TOP 9: Najpiękniejsze zamki w Czechach

Czechy to kraj wyżynny i górzysty. Takie ukształtowanie terenu sprzyjało budowie zamków. Czesi mogą się pochwalić imponującą liczbą budowli tego typu. Pasjonaci średniowiecznej historii znajdą w Czechach liczne ruiny warowni. Miłośnicy architektury z kolei na pewno nie będą zawiedzeni spacerowaniem korytarzami odrestaurowanych zamków, z których wiele zdobi czeskie miasta i miasteczka.
Zamek Karlstejn, Czechy. Zaledwie 20 km na południowy zachód od Pragi w malutkim, cichym miasteczku znajduje się Zamek Karlstejn wzniesiony przez cesarza Czech Karola VI w poł. XIV w. Swoim pięknem i potęgą zamek miał podkreślać moc królewskiej władzy. Dziś można oglądać jedynie pozostałości dawnej świetności, ale z zewnątrz zamek wciąż wygląda imponująco. Po obejrzeniu zamku warto na chwilę zatrzymać się w miasteczku pełnym uroczych domków przyklejonych do krętej uliczki. Zamek Karlstejn, Czechy. Zaledwie 20 km na południowy zachód od Pragi w malutkim, cichym miasteczku znajduje się Zamek Karlstejn wzniesiony przez cesarza Czech Karola VI w poł. XIV w. Swoim pięknem i potęgą zamek miał podkreślać moc królewskiej władzy. Dziś można oglądać jedynie pozostałości dawnej świetności, ale z zewnątrz zamek wciąż wygląda imponująco. Po obejrzeniu zamku warto na chwilę zatrzymać się w miasteczku pełnym uroczych domków przyklejonych do krętej uliczki. Czechy zamki - Karlstejn / Shutterstock

Czechy zamki - Karlstejn

Czechy zamki - Karlstejn

Zamek Karlstejn, na zachód i południe od Pragi, to najsłynniejszy zamek w Czechach. W zamku tym, wzniesionym przez cesarza Czech Karola VI w poł. XIV w., miały być przechowywane czeskie klejnoty królewskie, najważniejsze dokumenty i relikwie. Budowa zamku trwała zaledwie 9 lat (1348-1357). Ciężkie chwile zamek przeżył podczas wojen husyckich - był bezskutecznie oblegany 7 miesięcy. Na początku I poł. XVI w. Karlstejn został rozbudowany, ale później stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza kompleksowej przebudowie dokonanej pod koniec XIX w. przez wybitnego architekta Josefa Mockera.

Dojście do zamku. Pnąc się pod górę ulicą, warto zwłaszcza najmłodszym pokazać kilka ciekawostek. W barokowej farze z połowy XVIII w. mieści się muzeum Ceske betlemy. Do wejścia zachęcają dwie rzeźby mężczyzn, którzy kręcąc głowami, niosą wielką kiść winogron. Zgromadzono tu ponad 20 szopek wykonanych z przeróżnych materiałów, np z chleba czy cukru. Tuż poniżej zamku można obejrzeć Muzeum figur woskowych.

Czechy zamki. Wiele osób twierdzi, że Karlstejn znacznie lepiej wygląda z zewnątrz niż od środka. Do zwiedzania wnętrz może zniechęcić cena, inna dla cudzoziemców, a inna dla Czechów. Na szczęście różnice ostatnio się zmniejszyły, poza tym zawsze można wybrać trasę z czeskim wykładem.

W Karlstejnie na turystów czekają: pałac cesarski, Wieża Mariańska, kościół NMP oraz najważniejsza część zamku - Wielka Wieża, a w niej kaplica Krzyża Świętego.

Czechy zamki. Kaplica Krzyża Świętego, największy skarb Karlstejnu, odznacza się niezwykle bogatym wystrojem. Jej wnętrze zdobi m.in. 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych oraz pozłacane sklepienie przypominające niebo. Znajduje się tam 130 naściennych tablicowych obrazów mistrza Teodoryka o specyficznym, nasyconym kolorycie z ok. 1360 r., jak i dwuskrzydłowy włoski ołtarz Tommasa de Modeny z XIV w.

Wycieczki do kaplicy są limitowane - najlepiej wcześniej zarezerwować termin. To właśnie tutaj przechowywano królewskie insygnia. Turyści, którym nie uda się obejrzeć niezwykłej kaplicy, mogą zwiedzać pozostałe obiekty - komnaty pałacu cesarskiego, Wieżę Mariańską, w której skarbcu przechowywana jest replika korony św. Wacława, oraz kościół NMP z kaplicą pw. św. Katarzyny, gdzie szukał odosobnienia, modlił się i skąd nieraz wydawał rozkazy Karol IV. ściany osobistej kaplicy cesarza są również inkrustowane drogocennymi kamieniami.

Czechy zamki. Na prawo od kasy w zamku prowadzą w dół schody, którymi dochodzi się do miejsca zwanego Wieżą Studzienną. Wewnątrz można zajrzeć (przez kratę) w otchłań zamkowej studni (78 m głębokości, dzięki oświetleniu widoczna w całości). Zachował się skomplikowany drewniany mechanizm, który służył do wyciągania wody.

.

Czechy zamki - Konopiste / Shutterstock Czechy zamki - Konopiste / Shutterstock Czechy zamki - Konopiste / Shutterstock

Czechy zamki - Konopiste

Czechy zamki - Konopiste

Zamek Konopiste na wysokim wzgórzu, w pięknym parku nad jeziorem, należy do najczęściej odwiedzanych w Czechach. Wzniesiono go w 1300 r. - średniowieczne czasy przypomina dziś cylindryczna wieża, w której niegdyś więziony był król Wacław IV, oraz głęboka fosa, gdzie do niedawna trzymano niedźwiedzie. W XIII i XIV w. obiekt kilkakrotnie przebudowywano.

Czechy zamki. Neogotycki charakter nadano budowli po roku 1889, kiedy stała się własnością następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda d'Este. Arcyksiążę wraz z żoną Zofią z rodziny Chotków przebywał w zamku regularnie, oddając się swojej największej pasji - polowaniu. Zanim zginął w 1914 r. podczas zamachu w Sarajewie, pobił chyba wszelkie myśliwskie rekordy: uśmiercił ponad 150 tys. zwierząt, a upolowane trofea kazał wypchać, tworząc w ten sposób bogatą kolekcję. Po śmierci arcyksięcia wszystkie prace renowacyjne wstrzymano, a posiadłość przeszła w ręce jego dziedziców - Hohenbergów. Po rozpadzie Austro-Węgier zamek stał się własnością państwa czechosłowackiego.

Czechy zamki. Turyści oglądają przede wszystkim olbrzymią kolekcję wypchanych zwierząt i broni myśliwskiej, a ponadto pomieszczenia mieszkalne z renesansowymi meblami i słynną miśnieńską porcelaną oraz salon księżnej Zofii. Z salonami południowego skrzydła i strzelnicą, w której zgromadzono automatyczne tarcze z przełomu XIX i XX w., zapoznaje trasa I. Najstarszą, północną część zamku, z arsenałem i kaplicą, prezentuje trasa II, która dodatkowo umożliwia zwiedzenie muzeum św. Jerzego (od strony zamkowych tarasów), z największą w Europie kolekcją rekwizytów związanych ze świętym, zebraną przez Franciszka Ferdynanda. Trasa III wiedzie przez salony mieszkalne Franciszka Ferdynanda, ulokowane na trzecim piętrze. Przeciwnicy wycieczek zorganizowanych mogą samodzielnie zwiedzić wspomnianą strzelnicę i muzeum św. Jerzego, a także niewielką palmiarnię (skleník) oraz wystawę z okazji 105. rocznicy ślubu Franciszka Ferdynanda z Zofią Chotek (południowy taras).

Innego typu ciekawostką jest Muzeum motocykli, mieszczące się w białym pawilonie nieopodal parkingu i prezentujące głównie historię firmy Jawa z pobliskiego Týnca nad Sázavou oraz wyścigów motocyklowych w XX stuleciu.

Czechy zamki - Cesky Sternberk / Shutterstock Czechy zamki - Cesky Sternberk / Shutterstock Czechy zamki - Cesky Sternberk / Shutterstock

Czechy zamki - Cesky Sternberk

Czechy zamki - Cesky Sternberk

Ten potężny zamek w Czechach zajmuje szczyt pagórka dominującego nad doliną Sázavy, dzięki czemu widać go już z daleka, nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Wzniesiony w I poł. XIII w., przez większość czasu należał do rodu Šternberków i być może właśnie dlatego jego historia nie przedstawia się aż tak dramatycznie jak dzieje innych rezydencji w Czechach.

W I poł. XVII w. zamek nieco ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej, ale już w II poł. stulecia i w wieku następnym wielokrotne odbudowy i przebudowy nadały mu cechy barokowe. Obecna dość toporna konstrukcja nie przypomina zamków z dziecięcych bajek, choć widok na Czesky Sternberk z mostu w wiosce poniżej robi duże wrażenie.

Jedyne pozostałości po średniowieczu to mury obronne. Najciekawszymi pomieszczeniami wewnątrz są pełny stiukowych zdobień Salon Żółty i rokokowa kaplica św. Sebastiana ze stiukami autorstwa C. Brentana. Wielu zwiedzającym bardziej od samych wnętrz podobają się widoki zielonych wzgórz pięknej doliny Sázavy, roztaczające się z dziedzińca, okien i murów obronnych.

Rozległą panoramę można podziwiać z dawnej wieży głodowej, do której od zamku prowadzi ścieżka (szlak czerwony i niebieski). Zamku jednak stąd nie widać.

Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock

Czechy zamki - zamek w Nowym Mieście nad Metują

Czechy zamki - zamek w Nowym Mieście nad Metują

Zabytkowy zamek nadaje szczególną atmosferę Nowemu Miastu nad Metują. Wzniesiony na początku XVI w. zamek przebudowywano wielokrotnie w różnych stylach architektonicznych, aż w końcu w XIX w. popadł w ruinę. Początek XX w. przyniósł odnowę - posiadłość wykupił przemysłowiec Josef Barton dla swych synów Josefa i Cyrila (w rezultacie zamek został własnością pierwszego z nich). Odbudowę obiektu Barton zlecił znanemu słowackiemu architektowi - Dušanowi Jurkovièowi. To właśnie jemu obiekt zawdzięcza dzisiejszy wizerunek. W prezentujących różne style komnatach zachowały się liczne dzieła artystów, których Jurkoviè zapraszał do współpracy. Zwiedzanie wnętrz możliwe jest w różnych wariantach.

Na kameralnym dziedzińcu (ze znakiem drogowym "parking dla wózków dziecięcych") kusi chętnych wejście na wieżę. Widok z niej to chyba największa atrakcja całego zamku, z góry z jednej strony można podziwiać wyróżniający się w zalesionej dolinie rynek, z drugiej - wielopoziomowe zamkowe ogrody.

Ogrody to również dzieło Jurkovièa, który zaprojektował je według kanonów włoskiego renesansu. Najbardziej charakterystyczna konstrukcja, drewniany most-korytarz, nawiązuje stylem do ludowej architektury pogranicza Śląska i Moraw. Stojące nad fosą barokowe figurki karłów, wykonane przez M. Brauna, są złośliwym wyobrażeniem współczesnych autorowi urzędników.

Czechy zamki - zamek w Pardubicach, Pardubice / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Pardubicach, Pardubice / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Pardubicach, Pardubice / Shutterstock

Czechy zamki - zamek w Pardubicach

Czechy zamki - zamek w Pardubicach

Zamek w Pardubicach na północ od Starówki pochodzi z lat 1507-1542, a więc z okresu, kiedy w tej okolicy Czech rządy sprawował ród Pernštejnów. Miejscowi mówią, że obiekt jest idealnym przykładem formy pośredniej między zamkiem a pałacem. Wcześniej miejsce to zajmowała twierdza gotycka.

Do zamku wchodzi się od ul. Zámeckiej. Środkowa część zamku, otoczona systemem skomplikowanych fortyfikacji, obejmuje między innymi pałac, muzeum i galerię. Warto zwrócić uwagę na renesansowy dziedziniec z XVI-wiecznym krużgankiem arkadowym i sgraffitowymi malowidłami oraz na bogato dekorowany portal i most zamkowy.

W zamku zwiedza się m.in. rycerskie sale z malowidłami naściennymi i wystawę czeskiego szkła. W galerii zgromadzono głównie kolekcję lokalnego malarstwa z XIX w. (ważniejsze dzieła są często schowane). Muzeum w dużej mierze poświęcono Pernštejnom, z podkreśleniem roli, jaką ród odegrał w historii tej części kraju.

Zupełnie niezależnie od zwiedzania warto przejść się po porośniętych gęstą roślinnością obwałowaniach ziemnych wokół zamku, które miejscowi traktują jak niewielki park. Widoki są stąd ograniczone.

Czechy zamki - zamek na Kunetickiej Horze

j

Zamek na Kunetickiej Horze wznosi się kilka kilometrów na północny wschód od Pardubic. Budowla usytuowana jest nad skalną przepaścią o wulkanicznym rodowodzie. Jej historia tonie w mrokach dziejów (do II poł. XIV w. nie zachowały się żadne dokumenty ani wzmianki).

Dawna husycka twierdza została częściowo zrekonstruowana na początku XX w. Obecnie składa się z pałacu, wysokiej cylindrycznej wieży oraz kaplicy św. Katarzyny. Piękna okolica zachęca do spokojnych spacerów. Warto tu przyjechać w maju lub czerwcu na jarmark i turniej średniowieczny.

Czechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Nachodzie, Nachod / Shutterstock

Czechy zamki - zamek w Nachodzie

Czechy zamki - zamek w Nachodzie

Z rynku w Nachodzie nie sposób nie zauważyć masywnej budowli zajmującej wzgórze wznoszące się nad śródmieściem. Od dołu najbardziej rzuca się w oczy ściana zamku ozdobiona prostym sgraffitem oraz wieża z arkadową galerią

Pierwotną gotycką twierdzę założył w 1254 r. rycerz Hrona z rodu Naceraticów. Z tych czasów zachowały się zamkowe piwnice i wieża. Na przełomie XVI i XVII w. zamkowi nadano charakter renesansowy. Później był rozbudowywany w stylu barokowym.

Zamek można zwiedzać na własną rękę lub z oprowadzaniem. Krótsza trasa obejmuje tylko gotyckie lochy, wieżę i taras widokowy, a dłuższa prowadzi przez komnaty pełne wyposażenia nagromadzonego przez kolejnych właścicieli.

Zdecydowanie warto zajrzeć do maneżu. Co dwa lata organizowana jest w nim  wystawa malarstwa rosyjskiego z XIX i początku XX wieku.

Czechy zamki - Zamek w Litomyslu, Litomysl / Shutterstock Czechy zamki - Zamek w Litomyslu, Litomysl / Shutterstock Czechy zamki - Zamek w Litomyslu, Litomysl / Shutterstock

Czechy zamki - Zamek w Litomyslu

Czechy zamki - Zamek w Litomyslu

Zamek, jedna z największych atrakcji Litomyšla, powstał w latach 1568-1581. Dla Vratislava Pernštejna zbudował go włoski architekt Giovanni Battista Aostalli. Zewnętrzne ściany i piękne szczyty zdobi misterne sgraffito. Główny dziedziniec przystrojony jest na trzech ścianach renesansowym krużgankiem z trzema kondygnacjami arkad. Czwartą ścianę pokrywają malowidła o treści batalistycznej (w tym m.in. kopia manierystycznego obrazu Giulia Romana z Watykanu).

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem możliwe jest w dwóch wariantach. Pierwszy pozwala zapoznać się z perłą obiektu, czyli XVIII-wiecznym teatrem, w którym młody Bedrich Smetana pierwszy raz w życiu zagrał dla szerszej publiczności (miejsce urodzin kompozytora znajduje się parę kroków od zamku), oraz z komnatami na pierwszym piętrze zachodniego skrzydła budowli. Drugi wariant obejmuje renesansową kaplicę św. Michała i salę bankietową.

Bez przewodnika można pójść do urządzonego w dawnym zamkowym maneżu Muzeum Starożytnej Rzeźby i Architektury, gdzie wystawiono gipsowe kopie największych tego typu arcydzieł.

Czechy zamki - zamek w Czeskim Krumlovie, Czeski Krumlov / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Czeskim Krumlovie, Czeski Krumlov / Shutterstock Czechy zamki - zamek w Czeskim Krumlovie, Czeski Krumlov / Shutterstock

Czechy zamki - zamek w Czeskim Krumlovie

Czechy zamki - zamek w Czeskim Krumlovie

Zamek na pionowej skale górujący nad Czeskim Krumlovem to druga co do wielkości budowla tego typu w Czechach. Od strony miasta, oprócz oryginalnej kolorowej wieży, zamek wygląda dosyć szaro i przygnębiająco - niczym koszary. Dopiero gdy turysta przechodzi kolejno z dziedzińca na dziedziniec (w sumie jest ich pięć), nabiera respektu dla budowli.

Na początku nie sposób przeoczyć smutnych niedźwiedzi w fosie - tradycja trzymania w takich miejscach tych zwierząt sięga ponoć XVI w. Po minięciu fosy wkracza się na pierwszy dziedziniec z lapidarium z barokowymi rzeźbami. Z drugiego schody o 162 stopniach prowadzą na 72-metrową wieżę, z której roztacza się rozległy widok.

Bardzo ciekawe jest przejście na trzeci i czwarty dziedziniec - wiedzie gotyckim korytarzem z minibalkonikiem widokowym (warto rzucić okiem na panoramę miasta). Niewielki trzeci i czwarty dziedziniec otoczone są zdobionymi ścianami. W tym miejscu zaczynają się dwie trasy po zamkowych wnętrzach.Pierwsza prowadzi do przebogatych komnat Rožmberków, druga - do kaplicy i sali balowej, czyli pomieszczenia o najciekawszym wystroju.Piąty dziedziniec znajduje się przed teatrem, do którego od zamku prowadzi piękny kilkukondygnacyjny most Płaszczowy z 1764 r.

Biało-niebieskawa, raczej niepozorna budowla, w której mieści się Zámecké divadlo (teatr), to jeden z najciekawszych obiektów w mieście. Wzniesiony i urządzony w latach 1766-1767, do dziś zachował rokokowy charakter. Liczba dekoracji i kostiumów oraz skomplikowany zespół urządzeń do zmian dekoracji stawia teatr w rzędzie najwspanialszych tego typu zabytków na świecie. Na tyłach teatru rozpościerają się spokojne ogrody włoskie - idealne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu.

Czechy atrakcje, Czechy zamki - widok na Hradczany / Shutterstock Czechy atrakcje, Czechy zamki - widok na Hradczany / Shutterstock Shutterstock

Czechy zamki - Hradczany

Czechy zamki - Hradczany

Na Hradczanach przez stulecia rezydowali władcy Czech, a wielu z nich spoczywa w katedrze. Hradczany mają takie samo znaczenie dla Czechów, co Wawel dla Polaków. Na zamku zgromadzono cenne zbiory dzieł sztuki - tak olbrzymie, że ich obejrzenie wymaga przynajmniej kilku dni. Od 1918 r. rezyduje tu prezydent republiki, odbywają się ważne ceremonie państwowe, spotkania z gośćmi z zagranicy i koncerty. Ogrody wokół zamku są miejscem wypoczynku nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców Pragi.

Obowiązkowe atrakcje Hradczan to Katedra św. Wita ze wspaniałą kaplicą św. Wacława i stary pałac królewski. Okolica jest bogata w różnorodne zabytki, a roztaczający się stąd widok na stolicę Czech zapiera dech w piersi. Hradczany to dzielnica Pragi, której w trakcie zwiedzania miasta ominąć nie można.

Czechy zamki - zamek Krivoklat / Shutterstock Czechy zamki - zamek Krivoklat / Shutterstock Czechy zamki - zamek Krivoklat / Shutterstock

Czechy zamki - zamek Krivoklat

Czechy zamki - zamek Krivoklat

Krivoklatsko, w głęboko wciętej dolinie Berounki, urzeka zalesionymi pagórkami i specyficznym mikroklimatem. W 1977 r. ten obszar Czech został wpisany na listę rezerwatów przyrody UNESCO. Tu nad okolicą, na skarpie nad wioską Krivoklat, góruje stary zamek - Statni hrad Krivoklat.

Drewniany zameczek myśliwski wzniesiono w tym miejscu już na początku XII w., a w XIII stuleciu wybudowano zamek kamienny, który w XV w. król Władysław II Jagiellończyk przebudował w stylu późnogotyckim. Później przez wiele stuleci twierdza pozostawała w rękach germańskiej arystokracji, aż w 1929 r. państwo wykupiło ją od rodziny Fürstenbergów. Z zewnątrz przykuwa uwagę biała cylindryczna wieża. W środku najcenniejsza jest przykryta pięknym gotyckim sklepieniem kaplica z II poł. XIII stulecia, przebudowywana w latach 1499 i 1516. Figury aniołów w ołtarzu trzymają tzw. Arma Christi, narzędzia tortur z męki Chrystusa, który jako Mąż Boleści (Vir dolorum) stoi w zwieńczeniu ołtarza. Sam ołtarz ze sceną Koronacji Marii, powstały po 1490 r., jest jednym ze świetniejszych przykładów malarstwa i późnogotyckiej snycerki w Czechach.

Na ciekawe sklepienie warto też spojrzeć w Sali Królewskiej (XIII w.), drugiej w kraju pod względem wielkości gotyckiej komnacie o przeznaczeniu świeckim (największa jest na Hradczanach w Pradze). W Sali Rycerskiej zwiedzający mogą obejrzeć kolekcję późnogotyckiej sztuki religijnej, a z murów i wieży podziwiaæ panoramę okolicy. Z wnętrzem zamku zapoznaje trasa I, podczas gdy wieżę obejmuje trasa II. Oprowadzanie w języku obcym jest dwukrotnie droższe.

Więcej o: