutterstock

Macedonia

Macedonia

Wciśnięta pomiędzy Albanię, Serbię, Grecję i Bułgarię Macedonia jest najmniej znana ze wszystkich krajów byłej Jugosławii. Największy urok Macedonii tkwi w jej przyrodzie. Kraj jest niemal w całości pokryty górami. Turysta może tutaj uciec od skomercjalizowanego, gwarnego świata. Wczasy można spędzić nad Jeziorem Ochrydzkim - najgłębszym jeziorem na Bałkanach - ma aż 286 m głębokości! Jest to też najstarsze jezioro w Europie i jedno z najpiękniejszych na kontynencie - góry schodzą tu wprost do wody. Woda w Jeziorze Ochrydzkim jest czysta, ciepła i idealna do kąpieli. Chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy aktywnego wypoczynku, gdyż można wypożyczyć łódkę lub kajak oraz robić wycieczki po okolicznych górach. Nad Jeziorem Ochrydzkim łatwo znaleźć nocleg. Najpiękniejsze plaże są w miejscowościach Trpejca i Ljubanista. Będąc w Macedonii, warto też zobaczyć Ochrydę - turystyczne centrum Macedonii, wpisane na listę UNESCO oraz stolicę kraju - Skopje - miasto, w którym ścierają się dwa wpływy - muzułmański i prawosławny.

łotwa, plaża łotwa, plaża Łotwa/Fot. Shutterstock

Łotwa

Łotwa

Łotwa to jeden z najbardziej dziewiczych krajów w Europie, mało znany, a jednak interesujący i bardzo bliski. Wybrzeże Łotwy jest piaszczyste - plaże otulone wydmami przypominają te polskie, są jednak bardziej dzikie. Szczególnie urokliwa jest Zatoka Ryska, która oddzielona jest od otwartego morza Półwyspem Kurlandzkim. Najsłynniejszym miastem wypoczynkowym jest Jurmała, skąd można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem. Warto odwiedzić Park Narodowy Pape, który chroni nadmorskie wydmy, rybackie wioski i podmokłe tereny wokół kilku jezior. Park zwiedza się wzdłuż tras rowerowych i pieszych, są drewniane pomosty i wieże do obserwacji zwierząt. Można wypożyczyć kajak i opłynąć jeziora albo leniuchować na plaży. Szeroka, pusta plaża ciągnie się kilometrami. Na Łotwie można korzystać z uroków nadbałtyckich plaż, ale bez tłumów i wszechobecnej komercji.

włochy, le marche włochy, le marche Le Marche, Włochy/Fot. Shutterstock

Le Marche, Włochy

Le Marche, Włochy

Włoski region Le Marche bywa zwany "Italią w miniaturze". Posiada bowiem morze i plaże, góry i wzgórza, bogatą kulturę i wspaniałą włoską kuchnię. Podobnie jak w Toskanii, są tu średniowieczne miasteczka, nadmorskie kurorty, pola słoneczników, zabytkowe kościoły. Różnica tkwi jednak w liczbie przyjezdnych. Do Le Marche pierwsi turyści dotarli dopiero w latach 80. XX wieku i wciąż nie ma ich zbyt wielu. Można powiedzieć, że region ten to tańsza, lecz nie mniej interesująca wersja Toskanii. Gościnność mieszkańców Marche nie ma sobie równych, ponadto wszędzie jest tu blisko. Warto zwiedzić piękne miasta regionu Marche m.in. Urbino, Loreto, Leopardi. Dla osób poszukujących słońca i wypoczynku największe znaczenie mieć będzie180 km wybrzeża z pięknymi czystymi plażami. Monte Conero - wrzynający się w Adriatyk wyniosły cypel to najpiękniejszy fragment Riviery del Conero.

Amorgos, Grecja Amorgos, Grecja Amorgos, Grecja fot. 123rf.com

Amorgos, Grecja

Amorgos, Grecja

Wyspa Amorgos to Grecja w pigułce. Są tu białe domki na urwistych skałach, kilkanaście nadzwyczajnych klasztorów i monastyrów, górskie szlaki, pozostałości starożytnych miast, a w północnej części wyspy charakterystyczne wysoko położone wioski. Na południowym zachodzie ciągną się puste, ustronne zatoczki - świetne miejsca na kąpiel i plażowanie. Najpopularniejsza plaża Amorgos to Agia Anna. Noclegi i ładne plaże znaleźć można m.in. w pobliżu niewielkiej przystani Egialis. Wyspa pozostaje w dużej części dziewicza, w porównaniu z innymi wyspami greckimi, turystów jest wciąż niewielu. Tymczasem wspaniały klimat, ciepłe morze i kuchnia grecka ta sama.

Chorwacja, Lopud, wyspa Lopud. Lopud należy do Wysp Elafickich. Między nią a Dubrownikiem kilka razy dziennie kursuje łódź liniowa. Rosną tu drzewa pomarańczowe oraz cytrynowe. Piękne kąpieliska oferują możliwość wypoczynku w ciszy i otoczeniu przyrody. 
Chorwacja, Lopud, wyspa Lopud. Lopud należy do Wysp Elafickich. Między nią a Dubrownikiem kilka razy dziennie kursuje łódź liniowa. Rosną tu drzewa pomarańczowe oraz cytrynowe. Piękne kąpieliska oferują możliwość wypoczynku w ciszy i otoczeniu przyrody. Chorwacja, Lopud/Fot. BE&W

Lopud, Chorwacja

Lopud, Chorwacja

Lopud to wyspa należąca do Wysp Elafickich leżących przed miastem Dubrownik. Między Lopud a Dubrownikiem kilka razy dziennie kursuje łódź liniowa, łatwo więc się tu dostać. Można uciec na Lopud i odpocząć na piaszczystych plażach wyspy. Na co dzień mieszka tu ok. 200 osób. W okresie wakacyjnym wyspa "ożywa", ale nadaj jest spokojnie. Nie jeżdżą samochody, nic nie zakłóca wakacyjnej atmosfery. Rosną tu drzewa pomarańczowe oraz cytrynowe. Piękne kąpieliska oferują możliwość wypoczynku w ciszy i otoczeniu przyrody. Najpopularniejsza na Lopud jest piaszczysta plaża Šunj. Mieszkańcy wyspy oferują pyszne, domowe jedzenie i wino.

Murcja, Hiszpania Murcja, Hiszpania Murcja, Hiszpania/Shutterstock

Murcja, Hiszpania

Murcja, Hiszpania

Murcja to jedna z hiszpańskich prowincji, niezdominowana jeszcze przez turystów, którzy wolą spędzać czas na plażach Katalonii lub Andaluzji. Murcja również ma dostęp do morza - 250 km wybrzeża nazwanego Costa Calida (Wybrzeże Ciepłe - w ciągu roku statystycznie jest tu 315 słonecznych dni), jednak to nie plaże są dumą Murcji, lecz miasta takie jak, Lorca, Murcja, Kartagena, Caravaca de la Cruz. W Murcji można więc połączyć plażowanie i zwiedzanie. Tutaj nie docierają wszyscy możliwi turoperatorzy i tanie wycieczki z biur podróży, nie ma tylu hałaśliwych hoteli i tłumów wczasowiczów, jak na Costa Brava, czy Costa del Sol. W Murcji można odnaleźć prawdziwą Hiszpanię. Ci, którym zależy na bogatej infrastrukturze turystycznej powinni się zatrzymać w jednym z kurortów nadmorskich Murcji - jak np. La Manga lub Mazarron.

La Graciosa, Wyspy Kanaryjskie La Graciosa, Wyspy Kanaryjskie La Graciosa, Wyspy Kanaryjskie/Shutterstock

La Graciosa, Wyspy Kanaryjskie

La Graciosa, Wyspy Kanaryjskie

La Graciosa, należąca do Wysp Kanaryjskich, to prawdopodobnie jedno z niewielu miejsc w Europie, które nadal nie ma wyasfaltowanych dróg. To najmniej znana z Wysp Kanaryjskich, miejsce dla tych, którzy poszukują odludnego, spokojnego miejsca na urlop. Graciosa ma niezwykły, wulkaniczny krajobraz i piaszczyste wybrzeże. Na wyspie znajdują się tylko dwie miejscowości: Caleta del Sebo, stolica wyspy z białymi, uroczymi domkami oraz Casas de Pedro Barba - miejsce letnich rezydencji. Graciosa oferuje zaledwie kilka pensjonatów, barów i restauracji, dwa supermarkety, pocztę, bank i tylko jeden bankomat. Za najpiękniejszą plażę na wyspie La Graciosa uznawana jest położona na jej północnym-zachodzie Playa de las Conchas. To "plaża muszelkowa" - jej zupełnie biały piasek powstał z rozdrobnionych muszelek. Ukształtowanie terenu wyspy sprzyja też pieszym i rowerowym wycieczkom. Na wyspę dopływa się promem z Lanzarote.

Maremma, Toskania, Włochy Maremma, Toskania, Włochy Maremma, Toskania, Włochy/Fot. Shutterstock

Maremma, Toskania, Włochy

Maremma, Toskania, Włochy

Maremma - południowo-zachodnia część Toskanii, to region mniej uczęszczany turystycznie i nie tak oblegany, jak okolice Florencji, Pizy. Obszar nie jest też mocno zurbanizowany, głównie dzięki temu, że jeszcze niedawno był to teren bagnisty, malaryczny, i dopiero w czasach II wojny światowej został osuszony. Warto się tu wybrać, by odpocząć na szerokich, piaszczystych plażach oddzielonych od lądu lasami piniowymi. Maremma słynie z agroturystyki, można tu znaleźć wygodne kwatery wakacyjne, położone na wsi, w starych włoskich gospodarstwach. Jest to ponadto dobry punkt wypadowy do wycieczek do położonych niedaleko większych miast Toskanii.

Mołdawia Mołdawia Mołdawia, klasztor Rupester, Orhei Vechi/shutterstock

Mołdawia

Mołdawia

Mołdawia to niewielka republika o powierzchni nieznacznie większej niż 10 proc. Polski. Wciśnięta jest pomiędzy dwie wielkie rzeki - na zachodzie Prut, na północy i wschodzie majestatyczny Dniestr. Stanowi równinę pociętą głębokimi dolinami rzecznymi, w których poukrywały się malownicze wioski. Choć dzisiejsze tereny Mołdawii nie mają dostępu do morza, jest to świetnie miejsce na spędzenie wakacji, bo lato jest tu długie i gorące. To kraj atrakcyjny pod względem przyrodniczym - zielone wzgórza, jeziora, winnice. Warto zwiedzić porozrzucane na ziemi mołdawskiej ciekawe cerkwie, twierdze i klasztory. Nie można pominąć najciekawszych obiektów, jakimi są skalne klasztory w dolinie Dniestru oraz jego dopływach. Mołdawia to jednak kierunek dla tych, którym bardziej zależy na przygodnie niż na wygodach. Drogi pełne dziur, noclegi nie zawsze na dobrym poziomie - na to trzeba się przygotować, jadąc do Mołdawii.

Beskid Niski Beskid Niski Beskid Niski/Fot. Shutterstock

Beskid Niski, Polska

Beskid Niski, Polska

Beskid Niski, obszar rozciągający się od Komańczy po Krynicę, to obecnie najmniej uczęszczany obszar górski w Polsce. Można tu długo wędrować malowniczymi szlakami, nie spotykając żadnego człowieka. Pasmo ciągnie się przez ok. 100 km. Podczas wędrówek po Beskidzie Niskim odkrywa się nieustannie pozostałości po kulturze Łemków i Bojków - ludów, które zaraz po II wojnie światowej zostały wysiedlone z tych terenów. Są to porośnięte zielenią ruiny chałup, zdziczałe drzewa owocowe, zagłębienia po piwniczkach, przydrożne krzyże. Najciekawszą pozostałością po dawnych mieszkańcach są jednak drewniane małe cerkwie, których w Beskidzie Niskim zachowały się setki. Istnieje szlak architektury drewnianej ciągnący się przez cały obszar Beskidu Niskiego. W okolicach Magurskiego Parku Narodowego łatwo jest znaleźć nocleg w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Beskid Niski trzeba poznawać bez pośpiechu, to idealne miejsce na spokojny, aktywny urlop.

Więcej o: