Najczystsze plaże Europy [RANKING 2012]

Błękitna Flaga to prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk i plaż, które spełniają surowe normy ochrony środowiska. Co roku certyfikat przyznaje międzynarodowa organizacja - Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. W 2012 roku wśród najczystszych polskich plaż znalazło się ok. 20 kurortów (80% przebadanych kąpielisk). A jak wygląda sytuacja w Europie? Wyniki Portugalii, Hiszpanii i Włoch liczących po kilka tysięcy plaż mogą być zaskakujące. Oto ranking.
Formentera, Hiszpania Formentera, Hiszpania Formentera, Hiszpania/Fot. Shutterstock

Miejsce 11 - Hiszpania

Ulubiona przez Polaków Hiszpania ma 79,9% plaż oznaczonych błękitną flagą. Popularnym rejonem turystycznym w kraju jest na pewno Andaluzja, gdzie przyjemna temperatura utrzymuje się aż do listopada, a zimy są bardzo łagodne. Także wschodnie wybrzeże, zwłaszcza katalońska Costa Brava czy Costa Blanca w Walencji co roku masowo zapełniają się turystami. Równie atrakcyjne, jak kontynentalna Hiszpania są hiszpańskie wyspy - na Balearach lub Wyspach Kanaryjskich, głównie najcieplejszych Lanzarote i Fuerteventurze, pogoda dopisuje prawie przez cały rok.

amalfi, plaża, positano, włochy amalfi, plaża, positano, włochy Positano/Fot. Shutterstock

Miejsce 10 - Włochy

Czyste i zadbane są również plaże Włoch (82,3%). Włoskie plaże są w większości piaszczyste, ale można tu trafić też na żwirowe lub skaliste. Zarówno wschodnie, jak i zachodnie wybrzeże Włoch jest usiane kurortami, które świetnie dbają o turystów, oferując im mnóstwo aktywnej rozrywki. Idealnym miejscem do nurkowania i relaksu jest np. Riwiera Liguryjska. Liczące prawie 300 km wybrzeże na północy Włoch jest wyjątkowo malownicze. Tutejszy krajobraz wypełniają piaszczyste plaże, klify, liczne miasteczka i osady rybackie, w których życie toczy się własnym rytmem. Wiele wspaniałych zakątków kryją Sycylia i Sardynia, ale i w Bari lub Toskanii na pewno znajdziemy kąt dla siebie.

Dorset, Wielka Brytania, Anglia Dorset, Wielka Brytania, Anglia Fot. Shutterstock

Miejsce 9 - Wielka Brytania

Prawie 83% czystych i zadbanych kąpielisk ma Wielka Brytania (82,8%). Najbardziej malownicze plaże znajdują się w rejonach klifów np. w południowej Walii - Rhossili Beach. W rankingu Travellers' Choice 2012 najwięcej głosów użytkowników zebrała plaża Bournemouth w Anglii. Piaszczysta Bournemouth Beach jest długa aż na 11 km. Przy dobrej pogodzie bardzo szybko zapełnia się turystami - to jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Wielkiej Brytanii. Tuż za Bournemouth uplasowały się plaże St. Brelade (Wyspa Jersey) i Woolacombe.

Irlandia Irlandia Fot. Shutterstock

Miejsce 8 - Irlandia

Piękne plaże to wielki atut Irlandii. Aż 83% przebadanych kąpielisk w kraju uzyskało statut błękitnej flagi. Plaże idealne na wypoczynek znajdują się zwłaszcza na południu Irlandii - np. na Półwyspie Beara. Zachodnie wybrzeże z kolei jest pełne skalistych urwisk, o które spektakularnie rozbijają się morskie fale. Wody Irlandii zamieszkują liczne gatunki zwierząt takich, jak delfiny i foki. Nadmorską część kraju pokrywają malownicze wydmy. Atrakcyjne plaże znajdują się zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie Irlandii. Prawdziwa perłą zachodniej części kraju jest piaszczysta plaża Silver Strand.

Portugalia wczasy - Algarve Portugalia wczasy - Algarve Fot. Shutterstock

Miejsce 7 - Portugalia

84% plaż ze statutem błękitnej flagi to wynik Portugalii. W Portugalii zwłaszcza południe jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Kurorty w rejonie Algavre na samym krańcu Europy oferują znakomite warunki do plażowania i uprawiania aktywnej turystyki. Woda jest tu bardzo czysta, piasek złocisty, słońce daje w kość, a krajobraz pełen skał i urwisk zapiera dech w piersi. Znakomite plaże znajdują się w okolicy Faro np. w Portimao. Na rodzinne wakacje warto udać się do Alentejo, gdzie życie toczy się znacznie wolniej niż w popularnych kurortach. Wybierając się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża w kierunku Minho - przez Lizbonę z jej pięknymi plażami - na pewno odkryjemy niejedno godne uwagi miejsce.

Konstanca/Fot. Shutterstock Konstanca/Fot. Shutterstock Konstanca/Fot. Shutterstock

Miejsce 6 - Rumunia

Prawie 88% plaż ze statutem błękitnej flagi ma Rumunia - dokładnie 87,7%. Wakacje nad Morzem Czarnym w Rumunii to świetna alternatywa dla popularnych kierunków biurowych takich, jak Rodos, Cypr czy Majorka. Ceny są tu przystępne, plaże - czyste i zadbane, zwłaszcza w rejonie Konstancy i Mamai. Oba kurorty cieszą się bez wątpienia największym zainteresowaniem plażowiczów. Oba też są dobrze zagospodarowane pod względem infrastruktury turystycznej. Wiele plaż w Rumunii zdobią parasole i knajpy, a wzdłuż niektórych ciągną się bulwary.

zingst, niemcy, plaża, bałtyk zingst, niemcy, plaża, bałtyk Fot. Shutterstock

Miejsce 5 - Niemcy

Taki sam wynik, co Rumunia uzyskały Niemcy (87,7%). Najpiękniejsze niemieckie plaże znajdują się na terenie Rugii i wyspy Sylt. Kontynentalna część Niemiec również ma sporo do zaoferowania. Piaszczyste, dobrze zagospodarowane plaże pełne koszy z leżakami i nadmorskich knajpek zaczynają się już w Ahlbecku, niedużej miejscowości tuż za Świnoujściem. Wybrzeże Bałtyku kryje wiele pięknych miejsc - zatok, cyplów, wysokich klifów - które tworzą wyjątkowy krajobraz w tej części Europy.

mykonos, plaża, grecja mykonos, plaża, grecja Fot. Shutterstock

Miejsce 4 - Grecja

O tym, że plaże Grecji są jednymi z najlepszych w Europie chyba nie trzeba nikogo przekonywać. A jeśli tak, to świetny wynik w rankingu - aż 94% czystych plaż - dowodzi tego stwierdzenia. W przypadku Grecji przebadano aż 2155 kąpielisk!

Plaże Grecji są znakomite pod względem infrastruktury i zarówno aktywni turyści, jaki i zapaleni plażowicze na pewno znajdą tu miejsce dla siebie. Grecja kontynentalna ma wiele plaż kamienistych, ale odcinków pokrytych miękkim piaskiem wcale nie brakuje. Największym zainteresowaniem cieszą się Riwiera Olimpijska usytuowana u podnóża gór i Półwysep Chalcydycki. Najlepsze ponoć plaże w całej Grecji występują na wyspach Thasos i Rodos.

malta, plaża malta, plaża Fot. Shutterstock

Miejsce 3 - Malta

Prawie 98% czystych plaż (dokładnie 97,7%) to wynik Malty. Krajobraz Malty wypełniają przeważnie plaże kamieniste. W niektórych rejonach znajdziemy jednak wiele plaż, które pokrywa delikatny, czysty piasek. Wśród nich największym zainteresowaniem turystów cieszą się dwie największe - Mellieha Beach oraz Golden Beach. Wiele maltańskich plaż jest malowniczo usytuowanych między skalistymi cyplami.

Zlatni Rat, wyspa Brac. Na wyspie Brac, w miejscowości Bol, znajduje się też najpiękniejsza plaża Chorwacji - Zlatni Rat. To trójkątna, rajska plaża, której wygląd zmienia się w zależności od kierunku wiatru i fal. Plażę upodobali ją sobie windsurferzy, gdyż wiejące w jej obrębie wiatry stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu. Plażowicze też poczują się tu jak w raju. Plaża jest nie tylko piękna, ale też czysta i zadbana. W tegorocznym rankingu najczystszych plaż Europy - Chorwacja zdobyła Zlatni Rat, wyspa Brac. Na wyspie Brac, w miejscowości Bol, znajduje się też najpiękniejsza plaża Chorwacji - Zlatni Rat. To trójkątna, rajska plaża, której wygląd zmienia się w zależności od kierunku wiatru i fal. Plażę upodobali ją sobie windsurferzy, gdyż wiejące w jej obrębie wiatry stwarzają wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu. Plażowicze też poczują się tu jak w raju. Plaża jest nie tylko piękna, ale też czysta i zadbana. W tegorocznym rankingu najczystszych plaż Europy - Chorwacja zdobyła "srebrny medal". Spośród 910 kąpielisk aż 97,7%, w tym Zlatni Rat, spełnia rygorystyczne normy. Chorwacja, plaża Zlatni Rat, wyspa Brac/Fot. Shutterstock

Miejsce 2 - Chorwacja

W rankingu najczystszych plaż "srebrny medal" przypadł Chorwacji. Spośród 910 kąpielisk aż 97,7% spełnia rygorystyczne normy.

Duży fragment wybrzeża Chorwacji jest skalisty. Wiele dobrze zagospodarowanych turystycznie plaż pokrytych jest żwirem. Piaszczyste plaże występują tu sporo rzadziej. Za to piękne widoki, np. gór okalających plażę, rekompensują turystom tę drobną niewygodę. Popularnym rejonem turystycznym, gdzie plaże żwirowe cieszą się dużym zainteresowaniem jest Riwiera Makarska. Miejsc pokrytych delikatnym, złotym piaskiem warto poszukać na wyspach np. wyspie Krk, Hvar lub Rab.

cypr, plaża afrodyty cypr, plaża afrodyty Fot. Shutterstock

Miejsce 1 - Cypr

Plaże Cypru bez wątpienia królują wśród najczystszych w Europie. Znakomita większość z nich ma statut błękitnej flagi (99,1%). Uroku cypryjskim plażom, zwłaszcza we wschodniej części wyspy, dodają skały wystające z wody. Najpopularniejszą z nich jest Skała Afrodyty usytuowana przy urokliwej plaży w okolicy Pafos. Według mitów greckich to właśnie u jej podnóża z piany morskiej wyłonić miała się bogini urodzaju i piękna - Afrodyta.