Najpiękniejsze polskie plaże [SONDAŻ]

Wybraliśmy 15 polskich plaż. Wy wybierzcie najpiękniejszą z nich. Jeśli znacie jeszcze piękniejsze, czekamy na propozycje w komentarzach.
Świnoujście, plaża Świnoujście, plaża Borkowski Piotr/BE&W

Najpiękniejsze polskie plaże. Świnoujście

Świnoujście

Plaża w Świnoujściu, jako jedyne kąpielisko w Polsce, po raz siódmy z rzędu otrzymała  Błękitną Flagę - odznaczenie nadawane kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa itp. Czystość i dobre warunki do wypoczynku to nie jedyne zalety plaży w Świnoujściu. Plaża w Świnoujściu to bowiem najszersza naturalna plaża w Polsce - średnio ma 150 m szerokości i, co najważniejsze, jest coraz szersza. Jest także dość długa - ciągnie się na przestrzeni ok. 10 km aż do granicy z Niemcami (3,7 km z wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin). Na dodatek woda w morzu na wysokości Świnoujścia należy do najcieplejszych na wybrzeżu Bałtyku, a świnoujskie kąpieliska są płytkie i bezpieczne. Przy plaży w Świnoujściu wybudowano wiatrak, który stał się symbolem miasta.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Łeba, plaża w Łebie Łeba, plaża w Łebie BE&W/Bernard Bialorucki

Najpiękniejsze polskie plaże. Łeba

Łeba

Łeba to miasto u ujścia rzeki o takiej samej nazwie, położone pomiędzy dwoma jeziorami - Łebskiem i Sarbskiem. W międzywojniu Łeba była znanym kąpieliskiem i ulubionym miejscem pobytu cyganerii. Dzisiaj miasto rozwija się jako ośrodek turystyczny, z powodzeniem rywalizując z pobliską Ustką o miano letniej stolicy Polski. Łeba ma szeroką, ładną plażę i port, skąd odbija wycieczkowy statek stylizowany na łódź Wikingów. Symbolem Łeby jest położony przy plaży hotel Neptun - motyw widokówek z Łeby.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

międzyzdroje międzyzdroje BE&W/Włodarczyk Jan

Najpiękniejsze polskie plaże. Międzyzdroje

Międzyzdroje

Choć Międzyzdroje jako kurort znane są od ponad 150 lat, to gwiazdorską wręcz popularność zdobyło dzięki artystom przyjeżdżającym tu co roku na swój wakacyjny festiwal filmowy. Poza Aleją Gwiazd, największą atrakcją turystyczną Międzyzdrojów jest piękna, piaszczysta plaża. Stojąc na niej można podziwiać znajdujący się w pobliżu wysoki, malowniczy klif woliński z górą Gosań. Międzyzdroje to także jedna z nielicznych polskich miejscowości, w których jest molo.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Ustronie Morskie Ustronie Morskie Ustronie Morskie//Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze polskie plaże. Ustronie Morskie

Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to kąpielisko z ładną plażą położoną u stóp niedużego klifu. Podobno na plaży w Ustroniu Morskim można znaleźć najładniejsze bursztyny. Dużą atrakcję plaży w Ustroniu Morskim stanowią dwa mola wybiegające na ponad 100 metrów w morze. Na plaży stoją malownicze, kolorowe kutry. Przez klifowy brzeg, wśród drzew wije się alejka, idealna na wieczorne spacery.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

jastarnia, polska, bałtyk, morze, plaża jastarnia, polska, bałtyk, morze, plaża Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl

Najpiękniejsze polskie plaże. Jastarnia

Jastarnia

Plaża w Jastarni jest długa, dość szeroka i gwarna. Od miasta oddziela ją pasmo wydm porośniętych lasem sosnowym. Nie brakuje tu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można sobie urządzić przejażdżkę wodolotem do Gdyni, a także obejrzeć wybrzeże z powietrza w trakcie lotu widokowego maleńkim samolotem.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Kołobrzeg Kołobrzeg Kołobrzeg/BE&W/kaczynscy i.

Najpiękniejsze polskie plaże. Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg znany jest z pięknych, piaszczystych plaż, ale jest także największym uzdrowiskiem na polskim wybrzeżu. Turyści przyjeżdżają tu na wypoczynek i po zdrowie, gdyż kurort słynie ze źródeł solankowych i kopalni borowiny, a historia tutejszych warzelni soli sięga aż średniowiecza. Wolny czas można spędzić spacerując brzegiem morza, przemierzając trasy wycieczkowe dla pieszych i rowerzystów, w kręgielni, kinie, galeriach lub muzeum. Kołobrzeg posiada Aleję Nadmorską, przy której znajdują się liczne smażalnie ryb i kafejki. Z miejskiego portu można popłynąć łodzią na wyspy Bornholm i Rugia.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Krynica Morska, plaża Krynica Morska, plaża Krynica Morska/BE&W/Japoł Grzegorz

Najpiękniejsze polskie plaże. Krynica Morska

Krynica Morska

Krynica Morska to najładniejsza miejscowość na Mierzei Wiślanej, z deptakiem, latarnią morską, rozrzuconymi w lesie stylowymi pensjonatami i przede wszystkim piękną plażą. Okolice Krynicy Morskiej są podobno najbardziej nasłonecznionym miejscem na wybrzeżu - statystycznie jest tu w lipcu tylko 9 pochmurnych dni.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Niechorze Niechorze Niechorze/Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze polskie plaże. Niechorze

Niechorze

Plaża w Niechorzu jest szeroka, piaszczysta i zadbana. Prawie cała jest płaska i ma bardzo dogodne dojście do morza. Plaża jest oddzielona od miasta pasmem lasu. Widać z niej charakterystyczną budowlę - 45-metrową latarnię morską liczącą sobie ponad 140 lat. Ponieważ wzniesiono ją na klifie, jej światło jest widoczne w promieniu 20 mil morskich tj. około 37 km.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Ustka Ustka BE&W/Ustka

Najpiękniejsze polskie plaże. Ustka (plaża wschodnia)

Ustka (plaża wschodnia)

Ustka ma chyba najładniejszy na całym wybrzeżu nadmorski deptak z knajpkami, muszlą koncertową, atrakcjami dla dzieci i pięknym widokiem na morze. Promenada biegnie przy plaży wschodniej - głównej plaży miejskiej. Plaża wschodnia jest wspaniałym miejscem dla spacerowiczów, według badań panuje tu niemal idealna czystość powietrza. Co ciekawe, władze Ustki co roku przeznaczają spore nakłady na operację poszerzania plaży piaskiem wydobytym z kanału portowego. Plaża wschodnia w Ustce jest też lubiana przez poławiaczy bursztynu, którzy ściągają tutaj zimą  z całej Polski na wielkie bursztynowe zbiory. Druga ustecka plaża - plaża zachodnia charakteryzuje się dzikością i mniejszym tłokiem.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Pobierowo Pobierowo Dudzinska Elzbieta/BE&W

Najpiękniejsze polskie plaże. Pobierowo

Pobierowo

W Pobierowie właściwie nie ma nic prócz plaży, ale mimo to, co roku licznie ściągają tu turyści. Praktycznie cała miejscowość położona jest w lesie sosnowym, a plaża stanowi jej centrum. Spacery po plaży i po wydmach przy zachodzącym słońcu w Pobierowie to prawdziwy relaks. Dzięki dużej ilości drzew, miasteczko ma klimat uzdrowiskowy. Czyste powietrze naszpikowane jest jodem.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Dębki Dębki Dębki/BE&W/Paczkowski Tomasz

Najpiękniejsze polskie plaże. Dębki

Dębki

Dębki, niewielka wioska leżąca u ujścia Piaśnicy do morza, to dziś chętnie odwiedzane kąpielisko, przyciągające przede wszystkim szerokimi, piaszczystymi plażami, czystą wodą i świetnymi warunkami do uprawiania windsurfingu. Dwie trzecie Dębek położone jest w lesie. Miasteczko jest czyste i zadbane. To właśnie do Dębek przenieśli się naturyści z Chałup. Część plaży w Dębkach, tuż za rzeczką, należy właśnie do nich.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Darłówko Darłówko Kac_zoR/CC/Wikimedia

Najpiękniejsze polskie plaże. Darłowo - Darłówko

Darłowo - Darłówko

Plaża przylegająca do Darłowa znana jest z mikroklimatu charakteryzującego się dużą wilgotnością i zawartością jodu. Łącznie wszystkie plaże Darłowa mierzą 20 km. Typowo turystyczną dzielnicą miasta jest Darłówko i to właśnie tutaj znajduje się najpiękniejsza i najczęściej odwiedzana plaża z kąpieliskiem. Samo Darłowo z zamkiem króla Eryka I, starówką i zbudowanym na wzór skandynawski kościołem św. Gertrudy to ciekawy punkt na mapie dla miłośników historii.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

polska, plaża, plaża w polsce polska, plaża, plaża w polsce Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze polskie plaże. Pustkowo

Pustkowo

Pustkowo to przede wszystkim wspaniałe kąpielisko morskie z czystą i najszerszą plażą na Wybrzeżu Rewalskim. Plaża ta leży u stóp doskonale zachowanego wybrzeża klifowego. Jak na standardy letnich miejscowości nad Bałtykiem, w Pustkowie jest dość spokojnie. W sezonie wakacyjnym niestety nie jest tu jednak pusto. Mimo to, w porównaniu z większymi, zatłoczonymi miejscowościami, w Pustkowie bardziej czuć bliskość przyrody. Atrakcją są piesze bądź rowerowe wycieczki po okolicach. Jeśli ktoś zapragnie więcej rozrywek i hałasu, w zasięgu spaceru ma inne, gwarne miejscowości gminy Rewal.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

władysławowo władysławowo dijey bobo/CC/flickr.com

Najpiękniejsze polskie plaże. Władysławowo

Władysławowo

Plaża w granicach Władysławowa zajmuje 23 kilometry wybrzeża. Jej brzeg na całej długości jest bardzo różnorodny. Wraz z pokonywaną przez plażowiczów odległością, plaża zmienia swój wygląd. Są na niej zakątki zupełnie dzikie, a brzeg bywa stromy, klifowy. Miejscami jest  szeroka (ponad 20 metrów), pokryta jasnym, drobnym piaskiem, a dalej kamienista. Kąpieliska, których jest we Władysławowie kilkanaście są strzeżone i posiadają liczne atrakcje m.in. wodne zjeżdżalnie, a także place zabaw.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Chałupy Chałupy kkic/CC/wikimedia

Najpiękniejsze polskie plaże. Chałupy

Chałupy

Mimo braku szczególnych atrakcji, Chałupy są wciąż jednym z najpopularniejszych kurortów Mierzei Helskiej. Dawna stolica polskich naturystów wabi zwolenników windsurfingu, bo w całym kraju nie ma lepszego akwenu do uprawiania tej dyscypliny. Jest płytko i dobrze wieje. Przy kempingach działają szkółki windsurfingu i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Ponadto plaża w Chałupach charakteryzuje się niezwykle białym i drobnym piaskiem, a w okolicach Chałup wciąż można znaleźć odludne miejsca do plażowania.

Najpiękniejsza polska plaża - GŁOSUJ!

Więcej o: