Cypr wycieczki - piękne plaże i malownicze zakątki

Cypr to idealny kierunek wakacyjny. Zarówno plażowicze, jak i turyści lubiący górskie wycieczki znajdą na Cyprze odpowiednie dla siebie miejsca. Poznaj urokliwe zakątki Cypru, w których kryją się m.in. kameralne wioski i plaże.
Cypr wycieczki, Pissouri, Przylądek Aspro / Shutterstock Cypr wycieczki, Pissouri, Przylądek Aspro / Shutterstock Cypr wycieczki, Pissouri, Przylądek Aspro / Shutterstock

Cypr wycieczki - Przylądek Aspro

Cypr wycieczki - Przylądek Aspro

Przylądek Aspro stanowi najwyższą część południowego wybrzeża Cypru. Jest tu cicho i niemal bezludnie. Ponad nim wznosi się wzgórze Trachonas, na które warto się wspiąć, by popatrzeć na zatokę Episkopi, południowe zbocza gór Troodos i Pissouri oraz na kościół klasztorny Moni Profitis Ilias.

Jedną z malowniczych wiosek nadmorskich w tej części Cypru jest Pissouri. Leży ona na zboczu wzgórza na południe od drogi B6. Wypoczywają tu rodziny brytyjskich żołnierzy stacjonujących w pobliskiej bazie wojskowej. W tej okolicy w 2000 r. zbudowano nowoczesny amfiteatr dla tysiąca widzów ze wspaniałym widokiem na morze. Latem wystawiane są tu (podobnie jak w teatrze w Kourion) sztuki Szekspira.

Tutejsza strzeżona piaszczysto-żwirowa plaża znajduje się 3 km od wsi i ciągnie się ponad kilometr wzdłuż krętej drogi. Korzystają z niej w sezonie liczni windsurfingowcy. Przy plaży jest parking i kilka restauracji oraz barów, a nocleg oferuje parę obiektów.

.

Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa / Shutterstock Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa / Shutterstock Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa / Shutterstock

Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa

Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa

Za ciągiem hoteli "ozdabiającym" wybrzeże Cypru, 11 km na północ od Pafos, znajduje się dostępna dla miłośników opalania plaża nad Zatoką Koralową. Dojazd do niej zapewniają autobusy linii ALEPA. Plaża jest dostępna dla wszystkich. Ma kształt półksiężyca o długości przeszło 600 m. Jest tu dość czysty piasek, leżaki i bary z zakąskami. Hotele znajdują się przy drogach dojazdowych, podobnie jak tzw. punkty usług turystycznych czy letnie domki Cypryjczyków. Plażę od pozostałych terenów Cypru oddzielają hałdy ziemi, wydobyte w czasie budowy gigantycznego hotelu Coral Beach z własną przystanią jachtów i wszelakimi udogodnieniami. Obok znajduje się pole namiotowe Feggari, do którego łatwo można dojechać autobusem.

W niedzielę na Cyprze odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Bez względu na to, kto wygra, nowego szefa państwa czeka trudne zadanie jak najszybszego zakończenia negocjacji z UE i MFW w sprawie pożyczki, jakiej wyspa potrzebuje, aby nie zbankrutować. W niedzielę na Cyprze odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Bez względu na to, kto wygra, nowego szefa państwa czeka trudne zadanie jak najszybszego zakończenia negocjacji z UE i MFW w sprawie pożyczki, jakiej wyspa potrzebuje, aby nie zbankrutować. Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa / Shutterstock

Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa

Cypr wycieczki - Zatoka Koralowa

Woda przy plaży niekiedy bywa nieco zmącona, ale jest to miejsce bezpieczne. Niektórzy amatorzy mocnych wrażeń wybierają plażę pod klifem w wiosce Kissonerga. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce, gdzie występuje silna fala wsteczna, uniemożliwiająca czasami nawet dobremu pływakowi bezpieczne dotarcie do brzegu. Co roku w tym miejscu na Cyprze ginie kilku śmiałków.

Cypr wakacje - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock Cypr wakacje - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock Cypr wakacje - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock

Cypr wycieczki - Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

Cypr wycieczki - Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

Droga z Pissouri biegnie na zachód Cypru wzdłuż wybrzeża. Na samym krańcu dystryktu Limassol, ale już po drugiej stronie "granicy", na brzegu wznosi się majestatyczna Petra tou Romiou zwana też Skałą Afrodyty lub Skałą Rzymianina. Jak głosi tradycja na Cyprze, w tym właśnie miejscu z morskiej piany wyłoniła się bogini miłości, urodzaju i piękna - Afrodyta.

Nazwa Petra tou Romiou - Skała Rzymianina, potwierdza mniemanie Bizantyjczyków uważających się za potomków starożytnych Rzymian i nie wiąże się z Afrodytą, ale z bizantyjskim bohaterem Digenisem Akritasem zwanym też Romios ("Rzymianin"). On to skałą, rzuconą z północnego Cypru, odgonił saraceńskich piratów, napadających na południowe wybrzeża.

Tutejsza plaża, wąska i kamienista rozciąga się między wielkimi skałami i ich mniejszymi satelitami, a sławę swą czerpie nie ze specjalnej urody, ale z romantycznych mitów i legend, otaczających miejsce narodzin bogini miłości.

Cypr wycieczki - Legenda o Afrodycie

Według Hezjoda wszystko zaczęło się od walki między Chronosem a jego synem Zeusem, który wygrawszy bój, okaleczył ojca, odcinając mu genitalia i rzucając je do morza. Ze spermy dotychczasowego króla bogów pomieszanej z morską pianą narodziła się Afrodyta. Na boginię wynurzającą się z wody na muszli czekały już boginki wdzięku Charyty, a wiejący Zefir łagodnie skierował muszlę ku plaży przy skale nadmorskiej.

Cypr wycieczki - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock Cypr wycieczki - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock Cypr wycieczki - Petra tou Romiou, Skała Afrodyty / Shutterstock

Cypr wycieczki - Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

Cypr wycieczki - Petra tou Romiou (Skała Afrodyty)

W niedalekim Palea Paphos stała świątynia bogini, do której od wieków przychodziły przede wszystkim kobiety proszące o szczęśliwą miłość i dzieci. Dziś jeszcze na rosnących w pobliżu plaży krzewach kobiety zawiązują kolorowe tasiemki i kawałki szmatek, prosząc Afrodytę o pomoc i wstawiennictwo. Legenda o Afrodycie zda się mieć podstawę w występującym tu ponoć naturalnym zjawisku. Opowiada się, że w czasie stałej, dobrej pogody, fale nagle podnoszą się i tworzą wodną kolumnę. Woda w tej kolumnie w mgnieniu oka zamienia się w drobny pył wodny, przekształcający się z kolei w pianę, która nadal utrzymuje swój kształt. Kolejny mit przypisywał tym wodom cudowne właściwości. Z tym miejscem wiąże się też legenda mówiąca, że jeśli ktoś przy pełni księżyca opłynie dokoła sterczącą z morza skałę, ten wróci na plażę o rok młodszy.

Cypr wycieczki - okolice Pegeia / Shutterstock Cypr wycieczki - okolice Pegeia / Shutterstock Cypr wycieczki - okolice Pegeia / Shutterstock

Cypr wycieczki - Pegeia

Cypr wycieczki - Pegeia

Mniej więcej 4 km na północ od Zatoki Koralowej na zboczu nadmorskiego wzgórza przycupnęła wioska Pegeia. To kolejna spokojna, wieś, której nie ma w słynnych przewodnikach o Cyprze. I to właśnie na tym polega jej urok. Jest tu jedno z najbardziej fotogenicznych wybrzeży Cypru, czysta woda i powietrze, przez które widać sylwetkę szczytu Agios Georgios (669 m n.p.m.) rysującego się nad półwyspem Akamas.

Na razie przebadano archeologicznie okolicę wioski. Znaleziono zrujnowane dwie bazyliki chrześcijańskie z pięknymi posadzkami mozaikowymi oraz rzymski grób w nadmorskim klifie. Wioska słynie z kilku niezłych restauracji. Wyróżniają się wśród nich Peyia oraz Kyrenia. Wieczorami można zajrzeć do Jail Pubu (więzienny pub, w czasach osmańskich lokalne więzienie). Pegeię z resztą Cypru łączy linia autobusowa (ALEPA).

   Fot. Shutterstock

Cypr wycieczki - Półwysep Akamas

Cypr wycieczki - Półwysep Akamas

Półwysep Akamas należy do najpiękniejszych, nieskażonych i jednocześnie najdzikszych terenów na Cyprze. Jego 230 km2 powierzchni to wspaniałe pejzaże, promieniejące naturalnym pięknem, głębokie jary, którymi płyną strumienie, i puste, piaszczyste plaże. Nazwa półwyspu ponoć podchodzi od imienia syna Tezeusza, który miał tu dotrzeć po wojnie trojańskiej. Na tym odległym od cywilizacji półwyspie przyroda zachowała się w niemal takim samym stanie, w jakim była przed wiekami. Tereny w tej części Cypru mają ogromne znaczenie dla ekologii. Botanicy doszukali się tu 530 gatunków roślin, z których wiele nie jest dokładnie znanych nauce. 126 spośród nich to gatunki endemiczne.

Więcej o: