Korsyka wakacje - pomysły na aktywny wypoczynek

Nurkowanie, trekking, kanioning, żeglarstwo. To tylko część pomysłów na aktywne wakacje na Korsyce. Zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania ta niezwykła wyspa.
Kanion Purcaraccia, Korsyka / Shutterstock Kanion Purcaraccia, Korsyka / Shutterstock Kanion Purcaraccia, Korsyka / Shutterstock

Korsyka wakacje - kanioning

Korsyka wakacje - kanioning

Ten sport zaliczany do ekstremalnych od kilku lat zyskuje na popularności również na Korsyce. Kanioning polega na pokonywaniu kanionów rzek z zastosowaniem różnych technik - wspinaczki, pływania, spływów pontonem itp. Uprawianiu kanioningu na Korsyce sprzyja 60 malowniczych kanionów i rwących górskich rzek. Zdecydowanie odradza się jednak samodzielne wyprawy.

Przed wyruszeniem na spływ, warto zadbać o właściwą kondycję fizyczną. Aby uprawiać kanioning wyczynowo, należy codziennie chodzić minimum 12 km.

.

Restonica, Korsyka / Shutterstock Restonica, Korsyka / Shutterstock Restonica, Korsyka / Shutterstock

Korsyka wakacje - turystyka piesza

Korsyka wakacje - turystyka piesza

Inter-Lacs, czyli rajd "Szlakiem jezior", to licząca 28 km trasa, która prowadzi przez serce korsykańskich gór. Rajd podzielony jest na dwa etapy. Łączy siedem jezior górskich i najwyższy punkt GR20, w górnej części doliny Restonica. Zaliczany jest do jednych z najtrudniejszych, wymaga więc doskonałej kondycji i wcześniejszego przygotowania.

Wyprawa typu sportowego, poziom 2, deniwelacja 6000 m w tym 3000D+. Zainteresowani wzięciem udziału w rajdzie powinni do początku lipca skontaktować się ze Stowarzyszeniem A Rinascita (rampe Saint Croix, BP1, 20250 Corse). Uwaga! Zgłoszenia są przyjmowane tylko do początku lipca.

Cala Rossa, Korsyka plaże, Korsyka wakacje / Shutterstock Cala Rossa, Korsyka plaże, Korsyka wakacje / Shutterstock Shutterstock

Korsyka wakacje - żeglarstwo i windsurfing

Korsyka wakacje - żeglarstwo i windsurfing

16 portów, do których co roku zawija ok. 70 tys. jednostek, a także owiewające wyspę z wszystkich stron wiatry stanowią najlepszą rekomendację dla Korsyki jako miejsca odpowiedniego dla miłośników żeglarstwa i windsurfingu. Wymagania konieczne do samodzielnego pływania są identyczne jak w Polsce.

Korsyka wakacje / Shutterstock Korsyka wakacje / Shutterstock Korsyka wakacje / Shutterstock

Korsyka wakacje - kolarstwo

Korsyka wakacje - kolarstwo

Na Korsyce amatorzy szaleństwa na dwóch kółkach znajdą mnóstwo ciekawych tras o różnym stopniu trudności. Większość z nich jest przeznaczona dla miłośników rowerów górskich.

Rizzanese, Korsyka / Shutterstock Rizzanese, Korsyka / Shutterstock Rizzanese, Korsyka / Shutterstock

Korsyka wakacje - kanoe i kajaki

Korsyka wakacje - kanoe i kajaki

Wody Korsyki doskonale się nadają dla osób z dużym doświadczeniem i praktyką. Niektóre trasy są bardzo trudne. Obie dyscypliny można uprawiać na górskich potokach Taravo i Rizzanese. Od kilku lat sporą popularnością cieszą się również spływy rzekami Asco, Liamone, Golo, Vecchio i Tavignano. W sumie trasy liczą ok. 1375 km. Najlepsze warunki panują od 15 czerwca do 15 października. Średni koszt jednodniowej wyprawy to ok. 50-60, 5-osobowa grupa za 5 dni płaci ok. 250. Samo wypożyczenie kajaka na jeden dzień kosztuje 25-40.

Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock Bonifacio, Korsyka plaże / Shutterstock

Korsyka wakacje - nurkowanie

Korsyka wakacje - nurkowanie

Ponad tysiąc kilometrów linii brzegowej sprawia, że atrakcyjnych miejsc do nurkowania na Korsyce nie brakuje. Z roku na rok zyskują też one coraz większą popularność wśród amatorów podwodnych wypraw. Wraz z napływem turystów zainteresowanych tego typu rozrywką rozwija się też infrastruktura. Do nurkowania na Korsyce nie jest wymagana lokalna licencja. Wystarczy dokument stwierdzający posiadanie odpowiednich uprawnień. Samodzielne zanurzenia z brzegu nie podlegają żadnej kontroli i nadzorowi, oczywiście z wyłączeniem stref powszechnie zamkniętych, takich jak porty i rezerwaty przyrody.

Korsyka / Shutterstock Korsyka / Shutterstock Korsyka / Shutterstock

Korsyka wakacje - jazda konna

Korsyka wakacje - jazda konna

Na Korsyce mówi się, że hodowane tu konie pod względem sprawności w poruszaniu się po stromych wzgórzach dorównują kozicom. Powszechnie wykorzystywane jeszcze w XIX w., w latach 70. i 80. XX stulecia stopniowo znikały z korsykańskiego krajobrazu. Renesans zainteresowania końmi jest ściśle związany z rozwojem turystyki na wyspie. Doskonałym sposobem na odkrywanie uroków Korsyki jest jazda konna. Ze względu na ukształtowanie terenu olbrzymie obszary są dostępne tylko dla piechurów lub jeźdźców.

Więcej o: