Wybieramy najciekawszą stolicę Europy [SONDAŻ]

Wybraliśmy 25 stolic Europy, które naszym zdaniem są ciekawe. Wy wybierzcie numer jeden. Do którego z tych miast chce się wracać, które ma do zaoferowania coś wyjątkowego?
Paryż Paryż Paryż, Francja/Fot. Shutterstock

Paryż, Francja

Paryż, Francja

Paryż to miasto miłości, stolica mody, sztuki. W Paryżu, nazywanym kulturalnym centrum Europy, prawie na każdym kroku czuje się historię, sztukę, literaturę. W Paryżu czuje się też elegancję, luz i atmosferę zabawy. Prawdziwy Paryż to nie tylko wieża Eiffla, Luwr czy Łuk Triumfalny. Na specyficzną atmosferę Paryża składają się także stoiska bukinistów nad Sekwaną, paryżanie przesiadujący w kawiarniach pod gołym niebem, popisy ulicznych artystów, czy też niepozorne sklepiki w dzielnicy łacińskiej.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Rzym Rzym Shutterstock

Rzym, Włochy

Rzym, Włochy

Rzym to ponoć największe muzeum świata na świeżym powietrzu. Nie na darmo nazywają Rzym wiecznym miastem. Wędrując jego uliczkami i zaułkami, co krok można się natknąć na antyczne ruiny, renesansowe pałace, barokowe fontanny i świątynie skrywające dzieła największych mistrzów pędzla. Jednocześnie Rzym wciąż wibruje życiem, jest hałaśliwy, zakorkowany, zapchany przyjezdnymi. Z pewnością to miasto ma w sobie to coś, co sprawia, że chce się tu wracać. I nie są to tylko wspaniałe zabytki.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Praga zabytki, Czechy Praga zabytki, Czechy Shutterstock

Praga, Czechy

Praga, Czechy

Praga to jedno z tych miast świata, które potrafi zauroczyć przybyszów od pierwszego wejrzenia. Praga podoba się szczególnie tym, którzy lubią błądzenie po wąskich ulicach, przesiadywanie w lokalnych, knajpkach i wsłuchiwanie się w dźwięki grajków. W Pradze trzeba wdrapać się na Hradczany i popatrzeć z góry na czerwone dachy, przejść sławnym mostem Karola i zwiedzić jedną z setek galerii sztuki. Praga stanowi wspaniały cel kilkudniowego wypadu.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Sztokholm, Szwecja Sztokholm, Szwecja Fot. Shutterstock

Sztokholm, Szwecja

Sztokholm, Szwecja

Zbudowany na 14 wyspach Sztokholm jest ascetycznie czysty i porządny, ale na pewno nie nudny. Sztokholm to tętniąca życiem stolica z kolorową starówką, eleganckimi dzielnicami o szerokich bulwarach, mieszkalnymi barkami na wodzie. O charakterze Sztokholmu decyduje zajmująca jedną trzecią jego powierzchni woda oraz zieleń. Miasto przecinają kanały i zatoki, a 30 proc. jego powierzchni wypełniają parki i lasy. Co ciekawe, pod względem ludności Sztokholm jest wielkości Krakowa. To jedno z tych miast, gdzie warto się zgubić, błądzić i w ten sposób je poznać.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Budapeszt Budapeszt Fot. Shutterstock

Budapeszt, Węgry

Budapeszt, Węgry

Rzeka Dunaj dzieli Budapeszt na dwie części: górzystą, bardziej kameralną Budę i równinny, wielkomiejski Peszt. Buda przyciąga turystów źródłami termalnymi i łaźniami, pamiętającymi czasy panowania tureckiego. Peszt pełen jest secesyjnych budowli i eklektycznych kamieniczek, wcale nie gorszych niż te, które możemy spotkać w Paryżu czy Wiedniu. Miasto łączy nowoczesność zachodniej metropolii z duchem historii dawnego imperium Habsburgów. W Budapeszcie można ponadto zjeść najsmaczniejszy gulasz i wypić najlepsze węgierskie wino.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

londyn, wielka brytania, autobus londyn, wielka brytania, autobus Londyn

Londyn, Wielka Brytania

Londyn, Wielka Brytania

Londyn to nie tylko zabytki i muzea. To także niepowtarzalny klimat, jaki panuje na ulicach, w pubach i knajpach. Można tu spotkać ludzi najróżniejszych kultur, skosztować kuchni z kilkudziesięciu krajów świata i zrobić wspaniałe zakupy. Duże wrażenie robi zestaw miejsc, które można odwiedzić w Londynie za darmo, w tym słynne British Museum i National Gallery. Londyn przoduje też w różnych rankingach jako miasto, które ma najlepsze publiczne parki.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Ateny, Grecja Ateny, Grecja Ateny, Grecja, Kolonaki/Fot. Shutterstock

Ateny, Grecja

Ateny, Grecja

Ateny to wielka metropolia, z kilkoma milionami mieszkańców. Nad miastem góruje Akropol, którzy przypomina o antycznej  przeszłości i historycznej wartości miasta. Ateny kojarzą się głównie ze starożytnymi zabytkami, ale to też miejski koktajl kultury, zakupów, znakomitych restauracji i modnych hoteli. To miasto nowoczesne, doskonale skomunikowane - łatwo dotrzeć do najsłynniejszych zabytków, imprezowych dzielnic Plaka, Psiri i Thission oraz plaż. Ateny dzielnie walczą w wyścigu popularności z greckimi wyspami.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

gran via, madryt, hiszpania gran via, madryt, hiszpania Fot. Shutterstock

Madryt, Hiszpania

Madryt, Hiszpania

Madryt, stolica Hiszpanii, to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Wśród miejsc najważniejszych jest słynne muzeum El Prado ze zbiorami m.in. El Greco, Boscha, Goyi, Michała Anioła i Rembrandta, czy też wspaniały Plaza Mayor - najpopularniejszy plac w Madrycie. Madryt to także malownicze dzielnice znane z filmów Almodovara, typowe hiszpańskie placyki pełne kawiarnianych ogródków oraz kulinarne ekscesy pod postacią churros z czekoladą - pączków, które macza się w gorącej czekoladzie.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Schönbrunn, Wiedeń Schönbrunn, Wiedeń Fot. Shutterstock

Wiedeń, Austria

Wiedeń, Austria

Wiedeń, naddunajska stolica Austrii, to miasto, które ma sto twarzy. Pełno tu zabytków i miejsc związanych z kulturą, luksusowych butików, hoteli. Warto pooddychać atmosferą Wiednia, zobaczyć cenne kolekcje sztuki, dawne cesarskie rezydencje. Warto też odwiedzić jedną z licznych wiedeńskich kawiarni. Podobno w mieście jest ich tysiąc, a pierwszą kawiarnię w Wiedniu założył...Polak (Jerzy Franciszek Kulczycki), który chciał zrobić jakiś pożytek z kawy pozostawionej po Turkach przepędzonych przez Jana III Sobieskiego.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

bruksela, kawiarnie, restauracje, belgia bruksela, kawiarnie, restauracje, belgia Fot. Shutterstock

Bruksela, Belgia

Bruksela, Belgia

Stolica Belgii - Bruksela, często jest traktowana jako przystanek w podróży po Europie. Tymczasem, warto zatrzymać się tu na dłużej. Brukselski Grand Place jest jednym z najbardziej malowniczych placów w Europie. Bruksela to ponadto najbardziej czekoladowa stolica świata. Marki czekoladowe to symbol Brukseli podobnie jak instytucje UE. W całym mieście pełno jest sklepików z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o niesamowitych kształtach i smakach. Bruksela słynie również z doskonałego belgijskiego piwa.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania/Fot. Shutterstock

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, stolica Danii, to tętniąca życiem metropolia, która łączy urok przeszłości i baśniowości z nowoczesnością. "Lykkeligt" [szczęśliwie] - odpowiadają mieszkańcy Kopenhagi na pytanie, jak im się żyje w stolicy Danii. Kopenhagę można lubić za wiele rzeczy. Za morze rowerów, za kolorowe budynki nad Nyhavn, za zwariowany park rozrywki Tivoli, za grajków na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga ma swój urok.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Tallin, Estonia Tallin, Estonia Tallin, Estonia/Fot. Shutterstock

Tallin, Estonia

Tallin, Estonia

Tallin, stolica Estonii, to przede wszystkim śliczne, nastrojowe stare miasto. Tworzy je galimatias średniowiecznych uliczek, restauracje i sklepy stylizowane na średniowiecze. Przekraczając mury starego miasta Tallina, przenosimy się w świat zamków i rycerzy. Warto wędrować w górę i w dół wzdłuż murów, przez rynek, zajrzeć do ciekawych kościołów i cerkwi - przede wszystkim kościoła świętego Mikołaja. W drewnianych budkach ulicznych sprzedawane jest rękodzieło, a restauracje serwują wspaniałe regionalne jedzenie.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

amsterdam, holandia, dom anny frank amsterdam, holandia, dom anny frank Fot. Shutterstock

Amsterdam, Holandia

Amsterdam, Holandia

Amsterdam to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast w Europie. Mało kto wie, że w Amsterdamie jest więcej kanałów niż w Wenecji. Miasto położone jest na 90 naturalnych i sztucznych wyspach, które są ze sobą połączone za pomocą tysiąca mostów. To miasto rowerów, ciekawych muzeów i klubów nocnych. Sam spacer po Amsterdamie robi wrażenie. Uwagę przyciągają zacumowane w kanałach łodzie, przerobione na domy mieszkalne, niesamowite kamienice i domki, a także dziwne sklepiki oraz słynne coffee shopy.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Dublin, Irlandia Dublin, Irlandia Fot. Shutterstock

Dublin, Irlandia

Dublin, Irlandia

Stolica i największe miasto Irlandii leży w prowincji Leinster na wschodnim wybrzeżu Irlandii nad piękną, otwartą Zatoką Dublińską. Rzeka Liffey dzieli miasto na dwie części. Dublin budzi mieszane odczucia. Jednym się podoba, innym nie. Przeplata się tu historia Wikingów, nowoczesność, różne kultury. Z pewnością to miasto kosmopolityczne, pełne dobrych sklepów i barów. W Dublinie warto zwiedzić katedrę św. Patryka i Zamek Dubliński oraz wstąpić do jednego z pubów na szklaneczkę Guinnessa.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Bratysława, Słowacja

Bratysława, Słowacja

Jadąc przez szare blokowiska na obrzeżach Bratysławy, trudno uwierzyć, że trafi się na bajkową starówkę. Sporo tu wąskich uliczek, przytulnych knajpek. Nad starówką króluje malownicze wzgórze zamkowe. Położona nad Dunajem Bratysława jest dziś jedną z najmłodszych stolic Europy. Dawniej żyli tu Węgrzy, Niemcy i Żydzi. Każda narodowość wniosła swoją specyficzną kuchnię i zwyczaje. Świadkami dawnej świetności są też pałace węgierskiej szlachty i klasztory. Bratysława to miasto swojskie, przyjazne, gościnne.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Litwa, Wilno Litwa, Wilno Litwa, Wilno/Fot. Shutterstock

Wilno, Litwa

Wilno, Litwa

Wilno, jedno z najchętniej odwiedzanych miast Europy Wschodniej jest szczególnie miłe sercom Polaków. Co piąty mieszkaniec Wilna z pochodzenia jest naszym rodakiem. Przetrwały w Wilnie polskie nazwy ulic, placów, dzielnic. Jest też w Wilnie wiele miejsc mających dla nas rangę pamiątek narodowych. Serce Wilna stanowi przepiękna starówka, jedna z największych w Europie (zajmuje 360 hektarów i jest wpisana na listę UNESCO). O dawnej świetności Wilna świadczy kilkadziesiąt zabytkowych kościołów, wspaniałe magnackie rezydencje i mieszczańskie kamieniczki.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Berlin Berlin Berlin/Fot. Shutterstock

Berlin, Niemcy

Berlin, Niemcy

Berlin nie zachwyca od pierwszego wejrzenia tak, jak Rzym, Paryż czy Praga. Mimo to, wiele osób uwielbia Berlin. Za co? Za to, że jest zróżnicowany i niejednorodny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miasto nowoczesne, o którego charakterze decyduje też jednak historia. Miłośnicy sztuki zachwycą się Wyspą Muzeów, dzieci berlińskim ZOO, fani zakupów nowoczesnymi centrami handlowymi na Potsdamer Platz, a pasjonaci zwiedzania Bramą Brandenburską, Katedrą Berliner Dom, Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma i innymi zabytkami Berlina.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Norwegia - Vigeland Park, Oslo Norwegia - Vigeland Park, Oslo Fot. Shutterstock

Oslo, Norwegia

Oslo, Norwegia

Oslo, stolica Norwegii to prawie tysiącletnie miasto, które leży nad Oslofjordem, w sąsiedztwie zielonych wzgórz. Oslo to dawne królestwie Wikingów. Centrum miasta stanowi port, wokół którego znajduje się kilka muzeów prezentujących łodzie, na których wojownicy podbijali świat. Oslo to także jedno z najbogatszych miast w Europie, bardzo zadbane i czyste. Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w Oslo to Park Vigelanda. Wypełniają go 192 niezwykłe rzeźby z brązu i granitu.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy W Lizbonie lekkie, niewielkie tramwaje pokonują wiele stromych zboczy Fot. Shutterstock

Lizbona, Portugalia

Lizbona, Portugalia

Z góry Lizbona, wydaje się labiryntem alejek i krętych schodów. Stolica Portugalii, będąca mieszanką kolorów, historii, fascynujących kultur i uroczych zakątków, rozkochuje w sobie coraz więcej turystów. W staromiejskich tawernach można posłuchać pieśni fado, w portowej knajpce zamówić najlepszego na świecie dorsza, a do licznych punktów widokowych dojechać stuletnią windą. Po stromych uliczkach Lizbony pnie się historyczny żółty tramwaj, który jest atrakcją samą w sobie. Nie wolno pominąć szczególnie dwóch położonych po przeciwnych stronach dzielnic Lizbony - starej Alfamy i słynnego Belem.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Moskwa, Rosja. Moskwa, polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji to miasto tętniące życiem, międzynarodowa metropolia, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok Moskwy to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami, zabytkowe place sąsiadują z eleganckimi pasażami handlowymi. Moskwa, Rosja. Moskwa, polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji to miasto tętniące życiem, międzynarodowa metropolia, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok Moskwy to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami, zabytkowe place sąsiadują z eleganckimi pasażami handlowymi. Moskwa, Rosja/Fot. Shutterstock

Moskwa, Rosja

Moskwa, Rosja

Moskwa, polityczne, naukowe, biznesowe i historyczne centrum Rosji to miasto tętniące życiem, międzynarodowa metropolia, którą zamieszkuje ponad 10 milionów osób. Urok Moskwy to wynik osobliwego połączenia nowoczesności z tradycją, rosyjskiego stylu życia z jego zachodnim modelem. Kościoły z cebulastymi kopułami mieszają się w Moskwie z coraz liczniejszymi wieżowcami. Słynny Plac Czerwony, Kreml, Katedra Wasyla Błogosławionego, Mauzoleum Lenina to najważniejsze punkty na turystycznej mapie Moskwy. Atrakcją nowoczesnej Moskwy są też dziś jednak eleganckie pasaże handlowe, liczne kluby, luksusowe hotele i butiki.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Berno, Szwajcaria Berno, Szwajcaria Fot. Shutterstock

Berno, Szwajcaria

Berno, Szwajcaria

Stolica Szwajcarii nie jest tak popularna, jak inne szwajcarskie miasta - Zurych czy Genewa. Jak na stolicę, Berno wydaje się za małe i za spokojne. Jest tu jednak wszystko, czego dziś można oczekiwać od europejskiej stolicy. Miasto otula rzeka Aare. W rzecznym "objęciu" leży też to, co wzbudza najwięcej zachwytu i podziwu, czyli starówka Berna wpisana na listę UNESCO. Atmosferę Berna tworzą kawiarnie i butiki w niekończących się arkadach (ktoś policzył, że ciągną się w sumie przez 6 km) i wnoszące się nad nimi bliźniaczo podobne kamienice z piaskowca o charakterystycznych spiczastych dachach.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Chorwacja, Zagrzeb Chorwacja, Zagrzeb Fot. Shutterstock

Zagrzeb, Chorwacja

Zagrzeb, Chorwacja

Zagrzeb w zestawieniu z dalmatyńskimi miasteczkami może wypaść blado, ale na tle podobnych miast Europy Środkowej wypadnie całkiem nieźle. Znajdziemy tu zarówno ponad 900-letnią starówkę, jak i tętniące życiem restauracyjki, kluby i dyskoteki. Atrakcjami Zagrzebia są liczne place i kościoły oraz kawiarniane zaułki i klubowe dzielnice. W Zagrzebiu nie brakuje też miejsc stworzonych do spacerów i spotkań.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Warszawa, Krakowskie Przedmieście - jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek/ Fot. Shutterstock Warszawa, Krakowskie Przedmieście - jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek/ Fot. Shutterstock Fot. Shutterstock

Warszawa, Polska

Warszawa, Polska

Warszawa to miasto o szalenie bogatej historii. Choć nie każdemu przypada do gustu, miejscami urzeka. Trzeba odkryć te ciekawe miejsca w Warszawie, by ją docenić. Są to nie tylko wartościowe zabytki, ale też cmuzea, parki, kluby, puby. Stolica Polski to ciekawe miasto, w którym ciągle dzieje się coś nowego.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Lublana, Słowenia Lublana, Słowenia Lublana, Słowenia/Shutterstock

Lublana, Słowenia

Lublana, Słowenia

W wielu krajach nie lubi się stolic. Słoweńcy zaś swoją stolicę nazwali Lublaną, a nazwa ta pochodzi od słowa ljubęzen, czyli miłość, i znaczy "umiłowana, ukochana". Lublana to największe i najludniejsze miasto Słowenii, ale mimo, że mieszka tu prawie co piąty obywatel tego kraju - nie sprawia wrażenia wielkiej metropolii. Są tu przytulne zielone parki i pięknie położone nad rzeką Lublanicą skwery, knajpki, kawiarnie. Życie turystyczne w Lublanie koncentruje się wokół wzgórza zamkowego położonego w zakolu rzeki Ljubljanicy.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Helsinki, Finlandia Helsinki, Finlandia Fot. Shutterstock

Helsinki, Finlandia

Helsinki, Finlandia

Helsinki leżące na wybrzeżu Zatoki Fińskiej są nazywane Perłą Bałtyku. To miasto pełne zieleni, otoczone z trzech stron morzem, idealne na długie spacery. Architektura Helsinek zainspirowana jest głównie skandynawskimi nurtami w stylu nowoczesnym. Helsinki zalicza się do stolic kulturalnych Europy ze względu na liczne zabytki pochodzące przeważnie z końca XIX wieku i liczne muzea.

Wybierz najciekawszą stolicę Europy! SONDAŻ

Więcej o: